Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Ağrı

Ana Sayfa » Sağlık » Köpeklerde Ağrı
Köpeklerde Ağrı

Minik dostlarımızda bazen ağrılar meydana gelir fakat onlar kendilerini ifade edemedikleri için ağrıyan bölgelerini gösteremezler veya söyleyemezler, bu durumda iş bize düşer; peki, ama köpeklerde ağrı nasıl anlaşılır?

Dostlarımızın ağrı duyduğunu nasıl anlarız?

Köpeklerin bir can düşündüğünü ve onların da ağrı çekebileceğini aklınızdan çıkartmayın, mesela sizde bir ağrı meydana gelse; karnınız ağrısa ya da başınıza ağrılar girse ne yaparsınız? Muhtemelen yerinizden kalkmak istemezsiniz, ses duymak istemezsiniz, iş yapmak istemezsiniz, agresifleşirsiniz. Bu tür semptomlar aynı şekilde diğer canlılarda da vardır. Veteriner uzmanların evcil hayvan şikayetlerinde en çok duydukları şeyler de bunlardır. Köpeğin halsizleşmesi, davranış bozukluğuna girmesi veya beklenmedik hareketler yapması vs. tüm bunlar köpeklerde ağrı belirtilerini gösteren detaylardır.

Köpeklerde Ağrı

Ağrı duyulabilecek durumlar nelerdir?

Köpekler, kediler, diğer hayvanlar veya insanlar… Hepsinin ortak noktası tümünün ağrı çekiyor olabilmesidir. Ameliyat sonrası, düşme-çarpma sonrası veya başka nedenlerden dolayı vücudun normal halinden çıkması gibi nedenlerden ötürü köpekler ağrı çekebilirler. Birde yaşlılık dönemi var ki bu dönemde daha fazla ağrı çekebilirler.

Köpeklerde Ağrı

İnsanlar veya hayvanlar yaşlandıkça hareket kabiliyetleri de azalmaya başlar. Kaslar eskisi gibi çalışmaz, eklemler vücudun ihtiyaç duyduğu kadar hareket etmez vs. bu tip durumlarda uzmanların önerdikleri bazı ilaçlar vardır fakat en önemli detay, kediniz veya köpeğiniz için günün belli saatlerini ayırarak egzersiz yapmalarını sağlamaktır. İnsanların en çok yanıldıkları nokta; sabah 10 dakika yürüyüşün yeterli gelebileceği düşüncesidir, bu bir insan için yeterli gelse bile bir hayvan için aynı miktarın yeterli gelmediğini söylemek gerekiyor.

Köpeklerde Ağrı

Ağrı çektiğini anlarsam ne yapmalıyım?

Kediniz veya köpeğinizin canı da sizin canınız gibi yanar ve hastalıklara karşı derin mücadele edemeyebilir. Yukarıda saydığım veya sayamadığım nedenlerden dolayı köpeğinizin ağrı çektiğini gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey uzman bir veterinere göstermek olacaktır. Önemli bir uyarı;

AĞRI DURUMLARINDA İNSANLARIN KULLANDIKLARI AĞRI KESİCİLERİ EVCİL HAYVANLARA VERMEYİN!

Köpeklerde Ağrı

Her ne kadar aynı işi görüldüğü düşünülse de veya faydalı geldiği söylense de insanlarla aynı metabolizma sistemine sahip olmayan evcil hayvanlar için bu durum öldürücü olabilir, kedilerde ve köpeklerde ağrı kesici kullanmak çoğu zaman mide kanamasına ve dostunuzun hayatını kaybetmesine neden olabilir, bu yüzden ağrı çektiğini sezdiğiniz an veteriner hekime göstermeniz önerilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde Ağrı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedi ile Kuş Aynı Evde Yaşayabilir Mi? Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi Kediler ve Şaşırtan Zekâları Evcil hayvanlarınız için yem ve mamalar En iyi muhabbet kuşu yemleri En ölümcül 5 kedi hastalığı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır