Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Ana Sayfa » Sürüngenler » Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası
Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Evcil hayvanlar arasında sık tercih edilen hayvanlardan biri de su kaplumbağasıdır. Ancak kırmızı yanaklı su kaplumbağası, familyası içinde daha bir öneme sahip olan türlerden biridir.

ABD’nin doğu kısımlarının ¾’ünde yaşayan kırmızı yanaklı su kaplumbağaları, diğer sürüngenlere göre daha rahat avlanıldıklarından ve bakılması daha keyif verici olduğundan bunlar diğer sürüngenlere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Türkiye’de de bir hayli popülaritesi olan kırmızı yanaklı su kaplumbağası, akvaryumda beslenebilen ve bakımı diğer hayvanlara göre daha rahat olan bir varlıktır. Yavruluk döneminin ilk evrelerinden 1 TL büyüklüğünde olan kaplumbağalar, 1 sene gibi kısa bir zaman zarfından 10 cm. büyüklüğüne gelebilmektedirler. Kaplumbağaların kısa sürede büyümesi bazen bakımını üstlenen kişilerin bilinçsiz hareketleri sonucu doğaya salınmalarına neden olmaktadır. Oysa kırmızı yanaklı su kaplumbağası, hassas yapıya sahip olduğundan doğada çok fazla barınamamaktadır.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Kırmızı yanaklı kaplumbağa için akvaryum seçimi

Kaplumbağa beslemek zevkli olduğu kadar kolaydır da ancak bakım konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Küçük akvaryumlar, kaplumbağaların yaşamlarını zorlaştırır bu nedenle evinizde beslemeyi düşünüyorsanız en azından 100 litrelik bir akvaryuma sahip olmanız gerekiyor. Böyle bir akvaryum tercih ettiğinizde UV ışık destekli olmayan akvaryumlarda bile kırmızı yanaklı su kaplumbağası rahatlıkla yaşayabilmektedir.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Kaplumbağa bakımı nasıl yapılır?

Kaplumbağalar, sevecen varlıklardır ve bakımları oldukça kolaydır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı temel konular vardır bunlardan en önemlisi ise kaplumbağayla temas kurulduğunda ellerin yıkanmasıdır. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası ve diğer kaplumbağa türleri taşıdıkları Salmonella bakterisini temas ettikleri her yere kolaylıkla bırakabilirler. Özellikle çocukların bulunduğu ailede temas halinde olduktan sonra ellerin kesinlikle yıkanması gerekmektedir. Bununla birlikte sadece çocuklar üzerinde etkili olmadığını da belirtmekte fayda vardır.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Sürüngenler veya diğer evcil hayvanların bakımı aslında çok kolaydır. Gerek yemlenmeleri gerekse de temizlikleri konusunda dikkatli davranıldığında kesinlikle hem daha sempatik varlıklara dönüşebilirler hem de uzun süre daha yanınızda kalma şansları olabilir. Hangi hayvanı alırsanız alın öncelikle hakkında bilgi edinmeniz, beslenmesi konusunda deneyimlenmeniz ve bakımı konusunda bilen kişilerden destek almanız daha sağlıklı olacaktır.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Evde yılan bakılabilir mi?

Evde yılan bakılabilir mi? 25 Ağustos 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedilerin duygularını nasıl anlarız? Kedilerde Kulak Uyuzu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Yavru Köpek Maması Markaları ve Yavru Köpek Bakımı Kaliteli mama nasıl anlaşılır? Balık yeminde kalite arayanlar Sibirya Kurdu

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır