Köpek

Köpekler Neden Toprak Yer? Köpeklerde Toprak Yeme Alışkanlığı (Allotriophagia)

Köpeklerin toprak yemesinin nedeni, cinsinden, karakterinden ya da kendine has özelliklerinden olabileceği gibi, obsesif-kompulfis bozukluk adı verilen rahatsızlıktan, zihinsel problemler, mutsuzluk, stres altında olma ve genetik faktörlerden kaynaklanır.

Köpeklerin toprak yemelerinin nedenleri farklı olabilir, kimi zaman öncesinden geçirdiği bir psikolojik rahatsızlık olabilir veya zihinsel bazı problemler yaşamış olabilir. Tıp biliminde “obsesif-kompulsif” bozukluk adı verilen sorundan da kaynaklı olabilir. Bazı köpeklerde irsi olarak toprak yeme alışkanlığı (allotriophagia) vardır yani aileden gelen bir hastalık veya alışkanlıktan dolayı köpekler toprak yerler fakat genel olarak bu alışkanlığın veya hastalığın nedeninin yeteri kadar mineral ve vitamin alamamalarından kaynaklanmaktadır. En doğru sonucu veteriner uzmana gösterdikten sonra elde edebilirsiniz.

Köpeklerde Toprak Yeme Alışkanlığı (Allotriophagia) Nedenleri

Evinize yeni aldığınız sevimli dostunuz sadece toprak yemekle kalsa “eyvallah” dersiniz. Ama bir sabah uyandığınızda çiş pedini ağzında görebilir, saksının dibinden toprak yediğini görebilir ya da hiç olmadık bir şeyi ağzında gezdirdiğini de görebilirsiniz. Elbette kabul edilebilir bir durum olmadığını söylememiz gerek. Ama oturup izlemek de çözüm değil. Peki, köpekler neden toprak yer?

 1. Seçtiğiniz mamada yeteri kadar vitamin, mineral ve probiotik içermiyorsa,
 2. Düzensiz beslenmeden dolayı besin ihtiyaçlarını farklı yerlerde karşılmak istemesi,
 3. Zihinsel problemler,
 4. Stres altında olma,
 5. Genetik faktörler,
 6. Bağırsak enfeksiyonu,
 7. Psikolojik sorunlar.

Yukarıda saydığımız etkenler, köpeklerin toprak yeme alışkanlığını oluşturan etmenlerdir. Bunlardan bazıları kendiliğinden geçer, bazıları ise sahiplerinin yeteri kadar özen göstermesi ile son bulur. Özellikle beslenmeden kaynaklı toprak yeme durumunda pet sahiplerinin öncelikle köpek maması seçiminde bir kere daha düşünmeleri gerekir. Evde pişen yemeklerle petini besleyen bir köpek sahibinin de bunu bir kere daha düşünmesi gerekir.

Bağırsak enfeksiyonuBağırsak Enfeksiyonu

Uzmanlara göre; bazı sağlık problemlerinden dolayı da köpekler toprak yerler. Bağırsak enfeksiyonu, sindirim sistemi bozukluğu gibi nedenler, köpeklerin içgüdü ile hareket ederek toprak yemelerine neden olabilir. Bu durumu daha net anlayabilmek için mutlaka veteriner hekime gösterilmeleri gerekir.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Kusar?


köpekVitamin ve İz Elementlerinin Eksikliği

Yavru köpekler ya da yetişkin köpeklerde toprak yeme alışkanlığının bir diğer nedeni, vitamin ve iz elementlerinin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bakır, manganez, kalsiyum, sodyum klorür, fosfor, vit-D, vit-B eksikliği; köpeklerin toprak yeme sebepleri arasında yer almaktadır. Bu durumu gözlemleme yolu ile çözebilirsiniz. Eğer köpeğiniz uzun süre taş, toprak ya da yabancı cisimler yiyorsa, yukarıda sadığımız iz element eksikliğini kontrol etmek için mutlaka veteriner hekime gösterin.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu 8 Vitamin


köpekKötü ve Yetersiz Beslenme

Köpeğinizi yeteri kadar besleyemiyorsanız ya da kullandığınız mama, hazırladığınız özel besinler köpeğinizin besin ihtiyacını karşılamıyorsa bu da köpeğinizde allotriophagia (taş-toprak) yeme alışkanlığına neden olabilir. Yine bu sorunu çözümleyebilmek için öncelikle mamasını kontrol etmeniz gerekir. Eğer bu da çözüm olmuyorsa mutlaka veteriner hekime göstermeniz gerekecektir.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Ne Yer? (Detaylı Anlatım İçin Tıklayın.)

Köpeklerin Toprak Yemesi Zararlı mı?

İlk zamanlarda “köpeğim garip hareketler yapıyor” diyerek sorunu basit bir toprak yeme alışkanlığı olarak görebilirsiniz. Fakat uzman veterinerlere göre bu durumun basite alınacak bir yönü yok. Çünkü köpekler toprak yemeye devam ettiklerinde bağırsaklarında enfeksiyon birikimi yaşanmaya başlar ve bu da minik dostunuzda anemiye (kansızlık) neden olur.

Köpeklerin toprak yemesi bir yere kadar görmezden gelinebilir ama önüne geçilmediğinde daha ileri boyutta bazı hastalıklara yakalanabilirler. Tümör, parazitler, ülser ve kronik böbrek rahatsızlıkları gibi köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir takım rahatsızlıklar görülmeye başlanabilir.

Köpeğimin Toprak Yemesini Nasıl Engelleyebilirim?

Yukarıda saydığımız nedenlere ek olarak köpeklerin toprak yemesinin bir başka nedeni davranış bozuklukları olarak görülmektedir. Bu durum, daha çok uzun süre kapalı alanda zaman geçiren, uzun süre yalnız bırakılan köpeklerde daha fazla görülmektedir. Eğer köpeğinize yeteri kadar zaman ayıramıyorsanız, günlük spor ve egzersizlerini yapmaları için dışarı çıkartmıyorsanız köpeğinizn toprak yemesi gayet normaldir. Bunun önüne geçmek için köpeğinize yeteri kadar zaman ayırmaya özen gösterin, günlük dışarı çıkartarak egzersiz ihtiyacını gidermesini sağlayın. Bunun dışında köpeklerin toprak yeme alışkanlığını engellemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Köpek mamasını değiştirin,
 2. Öğünlerini arttırın (veteriner hekim kontrolünde),
 3. Yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olun,
 4. Mide rahatsızlığının olmadığından emin olun,
 5. Bağırsak parazitinin olup olmadığını kontrol etmek için veteriner hekime gösterin,
 6. Stres altında olmadığından emin olun,
 7. Evden çıkartamıyorsanız bile ev içinde oynayabilecekleri oyunlar oynayarak enerjisini atmasını sağlayın.
Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Benim köpeğimde de son günlerde böyle bir durum gözledim, maması değiştirmeyi düşünüyordum zaten.bilgi verici içeriğiniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup