Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Böbrek Hastası Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması (2020)

Ana Sayfa » Genel » Böbrek Hastası Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması (2020)
Böbrek Hastası Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması (2020)

Kedilerde oluşan en büyük sorunlardan bir tanesi böbrek hastalıklarıdır. Böbrek hastalıkları her yaştan kedilerde oluşabilir. bu böbrek sorunları akut (aniden) veya kronik (daha uzun süreli) bir hastalık olabilir. Aynı zamanda pek çok farklı sebepten doğabilir. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerde daha sık görülen bir durumdur. Bu sorunla karşılaşmamak için ve bu hastalığı geçiren kediler için özel bir diyet programı yapılmalıdır. Sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedilerde Böbrek Hastalıkları

Yukarıda belirttiğimiz üzere böbrek hastalıkları iki çeşide ayrılır. Akut böbrek hastalığı genellikle zehirlenme, şok, enfeksiyon ve kalp sorunlarına bağlı olarak gelişir. Eğer erken teşhis edildiyse bir veteriner hekim tarafından tedavi edilerek iyileleşebilir.

Kronik böbrek hastalıkları ise daha farklıdır. Genellikle yaşlı kedilerde görülür ve aylar hatta seneler boyunca gelişmeye devam eder. Genellikle yaşlı kedilerin daha sık idrara çıkması, daha fazla sıvı tüketmesi, zayıflama gibi durumlarla kendisini belli eder. Sorunun kaynağını belirlemek her zaman için kolay olamayabilir. Kedi genellikle kendisini daha hızlı hissetmesini engellemek ve böbrek hastalığının gelişimini önlemek için ilaç tedavisi ve özel beslenme programı uygulanır.

Bu süreç içerisinde kediniz için özel bir mama seçmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki etkenlere dikkat etmelisiniz.

Böbrek Hastalığı Yaşayan Kediler İçin Mama Seçimi Nasıl Yapılır?

Özel olarak hazırlanmış mamalar, kedinizin böbrek sağlığını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İdeal bir böbrek hastalığı yaşayan kedi maması aşağıdaki özellikleri taşımalıdır.

#1 Düşük Protein

Böbreğin görevi toksik maddeleri kandan çıkartmasıdır. Eğer böbrek sorunu yaşanıyorsa bu toksik maddeler kanda birikir ve kedinizin sağlığı riske girer. Bu yüzden diyetteki protein miktarı azaltılmalıdır. Protein azaldığında kediler daha az toksin madde üretecektir. aldıkları proteinin kaliteli olmasına da özen gösterilmelidir. Unutmayın ki, protein kedilerin ihtiyaç duyduğun en temel besindir.

#2 Fosfat

Kandaki fosfor seviyesi yükseldiğinde böbrek hasarı oranı hızlanır. Kandaki fosfor seviyesi düşünce de yavaşlar. Dolayısıyla böbrek hastalığı yaşayan bir kedinin düşük fosforlu mama tüketmesi gerekir. Kandaki fosfor konsantrasyonunu dengelemek kedinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

#3 Sodyum

Böbrekler sağlıklı bir şekilde çalışmadığında kandaki sodyum oranı yükselir. Bunun sonucunda kan basıncındaki artış ve böbreklere daha fazla baskı uygulanması görülür. Bu yüzden kediniz kendini oldukça rahatsız hissedecektir.

#4 Omega-3 Yağ Asitleri

Esansiyel yağ asitlerine bazen Omega-3 yağ asitleri denir. En yaygın iki tanesi ise EPA ve DHA’dır. Böbrekteki iltihapın azalması ve böbrek hastalığının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olur.

#5 Yüksek Nem İçeriği

Böbrek hastalığı yaşayan kedilerde dehidrasyon görülme ihtimali yüksektir. Bu yüzden daha fazla sıvı tüketmeleri gerekir. Bu yüzden mamalarının içerisindeki nem oranının mümkün olduğunca fazla olması ve normalden daha fazla su içmesi gerekir. Eğer su içmeyi sevmeyen bir kediniz varsa yaş kedi maması kullanılmayı deneyebilirsiniz.

#6 Lezzet

Böbrek hastalığı yaşayan kedilerde iştahsızlık ortaya çıkar. Bu yüzden mamalarını yemek istemeyebilir. Bunun için de daha lezzetli kedi mamaları tercih etmelisiniz. Kedinizin kilo vermesini engellemek için doğru mamayı seçmeniz ve yeteri kadar beslenmesi önemlidir.

En İyi 5 Kedi Maması

böbrek hastası kediler için mamalar

Sizler için seçmiş olduğumuz kedi mamalarını incelemenizi ve denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Unutmadan, böbrek hastası kedilerin başka sorunları da olabileceği için mama seçimi yaptıktan sonra veteriner hekiminize danışarak mamanın uygunluğu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

#1 Lavital Sterilised Kuzu Etli Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

böbrek hastası kediler için mamalar

Bilindiği gibi LaVital en iyi mama markalarından bir tanesidir. Kuzu etli olan bu mama düşük protein değerleri sayesinde kedilerin böbreklerini korur ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar. Aynı zamanda kolay sindirilebilir bir kedi mamasıdır. Bunun yanı sıra içerisinde koruyucu bulunmaz ve oldukça sağlıklı bir mamadır.

Protein %32, yağ %10 , lif %5, kül %6.70, kalsiyum %0.88, fosfor %0.80, sodyum %0.38 oranda bulunan bu kedi maması özellikle kısırlaştırılmış veya böbrek hastası kediler için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

LaVital Kedi Maması Satın AL

#2 Pro Plan Delicate Hindili Kedi Maması

böbrek hastası kediler için mamalar

Yine oldukça kaliteli bir mama markası olan Pro Plan tarafından üretilmiş olan bu kedi maması kedinizin sağlığını korumasının yanı sıra yeterli beslenmeyi ve enerjiyi sağlamaktadır. Bununla beraber kedilerin böbreklerini korumak için oldukça iyi bir seçenektir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kediler için tam beslenme sağlamaktadır.

Mamanın içeriğinde; Protein %33.20, yağ %8 , lif %4, kül %8.50, fosfor %1.20, sodyum %0.40 oranında yer almaktadır. Değerlerden de anlaşılacağı üzere böbrek hastası kediler için sağlıklı bir mamadır. Eğer kedinin böbrek hastalığı ilerlemişse veterinere danışılmadan kullanılmamalıdır.

Pro Plan Kedi Maması Satın AL

#3 Hills Ton Balıklı Yetişkin Kedi Maması

böbrek hastası kediler için mamalar

Hills markası mama konusunda kalitesini kanıtlamış bir markadır. Özellikle kaliteli içeriği ve sağlıklı yapısı sayesinde kedi severler tarafından çokça tercih edilmektedir. Bu kedi maması ise ksıırlaştırılmış kediler için oldukça uygun içeriğe sahiptir. Bununla beraber balık içerikli bir mama olduğu için Omega-3 ve Omega-6 bakımından oldukça zengindir. Böbrek sorunu yaşayan kediler için şiddetle denemenizi tavsiye ederim.

Mamanın içeriğinde; Protein %32.10, yağ %20.80 , lif %0.90, kül %4.60, fosfor %0.70, sodyum %0.23 oranında yer almaktadır. Özelilkle düşük fosfor ve sodyum oranıyla kendisini ön plana çıkartan bu kedi maması böbrek hastası kediniz için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Hills Kedi Maması Satın AL

#4 Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

böbrek hastası kediler için mamalar

Royal Canin ülkemizin en sık tercih edilen mama markalarından bir tanesidir. Kalitesi onaylanmış olan bu kedi maması kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilmiştir. Kısırlaştırılmış kedilerde oluşan en büyük sorunlardan bir tanesi böbrek hastalıkları olduğu için böbrek sorunu yaşayan kediler için de oldukça iyi bir seçenektir.

Mamanın içeriğinde; Protein %32, yağ %15, lif %4.20, fosfor %1 oranında yer almaktadır. Oldukça besleyici ve sağlıklı bir mama olmasıyla beraber böbreklerin korunması için ve kısırlaştırılmış kediler için kullanılabilir.

Royal Canin Kedi Maması Satın AL

#5 Matisse Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

böbrek hastası kediler için mamalar

Matisse kedi mamasının kısırlaştırılmış kediler için hazırlamış olduğu bu kedi maması böbrek sorunu yaşayan kediler için oldukça uygun bir seçenektir. Düşük protein ve fosfor oranı sayesinde kedinizin böbreklerini korumaya ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda deniz ürünleri içerdiği için yağ asitlerinin değeri daha yüksektir.

Mamanın içeriğinde; Protein %31, yağ %11 , lif %5.90, kül %6.60, kalsiyum %0.90, fosfor %0.85 oranında yer almaktadır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bunun yanı sıra böbrek sorunu yaşayan kediler için kullanılabilir.

Matisse Kedi Maması Satın AL

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Böbrek Hastası Kediler İçin En İyi 5 Kedi Maması (2020) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır