Köpek

Köpek Ağızlığı Nasıl Kullanılır? Köpek Ağızlığı Nasıl Seçilir?

Köpek ağızlığı denildiğinde ilk akla gelen konu köpeğin saldırgan olduğunu düşünmektir. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Köpek ağızlığının asıl kullanım amacı köpeğin ve çevredeki kişilerin güvenliğini sağlamaktır. Burada bahsedilen güvenlik konusu oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bazı durumlarda ise sadece tedbir için kullanılmaktadır. Kısacası, köpeklerin ağızlık takması için pek çok sebebi bulunabilir. Bu rehberimizin içerisinde aslında köpek ağızlığının ne kadar önemli olduğunu ve köpek ağızlığı çeşitlerinden bahsedeceğiz.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar?

Köpek ağızlıklarının yaygın olarak kullanılmasının ana sebebi köpeklerin saldırganlık sonucunda ısırmalarını engellemektir, ancak tek özellikleri bu değildir. Köpek ağızlığının kullanım alanlarını ve avantajlarını aşağıdaki listemizden görebilirsiniz:

 1. Köpeğin ısırmasını engellemek: En yaygın kullanım şeklidir. Köpeğin çevresindeki insanları ve diğer canlıları ısırmasını engeller.
 2. Yaraları korumak: Yine en yaygın kullanım alanlarından bir tanesi; eğer köpeğin açık yarası varsa, yarasını yalamasını veya ısırmasını engeller.
 3. Yabancı cisimlerin yutulmasını engeller: Eğer köpeğiniz çok meraklıysa ve çevresinde gördüğü her şeyi yemek istiyorsa, köpek ağızlığı kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.
 4. Eşyaları korumak: Köpeklere doğru bir şekilde eğitim verilmediği taktirde eşyalarınızı kemirebilir. Köpek ağızlığı kullanarak eşyalarınızı koruyabilirsiniz.
 5. Çocukları korumak: Özellikle bazı köpek ırkları çocuklarla anlaşmakta zorlanırlar. Bu yüzden çocukları korumak için köpek ağızlığı kullanılabilir.
 6. Diğer köpeklerden korumak: Örneğin, evinize ikinci bir köpek getirmeye karar verdiyseniz, köpeklerin tanışma aşamasında birbirlerine karşı saldırgan olmalarını engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Toprak Yer? Köpeklerde Toprak Yeme Alışkanlığı (Allotriophagia)

Köpekler Ağızlıkla Rahat Edebilir Mi?

Genelde köpek ağızlıkları köpeklerin konforunu göz önünde bulundurarak tasarlanırlar, ancak bazı köpek ağızlıkları köpeklere zarar verebilir. Bu yüzden köpeğinize uygun olan bir ağızlık seçmeniz gerekmektedir.

Bununla beraber köpek ağızlıkları köpeklere ceza olarak tanıtılmamalıdır. Bunun yerine köpeğin sadece sınırlandırma içerisinde olduğu mesajı verilmesi gerekir. Aksi halde köpeğiniz huzursuz olacaktır.

Bir diğer önemli unsur ise köpek ağızlıklarının kullanım süreleridir. Bu ürünler kısa süreli kullanımlar için tasarlandığından dolayı sadece gerekli olduğu zamanlarda kullanılmalıdır. Sürekli olarak köpeğin ağızlık ile gezmesi doğru değildir.

İlginizi Çekebilir: Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Diş Bakımının Önemi Nedir? [✅UZMAN ÖNERİLERİ]

Köpek Ağızlığı Nasıl Seçilir?

Köpek Ağızlığı Nasıl Seçilir?

Her köpeğin birbirinden farklı gereksinimleri ve fizyolojik yapıları olabilir. Köpeğiniz rahat etmesi için muhakkak uygun olan bir ağızlık seçilmelidir. Bir diğer önemli unsur ise ağızlığın kullanım amacını belirlemektir.

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? [🐕‍🦺DETAYLI ANLATIM]

Aşağıdaki maddelere göz atarak en uygun köpek ağızlığını seçebilirsiniz.

 1. Plastik ve tel ağızlıklar: Bu ürünler köpeğin rahat bir şekilde nefes almasına yardımcı olur. Bu yüzden günlük yürüyüşler için en uygun seçim olacaktır.
 2. Sık aralıklı ağızlıklar: Bu ağızlık modeli genellikle naylondan üretilir ve daha sık aralıklara sahiptir. Bu sayede köpeğinizin yaralarına ulaşması mümkün değildir.
 3. Gevşek ve geniş aralıklı ağızlıklar: Bu ürünler ise daha çok veteriner kontrolünde kullanılmak için uygundur.
 4. Özel ağızlıklar: Bilindiği üzere Pug gibi köpeklerin yüz tipi biraz farklıdır. Bu yüzden bu köpeklerin özel ağızlıklar kullanması gerekir.
Sipariş vermek için tıklayın.
Sipariş vermek için tıklayın.

Köpek Ağızlığı Nasıl Kullanılır?

Köpek ağızlığını doğru bir şekilde kullanmak için, uygun bir ağızlık modeli seçilmelidir. Bu yüzden köpeğinizin yüz yapısı için en uygun olan modeli belirlemeniz gereklidir. Ağızlığı köpeğin ağzına taktıntan sonra köpeğiniz rahat olmalı ve köpeğinizin az miktarda da olsa ağzını açabilmelidir.

En uygun köpek ağızlığı modelleri ise ağızlık kısmı ayarlanabilir ürünlerdir. Köpeğiniz için uygun boyutlu bir ağızlık arıyorsanız, köpeğinizin gözlerinden burnuna kadar olan bölümü ölçün. Daha sonra köpeğinizin yüz çevresini ölçün ve bulduğunuz sonuçlar 3’er cm ekleyin. Bu bilgilere göre köpeğiniz için en uygun köpek ağızlığı modelini bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 10 Adımda Köpek Sosyalleştirme Eğitimi [🐶ÖNERİLER]

Köpek Ağızlığı Nereden Alınır?

Köpek Ağızlığı Nereden Alınır?

Köpek ağızlıklarına pet shoplardan ulaşılabilir, ancak ne yazık ki çok fazla tercih edilen bir ürün olmadığı için her pet shopta bulunmamaktadır. Bunun için en doğru seçim internet alışverişlerine yönelmektir. Bu sayede daha uygun fiyata daha kaliteli ürünler alabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ise sipariş vereceğiniz internet sitesinin güvenilir olmasıdır. Bunun için petzzshop.com’u kullanabilirsiniz. Hem güvenilir olmasıyla hem de hızlı kargosuyla ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacaktır. Ayrıca gün içerisinde İstanbul’dan saat 12.00’a kadar verilen siparişlerde aynı gün teslimatı da bulunmaktadır. Eğer köpek ağızlığı satın almak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklamanızı tavsiye ederim.

Köpek Ağızlığı Satın AL 

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar?

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar?

Derisindeki bandajı kemirmemesi ya da sürülen merheme dokunmaması için kullanılır.

Köpek Ağızlığı Nasıl Kullanılır?

Köpeğinizin yüz yapısına uygun bir ağızlık seçmelisiniz. Bunun için de köpeğinizin yüzünün uzunluğunu ölçmeniz faydalı olacaktır ve bu şekilde ağızlığı kullanabilirsiniz.

Köpek Ağızlığı Havlamayı Engeller mi?

Köpeğinizin havlamasını önlemek için ağızlık kullanmamanız daha iyi olacaktır. Ağızlık genellikle vücudunda bir yara varsa ya da merhem, ilaç sürülmüşse kullanılır. Köpeğinizin havladığı durumlarda ağızlık yerine onun havlamasına neden olan etkenleri önlemeniz ya da iyi bir itaat eğitimi vermeniz çok daha faydalı olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bu ağızlıkları kendi köpeğimde’de kullanıyorum.Bunun amacı köpeğimin saldırgan olduğu değil !! Yürüyüş yaparken yabancı cisimleri yutmasını engellemek için ve bazı toplu taşıma araçları istanbuldaki vapurlar mesela haklı olarak ağızlık olmadan kabul etmiyorlar dostlarımızı, ağızlık kullanarak dostum Rocky ile boğaz havası alabiliyoruz 😌

 2. Köpeğim biraz omur olduğu için yürüyüşlerimizde yerden yabancı maddeleri yutabiliyor, ağızlık ile bu sorunun önüne geçtik. Böyle faydalı bildirimleriniz için teşekkürler 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup