Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Kedi » Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?
Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Evcil hayvanların en titizleri kedilerdir. Kediler, kendi temizliklerini kendi başlarına yapan hayvanlar olup uykuya en düşkün miniklerdir.

Eğer bir kedi sahibi iseniz yukarıda söylediklerime elbette yakından tanıklık ediyorsunuzdur. Gününü ya uykuyla geçirir veya kendini temizlemekle, bazen bu davranışlarından insan kedinin damat gibi süslenip püslendiğini düşünmeye başlar. Ama öyle değil, kediler sadece çok titiz oldukları için bu davranışları sergilerler.

Tabi bir kedi kendi kendini her ne kadar temizlemeye alışık olsa da bunu gözden kaçırıp kediden uzak durmak veya gerekli bakımı yapmamak gibi bir hataya düşmeyin, her ne kadar tüylerinin bakımından hoşlanmasa da kedinizi buna alıştırmaya çalışın ve tüy bakımını yapmaya başlayın.

Kedi Tüy Bakımına Nasıl Başlanır?

Kediler aslında elde tutulmayı pek seven hayvanlar değiller, daha çok sahiplerine sürtünmekten hoşlanırlar yani “ben yaparım ama sen yapamazsın…” Bunun için kediniz henüz yavru iken sahiplenmeniz ve kendinize alıştırmanız gerekiyor. Tüy bakımı yapabilmeniz için kedinizin size çok alışık olması ve sizden ona zarar gelmeyeceğinden emin olması gerekiyor.

Kedinizin tüy bakımını yapmaya başlamak için uygun zamanı tespit etmeniz çok önemlidir. Bunun için yemek sonralarını seçebilirsiniz. Tabi ilk başlarda sıkmamak kaydıyla yani 5-10 dakikalık seanslar uygulayarak işe koyulabilirsiniz ve burada da dikkat etmeniz gereken husus, kediniz bu durumdan rahatsızlık duyuyorsa çok sıkmadan bırakın. Bu şekilde uygun zamanları yakalayarak kedinizin tüy bakımını yapmaya devam edin, kediniz kendisine zarar verilmediğinden emin olduktan sonra işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Kedi Fırçası Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde tüy bakımı, cansız tüylerin vücutlarından atılmasını sağlar, bit ve pire oluşumunu engeller ve tüylerinin daha parlak bir görünüme sahip olmasına katkıda bulunur. Peki, kedi fırçası nasıl olmalıdır?

  • İnce dişli ve metal olması
  • Yumuşsak olması
  • Kedinizin vücuduna değerken kedinin hoşuna gitmesi.

Bu üç önemli özelliğe dikkat ederek kedi fırçası seçerseniz ve işe dediğim şekilde koyulursanız kedinizin bakımını yapmak çok daha rahat olacağı gibi aynı zamanda kedinizin daha sağlıklı tüylere sahip olmasını da sağlayabilirsiniz. Her zaman dediğim gibi; kedileri veya köpekleri bir şeylere alıştırmak istiyorsanız ve bunun için gerekli eğitimlere başlamaya niyetli iseniz kesinlikle çok sabırlı ve dikkatli davranmanız gerektiğini unutmayın.

Kedilerin Tüy Bakımını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kedinizin tüylerini fırçalamaya başlamadan önce elinizle kedinizi kontrol edin ve olası yara, bere, şişkinlik gibi kusurları fark edin.
  • Eğer kediniz sürekli kaşınıyorsa veya kürkünün bir kısmında tüy bulunmuyorsa kene, bit, pire gibi sorunlarla uğraşıyor olabilir. Bu durumda doğrudan veterinere gitmeniz en doğru çözüm olacaktır. Kediler Pirelenince Ne Yapılması Gerekir? isimli makalemizi de okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Eğer kediniz tüy yumağı kusuyorsa bu normaldir ancak bu durum sürekli olarak tekrarlanıyorsa kedinizin tüy bakımını yapamıyorsunuz demektir.  Kediler Neden Kusar? Kedim Kusuyor Ne Yapabilirim? isimli makalemizden de yardım alabilirsiniz.
  • Kedinizi tararken keyifli ve mutlu olduğu anı kollayın. Özellikle karnı tok ve oyun sonrası zamanlarda daha mutlu olacaktır.
  • Her tüy bakımından sonra ödül maması verin.
  • Eğer tüy bakımını düzenli olarak yapıyorsanız ve buna rağmen tüylerinin parlaklığı gidiyorsa kediniz hasta olabilir. Bunun için en kısa zamanda veterinere gitmeniz daha doğru olacaktır.

En uygun kedi fırçalarına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır