Kedi

Kedilerde bakımın önemi

Günümüz toplumunda en çok beslenen evcil hayvanlardan biri kedilerdir. Temizlikleriyle bilinen kediler, yaşamlarına değer veren hayvanlar olup, titizlik konusunda en iyi hayvanlar olarak kendilerinden söz ettirirler.

Her ne kadar kediler temiz hayvanlar olsalar da yine de dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bazı konular vardır, bunların en başında gelen ve en önemli konulardan biri de kedilerin bakımıdır. “Bakım” sadece temizliklerinde gösterilmesi gereken hassasiyet değildir, bunun yanında eğitimi, beslenmesi, sosyal davranışlar edinmesi, kedilerde tuvalet alışkanlığı gibi tüm konular bakım konusunu içerir. Kedilere bakım konusunda nereden başlanacağına dair fikir sahibi olursanız, kesinlikle hayvanlarınızın daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmalarını elde edebilirsiniz. Bu nedenle bu yazımızı dikkatle okumanızı öneririm.

Kedilere Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma

kedi bakımı

Evde beslenen kediler, temizlik konusunda dikkat edilmesini gerektirir. Özellikle tuvalet eğitimi bir kedi için önemli konuların en başında gelir. Nitekim yaşam alanında kalan bir kedinin bu konuda eksik olması demek sahibi için ekstradan işlerin çıkması demektir. Bu nedenle evinize yeni bir kedi aldığınızda özellikle dikkat etmeniz gereken tuvalet eğitimi ile işe başlamanız gerekiyor. Yavru iken sahiplenilen kedilere bu eğitimi vermek daha kolaydır. Öncelikle kedi maması yerini ayarlamak, daha sonra kedi kumu ayarlamak işin başlangıç noktasıdır.

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kedilerde Tüy Bakımı

kedi bakımı

Kediler, dünyanın en temiz hayvanlarıdır. Öyle ki sürekli olarak dilleriyle tüylerini yalayarak temizlik yaparlar. Günün 18 saatini uyku ile geçiren kediler, geride kalan zamanın bir kısmını mama yiyerek, diğer kısmını oyun oynayarak diğer kısmını ise bir yerde kurularak tüylerini yalamakla geçirirler. Bu durum, aslında onların fıtratında olan bir şeydir. Ama buna karşın yine de kedilerde tüy bakımı önemsenmeyecek bir konu değil. Banyo yapmaktan hoşlanmasalar da kedilerinizi severken tüy bakımı yapmanız daha çok hoşlarına gidecektir.

İlgini Çekebilir:  Obez Kedilere Ne Yapılması Gerekir?

Kedilerde Beslenme

kedi bakımı

Sosyal varlıklar ve hayatın farklı bir rengi olan kediler için beslenme konusu da önemli bir konudur. Kedi maması satın alınırken dikkatli davranmak, beslenme saatlerine özen göstermek, gereğinden fazla ve gereğinden az kedi maması vermemek, hem kedilerinizin sağlığı açısından hem de uzun ömürlü olmaları açısından önemlidir.

Tabi bir de kedi maması seçimi konusunda da dikkatli olmak gerekiyor. Açık veya markası bilinmeyen mamalardan sakınmak, kedinizin hayatı için çok daha önemli konulardan biridir. Araştırma yaparak, veteriner hekimlere danışarak veya daha önce satın alacağınız kedi maması markası hakkında bilgisi olan birinden yardım alarak seçim yapmanız daha isabetli olacaktır.

Kedilerde Diş Bakımı

kedi bakımı

Pek çok kedi sahibi tarafından ihmal edilse de kedilerde diş bakımı oldukça önemlidir. Çünkü, kediler yaşlandıklarında dişleri zayıflar ve beslenirken zorluk çekerler. Dolayısıyla genç yaşlarından itibaren diş bakımını yapmak önemlidir.

Bunun yanı sıra pek çok kedi de ağız kokusu sorunu yaşanır. Bu soruna çözüm bulmak için kesinlikle ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Kediniz ilk başlarda bu durumdan hoşnut olmasa da zamanla alışacaktır.

Kedilerde diş bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedilerde Göz Temizliği

kedi bakımı

Yine ihmal edilen durumlardan bir tanesi de kedilerde göz temizliğidir. Kedilerin göz sağlığını koruması ve göz hastalıklarına yakalanmamaları için göz temizliği önemlidir. Aynı zamanda göz yoluyla bulaşacak enfeksiyonlara karşı da tedbir alınmalıdır. Bunun için kediler için özel üretilmiş olan solüsyonlar ile kedinizin göz temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır? Göz Nasıl Korunur? isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu