Sürüngenler

Kaplumbağaların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Hayvan severler tarafından evde kaplumbağa besleyenler de bulunmaktadır. Kaplumbağa besleyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ise kaplumbağaların cinsiyetidir. Çünkü diğer memeli hayvanların aksine kaplumbağalarda dışta bulunan bir cinsel organ yer almaktadır. Dolayısıyla da cinsiyetlerinin belirlenmesi normalden daha zordur ama tabiki kaplumbağaların cinsiyetlerini anlamak için yöntemler de bulunuyor. Her ne kadar bu tespitin yapılması zor olsa bile eğer hem dişi hem de erkek kaplumbağanız varsa farkları kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer tek bir kaplumbağanız varsa mümkün olduğunca daha fazla ipucu aramalısınız.

Şimdi isterseniz dişi kaplumbağalar ile erkek kaplumbağalar arasındaki farklardan bahsedelim.

Kaplumbağaların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kaplumbağalarda cinsiyetin ayrılması için temel 4 tane unsur bulunmaktadır. Her ne kadar bu durumları algılaması zor olsa da dikkatli incelemeyle anlaşılabilir. Peki, bu dört unsur nedir?

Kaplumbağanın Kabuk Boyutlarını İnceleyin

kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır

Erkek ve dişi kaplumbağaların kabukları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Yetişkin dişi kaplumbağanın kabuğu, yetişkin bir erkeğe göre daha uzun bir kabuğa sahiptir. Bu yöntem her zaman için geçerlidir ancak bir kaplumbağanın tamamen büyüdüğünden emin olmak gerekir. Aslında daha çok büyümesi beklenen bir kaplumbağayı erkek olarak kabul edebilirsiniz.

Büyük bir erkek kaplumbağa ile küçük bir dişi kaplumbağanın boyutları arasında örtüşme olabilir. Bu yüzden de sadece boyuta bakarak tahmin yürütmek neredeyse imkansızdır ancak size ipucu verecektir.

Kaplumbağanın Göbek Kısmındaki Kabuğunu İnceleyin

kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır

Kaplumbağaların göbeklerine plastron adı verilmektedir. Bu bölge alt kabuğunun altında kalmaktadır. Bunu incelemek için kaplumbağayı dikkatli bir şekilde kaldırmanız gerekmektedir. Çünkü kaplumbağalar genelde elde tutulmayı sevmezler ve bu yüzden ısırabilirler. Bu yüzden kaplumbağaları kuyruk ucundan tutmak daha emniyetli olacaktır.

Dişi ve erkek kaplumbağalar arasındaki plastron farkı ise şu şekildedir; erkek kaplumbağaların plastronları biraz içbükey konumdadır. Dişilerde ise plastron düzdür.

Erkeklerdeki plastronun içbükey olması çiftleşme sırasında dişi kaplumbağanın kabuğu üzerinde durmasını sağlar. Dişilerin plastronunun düz olmasındaki temel neden ise yumurtalar için daha fazla bölge bulunmasıdır.

Kaplumbağaların Kuyruk Kısmını İnceleyin

kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır

Kaplumbağaların kuyruk çentiklerine göz attığınız zaman cinsiyeti hakkında bilgi edinebilirsiniz. Erkek kaplumbağaların kabuğunun arka ucunda genelde küçük bir V şekli veya çentik bulunur. Bu sayede erkek kaplumbağalar çiftleşirken bu bölgeye kuyruğunu yerleştirebilir. Aksi halde kuyruk kabuğun altında ezilebilir.

Dişi kaplumbağaların bu kısmı ise biraz daha ovaldir.

Kaplumbağaların Irkına Göre Cinsiyet Analizi

kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır

Bazı kaplumbağaların türlerine özgü renkleri, dış özellikleri bulunur ve bu özellikleri sayesinde cinsiyeti anlaşılabilir. Amerikan kutu kaplumbağalarının erkekleri %90 oranında kırmızı yada turuncu irislere sahiptir. Dişilerin irisleri ise kahverengi veya sarıdır. Aynı zamanda dişileri daha yüksek kubbeli, daha yuvarlak bir kabuğa sahiptir. Erkekleri ise daha oval yada köşeli görünüme sahiptir.

Güneş kaplumbağalarını ayırmanın en kolay yöntemi ise şöyledir; erkeklerinin karnında mavi renk bulunur. Eğer karınların mavi renk yoksa dişidir.

Kaplumbağaların Cinsiyetini Anlamak İçin Detaylar

Tüm bu farklılıkların yanında detaylarda büyük önem arz etmektedir. Bu detaylar ise şunlardır:

Kaplumbağaların Ön Pençeleri

kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır

Erkek kaplumbağalar savaşırken, çiftleşirken, bölgelerini savunurken ön pençelerini kullanmaktadır. Bu yüzden de erkeklerinin ön ayaklarındaki pençeler dişilere oranla çok daha uzundur. Bunun anlamak için iki farklı kaplumbağayı karşılaştırmak çok daha yararlı olacaktır.

Özellikle kızıl yanaklı su kaplumbağalarında bu durum çok daha net bir şekilde görülmektedir.

Kaplumbağanın Kuyruk Boyutu

kaplumbağa cinsiyeti nasıl anlaşılır

Erkek kaplumbağaların cinsel organları kuyruklarının içerisinde yer almaktadır ve onu yerleştirmek için kuyruk dişi kaplumbağalara göre daha uzun ve kalındır. Ancak bu durum kaplumbağanın büyüklüğüne göre fark gösterebilir.

Sonuçları Değerlendirin

Eğer tüm işaretler aynı yönde çıktıysa yüksek ihtimalle kaplumbağanızın cinsiyetini doğru belirlediniz. Ancak sonuçlarda farklılık çıktıysa en etkili yöntem kaplumbağanızı veterinere götürmek olacaktır. Eğer kaplumbağa henüz yavru ise cinsiyet tespiti yapmak zor olacaktır. Bu yüzden biraz daha büyümesini deneyip aynı adımları tekrarlayabilirsiniz. Tabiki bu süre yıllarca sürebilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. benim kaplunbağamın cinsiyetini bitürlü belli olmadı yardım edermisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup