Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Ana Sayfa » Genel » Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey
Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Ortalama olarak kedilerin 10-15 sene yaşadığını ifade edebiliriz. Bu süre oldukça uzun olmasıyla beraber, doğru bakım ve beslenme koşuluyla en verimli şekilde geçirilebilir. Her kedi sahibi, ömrünün sonuna kadar kedisiyle yaşamak istese de kedilerin ortalama ömürleri ortadadır, ancak bu süreyi uzatmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekir. Bunların en başında ise sorumluluklarınız yer alıyor. Bu sayede kediniz maksimum derecede sağlıklı olmasıyla beraber sizinle beraber uzun seneler yaşayabilir.

Bu rehberimizin içerisinde kedinizin yaşam standartlarının yükselmesi için yapmanız gereken en temel 5 maddeyi bulabilirsiniz.

1. Kalite Kedi Maması Sağlayın

Tartışmasız olarak ilk yapmanız gereken kedinizin sağlığına uygun bir kedi maması tercih etmenizdir. Bunun için doğru protein oranına sahip, eğer varsa kedinizin hastalıklarına uygun, lezzetli, sindirmesi kolay ve yaşına uygun mamalar tercih edilmelidir.

Her kedinin yaşamlarının farklı alanlarında farklı ihtiyaçları vardır. Örneğin, yavru kedilerin gelişimini sürdürebilmeleri için protein bakımından zengin mama tüketmeleri gerekir. Yaşlı kedilerin ise yağ asitleri ve antioksidan bakımından zengin mama tüketmesi gerekir. Yaşlı kedi mamaları hakkında bilgi almak için Yaşlı Kedilerde Beslenme: En İyi 5 Yaşlı Kedi Maması isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra mamanın içeriği de oldukça önemlidir. Katkı maddesi, tatlandırıcı, renklendirici ve GDO’lu mamalar tercih edilmemelidir. Kaliteli bir mamanın içeriğinde en az %60 oranında hayvan eti yer almalıdır. Bununla beraber mamanın içerisinden %15 – %40 oranında meyve ve sebzeler bulunabilir.

Uygun Fiyata Kaliteli Kedi Maması Satın Almak İçin Buraya Tıklayın!

2. Egzersizlerini İhmal Etmeyin

kedilerde sağlıklı yaşam

Egzersiz evcil hayvanlar için iyidir ve hemen hemen her kedinin daha uzun yaşamasına yardımcı olabilir. Dolayısıyla kedinizin günde en az yarım saat egzersiz yapması ve oyun oynaması önemlidir.

Egzersiz, kedinizin sağlığına ciddi zarar verebilecek koşullar olan kilo alımı ve obezite ile mücadeleye yardımcı olabilir. İlerleyen yaşlarda oluşan eklem ağrısı gibi hastalıkların en büyük düşmanı ise kilodur. Dolayısıyla ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir hayat sürecektir.

Kedinizle her gün oynamak önemlidir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa kedi oyuncakları kullanmanızı tavsiye ederiz. Kediler oyuncu oldukları için onlara hediye ettiğiniz oyuncakları çok sevecektir.

Kedi Oyuncağı Satın AL 

3. Zihinsel Gelişimlerini Destekleyin

Çoğu insan hemen hemen bütün gün çalışmak zorunda olduğu için kedileri evde tek başına kalmaktadır. Dolayısıyla zihinsel gelişimleri gerileyebilir. Özellikle evde yalnız kalan kedilerde kaygı ve davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Kedilerin zeka gelişimi için onlarla vakit geçirmek önemlidir. Örneğin, onlarla oyun oynamak ve konuşmak zeka gelişimlerini destekler. Eğer kediniz evde yalnız kalıyorsa zeka gelişim oyuncakları kullanabilirsiniz. Bu ürünler kedilere özel olarak üretildiği için zekalarını desteklemektedir. Bunun için Kedilerin Zeka Gelişimini Destekleyen En İyi 5 Kedi Oyuncağı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Sağlık Kontrolleri

kedilerde sağlıklı yaşam

Kediniz için düzenli olarak gideceğiniz, iyi bir veteriner bulmanız önemlidir. Ayrıca, kedinizin aşılarını düzenli olarak takip etmeniz de gerekmektedir. Eğer kedinizde herhangi bir sağlık sorunu görünüyorsa vakit kaybetmeden veterinere başvurun. Bunlarla beraber mümkünse en az 3 ayda bir rutin kontrole gidin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, en az 6 ayda bir kontrole gidebilirsiniz.

5. Kedinizin Stresini Dengeleyin

Stres tıpkı insanları yıpranmış gibi kedileri yıpratır. Rahat bir hayat yaşamak için kedinize yardım edin. Kediniz için stres yaratan sorunlar varsa, onlardan kaçının.

Stres ve kaygı hem kediler hem de insanlar için sağlığa ciddi zarar verebilir. Evcil hayvanınız evde endişeli ise istenmeyen ve yıkıcı davranışlarda bulunabilirler. Bunun için kedinizi evde yalnız bırakmak, sevginizi göstermemek gibi davranışlardan kaçının.

Kedilerde en çok strese yol açan durumlardan bazıları ise; taşınmak, eve yeni bir kedi getirmek, gürültü, sürekli misafir gelmesi olarak sıralanabilir. Bu gibi durumlarda kedinize nazik davranmanız gerektiğini unutmayın.

Bir rehberimizin daha sonuna geldik. Eğer sizinde kedinizin daha uzun yaşaması için uyguladığınız yöntemler varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Başka bir içerikte görüşmek üzere…

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilerin Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşaması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır