GenelKöpek

Köpeklerin Sağlıklı Yaşam Sürdürmesi İçin Gerekli Olan 8 Vitamin


Köpek Vitaminleri

Tıpkı insanların vitamine ihtiyacı olduğu gibi köpeklerin de vitamine ihtiyacı vardır. Vitaminler, köpeklerin yaşamını daha kaliteli sürdürebilmeleri için gerekli olan organik bileşiklerdir. Çoğu yiyeceklerde bulunan bu vitaminler, köpeklerin büyüme ve bakımı için büyük önem taşımaktadır.

Genel olarak köpeklerin ve insanların ihtiyaç duyduğu vitaminler şunlardır:

  • D Vitamini
  • E Vitamini
  • K Vitamini
  • Kolin
  • A Vitamini
  • B vitaminleri (biyotin, folat, niasin, pantotenik asit, riboflavin, tiamin, B-6 vitamini ve B-12 vitamini)
  • C vitamini

Köpeklerin yaşamları için gerekli olanlar vitaminler bunlardır. Bu vitaminlerin eksikliği sorun yaratacağı gibi fazla olması da sorun yaratabilir. Dolayısıyla kullanım oranlarına dikkat edilmelidir. Her vitaminin farklı dozajı bulunmaktadır.

Köpekler İçin Gerekli Olan Vitamin Çeşitleri

Köpeklerin ihtiyacı olan vitaminlerden bahsettik. Şimdi, bu vitaminlerin ne işe yaradığı ve neden gerekli olduğu hakkında bilgi verebiliriz.

Köpekler İçin A Vitamini

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de görme yetisi A vitamini ile ilişkilidir. Havuç gibi gıdalarda bulunan A vitamini göz sağlığının yanı sıra, büyüme, fetal gelişim, bağışıklı sisteminin güçlenmesi ve hücrelerin fonsiyonunda görevlidir. Ayrıca A vitamini suda çözünebilen vitaminler arasında yer almaktadır.

Köpekler İçin B Vitamini

B vitamini, köpeklerin sağlığında rol oynayan önemli vitaminler arasındadır. B vitamini bir grup halinde bulunur.

B1 Vitamini: Enerji ve karbonhidrat metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olan özelliğe sahiptir. Aynı zamanda nöral dokudaki iyon kanallarını aktive eder.

B2 – B3 – B12 Vitamini: enzim fonksiyonlarını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

B5 Vitamini: Enerji metabolizmasına yardımcı olur.

B6 Vitamini: B6 vitamini oldukça önemlidir. Bu vitamin glikoz üretiminde, kırmızı kan hücresi üretiminde, sinir sistemi fonksiyonlarında, hormonların düzenlenmesinde, bağışıklık kazanmasında ve gen aktivasyonunda görevlidir.

B9 Vitamini: Amino asit, nükleotid metabolizmasında ve mitokondriyal protein sentezinde rol oynar.

Köpekler İçin C Vitamini

C vitamini, antioksidan özelliğe sahiptir. Vücutta bulunan zararlı serbest radikalleri temizler, iltihabı ve bilişsel yaşlanmayı azaltmaya yardımcı rol oynar. Aslında köpekler C vitaminini karaciğerinde sentezleyebilir, ancak bazı durumlarda takviye olarak alınması gerekebilir.

Köpekler İçin D Vitamini

D vitamini kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra fosfor ve kalsiyum gibi minerallerin dengelenmesini sağlar. Köpeklerin düzgün bir şekilde gelişmesi, kaslarının ve kemiklerinin korunması için önemli bir vitamindir.

Köpekler İçin E Vitamini

E vitamini köpeğin toksinlerden uzak olması için gerekli bir vitamindir. Yağda çözünebilen bu vitamin, hücre fonksiyonu ve yağ metabolizması için de gereklidir. Eksik olduğu zaman göz ve kasların özelliğini kaybetmesine, bunun yanında üreme sorunlarına yol açabilir.

Köpekler İçin K Vitamini

Köpeklerde kanın pıhtılaşması için gerekli olan bir vitamindir. Yağda çözünebilen bir yapıya sahiptir. Bazı fare zehirlerinin yutulmasıyla köpeklerin vücudunda K vitamini sentezi engellenir. Eğer bu soruna çözüm bulunmazsa kanama ve ölüm ile sonuçlanabilir.

Köpekler İçin Kolin

Sağlıklı beyin ve karaciğer fonksiyonunu destekleyici özelliğe sahiptir. Bazen epilepsili evcil hayvanlar için tedavi planının parçası olarak kullanılır.

Köpeklere Vitamin Takviyesi Yapılması Gerekir Mi?

Köpekler için özel hazırlanmış bir diyet programıyla gerekli olan bütün vitaminleri alabilir. Köpek maması üreticileri köpeklerin ihtiyacı olan vitaminleri göz önünde bulundurarak mama içeriği hazırlamaktadır. Bu yüzden doğru köpek maması seçimi oldukça önemlidir.

Köpek maması seçerken, köpeğin farklı durumları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumların en başında köpeğin yaşı gelmektedir. Bu yüzden yavru, yetişkin ve yaşlı köpekler için özel mamalar üretilmektedir. Bu mamalar hazırlanırken, köpeklerin yaşına göre ihtiyacı olan vitamin içerikleri özel olarak belirlenir.

Köpekler için doğru mama seçilmediğinde vitamin ihtiyacı olmaz ancak genellikle köpek sahipleri bilinçsiz bir şekilde köpeklerinin beslenmesini sağlar. Bunun için veterinere danışmak en doğru yöntemdir. Ayrıca ev yemekleriyle beslenen köpeklerin doğru vitamin ve mineralleri alması mümkün değildir. Bu gibi durumlarda köpeklere vitamin takviyesinde bulunmak gereklidir. Veterinere danışarak köpeğinizin ihtiyacı olan takviyeleri öğrenebilirsiniz ve zaman zaman vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Köpek Vitamini Vermek Riskli Midir?

Vitaminler yaşam standartları için çok önemlidir. Bu kadar önemli bir beslenme biçiminin yanlış kullanılması sonucunda tehlikeler doğması da oldukça normaldir. Özellikle büyük köpek ırklarında kalsiyum yüklemesi yapıldığında kemik sorunları yaşanabilir. Buna bağlı olarak kalça çıkması görülebilir. Bu yüzden vitaminlerin kullanım miktarı doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Fazla A vitamini alınması durumunda köpeğin vücudunda su kaybı yaşanabilir. Bunun yanında eklem ağrısı da oluşabilir ve damarları zarar görebilir. Veteriner hekiminize danışarak köpeğiniz için beslenme planı hazırlayarak vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz.

Köpek Vitaminleri Nasıl Seçilir?

Köpeklere vitamin takviyesi yapmadan önce eksik vitaminleri veteriner tarafından belirlenmelidir. Eğer köpeğinizin eksik vitamin aldığını düşünüyorsanız köpeğinize uygun takviyeler verebilirsiniz.

Veterineriniz köpeğiniz için uygun dozda olan vitamini net bir şekilde belirleyecektir. Yapılan hatalardan bir tanesi de insanlar için hazırlanmış olan vitaminlerin köpeklere verilmesidir. Bu tür ilaçlar köpeklerin sağlığını ciddi oranda etkileyebilir. Bu yüzden köpekler için üretilmiş özel vitaminlere yönelmeniz gerekir.

Bazı durumlarda köpekler için vitamin takviyesi yapılmak istendiğinde meyve ve sebze tüketimi de önerilebilir. Köpekler için uygun sebze ve meyveler belirlendikten sonra mamasının yanında verilebilir.

Kısaca köpeğiniz için uygun köpek mamasını seçmeniz köpeğinizin gerekli vitaminleri almasına yardımcı olacaktır. Ancak bazı durumlarda vitamin takviyesi yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda vitamin takviyesi kullanılabilir. Aynı zamanda haftada bir gibi uzun dönemler içerisinde köpeğinize vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Tabi ki en doğru yöntem veterinerinize danışmak olacaktır.

Köpek Vitamini Çeşitleri

Köpekler için üretilmiş olan vitaminler farklı çeşitlerde bulunabilir. Bu ürünlerin her biri özel olarak hazırlanmış ve köpeklerin ihtiyacı olan vitaminleri alması amaçlanmıştır.

Köpek Multivitamin Tableti

Bu vitamin türü, tabletler halinde bulunmaktadır. İçerisinde 8 ayrı vitamin bulunduran tabletler, kutuda yer alır. Tek bir kutu içerisinde 150-180 adet tablet bulunabilir. Aynı zamanda oldukça ekonomiktir. Köpeklerin vitamine ihtiyaç duyması halinde tercih edilen bir üründür.

Köpeklere özel multi vitamin tablet satın almak için buraya tıklayın!

Sıvı Köpek Multi Vitamini

Vitamin eksikliği yaşanması durumunda başvurulan diğer yöntemlerden bir tanesi de sıvı vitamin çeşitleridir. Bu vitaminler farklı amaçlar ile üretilebileceği gibi, özel bir durum için de üretilmiş olabilir. Özellikle tüy sağlığını destekleyici yapısı için tercih edilmektedir, yapısı sayesinde tüylerin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Bu vitaminler köpeğe doğrudan verilmektedir.

Köpeklere uygun sıvı köpek multi vitamini satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Vitamin Pastası

Çok tercih edilen köpek vitaminleri arasında macun şeklinde olanları bulunmaktadır. Bu macunlar, vitamin pastası olarak da bilinmektedir. Özel yapılarıyla içerisinde birden fazla vitamini barındırabileceği gibi, özel bir amaç için de üretilmiş olabilir. Köpeklerde vitamin eksikliği görülmesi durumunda tercih edilebilir. Köpeklere doğrudan verilebilir veya mamasına karıştırılabilir.

Köpeklere özel vitamin pastası satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Obez bir oğlum var, veteriner hekimizle konuşup diyete girmesi gerektiğini söyledi, bende bu konu haklında araştırma yapıyordum, sayfanız paylaşmış olduğunuz bu makale gerçekten çok aydınlatıcı geldi bana, teşekkürler 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup