Kedi

Kedilerin Daha Sağlıklı Olması İçin En İyi Mama Önerileri [2020 GÜNCEL]

Kedilerde sık görülen bir takım sağlık sorunları vardır ve bu sorunlar dostlarımızın sağlıksız bir yaşam sürmesine ve ömrünün daha kısa olmasına neden olur. Bu tarz durumların önüne geçebilmek ve birlikte daha uzun bir yaşam sürebilmek adına önereceğimiz mamalar ile yaşam dostlarınız bu sağlık sorunlarından çok daha kolay bir şekilde kurtulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Kusar? Kedi Kusmasının 10 Nedeni


Sayfa Özeti

Hamile Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Hamilelik dönemlerinde daha fazla protein ihtiyacı duyacaklarından, mamaları içindeki besin değerlerinin de yükseltilmesi gerekiyor. Balıklı, tavuklu, somon balıklı, hindili gibi mamalar, bu dönemlerde kedileriniz için tercihte bulunabileceğiniz en iyi mamalar olacaktır.

 


Böbrek Hastalığı Yaşayan Kediler İçin Mama Seçimi Nasıl Yapılır?

Özel olarak hazırlanmış mamalar, kedinizin böbrek sağlığını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İdeal bir böbrek hastalığı yaşayan kedi maması aşağıdaki özellikleri taşımalıdır.


1- Düşük Protein

Böbreğin görevi toksik maddeleri kandan çıkartmasıdır. Eğer böbrek sorunu yaşanıyorsa bu toksik maddeler kanda birikir ve kedinizin sağlığı riske girer. Bu yüzden diyetteki protein miktarı azaltılmalıdır. Protein azaldığında kediler daha az toksin madde üretecektir. aldıkları proteinin kaliteli olmasına da özen gösterilmelidir. Unutmayın ki, protein kedilerin ihtiyaç duyduğun en temel besindir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde İshal Nedenleri ve Tedavisi


2- Fosfat

Kandaki fosfor seviyesi yükseldiğinde böbrek hasarı oranı hızlanır. Kandaki fosfor seviyesi düşünce de yavaşlar. Dolayısıyla böbrek hastalığı yaşayan bir kedinin düşük fosforlu mama tüketmesi gerekir. Kandaki fosfor konsantrasyonunu dengelemek kedinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

 


3- Sodyum

Böbrekler sağlıklı bir şekilde çalışmadığında kandaki sodyum oranı yükselir. Bunun sonucunda kan basıncındaki artış ve böbreklere daha fazla baskı uygulanması görülür. Bu yüzden kediniz kendini oldukça rahatsız hissedecektir.

 

İlginizi Çekebilir: Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?


4- Omega-3 Yağ Asitleri

Esansiyel yağ asitlerine bazen Omega-3 yağ asitleri denir. En yaygın iki tanesi ise EPA ve DHA’dır. Böbrekteki iltihapın azalması ve böbrek hastalığının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir: Omega-3 Bakımından En Zengin Mamalar: En İyi 5 Balıklı Kedi Maması (tıklayın)


5- Yüksek Nem İçeriği

Böbrek hastalığı yaşayan kedilerde dehidrasyon görülme ihtimali yüksektir. Bu yüzden daha fazla sıvı tüketmeleri gerekir. Bu yüzden mamalarının içerisindeki nem oranının mümkün olduğunca fazla olması ve normalden daha fazla su içmesi gerekir. Eğer su içmeyi sevmeyen bir kediniz varsa yaş kedi maması kullanılmayı deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kediler Çikolata Yiyebilir Mi? Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi


6- Lezzet

Böbrek hastalığı yaşayan kedilerde iştahsızlık ortaya çıkar. Bu yüzden mamalarını yemek istemeyebilir. Bunun için de daha lezzetli kedi mamaları tercih etmelisiniz. Kedinizin kilo vermesini engellemek için doğru mamayı seçmeniz ve yeteri kadar beslenmesi önemlidir.

 


En İyi 5 Kedi Maması

böbrek hastası kediler için mamalar

Sizler için seçmiş olduğumuz kedi mamalarını incelemenizi ve denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Unutmadan, böbrek hastası kedilerin başka sorunları da olabileceği için mama seçimi yaptıktan sonra veteriner hekiminize danışarak mamanın uygunluğu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin 18 Öneri


1- Lavital Sterilised Kuzu Etli Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

böbrek hastası kediler için mamalar

Bilindiği gibi LaVital en iyi mama markalarından bir tanesidir. Kuzu etli olan bu mama düşük protein değerleri sayesinde kedilerin böbreklerini korur ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar. Aynı zamanda kolay sindirilebilir bir kedi mamasıdır. Bunun yanı sıra içerisinde koruyucu bulunmaz ve oldukça sağlıklı bir mamadır.

Protein %32, yağ %10 , lif %5, kül %6.70, kalsiyum %0.88, fosfor %0.80, sodyum %0.38 oranda bulunan bu kedi maması özellikle kısırlaştırılmış veya böbrek hastası kediler için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

LaVital Kedi Maması Satın AL

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Eklem Ağrısı: Eklem Ağrıları İçin En İyi 5 Kedi Maması


2- Pro Plan Delicate Hindili Kedi Maması

böbrek hastası kediler için mamalar

Yine oldukça kaliteli bir mama markası olan Pro Plan tarafından üretilmiş olan bu kedi maması kedinizin sağlığını korumasının yanı sıra yeterli beslenmeyi ve enerjiyi sağlamaktadır. Bununla beraber kedilerin böbreklerini korumak için oldukça iyi bir seçenektir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kediler için tam beslenme sağlamaktadır.

Mamanın içeriğinde; Protein %33.20, yağ %8 , lif %4, kül %8.50, fosfor %1.20, sodyum %0.40 oranında yer almaktadır. Değerlerden de anlaşılacağı üzere böbrek hastası kediler için sağlıklı bir mamadır. Eğer kedinin böbrek hastalığı ilerlemişse veterinere danışılmadan kullanılmamalıdır.

Pro Plan Kedi Maması Satın AL


3- Hills Ton Balıklı Yetişkin Kedi Maması

böbrek hastası kediler için mamalar

Hills markası mama konusunda kalitesini kanıtlamış bir markadır. Özellikle kaliteli içeriği ve sağlıklı yapısı sayesinde kedi severler tarafından çokça tercih edilmektedir. Bu kedi maması ise ksıırlaştırılmış kediler için oldukça uygun içeriğe sahiptir. Bununla beraber balık içerikli bir mama olduğu için Omega-3 ve Omega-6 bakımından oldukça zengindir. Böbrek sorunu yaşayan kediler için şiddetle denemenizi tavsiye ederim.

Mamanın içeriğinde; Protein %32.10, yağ %20.80 , lif %0.90, kül %4.60, fosfor %0.70, sodyum %0.23 oranında yer almaktadır. Özelilkle düşük fosfor ve sodyum oranıyla kendisini ön plana çıkartan bu kedi maması böbrek hastası kediniz için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Hills Kedi Maması Satın AL

İlginizi Çekebilir: Sokak Kedilerini Beslemek İçin En İyi 5 Yöntem ve Kedi Maması Önerileri


4- Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

böbrek hastası kediler için mamalar

Royal Canin ülkemizin en sık tercih edilen mama markalarından bir tanesidir. Kalitesi onaylanmış olan bu kedi maması kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilmiştir. Kısırlaştırılmış kedilerde oluşan en büyük sorunlardan bir tanesi böbrek hastalıkları olduğu için böbrek sorunu yaşayan kediler için de oldukça iyi bir seçenektir.

Mamanın içeriğinde; Protein %32, yağ %15, lif %4.20, fosfor %1 oranında yer almaktadır. Oldukça besleyici ve sağlıklı bir mama olmasıyla beraber böbreklerin korunması için ve kısırlaştırılmış kediler için kullanılabilir.

Royal Canin Kedi Maması Satın AL


5- Matisse Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

böbrek hastası kediler için mamalar

Matisse kedi mamasının kısırlaştırılmış kediler için hazırlamış olduğu bu kedi maması böbrek sorunu yaşayan kediler için oldukça uygun bir seçenektir. Düşük protein ve fosfor oranı sayesinde kedinizin böbreklerini korumaya ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda deniz ürünleri içerdiği için yağ asitlerinin değeri daha yüksektir.

Mamanın içeriğinde; Protein %31, yağ %11 , lif %5.90, kül %6.60, kalsiyum %0.90, fosfor %0.85 oranında yer almaktadır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bunun yanı sıra böbrek sorunu yaşayan kediler için kullanılabilir.

Matisse Kedi Maması Satın AL

İlginizi Çekebilir: Popüler Kedi Maması Markaları


Tüy Dökülmesi Yaşayan Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması 

Tüy sorununa çözüm bulmak için seçilen mamaların bir takım özellikler taşıması gerekmektedir. Özellikle protein bakımından zengin olması ve Omega-3, Omega-6 yağ asitlerini barındırması gerekir. Ayrıca kaliteli bir mama tercih edilmesi gerekir. İçerisinde yer alan proteinin büyük bir kısmı hayvansal gıdalardan elde edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Sindirim Sorunu Yaşayan Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması (tıklayın)

1- Hill’s Sensitive Skin Hassas Ciltler için Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

Hill’s markası en iyi mama üreticilerden bir tanesidir. Pek çok farklı amaçla üretilmiş mama sunmalarıyla beraber, yetişkin kediler için hazırlanmış olan bu mama kedilerin tüy ve deri sağlığını destekleyici niteliktedir. Protein bakımından güçlü olmasının yanı sıra, oldukça besleyici bir içeriğe sahiptir. Ayrıca hareketli, ancak kısırlaştırılmış kediler için de kullanımı uygundur.

Hill’s kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


2- N&D Ocean Balık ve Portakallı Yetişkin Kedi Maması

N&D ülkemizdeki markalar arasında en iyilerden bir tanesidir. Deniz ürünlerinden üretilmiş olan bu mamanın içerisinde tahıl yer almamaktadır. Bu özelliği sayesinde sindirilmesi kolay olan mamalar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra kedilerin tam ve sağlıklı beslenmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermektedir.

N&D kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


3- Pro Plan Somonlu Yetişkin Kedi Maması

En çok tercih edilen markalar arasında yer alan Pro Plan tarafından üretilmiş olan bu kedi maması yetişkin kediler için oldukça uygundur. Deniz ürünlerinden faydalanılarak hazırlandığı için tüy ve deri sağlığını destekleyici yapıya sahiptir. Aynı zamanda seçici damak tadına sahip olan kediler için de uygundur.

Pro Plan kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


4- Royal Canin Hair & Skin Deri ve Tüy Sağlığı İçin Kedi Maması

Ülkemizde en bilindik mama markalarından bir tanesi olan Royal Canin’in en kaliteli mamalarından bir tanesi olan bu mama kedilerin tüy ve deri sağlığı için oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra, kediler için tam ve dengeli beslenme sağlamaktadır. Kümes hayvanlarından üretilmiş olan bu mama kediler için eşsiz bir lezzete sahiptir.

Royal Canin kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


5- Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması

En iyi mama üreticilerinden bir tanesi olan Orijen tarafından özel formüle edilmiş bu mama organik malzemelerden üretilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere içerisinde 6 farklı balık çeşidi yer almaktadır. Bu sayede protein bakımından zengin bir mama olarak tercih edilebilir. Bu mama hem yavru hem de yetişkin kediler için tercih edilebilir.

Orijen kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


Emziren Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması 

İlginizi Çekebilir: Zayıf Kedilerin Kilo Almasına Yardımcı Olan 5 Kedi Maması Tavsiyesi (tıklayın)

1- Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması

Evcil hayvanlar için üretilmiş olan en iyi mama markalarından bir tanesi olan Orijen tarafından üretilmiş olan bu kedi maması emziren kediler için oldukça iyi bir seçenektir. İçerisinde katkı bulunmayan bu kedi maması tamamen doğaldır.

 

Orijen Kedi Maması Satın AL


2- N&D Prime Tavuk ve Narlı Yavru Kedi Maması  

Şahsen en beğendiğim mama markalarından bir tanesi olan N&D tarafından hazırlanmış olan bu kedi maması tavuk etinden ve balıklardan üretilmiştir. Dolayısıyla protein değeri oldukça yüksek ve besleyici bir mamadır.

 

N&D Kedi Maması Satın AL


3- Hills Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması 

En iyi mama markaları arasında yer alan Hills tarafından yavru kedilere özel olarak üretilmiş olan bu kedi maması emziren kediler için de oldukça uygundur. Emziren kediler için en uygun mamalar arasında yavru kedi mamaları yer almaktadır. Bu mama da oldukça besleyici ve sağlıklı olmasıyla beraber emziren kedilerin ihtiyacını karşılamaktadır.

Hills Kedi Maması Satın AL


4- Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması 

Royal Canin markası tüm kedi sahipleri tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda ülkemizde en çok satılan mama markaları arasında yer almasıyla beraber kalitesini ispatlamış bir markadır. Yavru kediler için özel olarak hazırlanmış bu kedi maması kedilerin tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Royal Canin Kedi Maması Satın AL


5- Matisse Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması

Matisse diğer mamalardan daha ekonomik olmasıyla beraber fiyatına oranla oldukça başarılı bir iş ortaya koymaktadır. Emziren kediler için kullanımı uygun olan bu kedim maması tavuk ve balık ürünlerinden hazırlanmıştır.

 

Matisse Kedi Maması Satın AL


Sindirim Sorunu Yaşayan Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması

Hassas bir sindirim sistemine sahip olan kedilerin sindirim sistemini düzenlemek için aşağıdaki mamaları kullanabilirsiniz. Bu mamaların içerisinde kedinizin alerjisi olmayan ürünlerin yer aldığından emin olmanız gerekmektedir. Kediniz için en uygun mamayı bulmak için farklı mamalar denemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir: Yaşlı Kedilerde Beslenme: En İyi 5 Yaşlı Kedi Maması (tıklayın)

1- Econature Tavuklu Yavru Kedi Maması

Econature markasının yavru kediler için hazırlamış olduğu bu ürün sindirim sistemini destekleyici özeliği sahiptir. Sindirimi kolay olan bu mama türünün etken maddesi işlenmiş tavuk proteinidir. Bunun yanı sıra buğday, mısır gluteni, pirinç gibi yan besinler içermektedir.

Econature kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


2- Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markaları arasında yer alan Royal Canin‘in üretmiş olduğu mama kedilerin beslenmesine katkı sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini destekleyen özelliğe sahiptir. Bu mama özellikle kısırlaştırılmış kediler için üretilmiştir.

Royal Canin kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


3- Advance Hairball Tüy Yumağı Önleyen Hindili Yetişkin Kedi Maması

Kedilerde görülen sindirim sorunlarının en başında tüy yumağı sorunu geldiği için büyük bir önem taşımaktadır. Advance markasının hazırlamış olduğu bu mama türü, kedilerde tüy yumağı sorununu en aza indirmektedir. Eğer kediniz sık aralıklarla tüy yumağı kusuyorsa bu mamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Advance kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


4- Felicia Yetişkin Tavuklu-Hamsili Kedi Maması

Yetişkin kediler için üretilmiş bu mama sindirim sorunu yaşayanlar için özel bir formüle sahiptir. Kedilerin günlük ve tam beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra kedilerin böbrek sağlığını da korur. Ayrıca sağlıklı tahıl ve pirinç içeriğine sahiptir.

 

Felicia kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


5- Hills Light Tavuklu Diyet Yetişkin Kedi Maması

Hills markasının üretmiş olduğu bu mama sindirim sorunu yaşayan kediler için çözüm olacaktır. Aynı zamanda kedilerde aşırı kilo oluşumunu engeller ve diyet maması olarak kullanılabilir. Özellikle az hareket eden kediler için iyi bir seçenektir.

Hills kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


Kedilerin Kilo Almasını Sağlayan En İyi 5 Mama

Sizler için seçtiğimiz bu mamaları deneyerek kedinizin kilo almasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin mamasını değiştirme sürecini 7 güne yaymanız gerektiğini unutmayın. Kedinin mevcut mamasını bir anda değiştirmeniz kedinin sindirim problemleri yaşamasına yol açabilir. Böyle bir durumda kediniz yeni mamasını tüketmek istemeyecektir.

İlginizi Çekebilir: Kilolu Kediler İçin EN İYİ 5 Diyet Kedi Maması (tıklayın)

1- Hills Optimal Care Tavuk Etli Yetişkin Kedi Maması 

En iyi kedi maması üreticilerinden bir tanesi olan Hills markasının yetişkin kediler için üretmiş olduğu bu mama kilo sorunu yaşayan kediler için uygun olabilir. Eğer kediniz ideal kilosunun biraz aşağısındaysa iyi bir seçenek olacaktır.

 

Hills kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


2- Profine Düşük Tahıllı Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

Profine markasının üretmiş olduğu bu mama diğer mamalara oranla bir miktar daha ekonomik yapıya sahiptir. İçerisinde yer alan tavuk, mısır, ve pirinç bileşimi sayesinde kediler için lezzetli bir tariftir. Aynı zamanda düşük oranda deniz ürünleriyle desteklenmiştir. Kilo alma ihtiyacı olan kediler için uygun bir mama türüdür.

Profine kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


3- N&D Prime Tavuk ve Narlı Yetişkin Kedi Maması

Ülkemizde yer alan en iyi mama marklarından bir tanesi olan N&D yüksek protein içeriği sayesinde tam beslenme sağlamaktadır. Aynı zamanda kilo almasını istediğiniz kediniz için en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

İçeriği %58’lik kısmı tavuktan oluşmaktadır. Tamamen doğal ürünlerden üretilmiş bu mama katkı ve koruyucu içermemektedir.

N&D kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


4- Royal Canin Exigent Savour Seçici Yetişkin Kedi Maması

En çok satan mama markalarından bir tanesi olan Royal Canin, kalitesini ortaya koymuş mama markalarından bir tanesidir. Yetişkin kediler için özel olarak üretilmiş bu mama tüm ırklar için kullanılabilir.

 

Royal Canin kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


5- Orijen Six Fish Tahılsız Balık Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması

Özellikle balık bazlı üretilmiş olan bu kedi maması en iyi markalar arasında yer alan Orijen tarafından formülize edilmiştir. Kedileri için her zaman deniz ürünleri çekici gelmiştir. Aynı zamanda bu mama tamamen doğal ve organik içeriklidir.

 

Orijen kedi maması satın almak için buraya tıklayın!


Kilolu Kediler İçin En İyi 5 Diyet Kedi Maması

Yukarıdaki tavsiyelerimizi göz önünde bulundurarak sizler için seçmiş olduğumuz en iyi diyet kedi mamalarını incelemenizi ve denemenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir: Böbrek Hastası Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması (2020) (tıklayın)

1- Hills Light Tavuklu Diyet Yetişkin Kedi Maması 

Bilindiği gibi en kaliteli mama markalarından bir tanesi olan Hills tarafından üretilmiş olan bu kedi maması kedinizin zayıflaması için oldukça uygun bir formüle sahiptir. 1-7 yaş arası kediler için oldukça uygun içeriğe sahip olan bu kedi maması tavuklu mama seven kediler için oldukça lezzetli bir seçenektir.

Hills Kedi Maması Satın AL


2- Royal Canin Fit 32 Yetişkin Kedi Maması 

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesi olan Royal Canin, yüksek kaliteli içeriğiyle beraber kedilerin zayıflamasını ve kilo kontrolünü sağlaması için üretmiş olduğu bu mama sizin için en iyi seçeneklerden bir tanesi olacaktır.

 

Royal Canin Kedi Maması Satın AL


3- Pro Plan Light Hindili Kedi Maması 

Yine ülkemizde en çok satış yapan markalardan bir tanesi olan Pro Plan tarafından üretilmiş olan bu mama kedinizin kilo vermesi için özel formüle sahiptir. Protein bakımından zengin olmasının yanı sıra hindili içeriği sayesinde oldukça sağlıklı bir beslenme sunmaktadır.

 

Pro Plan Kedi Maması Satın AL


4- Profine Düşük Tahıllı Light Hindili Diyet Kedi Maması 

Profine tarafından üretilmiş olan bu kedi maması oldukça düşük yağ oranına sahiptir. Diyet kedi mamalarının en çok tercih edilen et türü olan hindiden üretilmiş olan bu kedi maması içerisindeki çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde oldukça besleyicidir.

 

Profine Kedi Maması Satın AL


5- Felicia Somonlu Light&Sterilised Kedi Maması

Somon balığından üretilmiş olan bu kedi maması oldukça lezzetli bir yapıya sahiptir. İçerisinde yer alan sağlıklı tahıl ve pirinç sayesinde yüksek sindirilebilirliğe sahiptir.

 

Felicia Kedi Maması Satın AL

İlginizi Çekebilir: Kedi Mamasında Olması Ve Olmaması Gerekenler (tıklayın)


Eklem Ağrısı Yaşayan Kediler İçin En İdeal 5 Kuru Mama Önerisi

1- Royal Canin İndoor 7+ Yaşlı Kedi Mamasıeklem ağrısı yaşayanlar için kedi maması

En büyük özelliklerinden bir tanesi ise eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmasıdır. Bunun yanı sıra üriner sistemi, böbrek sağlığını korur. Yaşlı kedilerde en sık görülen durumlardan bir tanesinin de sindirim sorunları olduğunu düşünecek olursak bu mama tam kedinize göre üretilmiştir.

Royal Canin Kedi Maması Satın AL


2- Hills Mature +7 Tavuklu Yaşlı Kedi Mamasıeklem ağrısı yaşayanlar için kedi maması

Yaşlı kediler için özel hazırlanmış olan bu kedi maması kedilerin kemik ve kas gelişimini destekler. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan yüksek protein ve azaltılmış fosfor ve magnezyum dengesiyle beraber yaşlı kediler için en iyi forma sahiptir.

Hills Kedi Maması Satın AL


3- Hills Hairball İndoor Tavuklu Tüy Yumağı Önleyici Yaşlı Kedi Mamasıeklem ağrısı yaşayanlar için kedi maması

Kediniz kendisini temizlemek için tüylerini yalarken yutmasından dolayı midesinde tüy birikir. Dolayısıyla bu tüyleri kusması veya dışkı yoluyla çıkartması gerekmektedir. Bu mama ise kedinizin daha az tüy yutmasını ve dışkı yoluyla tüylerin atılmasını sağlar. Bu sayede sindirim sistemini rahatlatır.

Hills Kedi Maması Satın AL


4- Hills Mature +7 Ton Balıklı Yaşlı Kedi Mamasıeklem ağrısı yaşayanlar için kedi maması

Yine Hills markasının bir maması olan bu ürün ton balığı içermektedir. Bu özelliği sayesinde Omega-3 bakımından zengin bir mamadır. Omega-3 vücuttaki iltihapları azaltmak için en iyi besin kaynaklarından bir tanesidir. Aynı zamanda kalp, beyin ve göz gelişimi için önemlidir.

Hills Kedi Maması Satın AL


5- Lavital Sensitive Ördekli Yaşlı Kedi Mamasıeklem ağrısı yaşayanlar için kedi maması

LaVital markası tarafından yaşlı kedilere özel olarak hazırlanmış olan bu kedi maması 7 yaş üzeri tüm kediler için kullanılabilir. Eklem ağrısı için oldukça etkili bir mama olmasının yanı sıra sindirim kolaylığı da sağlar.

LaVital Kedi Maması Satın AL

İlginizi Çekebilir: Sindirim Sorunu Yaşayan Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması (tıklayın)


Sık Sorulan Sorular

Kediler Neden Böbrek Hastası Olur?

Kedilerde böbrek hastalığının en temel nedenlerinden biri, kimyasal maddeleri yutmasıdır.

Kedilerde Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde böbrek hastalığı gerçekleştiğinde görülen en belirgin semptomlar, sık idrar, iştah azalması susuzluğun artması gibi durumlardır.

En İyi Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri kedinin yaşı ve alerjisi olan besinlere dikkat etmektir. Aynı zamanda kedi maması seçerken kedinin ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin karşılanıp karşılanmadığına da dikkat edilmelidir.

Hangi Kedi Mamasını Seçmeliyim?

Eklem ağrısı olan kediler için eklem ağrısına iyi gelen mamalar seçileceği gibi çok fazla kilo almaması gereken kitaplar için de diyet mamalar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra köpeğiniz çok zayıfsa da kilo almasını sağlayacak doyurucu mamalar tercih edilmelidir.

Yetişkin Kedi Maması Ne Zaman Verilir?

Yetişkin kedi maması, 1 yaşını geçmeye başlayan kediler için tercih edilmelidir.

Kedimin Kilo Alması İçin Mamasının Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle kalori değeri yüksek bir mama tercih etmeniz gerekmektedir. Özel olarak kalorisi yüksek bir mama bulamazsanız; kuru mamalar için içerisinde en az %30 protein, %15 yağ ve %4 lif oranına sahip olan bir mama seçmelisiniz.

Yaş Kedi Maması Vermeli Miyim?

Özellikle seçici damak tadına sahip olan kediler için yaş mama kullanımı tavsiye edilmektedir. Yaş mamalar kediler tarafından daha kolay sindirilir ve tüketilir.

Kedim Yaşlandıkça Zayıflamaya Başladı Ne Yapabilirim?

Kediler yaşlandıkça sindirim sistemleri zayıflar, bunun yanı sıra yaşanan diş problemlerinden kaynaklı olarak mama tüketimi azalır. Bunun için kedinize daha yumuşak yapıya sahip olan mamalar vermeniz gerekir. Aynı zamanda bu mamaların yüksek protein ve yüksek kalori içermesine önem gösterin.

Kilo Alması Gereken Kediler İçin Yavru Kedi Maması Kullanılabilir Mi?

Bu mamaların ortak noktası daha yüksek protein oranına sahip olmasıdır. Bu yüzden, kilo almasını istediğiniz kediler için yavru kedi maması seçilebilir. Ayrıca hamile kediler içinde yavru kedi maması kullanılabilir.

Kedi Mamasının Daha Lezzetli Olması İçin Ne Yapabilirim?

Kedilerin öğünlerini daha çekici hale getirmek için mamasının içerisine sevdiği besinleri karıştırabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kedimin doğuştan böbrek rahatsızlığı var maalesef hatta bu yüzden kısırlaştırma ameliyatı bile yaptıramadık 🥺
    Kedim için Pro Plan Delicate Hindili Kedi Maması tercih ediyoruz, veteriner hekimizin tavsiyesi ile kullanmaya başladık, severek tüketiyor.

  2. Fransa, ProPlan’da zehirli madde tespit etmiş ve Fransa’da toplatılmaya başlanmış. Bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup