Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi

Ana Sayfa » Genel » Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi
Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi

Kedilerde dış parazit belirtileri olarak tüylerin matlaşması, kaşıntı, kızarıklıklar ve alerjiler görülebilir. İç parazit olarak ise zayıflama, kusma, iştahsızlık, karında şişlik olarak görülür. Çiğ et kedilerde parazite sebep olabilir. Bununla beraber sokak kedileriyle olan temasta parazit bulaşabilir. Çünkü sokak kedileri kontrol altında olmadıkları için potansiyel bir risk kaynağı olarak görülür.

 

Kedilerde Görülen Parazit Türleri

Parazitleri tanımlarken genel olarak canlıdan yararlanan ufak canlılar demek yanlış olmayacaktır. Parazitler, hayvanların kanını emerek veya yediklerinden faydalanarak yaşamını sürdürür.

Kedilerde iç ve dış parazit olarak iki parazit bulunur. Dış parazitler tüylerinin arasında bulunan parazitlerdir ve hayvanın kanını emerek beslenir.  İç parazit ise oral yol ile aldığı lavraların bağırsaklarda gelişmesi sonucunda oluşur. Burada hayvanın kanını emerek veya yediklerinden beslenerek yaşamını sürdürür. Hijyenik bir ortam olmaması parazitlerin oluşumuna yol açacaktır.

Kedilerde Dış Parazit

kedilerde parazitKedilerde dış parazitleri vücudun değişik yerlerinde bulunabilir. Bu parazitler kan emerek beslendikleri için kediye zarar verir ve bir takım alerjik problemler, tüy dökülmeleri ve tüylerinde matlaşmaya yol açar. Kedinizin tüyleri parlak değilse, kaşınıyorsa ve tüyleri dökülüyorsa dış parazitlerden şüphelenilmelidir.

Pire ısırmaları da diğer ısırıklar gibi kediye zarar verirler ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca pire ısırıkları bulaşıcı hastalıklara yol açabilir. Bunun yanında kene ısırıklarıda görülebilir ancak bu durumla pek karşılaşılmaz. Bu yüzden özellikle yaz aylarında parazitlere dikkat etmek gerekir. Kedinizi dış parazitlerden korumak ve tüm bunların önüne geçmek için antiparaziter koruyucu ile korumak gerekir. Ayrıca pire tasması kullanılabilir.

Kediler için en uygun olan parazit önleyicilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kedilerde İç Parazit

Kedilerde iç parazit çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu parazitler sindirim sistemini zedelemektedir. Aynı zamanda kedinin yaşam kalitesini de düşürecektir.

Parazitler çok hızlı üreme özelliğine sahip oldukları için tedavisi uzun sürebilir. İç parazit hastalığına yakalanmış olan bir kedide kusma, ishal, tüylerde matlaşma, sıvı kaybı, raşitizm ve anemi görülebilir. Bunun yanında kediniz zayıflayabilir.

Kedilerde iç parazit durumu genellikle dışkıda görülen tenyalarla (kurtlar) fark edilir. Bu parazitler genellikle ince bağırsakta bulunur ve burada ürerler. Kedilerde iç parazitin tedavisi için genellikle ilaç kullanılmaktadır. Kedinizin dışkısında tenya gördüğünüz zaman ilk işiniz veterinere gitmek olmalıdır.

Kedilerin iç parazite yakalanmaması için bulunduğu ortamın temiz olması gerekir. Parazitler bulaşıcı olduğu için şüpheli kedilerle ve hayvanlarla olan temasına dikkat edilmelidir.

Kedi Parazitleri İnsana Bulaşır Mı?

kedilerde parazit

İç paraitler kedilerde insanlara bulaşabilir. Genelde kedinin gaitası(dışkısı) yoluyla bulaşır. Kediler tuvaletlerini yaptığı zaman hijyenik davranılmazsa bu parazitler insana bulaşabilir. Ağız yoluyla alınan parazitler bağırsakalara geldiği zaman yetişkin hale gelir ve larva bırakır.  Tüylere bulaşan bu larvalar kediyi severeken vs. insanlara bulaşabilir. Bunun için mutlaka kedinin 3 ayda bir tedavi olması gerekir. Bu parazitler insanlarda başta kist olmak üzere bazı sorunlara yok açabilir.

Dış parazitler de insanlara bulaşır ancak dış parazitler dış parazitler kadar tehlikeli değildir. Çünkü dış parazit insanlar tarafından görülebileceği için kolayca tedbir alınabilir. Ancak iç parazitleri gözle görmek pek mümkün değildir. Kedilerde parazit tedavisine karşı korumak için mutlaka ev halkının da doktora gitmesinde fayda olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır