Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler Neden Toprak Yer?

Ana Sayfa » Köpek » Köpekler Neden Toprak Yer?
Köpekler Neden Toprak Yer?

Köpek sahiplerinin zaman zaman şikayet ettikleri konulardan biri de minik dostlarının toprak yemeleridir.

Köpeklerin toprak yemelerinin nedenleri farklı olabilir, kimi zaman öncesinden geçirdiği bir psikolojik rahatsızlık olabilir veya zihinsel bazı problemler yaşamış olabilir. Tıp biliminde adına obsesif-kompulsif bozukluk denilen bir sorundan da kaynaklı olabilir. Bazı köpeklerde irsi olarak toprak yeme alışkanlıkları vardır yani aileden gelen bir hastalık veya alışkanlıktan dolayı köpekler toprak yerler fakat genel olarak bu alışkanlığın veya hastalığın nedeninin yeteri kadar mineral ve vitamin alamamalarından kaynaklanmaktadır. En doğru sonucu veteriner uzmana gösterdikten sonra elde edebilirsiniz.

Köpekler Neden Toprak Yer

Köpekler farklı nedenlerden dolayı toprak yerler. Bunlardan ilki satın aldığını köpek maması eğer yeteri kadar veya dengeli bir şekilde vitamin, mineral ve probiotik içermiyorsa veya dozunda fazlalık varsa köpeğiniz toprak yemeye başlar. Böyle bir durumda mamayı bir an önce değiştirmeniz önerilir.

Köpeklerin içgüdülerinin sağlam olmasında en büyük etken beslenmeleridir. Sağlıklı ve yeteri kadar beslenen bir köpeğin içgüdüleri de sağlam olur, tam aksine bir durum söz konusu olduğunda ise köpek, karnını doyurmak için toprağa yönelecektir. Yani burada da sahiplerinin köpeklerinin doğru ve tam beslenip beslenmediklerini kontrol etmeleri gerekiyor.

Köpeklerin sağlık sorunundan dolayı toprak yiyebildiklerini söyleyen uzmanlar; bağırsak enfeksiyonu gibi sorunlar yaşadıklarında toprak yerler. Toprak yemeye başlayan köpekte buna bağlı olarak bağırsaklarda enfeksiyon birikimi yaşanır ve minik dostunuzda kansızlık sorunu kendini gösterebilir.

Köpeklerin yiyecekleri her besin birebir öncelikle bağırsakları etkiler bu nedenle toprak yiyen köpeklerde tümör, parazitler, ülser ve kronik böbrek rahatsızlıkları gibi bir takım problemler kendini gösterebilir. Bu nedenle köpeğinizin toprak yemek gibi bir alışkanlığı varsa bir an önce veteriner bir uzmandan yardım alarak çözüm üretmek durumundasınız.

Davranış Bozuklukları

Tıpkı insanlarda olduğu gibi strese girince sakalı yolmak, saçla oynamak veya vücudunda herhangi bir yeriyle oynamak gibi köpekler de strese girdiklerinde bir takım şeylere başvururlar çünkü içlerindeki enerjinin bir şekilde dışa vurulması gerekiyor. Bu yüzden de köpekler toprak yerler. Bunun sebebi de muhtemelen çok fazlasıyla evde kalmalarından kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda köpeğinize zaman ayırarak dışarıda gezdirmeniz çözüm olacaktır.

Köpeklerin toprak yemelerinin bir diğer nedeni ise mide ağrıları olabilir. Uzmanların yaptıkları araştırmaya göre toprak veya kil, mide ağrılarını yatıştırır. Doğaya ve doğanın sunduğu katkılara daha yakın olan köpekler, mide ağrısından kurtulmak için de toprak yiyor olabilirler.

Köpeklerde Toprak Yeme Sonucunda Oluşabilecek Sağlık Sorunları 

  • Eğer köpeğiniz toprak yiyorsa, bağırsak enfeksiyonu, bağırsak paraziti gibi sorunlar görülebilir. Bunun sonucunda bağırsakta kanama meydana gelebilir ve tümör, ülser, kronik böbrek hastalıklarına yol açabilir.
  • Hemangiosarcomas gibi tümörler kanamaya yol açabilir. Bunun sonucunda kansızlık görülebilir.
  • Kancalı kurt denilen parazitler bağırsağa yapışır ve kan emerler. Bunun sonucunda kansızlık görülebilir.
  • Mide ülseri kanamaya sebep olacağı için anemi hastalığı görülebilir.
Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpekler Neden Toprak Yer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır