Kedi

Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin 18 Öneri

Kedilerin daha uzun ve sağlıklı yaşaması için doğru bakım yapmak, zamanında veteriner kontrollerini gerçekleştirmek gerekir. 

Hepimiz kedilerimizin daha uzun ve sağlıklı yaşamasını isteriz. Bu nedenle kedilerimizin uygun bakımlarını yaparak daha uzun ve sağlıklı yaşamasını sağlamak bizim elimizdedir. Ortalama bir kedinin ömrü 10-15 sene olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kedi sahipleri, evcil hayvanlarını mümkün olduğu kadar uzun süre canlı ve sağlıklı görmek istiyorlarsa, evcil hayvanlarına gerekli bakımını ve özeni göstermeleri gerekir.

Kedinizin sağlıklı yaşaması için öneriler

Bir kedinin ömrünün kısalıp veyahut uzamasını tetikleyen birçok faktör vardır. Bu noktada kedi sahipleri devreye giriyor. Kediler gerçekten dokuz canlı mıdır bilinmez ama bir sokak kedisi ortalama 10 yıl yaşarsa kendini şanslı hissetmesi gerekiyor. Kısaca kedilerinizin daha uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşaması için elinizden geleni yapmanız şart. Üstünüzde büyük bir sorumluluk olsa da kedilerinizin olabildiğince sağlıklı yaşaması, sizinle beraber uzun bir süre birlikte yaşayacağı anlamına gelir. “Bence buna değer” dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse kedi sahipleri, kedilerinin daha uzun ve daha sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmak için ne yapabilir? İşte, sevimli arkadaşınızla geçirdiğiniz zamanı maksimum düzeye çıkarabilmeniz için yardımcı olacak ipuçları…

Kedinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesini istiyorsanız, kedi bakımı hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmanız gerekir. Doğru zannedip aslında hata olan her yanlış, kedilerinizin ömrünü kısaltır. Kedi sahiplerinin işine yarayacağını düşündüğümüz bu bilgileri dikkatli okumanızı öneririz.

Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedi bakımı nasıl olmalıdır

Kedi bakımı konusunda doğru adım atmak oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tüylü dostunuza en iyi yaşam standartlarını sunmak için birkaç basit ipuçlarına ihtiyacınız var. Bu ipuçları evcil kedilerinizin ihtiyaç duyduğu bakımı vermenize yardımcı olacaktır.

Kedilerinizin sizden istediği üç şey vardır: dikkat etmek, iyi bir beslenme ve düzenli tüy fırçalamak. Bu maddeleri günlük yaşantınızda rutin haline getirirseniz, kedilerinizin ömrünü uzatıp daha sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Kedi Bakımı İçin Öneriler Ve Yapılması Gerekenler

Kedilerin biyolojik yapısı itibariyle ölü tüylerini almak için yalarlar. Bu nedenle bu ölü tüyler mide ve bağırsaklarına ulaşarak tüy yumağına neden olabilir. Daha sonrasında kedilerinizde kusma ve kabızlık gibi hastalık belirtileri oluşur. Kedilerinizin tüylerini düzenli olarak fırçalamalısınız. Eğer kedilerinizin tüyleri kısaysa haftada bir kez, uzunsa her gün fırçalamanız gerekir. Bu bakım onun gelişimini destekler ve midelerinde oluşabilecek tüy yumağının önüne geçer.

Kedinizin tüylerini fırçalamanın bir diğer faydası ise parlak ve sağlıklı tüylere sahip olmasına yardımcı olmaktır. Eğer kedinize bu rutine mümkün olabildiğince ayak uydurursanız, kediniz rahatlayacak ve daha temiz görünecektir. Bu da kedinizin daha uzun süre yaşamasını sağlar. Aynı zamanda ilişkinizi güçlendirmenin harika bir yoludur. Kedinizin bakımına özen gösterdiğinizde daha uysal olur ve kendini sevdirir. Bu da kedinizle olan etkileşimin artmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bunun dışında kedilerinizin tüylerinde pire ve kenenin olmadığından emin olmak için tüylerini düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, veteriner hekime gitmeyi ihmal etmeyin.

Kedilerin Rutin Bakımı

Kedilerin Rutin Bakımı

Bir kedi sahibi olmak, herkes için farklı anlamlar ifade edebilir. Bazıları kedilerini çocuğu yerine koyarak birlikte vakit geçirirken bazılarıysa insanlarla pek fazla vakit geçirmek istemeyip bir kedi ile yaşamayı tercih eder.

Bu noktada önemli olan kedi sahibi olduğunuz değil, sizinle etkileşime geçecek bir kediye sahip olmanızdır. Her insan aynı özelliklere sahip olmadığı gibi kediler de aynı özelliklere sahip değildir. Kedinizin davranışları sizin kedinize olan yaklaşımınız belirler. Ayrıca onu bulundurduğunuz ortam son derece önemlidir. Örneğin birçok kedinin olduğu bir ortamdaysa strese girip asabi bir hale bürünmesine neden olabilir. Bu nedenle farklı tepkilere maruz kalmamak için ve doğru bakım uygulamak için yapılması gerekenleri bilmeniz gerekiyor.

 1. Kedinizi yalnız kalmamasına özen gösterin.
 2. Düzenli olarak taze su tüketmesini sağlayın.
 3. Konforlu bir yerde yatmasına dikkat edin.
 4. Kedinizi güvende hissettirecek bir ortam sağlayın.
 5. Rutin kontrollerini aksatmayın.
 6. Herhangi bir hastalık belirtisi gösterdiğinde veterinere götürmekten çekinmeyin.
 7. Kedinizin birçok kişiyle arkadaş olmasını sağlayın.
 8. Doğru ve düzenli beslenmesine dikkat edin.

Kedi Bakımı Ne Kadar Sürer?

Kedi Bakımı Ne Kadar Sürer?

Bir kedi diğer evcil hayvanlara kıyasla daha az bakıma ihtiyaç duyar. Bu demek değildir ki kedilerinizin bakıma ihtiyacı yoktur. Sadece köpek gibi evcil hayvanlarla kıyasladığımızda bakımı kısa sürede biter. Kediler uyumlu hayvanlar oldukları için evinizde çok daha kolay yalnız bırakılabilir ve apartman dairelerine uygun oldukları için modern yaşam tarzlarına kolay uyum sağlayabilirler.

Genellikle kediler, yoğun iş temposuna sahip kişilerin, evlerine dinlenmek için gittiklerinde arkadaşlık isteyen kişilerin seçimidir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Bakımın Önemi

Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 Hareketi

Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 Hareketi

Kediler, genellikle diğer hayvanlarla kıyasladığımızda, insanlara karşı sevgilerini pek fazla gösteremeyen canlılar olarak bilinir. Bu söylemlerin aksine kediler, sahiplerine karşı sevgi doludurlar ancak biz bunu anlamayız. Aslında onlar, sevgilerini çok farklı biçimde gösterirler. Sahiplerine karşı duyduğu sevgiyi anlamanın yolu hareketlerini dikkatli bir şekilde incelemekten geçer.

 1. Eğer kediniz size sürtünerek mırıldanıyorsa bu sizi seviyorum anlamına gelir. Bununla beraber mırıldandığı sırada patilerini hareket ettiriyorsa sizi çok fazla sevdiğini anlatmaya çalışıyordur. Kedilerin sevgisini gösterirken kullandığı yollardan biri de budur.
 2. Kedileriniz sizin yanınızdayken gözlerini kapatıyorsa, size duyduğu sonsuz güvenin bir göstergesidir ve sizin yanınızdayken hiçbir tehlike hissetmediğini belirtir. Bu durum kedinizin size güvendiği ve sevdiği anlamına gelir.
 3. Kedilerin kendini mutlu hissettiklerinde sık sık yaptığı davranışlardan birisi de, sabah yanınıza gelip yüzünüzü yalayarak sizi uyandırmaya çalışmasıdır.
 4. Bir diğer sevgi gösterme şekli, kedileriniz yanınıza gelip size kafasını ya da yanaklarını sürtmesidir. Bu da kendi özel kokusundan size de aktararak sevgisini gösterdiği anlamına gelir.
 5. Evin içerisinde bulunan eşyaları kedileriniz size getiriyorsa bu size olan ilgisinden kaynaklıdır.

Kedilerinizle aranızda gerçek anlamda yakın bir bağ oluşmasını istiyorsanız gerekli ilgi ve şefkati göstermeniz lazım. Vaktinizin yarısını kedilerinizle vakit geçirerek onu önemsediğinizi hissettirmelisiniz. Bu sayede aranızda kopmayan bir bağ oluşmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kediler İnsanlarla Konuşuyor mu?

Kedinin Yaşı Neden Önemlidir?

Kedinin Yaşı Neden Önemlidir?

Kedi sahiplerinin, kedilerinin yaşını bilmelerinin birçok sebebi vardır. İlk olarak kedinizin yaşamını olabildiğince konforlu hale getirmek ve ona uygun bir şekilde bakmak için yaşını bilmeniz gerekir. Kedinizin yaşını öğrenerek daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer neden ise, sahiplerinin gelecek planları arasında bebek sahibi olmak var mı? Eğer bebek sahibi olmak gibi bir planları varsa kedilerinin etkilenme olasılığı yüksektir. Bu kedilerin davranışlarından tutun strese girmesine kadar önemli sorunlar teşkil edebilir. Eğer kedinizin yaşını bilirseniz ona uygun olarak davranışlarını kontrol altına alabilir ve daha sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kedi Yaşı ve Köpek Yaşı Hesaplama Aracı 2020 [⭐️KOLAY YÖNTEM]

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kedilerinin yaşını, birçok açıdan bakarak tahmin edebilirsiniz. Bu tahminlerden ilki dişlerine bakmaktır. Kedilerin dişlerine bakmak yaşını tahmin etmede en büyük ölçütler arasındadır. Yetişkin kedinin dişi 30, yavru kedilerin ise 26 dişi vardır. Doğduktan sonra bir bebek gibi dişsiz dünyaya gelmezler aksine dişleriyle doğarlar. Ancak doğduktan sonra dişleri oldukça hassas ve miniktir. Dişleri yaklaşık 3-4 aylık olduklarında dökülmeye başlar. Ortalama 6. aya geldiklerinde diş değiştirme süreci tamamlanır. Kedi yaşı hesaplama için tıklayın.

 1. Kedinizin dişleri minik ve bebek dişleri kadar hassassa, 6 aydan küçük olduğu anlamına gelir.
 2. Dişleri beyaz renkte ve bebek dişlerinin yerine kalıcı dişleri çıkmışsa bir yaşındadır ya da tamamlama sürecindedir.
 3. Kedinizin dişine baktığınızda yer yer sarı lekeler oluşmuşsa, 1 veya 2 yaşlarında; dişlerinin tamamında sarı lekeler varsa 3-5 yaşlarında olduğu anlamına gelir.
 4. Sevimli dostlarınızın dişleri tahriş olmuş ve lekeler yoğunlaşmışsa 5-10 yaşında olduğunu, dişleri kırılmışsa büyük olasılıkla 10 yaşından büyük olduğu anlamına gelir.

2 yaşına gelen bir kedinin diş yapısına bakarak yaşını anlamak zordur. Kedilerinizin yaşını, kas yapısına baktığınızda da anlayabilirsiniz. Bu sebeple başka bir alternatif olarak kas yapısından yaşı ortaya çıkar.

Genç bir kedinin kemik yapısı daha güçlüdür. Özellikle sırt ve bacaklarındaki kas kütleleri gelişmiştir. Bu da bize yaşlı bir kedi olmadığını gösterir. Çünkü 10 yaşına gelen bir kedinin kasları genç bir kediye göre gelişim göstermez. Daha ağır hareket ederler ve vücutları iri yapıdadır.

Yaşını öğrendikten sonra kedilerin dönemlerini bilmekte fayda var.

Kedilerin Dönemleri

 1. Yavruluk dönemi: Bu yavru kedinin doğumundan başlayıp altı aylık olana kadarki süreci kapsar. Yavru bir kedilerin, ilk bir buçuk haftada gözleri görmez, uyur ve çoğunlukla süt emerler. Daha sonraki haftalarda gözlerini açar ve dünyayı keşfetmeye başlarlar.
 2. İki aylık yavru kediler, aktiftir ve diğer canlılarla etkileşim halindedirler. Hızlı bir şekilde öğrenerek, tek başına beslenmeye başlarlar. Sahiplerine tepki verirler ve bu ayda nasıl yürümeleri gerektikleri öğretilir.
 3. Üç veya dört aylık yavru kediler, annelerinin yanında kalırlar.
 4. Gençlik dönemi, bu süre altı aydan başlayarak 2 yıla kadar devam eder. Kedilerde ergenlik dönemi olmadığı için direkt olarak genç kategorisinde değerlendirilir. Bireysel bağımsızlıklarını kazanırlar ve dişi kediler bir yıl içinde hamile kalıp doğum yapabilir. Sağlıklı bir doğum için 18. aydan önce çiftleştirilmemesi daha doğrudur.
 5. Bir evcil kedinin yaşamının 2 ila 6 yıl süren dönem en aktif olduğu zamanlardır. Genç bir kedi olduğu için etrafında olup biten şeyleri merak ederek, çevreyi keşfetmeye devam eder.
 6. 6 yaşına gelen kedinin gelişimi yavaşlar ve düzenli olarak bakılan dişi bir kedi en fazla üç yıl daha doğum yapabilir.
 7. Olgunluk yaşı 7 yaşından başlayarak 10 yaşına girene kadar devam eder. Hala neşeli ve sevimlidirler ancak aktif olmak yerine daha uysal davranışlar sergiler.
 8. Yaşlılıkları, 10 yaş ile 14 yaş arası dönemi kapsar. Bu yaştaki kediler genellikle sahibine daha yakın olup sessiz ve güvenli yerlerde uyumayı tercih ederler.
 9. 14 yaşına gelebilen bir kedi asırlık olarak adlandırılabilir. Çok sakin oldukları için sahibinden çok fazla ilgi beklerler.

Kedilerin hangi dönemde olduklarını bilerek eğitmek en doğru olandır. Evcil bir kedinizin daha uzun yaşaması için dikkatli bir şekilde bakmak gerekir. Yemeğinden tutun banyosuna kadar dikkat edilmesi gereken birçok noktalar vardır. Şimdi bu noktalara değineceğiz…

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin 18 Öneri

Kedinizin Yaşam Süresi Sizin Elinizde!

Kedilerin uzun yaşaması için 18 öneri

Gerçekten kedilerinizin dokuz cana sahip olmasını ister misiniz? Evcil hayvanlarınızın olabildiğince uzun süre iyi ve mutlu hissetmesini sağlamak için, sahipleri doğru bakım taktikleriyle yaşamlarını uzatabilirler. İşte, kedilerin yaşam süresini arttırmaya dair anektotlar,

 1. Bol su tüketmesini sağlayın.
 2. Dengeli beslenmesine dikkat edin.
 3. Kısırlaştırın.
 4. Kedinizin sağlıklı bir şekilde kilosunu dengede tutun.
 5. Düzenli olarak veterinere götürün.
 6. Davranışlarında değişiklik olduğunda ciddiye alın.
 7. Sık sık sevginizi belli edecek hareketler yapın.
 8. Temiz olmasına özen gösterin.
 9. Diş sağlığına önem verin.
 10. Tüylerini düzenli olarak fırçalayın.
 11. Kısırlaştırılan kediler diğer kedilere nazaran 4-5 yıl daha fazla yaşadıkları saptanmıştır.
 12. Hareketsiz bir yaşam tarzı kedileriniz için sakıncalıdır. Bu yüzden hareket etmesini sağlayın.
 13. Kedilerin kişisel bakımı ne kadar özenli olursa ömürleri de bir kadar uzamış olur.
 14. Kedilerinizi olabildiğince stresten uzak tutun.
 15. Oyuncak alarak eğlenmesini sağlayabilirsiniz.
 16. Evcil kedileri dışarıdaki çeşitli tehlikelerle karşılaşmaması adına yalnız evinizde bulundurmak en doğru karardır.
 17. Kediler için birçok vitamin hapları vardır. Bunları vererek sağlığına destek olabilirsiniz.
 18. Kedilerinizin aşılarını güncel tuttuğunuza emin olun.
 19. Belli bir yaşa gelen kedilerinizi sıcak tutun ve bir köşede kıvrılıp uyumak için güzel bir yeri olduğundan emin olun.
 20. Sigortaya sahip olmak, kedinizin ömrünü potansiyel olarak artıracaktır çünkü bu operasyonlar devlet tarafından karşılandığı için maddi açıdan sıkıntı çekmenize gerek kalmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin 18 Öneri

Her ne kadar kedilerin yaşam sürelerinin fazlasıyla farkında olsak da onlara mümkün olan en iyi yaşamı verip, olabildiğince yaşamlarını uzatmak için elinizden geleni yapmalısınız. Kedilerinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olan 20 yolu dikkatlice uygulayarak en iyi yaşam sürelerini uzatabilirsiniz.

Kedilerin ömrünü uzatmanın yollarını artık bildiğimize göre en uzun yaşayan kedi ırklarını öğrenmek ister misiniz?

 En Uzun Yaşayan Kedi Irkları Hangileridir?

En uzun yaşayan kedi ırkları

Bazı kedi sahiplerinin dikkat ettikleri şey ömürlerinin ne kadar uzun olduğudur. Sevimli dostlarıyla uzun yola çıkarken en fazla ne kadar yaşam süreleri olduğunu bilmek isterler. Ve maalesef ki kedilerin ömrü insanlara nazaran daha kısadır. Uzun yaşayan kedi ırkları yine de bize kıyasla kısa yaşasalar da kedileriyle birkaç sene daha fazla vakit geçirmek isteyenler bu ırkları tercih edebilirler.

Şuna dikkat etmekte fayda var; bir kedinin ömrü ne kadar uzun olursa olsun, uzun yaşamasını etkileyen faktör doğru bakımdır. Kısacası en uzun yaşayan kedi ırkına sahip olsanız bile kötü şartlarda baktığınız takdirde yaşam süresinin kısalmasına neden olabilirsiniz.

En Uzun Yaşayan Kedi Cinsleri

 1. Siyam kedisi,
 2. Bengal kedisi
 3. Maine coon ,
 4. Rus mavi kedi ,
 5. İskoç kıvrımlı kedi
 6. İngiliz kedisi
 7. İran kedisi.

Bir kedinin yaşam süresi ister 5 yıl ister 15 yıl olsun doğru bakım yapmadığınız zaman bu ırklardan bir kediye sahip olmanın hiçbir anlamı yoktur.  Her kedinin uzun yaşamasını sağlamanın yolunun doğru bakımdan geçtiğini ve doğru bakılan her kedinin ömrünü olduğundan bir kaç yıl daha uzatabileceğinizi unutmamakta fayda görüyoruz.

Kedinizin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin 18 Öneri

kedi bakım önerileri

Kedinizin ömrü 10-15 yıl arasında değişebiliyor. Fakat bu sürenin ne kadar uzun olacağı, kedinizin ihtiyacı olan bakımı sağlamanıza ve düzenli olarak kontrol etmenize bağlıdır. Nadiren de olsa ortalama 20 yıl yaşayan kediler de vardır. Eğer kedinize çok iyi bakarsanız onun da ömrü ortalama 20 yıla kadar uzayabilir.

Kediler hakkında mutlaka dikkat etmeniz gerekenlerden biri, kedilerin doğası gereği hastalık saklama özelliklerinin olmasıdır. Hastalıklarını sakladıkları için de iyi bir gözlemci olmanız ve üzerine düşmeniz gerekir. Yalnızca veteriner hekimin kontrolü değil, sizin de gözlem ve kontrolleriniz bu noktada büyük önem teşkil ediyor. Öncelikle kedinizin sağlıklı ve her zamanki ruh halini ve davranışlarını detaylıca öğrenmelisiniz.

Kedinizin ömrünün uzun olması da çok önemlidir fakat sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesi de bir o kadar önem teşkil ediyor. Aşağıda bahsedeceğim adımları izleyerek kedinizin daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Ancak şunu belirteyim, bahsedeceğim adımları aynı anda uygulamamanız daha iyi olur. Çünkü kediler zora gelemeyen hayvanlardır ve bu yüzden de bu kontrolleri ve uygulamaları belirli zaman aralıklarında tamamlamanız daha iyi olacaktır. İşte kedilerin daha uzun ve daha sağlıklı yaşaması için yapılması gerekenler…

 1. Doğru mama seçimi yapın.
 2. Veteriner kontrollerini düzenli yaptırın.
 3. Kısırlaştırın.
 4. Diş sağlığına özen gösterin.
 5. Ev kazalarından koruyun.
 6. Yaşlılık döneminde doğru bakım yapın.
 7. Sık sık kontrol yapın.
 8. Düzenli göz muayenesi yapın.
 9. Düzenli kulak muayenesi yapın.
 10. Düzenli burun muayenesi yapın.
 11. Düzenli ağız muayenesi yapın.
 12. Deri ve tüy muayenesi yapın.
 13. Kedinizin strese girmesini önleyin.
 14. Kedinize bol bol ilgi gösterin.
 15. Kedinize oyuncak verin.
 16. Kedisi olan birinden destek alın.
 17. Veteriner kontrolünde olmadan ilaç vermeyin.
 18. Yolculuk sırasında çok dikkatli olun.

1.Adım: Doğru Kedi Maması Seçimi

Doğru Kedi Maması Seçimi

Kedinizin daha sağlıklı olması ve ortalama ömrünün daha uzun olması için dikkat etmeniz gereken en önemli madde doğru mama seçimidir. Yanlış mama kullanıldığında kedilerde çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir ve bu durum da ömrünün kısalmasına yol açabilir.

Birçok kedi sahibi, kedisinin daha hızlı gelişip büyümesi için bol mama vermeye çalışır. Bu çok yanlış bir tutumdur çünkü kedilerin ne az ne de çok beslenmesi gerekir. Kedinizin zayıf olması onun sağlığını etkileyebileceği gibi, şişman olması da aynı ölçüde etkiler. Kedinizin sağlıklı olması için dikkat etmeniz gereken şey, en çok ihtiyaç duyduğu protein, yağ ve karbonhidratlarla beslenmeleridir. Bunun yanı sıra beslenme şekli kedinizin cinsine, hassas olduğu etkenlere ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bunların yanı sıra vitamin ve minerallerin de kedi sağlığı için büyük etki yarattığını belirteyim. Kedinizin optimum şekilde beslenmesi için kedinin durumuna göre mama seçimi yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Popüler kedi maması markaları

2.Adım: Kedinizin Veteriner Kontrollerini Düzenli Yaptırın

veteriner kontrolü

Kedinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesi için proaktif bir yaklaşım sergilemek çok önemlidir. Kedilerin hastalık saklama eğilimine sahip olmaları nedeniyle kimi zaman sizin gözlemleriniz ve kontrolleriniz yeterli olmayabilir ve bir veteriner hekimin gözlemleyebileceği birçok şeyi fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle kedinizi yılda en az bir kere veteriner hekim kontrolüne götürmeniz gerekir. Düzenli muayene, bir sorun varsa bile bu sorunun henüz ciddileşmeden önlenebilmesini sağlar. Veteriner hekimler duruma göre belirli aşılar ya da parazit önleyiciler önerebilirler.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin 18 Öneri

3.Adım: Kedinizi Kısırlaştırın

kedi kısırlaştırma

“Kedi kısırlaştırılmalı mı?” sorusu özellikle de yeni kedi sahibi olmuş kişiler için önemli bir meseledir. Kediler belli bir yaşa geldiğinde kısırlaştırılmalıdır fakat bu durum sokakta kalan yavruların yanı sıra kedinizin kendi sağlığı için de önemlidir. Kedinizi kısırlaştırmanız, tümörler, meme kanseri,  rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri gibi daha birçok riskli hastalıklara karşı önlem almanızı sağlar. Çünkü yumurtalıkların alınması kanserli büyümeyi teşvik eden hormon düzeylerini azaltır ve bu da kedinizin kanser risklerinin açık hedefi haline gelmekten korur. Tüm bunların yanı sıra kavgaya eğilimi olan erkek kedilerin kısırlaştırılması, bu eğiliminin azalmasını da sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Erkek kediler ne zaman kısırlaştırılmalı?

Kısırlaştırılmamış kediler, kızıştıkları zaman bir eş bulma içgüdüsüyle kaçma eğiliminde olurlar. Bu sebeple kedinizin kaçmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını unutmayın. Fakat dışarıdaki hayat onlar için çok tehlikelidir. Hem dişi kedilerin hem de erkek kedilerin açık havada yaralanma riski çok yüksektir. Kedinizi kısırlaştırarak ortadan kaybolmasını engelleyebilir ve yanınızda rahat duracağını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dişi Kedi Kısırlaştırma

Kedinizi ne zaman kısırlaştırmanız gerektiğini veteriner hekim kontrolünde en detaylı şekilde öğrenebilir ve kısırlaştırabilirsiniz. Bu şekilde kedinizin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için gerekeni yapmış olursunuz. Kısırlaştırılan kedilerin beslenme rutinleri değişeceği için doğru besleme için kısırlaştırılmış kedi maması seçmeniz gerekecek.

İlginizi Çekebilir: Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

4.Adım: Diş Sağlığına Özen Gösterin

Kedilerde diş sağlığı

Vahşi doğa ortamında yaşayan kediler otlarla dişlerini temizleyebiliyorlar fakat evcilleştirilmiş kediler için aynı durum söz konusu değildir. Kediler, bir rahatsızlıkları ve hastalıkları olduğunda bize söyleyemezler. Bu nedenle özellikle de diş bakımı konusunda çok dikkatli davranmalı ve bakımlarını eksik yapmamalısınız. Kedinizin dişlerinin ve diş etlerinin durumunu düzenli olarak kontrol etmeniz, kedinizin sağlıklı yaşaması için çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle 3 yaş ve üzeri kedilerde diş ve diş eti sorunları yoğun bir şekilde görülmeye başlar. Bunun nedeni, kedilerin yedikleri, dişlerinin dışında bakteri, kalıntı ve plak birikiminin oluşmasıdır. Bu diş sorunları önlenmediği takdirde zamanla kedinizin diş eti tahriş olabilir ve diş eti iltihabına ve hatta diş kaybına neden olabilir. Kedinizin ağzında oluşan iltihaplanmalar, onun yemek yemesine engel olabilir ve oluşan bakteriler ilerleyen zamanlarda böbreklere kadar ulaşabilir. Bu da ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Kedinizin daha uzun bir yaşam sürmesi için yapmanız gereken onun diş bakımını düzenli olarak yapmanızdır.

5.Adım: Kedinizi Ev Kazalarından Koruyun

kedilerin ev kazaları

Kediler, özellikle de yavru olanlar yollarına çıkan her şeyi dişleme eğilimine sahiptirler. Evinizdeki kabloları bir oyuncak sanabilir ve ısırabilirler. Bu nedenle de kabloları kullanmıyorken fişini çekebilir ya da erişememeleri için üzerlerini bir şeritle örtebilirsiniz. Bu kedinizin daha güvende olmasını sağlar.

Kedinizi bir terasta ya da açık bir pencerenin etrafında gördüğünüzde onu küçük bir çocuk gibi gözlemlemeli ve düşmemesine dikkat etmelisiniz. Yanlışlıkla düşebilir, sahipsiz olmanın endişesiyle ya da yolda gördüğü bir başka canlıyı kovalamak için atlayabilir. Düştüklerinde vücutlarında ciddi kırıklar oluşabilir. Bu tür risklerden kaçınmak için onu dikkatlice gözlemlemeli ve olası risklerden korumalısınız.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin 18 Öneri

Evinizde farkında olmadan evcil hayvanlarımıza zarar verebilecek nesneleri ortalıkta bırakabilirsiniz. İğne, çorap, plastik, iplik ve benzeri nesneleri ortalıkta bırakmanız, kedinizin onu yutmasına yol açabilir. Bu durumda özellikle de evcil kediler bu nesneleri doğal yollarla dışarı atamayabilirler. Bu tür ev kazaları hayati derecede önem taşır ve tek alternatifin ameliyat olmasına bile neden olabilir. Ayrıca başına farklı ev kazaları da gelebilir. Bu nedenle kedinizi ev kazalarından korumak için bulunduğu ortamı daha güvenilir hale getirin. Böylece kediniz için daha güvenilir ve sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.

6.Adım: Yaşlılık Döneminde Doğru Bakım Yapın

yaşlı kedi maması

10 yaşını geçmeye başlayan kedilerde yaşlılık belirtileri görülmeye başlar. Bu süreçte yaşlı kedilerin düzenli olarak yıllık klinik muayenelerin yapılması çok önemlidir. Bu aşamanın başlangıcındaysa kedinizde daha az hareketlilik ve farklı alışkanlıklar edinme gibi durumlar gözlemlenebilir. Dolayısıyla yaşlanmaya başlayan kedinizin bakımında da belirli değişiklikler oluşmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Yaşlı Kedilerde Beslenme: En İyi 5 Yaşlı Kedi Maması

Kedilerde yaşlanma belirtileri gözlemlenmeye başladığında sindirim sisteminin daha yavaş çalışmaya başladığını göreceksiniz. Bu durum kedinizin için daha besleyici mamalar almanızı gerektirir. Bunun için özel olarak üretilen yaşlı kedi maması tercih etmeniz gerekir. Bu süreçte evcil hayvanınızın tükettiği mama miktarına dikkat etmeniz ve fazla kilo almasını engellemelisiniz. Şişman kediler çok sevimlidir fakat kilo alımının da bir sınırının olması sağlığı açısından daha yararlıdır.

Yaşlanmaya başlayan kediler daha az hareket etmeye başlar. Bu nedenle kedinizin oyun rutinlerini sürdürmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kedi Yaşı ve Köpek Yaşı Hesaplama Aracı 2020 [⭐️KOLAY YÖNTEM]

Yaşlanmaya başlayan kedilerin uyku ihtiyacı da yaşlılıkla aynı orantıda artmaya başlar. Onu rahatsız etmekten kaçınarak sakin ve huzurlu bir ortam sağlamanız ve iyice dinlenmesine izin vermeniz çok önemlidir.

Kedilerin yaşlılık döneminde bakımının da normalden daha fazla olması gerekir. Ayrıca, bir dizi risk oluşturabileceğinden, kedinize tıbbi tavsiye almadan ilaç vermeniz de çok riskli olur. Bunun yanı sıra dilleri ile kendilerini temizleme becerilerinin bir kısmını kaybetmeye başlamaları da ona yardımcı olmanızı gerektirir. Kedinizin tüylerini temizleyin ve daha sık fırçalayın.

7.Adım: Kedinizi Sık Sık Kontrol Edin

kedi kontrolü

Kedinizin daha sağlıklı olması ve uzun yaşaması için yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise onu sıklıkla kontrol etmenizdir. Düzenli olarak vücut sıcaklığını ölçmeli, ağırlığını kontrol etmeli, solunum sayılarını ve nabzını ölçmelisiniz. Böylelikle kendisinin gizlediği hastalık varsa bu tür kontroller ile kendiniz hastalığı tespit edebilirsiniz. Kedilerin ayda bir kez tartılması gerekir. Bunu yapmak için önce siz çıkıp sonra kedinizi kucağınıza alarak çıktığınızda aradaki farktan kedinizin kilosunu hesaplayabilirsiniz.

8.Adım: Düzenli Olarak Kedinizin Gözlerini Muayene Edin

kedilerde göz muayenesi

Kedilerin gözleri normal şartlarda parlaktır ve eğer kızarıklık, akıntı, donukluk gibi semptomlar görüyorsanız bir sorunun habercisi olabilir. Bunun yanı sıra gözleri aynı eşitlikte olmalıdır. Işıkta küçülür ve karanlıkta da büyür. Bunu anlayabilmek için tek gözünü kapatarak kontrol edebilirsiniz. Siz bu testi yaparken gözleri tepki vermiyorsa, göz kapakları şişik, kızarık ya da sarkık duruyorsa hemen bir veteriner hekime başvurmanızı öneririz.

9.Adım: Düzenli Olarak Kedinizin Kulaklarını Muayene Edin

kedilerde kulak muayenesi

Kedilerin kulakları normal şartlarda kuru, kokusuz ve temiz olmalıdır ve eğer koyu renkli bir akıntı varsa ya da pullanma ve kaşıntı gibi belirtiler varsa kediniz yüksek ihtimalle kulak uyuzu olabilir. Bunun yanı sıra kedinin kulak kepçesi kabuklu ve pürüzlüyse de bir sorun olduğuna işaret olabilir. Olası sağlık sorunlarını tespit etmek için kedinizin organizmasının davranış ve işleyişinin daima farkında olun.

Kedilerin kulaklarının temizliği ayda bir, banyodan sonra yapılabilir. Kedinizin kulaklarını temizlerken hiçbir şekilde pamuklu çubuk kullanmayın. Ona zarar vermeyecek bir pamuk seçerek kulak temizliğini yapabilirsiniz. Kulak temizliği yaparken kirin tamamen çıkarılmasına gerek yoktur çünkü kulak kirinin bölgede koruyucu bir işlevi vardır.

10.Adım: Düzenli Olarak Kedinize Burun Muayenesi Yapın

kedilerde burun muayenesi

Normal şartlarda kedilerin burnu çok hafif nemli ve temizdir. Burnunda kuruluk, akıntı, çatlak ya da kabuklanmaların oluşması bir sorun olduğuna işaret olabilir. Bu kontrolleri düzenli yapmalı ve veteriner kontrollerini düzenli yaptırmalısınız. Bu şekilde olası hastalıkları önleyebilir ve kedinizin daha sağlıklı, daha uzun yaşamasını sağlayabilirsiniz.

11.Adım: Kedinize Düzenli Ağız Muayenesi Yapın

kedilerde ağız muayenesi

Kedilerin sağlıklı ve uzun yaşamaları için uygulanması gereken en önemli maddeler arasında ağız muayenesi vardır. Onların dişleri beyazdır ve diş etleri de pembe renklidir. Ağzında koku varsa ya da diş taşlarında kızarıklık ve kanamalar görülüyorsa kedinizde hastalık olabileceğini gösteriyor olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir.

12.Adım: Düzenli Olarak Deri ve Tüy Muayenesi Yapın

kedilerde deri ve tüy muayenesi

Kedilerin sağlıklı olup olmadığını anlamanın en etkili yolu tüyleri ve derileridir. Sağlıklı kedilerin derileri parlak ve kendilerini temizleyebildikleri için de temizdir. Kedilerin tüylerinde aşırı dökülmeler, derisinde kepeklenme ya da kabuklanmalar görülür ve derisi görünmeye başlıyorsa sağlık sorunları olduğu anlamına gelebilir.

13.Adım: Kedinizin Strese Girmesini Önleyin

kedilerde stres

Kediler,  stres gibi sorunlara karşı çok duyarlıdır ve buna bağlı olarak depresyona girebilirler. İkamet değişikliği, yeni bir aile ya da ortamdaki küçük değişiklikler, kedinin psikolojik durumunu kötü etkileyebilir. Fiziksel veya çevresel nedenlere sahip olabilecek stresi önlemek için kedinizi bol bol gezdirebilir, yeni oyuncaklar alabilir ya da diğer hayvanlarla sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. İster oyunlarla ister sevgiyle, dikkatinizi kedinize verin ve kedinize bol bol vakit ayırın.

Kediler, stresli olduğunu kimi zaman fiziksel belirtilerle kimi zaman da davranışsal belirtilerle yansıtabilir. Kedinizdeki stresin fiziksel belirtiler; kaşıntı, tüylerde dökülme, kusma ve ishal olabiliyorken davranışsal belirtiler; yüksek sesli ve uzun süreli miyavlama, saldırganlık olabilir.

14.Adım: Önemli Madde! Kedinizi Sevgiyle Kucaklayın

kedinizi sevin

Kedinizin sağlıklı ve uzun süreli bir yaşam sürebilmesi için gereken en önemli şey sevgidir. Kediler, kendi koruyucularına karşı oldukça sevecen bir yaklaşım sergilerler. Onların en büyük ihtiyacının sevgi olduğunun bilincinde olarak ona şefkatle ve dikkatle karşılık verin. Tüm evcil hayvanlar gibi, kediler de sevgimize ihtiyaç duyar ve bizimle duygusal bir bağ kurmayı severler. Uzun süre sevgisiz kalan kediler hastalanabilirler. Bu yüzden onları bol bol sevin, bu hem onun daha iyi hissetmesini hem de sizin kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

15.Adım: Kedinize Oyuncak Verin

kedi oyuncakları

Kedilere oyuncak vermek yalnızca eğlenmeleri ve vakit geçirmeleri için değil, ihtiyacı olan egzersizleri yapmalarını da sağlar. Özellikle de hareketsiz kediler aşırı kilo alıyor ve bu kilo artışı nedeniyle ortaya çeşitli hastalıklar çıkabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için onlara kedi oyuncakları verebilir ve daha fazla hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum kedinizin daha sağlıklı olmasını ve daha uzun yaşamasını sağlar.

16.Adım: Kedisi Olan Birinden Destek Alın

kediniz için destek alın

Kedi beslemek dışarıdan bakıldığı kadar kolay bir iş değildir. Onlara bir bebek gibi davranmalı ve hatta bazı durumlarda daha hassas olabileceklerini de bilmelisiniz. Bu nedenle kedi sahibi olmadan önce onlar hakkında detaylıca araştırma yapmalı ve hassas olduğu tüm noktaların bilincinde olmalısınız. Yoksa zaten bizden kısa olan ömürleri daha da kısalabilir. Ve ona alıştıktan sonra bu durum pek de kolay olmaz.

Kedi bakımını öğrenmenin en etkili yolu, uygulamalı olanıdır. Yani, kedi sahibi olan bir tanıdığınız ya da arkadaşınız varsa bir süreliğine onda kalabilir ve kedinin tüm sorumluluğunu siz üstlenebilirsiniz. Böylece hangi durumlarla karşı karşıya kalabileceğinizi ve karşılaştığınız durumlarda ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Bu da kediniz için en iyisini yapmanızı sağlar ve sağlıklı büyüyen kedinizin ömrü de uzun olur.

17.Adım: Kedinize Veteriner Kontrolü Dışında İlaç Vermeyin

kedilere ilaç verme

Kedi bakımında sık sık yapılan hatalar arasında en dikkat çeken, veteriner kontrolü olmadan ilaç kullanılmasıdır. Kediler çok hassas hayvanlardır ve bir hastalığında verilen ilaçların bir dahakine kullanılmaması gerekebilir. Özellikle de kedi bakımı hakkında detaylı bilgi sahibi değilseniz ve ilaçlar hakkında iyi bir deneyiminiz yoksa veteriner hekim kontrolü dışında ilaç vermeniz kedinizde ciddi hastalıkların baş göstermesine yol açabilir.

18.Adım: Yolculuk Yapacağınız Zaman Çok Dikkatli Olun

kedilerle yolculuk nasıl yapılır

Yolculuk esnasında kediniz için mutlaka kedi taşıma kabı, kedi tuvaleti, mama kabı, kedi tasması ve birkaç oyuncağı yanınıza alın. Eğer hastaysa ve veterinere emanet etmeyi düşünüyorsanız da kediniz için bir karne çıkarın ve veterinerden her ilacın etiketini bu karneye yapıştırmasını isteyin.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Sokaktan bir kedi sahiplendim fakat yaşı hakkında bi fikrim yoktu, paylaşmış olduğunuz bu makaleyi okuyup yaşı hakkında bir fikir sahibi oldum, teşekkürler yararlı bildirimleriniz için 😇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup