Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi

Ana Sayfa » Genel » Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi
Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi

Kedilerde dış parazit belirtileri olarak tüylerin matlaşması, kaşıntı, kızarıklıklar ve alerjiler görülebilir. İç parazit olarak ise zayıflama, kusma, iştahsızlık, karında şişlik olarak görülür. Çiğ et kedilerde parazite sebep olabilir. Bununla beraber sokak kedileriyle olan temasta parazit bulaşabilir. Çünkü sokak kedileri kontrol altında olmadıkları için potansiyel bir risk kaynağı olarak görülür.

 

Kedilerde ne tür parazitler görülebilir?

kedilerde parazitParazitleri tanımlarken genel olarak canlıdan yararlanan ufak canlılar demek yanlış olmayacaktır. Parazitler, hayvanların kanını emerek veya yediklerinden faydalanarak yaşamını sürdürür.

Kedilerde iç ve dış parazit olarak iki parazit bulunur. Dış parazitler tüylerinin arasında bulunan parazitlerdir ve hayvanın kanını emerek beslenir.  İç parazit ise oral yol ile aldığı lavraların bağırsaklarda gelişmesi sonucunda oluşur. Burada hayvanın kanını emerek veya yediklerinden beslenerek yaşamını sürdürür. Hijyenik bir ortam olmaması parazitlerin oluşumuna yol açacaktır.

 

Kediler dış parazitten nasıl arındırılır?

kedilerde parazitKedilerde dış parazitleri vücudun değişik yerlerinde bulunabilir. Bu parazitler kan emerek beslendikleri için kediye zarar verir ve bir takım alerjik problemler, tüy dökülmeleri ve tüylerinde matlaşmaya yol açar. Kedinizin tüyleri parlak değilse, kaşınıyorsa ve tüyleri dökülüyorsa dış parazitlerden şüphelenilmelidir.

Pire ısırmaları da diğer ısırıklar gibi kediye zarar verirler ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca pire ısırıkları bulaşıcı hastalıklara yol açabilir. Bunun yanında kene ısırıklarıda görülebilir ancak bu durumla pek karşılaşılmaz. Bu yüzden özellikle yaz aylarında parazitlere dikkat etmek gerekir. Kedinizi dış parazitlerden korumak ve tüm bunların önüne geçmek için antiparaziter koruyucu ile korumak gerekir.

 

Kedi paraziteleri insana bulaşır mı?

İç paraitler kedilerde insanlara bulaşabilir. Genelde kedinin gaitası(dışkısı) yoluyla bulaşır. Kediler tuvaletlerini yaptığı zaman hijyenik davranılmazsa bu parazitler insana bulaşabilir. Ağız yoluyla alınan parazitler bağırsakalara geldiği zaman yetişkin hale gelir ve larva bırakır.  Tüylere bulaşan bu larvalar kediyi severeken vs. insanlara bulaşabilir. Bunun için mutlaka kedinin 3 ayda bir tedavi olması gerekir. Bu parazitler insanlarda başta kist olmak üzere bazı sorunlara yok açabilir.

Dış parazitler de insanlara bulaşır ancak dış parazitler dış parazitler kadar tehlikeli değildir. Çünkü dış parazit insanlar tarafından görülebileceği için kolayca tedbir alınabilir. Ancak iç parazitleri gözle görmek pek mümkün değildir. Kedilerde parazit tedavisine karşı korumak için mutlaka ev halkının da doktora gitmesinde fayda olacaktır.

Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpek Sahiplenmek Kedilerin insanlar üzerindeki etkileri Minik dostlarımızı doğru mu anlıyoruz? Köpekler Neden Tüy Döker? Nasıl Tedavi Edilir? Köpeklerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır? Keklik hakkında bilgi

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır