GenelKöpek

Köpek Kokusu Sorunu Yaşayanlar İçin 10 Altın Tavsiye


Köpek Kokusu

Köpek sahipleri için koku en büyük problemlerden bir tanesidir. Hatta pek çok köpek sahibi sırf bu yüzden köpek sahibi olmaktan çekinir. Bu sorun her ne kadar büyük bir problem olsa da çözümü bulunmaktadır. Doğru adımlar uygulandığı taktirde köpeklerde koku sorunu yaşanmayacaktır. Sizin için hazırlamış olduğumuz rehberi detaylı bir şekilde okuyarak köpeğinizin koku sorununu çözebilirsiniz.

Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Köpek kokusuna yol açan durumlar farklılık gösterebilir. Köpeğin kokmasına karşı alınacak olan tedbirler, duruma göre değişecektir. Bu yüzden temel olarak köpeğin koku sorunu bulmak gerekir. Bunun için Köpekler Neden Kokar? Köpeklerde Koku Yapan Hastalıklar isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Köpeğe Banyo Yaptırmak

köpek kokusu

Köpeklere banyo yaptırmak ilk almanız gereken önlemdir. Kokunun kaynağı ne olursa olsun köpeğinizi yıkayarak işe başlayabilirsiniz. Genellikle köpekler suyu seven canlılar oldukları için banyo yaptırmak zor olmayacaktır. Köpeğinizi yıkarken özel olarak üretilmiş köpek şampuanları tercih etmeniz gerekir. İnsanlar için üretilmiş olan şampuanları tercih etmek köpeğin tüy ve deri sağlığına zarar verecektir.

Köpeğinizin tüm vücudunu iyice ıslattıktan sonra şampuanı elinize dökerek köpeğinizin vücuduna sürün ve tamamen köpürtün. Bu aşamada göz çevresine ve kulaklarına temas etmeyin. Yıkama işlemi sonrasında köpeğinizi kabaca havluyla kurutun. Ardından saç kurutma makinesinin düşük ayarında uzak mesafeden tutarak köpeğinizi kurutun. Köpeğin ıslak kalması koku sorununa yol açacaktır. Köpekler Nasıl Temizlenir? isimli yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Köpekler için üretilmiş şampuanları incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

2- Kulak Bakımı

köpek kokusu

Köpeğinize banyo yaptırdıktan sonra kulak bakımı yapmanız gerekir. Köpeklerin kulaklarında oluşan kir ağır kokulara yol açmaktadır. İlerleyen vakalarda ise kulak enfeksiyonları oluşabilir. Köpeğinizin kulağını temizliği için kulağının içerisinde görülen kirleri kulak temizleme beziyle alabilirsiniz.

Eğer köpeğinizin kulağından ağır bir koku geliyorsa muhtemelen köpeğinizin kulağında enfeksiyon bulunmaktadır. Bu soruna çözüm olması için vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekmektedir. Kulakta oluşan enfeksiyona müdahale edilmediği taktirde cilt sorunları da oluşabilir. Özellikle kulak bölgesinde akıntı, kızarıklık, şişme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Köpeklerin kulağının içerisinde bulunan enfeksiyona bağlı olarak oluşan akıntıyı temizlemek için kulak temizleme solüsyonu kullanarak, kulak temizleme mendiliyle ovalayarak çıkartabilirsiniz. Kulak temizleme işlemini yaparken dikkatli davranın ve kulak kanalının içerisine ulaşmaya çalışmayın.

Köpeklere özel kulak bakım ürünlerini incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

3- Ağız ve Diş Bakımı

köpek kokusu

Köpeklerde kokuya yol açan durumlardan bir tanesi de ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak bakımı ağız bakımı yapılmayan köpeklerde ağız kokusu meydana gelebilir. Köpeğin tükettiği besinlerin diş ve diş etinde birikip burada çürümesiyle beraber ağır bir koku oluşur. Bu durum diş sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Buna bağlı olarak köpeğin yaşlanmasıyla beraber daha ağır sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Köpeğinizin dişlerini mümkün olduğunca sık fırçalamak bu soruna çözüm olacaktır. Öncelikle köpeğiniz için uygun bir diş fırçası ve diş macunu temin edilmelidir. İnsanlar için üretilmiş olan diş macunları köpekler için zararlıdır. Ayrıca köpeklere özel üretilmiş olan diş macunları sığır eti gibi çeşitli tatlara sahiptir.

Diş fırçasının üzerine bir nohut tanesi kadar diş macunu sıkın. Daha sonra köpeğin dudağını yukarı doğru kaldırarak diş fırçasıyla dişlerini fırçalayın. Bu işlemi tüm dişlerine yaparak toplam bir dakika boyunca diş fırçalayın. Köpeğiniz dişlerine dokunulmasından hoşlanmıyorsa Köpeklerde Diş Sorunları ve Günlük Bakımı isimli yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Köpeklere özel diş macunu ve diş fırçalarını incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

4- Tüy Bakımı

köpek kokusu

Köpeklerin olmazsa olmazlarından bir tanesi de tüy bakımıdır. Özellikle uzun tüylü köpekler için büyük önem taşımaktadır. Köpeklerin tüy bakımı yapılmadığı halde tüylerinde topaklaşma meydana gelir. Bu topaklaşmaların arasında kir birikebilir ve buna bağlı olarak koku oluşabilir. Aynı zamanda tüy bakımı yapılmadığı zaman köpeklerde dış parazit görülme ihtimali çok daha fazla olacaktır. Bu yüzden mümkünse günlük olarak köpeklerin tüylerini taramak ve fırçalamak bu soruna çözüm olacaktır.

Köpekler için en iyi tarak ve fırça modellerini incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

5- Köpek Parfümü

köpek kokusu

Köpeğin kişisel bakımı yapıldıktan sonra köpek parfümü kullanılabilir. Genellikle yapılan hatalardan bir tanesi köpeğin üzerine oda spreyi, insan parfümü sıkmaktır. Bu kokuyu geçici olarak absorbe edebilir, ancak köpeğin derisinde sorunlara yol açacaktır. Buna bağlı olarak deri hastalıklarından kaynaklı olarak kötü koku oluşumu görülebilir.

Köpek parfümlerini incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

6- Beslenme

köpek kokusu

Köpeklerde koku oluşmasının sebeplerinden bir tanesi de beslenme programıdır. Eğer köpeğiniz sağlıksız ve doğal olmayan bir mama tüketiyorsa koku oluşumu görülebilir. Bunun için köpeğinizin mamasını seçerken kaliteli ürünlere yönelmeniz gerekmektedir. Özellikle sindirim sorununa yol açabilecek mamalar koku oluşumunun en başında gelmektedir. Örneğin içerisinde tahıl ve soya gibi şişkinliğe neden olan mamalar tercih edilmemelidir.

Eğer köpeğiniz kalitesiz bir mama ile besleniyorsa bu mamayı değiştirmeniz gerekir. Kötü mama kullanımıyla beraber tüylerin güçsüzleşmesi, gaz, kötü ağız kokusu, sindirim sorunları ve köpek kokusu ortaya çıkabilir. Köpeğinizin mamasını değiştirirken yavaş yavaş adımlar atmalısınız. Köpeğinizin mamasını bir anda değiştirmek daha büyük sindirim sorunlarını beraberinde getirebilir. Köpeğinizin laktoza alerjisi varsa seçeceğiniz mamanın içerisinde laktoz bulunmamasına dikkat edin. Ayrıca mamanın içerisinde pirinç olması sindirimi kolaylaştıracaktır. Son olarak kendi yediğiniz yemeklerden köpeğinize vermeyin. Köpeğinizi kaliteli bir kuru mama ve zaman zaman yaş mama ile beslemek yeterli olacaktır.

Köpekler için en kaliteli köpek mamalarını incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

7- Egzersiz Yaptırmak

köpek kokusu

Köpeklerin sağlıklı bir bünyeye sahip olması için egzersiz yaptırmak çok önemlidir. Günlük olarak yürüyüşe çıkmak, beraber oyun oynamak ve koşmasına müsaade etmek köpeğin egzersizi için yeterli olacaktır. Aynı zamanda köpekte oluşan şişkinliğe karşı oldukça iyi gelmektedir.

8- Anal Bezler 

Köpeğinizde kokunun kaynağının anal bezler olduğunu düşünüyorsanız veterinere gitmeniz gerekmektedir. Bezlerin aşırı dolu olması ve enfekte olması muhtemeldir. Eğer köpeğinizin anal bezlerinde sorun varsa veterineriniz nasıl boşaltmanız gerektiğini belirtecektir. Bu işlemi yaparken köpeğin psikolojisini göz önünde bulundurun. Heyecanlı, endişeli ve korkmuş olduğu zamanlarda ağzından salyalar akacaktır.

9- Köpeğin Eşyalarını Yıkamak

köpek kokusu

Köpeklerin kokusu kullandığı eşyalara sinebilir. Bu yüzden eşyalarının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede olası pire ve kir durumuna karşı önlem alınmış olacaktır. Köpeklerin eşyalarını temizlemek için yatağından başlayabilirsiniz. Köpeğinizin Konforu İçin Özel Üretilen Köpek Yatağı Modelleri isimli yazımızda bahsettiğimiz üzere seçtiğiniz yatakların yıkanabilir olması önemlidir.

Yatakların üzerinde bulunan etikette yer alan bilgilere göre köpek yatağını yıkayabilirsiniz. Mümkün mertebe sıcak su ile yıkanması gerekmektedir. Aynı zamanda yıkarken kokusuz ve doğal deterjan kullanılmalıdır. Çünkü, köpeklerin burunları insanlara oranla çok daha iyi koku aldığı için deterjan kokusu rahatsız edici olacaktır.

Eğer kokusuz deterjanınız bulunmuyorsa, sirkeli su veya karbonat kullanabilirsiniz. Eğer deterjan kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle yumuşatıcı kullanmayın ve mümkün mertebede az kokan bir deterjan tercih edin. Yıkama işlemi sonrasında doğrudan güneşin altında kurumaya bırakın ve havalanmasını sağlayın.

Makinede yıkanmayan ürünleri sıcak su ve fırça kullanarak elde yıkayabilirsiniz. yine az miktarda deterjan kullanılabilir. Elde yıkama işlemi için doğal bulaşık deterjanları tercih edilebilir.

10- Vitamin Takviyesi

köpek kokusu

Köpeklerde koku oluşumuna yol açan en büyük sorunlardan bir tanesi tüy ve deri sorunlarıdır. Bu sorunların en büyük sebebi ise kalitesiz mama kullanmaktan kaynaklanır. Eğer köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiği bir mama kullanıyorsanız ek vitamin takviyesine ihtiyacı olmayacaktır. Ancak köpeklerin tüy sağlığını desteklemek için Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden mamanın içeriğinde yeteri kadar olmaması durumunda ek vitamin takviyesi kullanarak ihtiyacının karşılanması gerekir. Köpeklerin Sağlıklı Yaşam Sürdürmesi İçin Gerekli Olan 8 Vitamin isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Köpeğinizdeki kötü kokuyu gidermek için sık yıkamak hatalıdır, sık yıkandığı zaman daha çok koku olacaktır, köpeğinizi ayda 1 yılamanız yeterlidir. Koku yapam sadece kir değil, kulak iltihabı diş taşı yanlış mama kullanımıda koku yapan etkenlerdendir.

  2. Köpeğimden gelen kötü kokuyu bir türlü gideremiyorum, kirden dolayı olduğunu düşünerek sürekli yıkıyordum, bu makaleyi okuyunca dikkat ettim diş taşları ve kulak içinden gelen bir kokuymuş, bilgilendirici yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup