Köpek

Her Köpek Sahibinin Bilmesi Gereken En Önemli Konu: Köpekler Ne Yer?

Köpeğinizi sağlıklı ve enerjik kalabilmesi için saf bir mama diyeti ile beslemek veya diyetlerin pişmiş ya da çiğ et, balık, sebze ve pilav ile karıştırarak besleyin.

Köpeklerin de insanlar ve diğer canlılar gibi bir birey olduğunu unutmayın ve buna göre davranın. Eğer bir köpeğiniz varsa ya da köpek edinmeyi düşünüyorsanız, kendi sağlığınız açısından yararlı olabileceğini düşündüğünüz gibi onların da sağlıklı kalabilmeleri için her şeyin en iyisini düşünmek zorundasınız.

Köpekler ne yer

Köpek beslemek, sadece yemek artıklarını onlara vermek ya da sıradan mamalarla beslenmek demek değildir. Onlar da canlılar ve onların da bir sindirim sistemi ile buna bağlı olan sağlıkları vardır. Bu yüzden “köpekler ne yer”, “köpeğime ne yedirmeliyim”, “köpeğimin sağlıklı kalabilmesi için nasıl beslemeliyim” gibi sorumluluk gerektiren konular üzerinde araştırma yapmak, pet sahibi olarak temel görevinizdir.

Köpek Nasıl Beslenmelidir?

Köpek Nasıl Beslenmelidir

Köpek sahipleri, genellikle petlerini çiğ et ya da çiğ et diyeti ile beslerler. Elbette bu bazı köpek cinsleri için uygun olsa da bazı köpekler bundan hoşlanmazlar. Deneyimli veteriner uzmanlar, köpek besleme konusunda dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde açıklamaktadır;

 1. Bazı köpek cinsleri, hazır alınan hayvan eti ve kemik ürünlerinden hoşlanmazlar ve sağlıklarını olumsuz etkiler. Böyle köpekler için insanların tükettikleri et ve kemikleri vermek daha doğrudur.
 2. Köpek maması seçerken campylobacter veya salmonella riski barındıran mamalardan uzak durulmalıdır. Bu mamalar, hem köpekler için hem de sahipleri için bakteriyel enfeksiyon kapma riski oluşturmaktadır. Bu yüzden mama seçiminde dikkatli davranılmalıdır.
 3. Eğer köpeğiniz için diyet maması almanız gerekiyorsa, bunu kendi başınıza yapmak yerine veteriner hekimin önerdiği şekilde yapmanız daha doğru olur.

Köpekler Ne Yer?

Köpekler ne yerler

Pet sahibi birine bu soruyu sorduğunuzda muhtemelen buruş buruş bir yüz ifadesi ile karşılaşırsınız. “Köpeğimin ne yediğini bilmeyecek kadar saf değilim” der gibi. Ama köpek beslemek, onların ne yediğini anlamak sanıldığı kadar kolay değil. Hatta bir bebeğe bakmaktan çok daha zor olduğunu söylesek abartmış olmayız. Çünkü onlara ne verirseniz yerler ama sonucunda beklemediğiniz birtakım şeyler olabilir. Bu yüzden “köpekler ne yer” sorusu, en uzman köpek sahibinin bile kendine sorması gereken ve cevabını bulması gereken bir sorudur. Peki, sadık dostlarınız ne yer, ne severler?

Haşlanmış Kuzu Eti ve Az Pişmiş Tavuk Eti

Tahıl içerikli köpek maması

Köpekler üzerinde araştırma yapmaya devam eden İsveçli moleküler biyolog Peter Savolainen‘ın yaptığı son araştırmaya göre köpekler, bundan 15 bin yıl öncesinde evcilleştirildiler. Köpekler, daha önceleri yaban hayvanları idiler ve bu varlıklar et ile beslenirlerdi yani etçil hayvanlardı. Evcilleştirildikten sonra da bu yapılarını korusalar da modern zamanın getirileri ile birlikte köpeklerde beslenme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler yaşandı. Tahıl içerikli köpek mamaları, son dönemlerde sık kullanılmaya başladı.

Aslında köpeğiniz için doğru bir besleme programı oluşturmak istiyorsanız, onlara verebileceğiniz en doğru ödül kırmızı et veya tavuk eti olmalıdır. Haşlanmış kuzu eti veya az pişmiş tavuk eti, köpeklerin ideal besinleridir. Ancak bunları verirken de ette bulunabilecek veya pişmiş kemiklerden veya soğan sosu gibi şeylerden arındırılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Köpekler İçin Ek Gıdalar Nelerdir?

Köpekler için ek gıdalar

Köpekler, etçil hayvanlardır ancak tamamen etçil hayvanlar olduklarını söyleyebilmek için mamaların yapılarını dikkatli bir şekilde incelemek gerekir. Günümüzde piyasada birçok köpek maması markası bulunmaktadır. Elbette bunlardan bazıları çok kaliteli mamalar üretebiliyorlar. Fakat genel olarak paket mamalar oldukları için hazırlanan mamaların köpeklerin ihtiyaçlarını karşılayabildiğini söylemek yanlış olur. Peki, köpek maması haricinde köpeğe verilebilecek diğer ürünler nelerdir?

 • Yeşil Fasulye: Lif, magnezyum ve K vitamini bakımından oldukça faydalıdır. Özellikle obez köpekler için tavsiye edilir.
 • Tatlı Patates: Tatlı patates bol miktarda B6 ve C vitamini içermektedir. Genelde köpekler tarafından sevilir.
 • Havuç: Havuç C vitamini ve melamin içermektedir. Bu içeriğiyle köpeklerin sağlığını önemli ölçüde etkiler.
 • Salatalık: Salataların su oranı yüksek olduğu için özellikle yaz aylarında köpekler için vazgeçilmez bir seçenektir.
 • Ispanak: Köpeklere fazla miktarda ıspanak vermek köpeklerin böbreklerine zarar verir, ancak ayda bir avuç kadar ıspanak verilebilir.
 • Balkabağı: Köpekler genel olarak balkabağını sever ve kabızlığa iyi gelmektedir. Köpeklerin sindirim sistemini destekleyen lifler içerir.

Doğru Köpek Besleme Nasıl Olur?

Doğru köpek besleme nasıl olur

Köpekler, insanlar gibi değiller. Onlar acıktıklarında dama tatlarına uygun olabilecek her şeyi yiyebilirler. Ama bu ne köpek sağlığı açısından ne de hayata tutunması açısından doğru bir davranış değildir. Bu konuda sahiplerinin üzerlerine düşeni yapmaları gerekir.

Teneke sardalye, konserve ton balığı ve kaynak suyunda konserve edilmiş somon, köpeğinize korkmadan verebileceğiniz besiler arasındadır. Bu tür mamaları verirken içerisine pişmiş kabak veya çiğ rendelenmiş havuç ilave etmekten çekinmeyin. Uzman veterinerler; bazı köpek mamalarında yeteri kadar lif olmadığı için pişmiş kabak ya da rendelenmiş havuç ilavesi yapılması gerektiğini belirtiyor. Saydığımız bu besinler, köpeğinizin bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

İlgini Çekebilir:  Köpeklerle ilgili bilinmesi gereken pratik bilgiler

Köpeklere Kemik Vermek Doğru mu?

Köpeklere kemik vermek

Küçük ya da büyük her insanın aklına “köpek” dendiğinde kemik mutlaka gelir. Etçil olan bu varlıkların kemik kemirmeyi sevdikleri bir gerçektir ancak bunu ne kadar süreyle ve ne kadar vermeniz konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Kemik, köpeklerin metabolizmasını hızlandırmak için verilmesinin yanında bir de dişlerinde oluşan plakların giderilmesi için verilir. Haftada 1 veya 2 defa verilmesi yeterlidir. Köpeğinize kemik verirken çok büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekir, aksi halde ağız bölgesinde yaralanmalara neden olabilirsiniz.

Köpek Günde Kaç Kez Beslenmeli?

Köpek günde kaç kez beslenmeli

Yukarıda ve diğer birçok makalemizde değindiğimiz gibi köpekler insanlar gibi dertlerini anlatabilen varlıklar değil, bu yüzden sahipleri olarak onların dilinden ve hallerinden anlamak sizin görevinizdir. Köpek beslemek elbette zevkli bir iştir ama bu işin zevkine tam olarak varabilmek için beslenmelerine özen göstermeniz gerekir.

Köpek mamaları ne kadar kaliteli olursa olsun köpeğinizin; yaşına, cinsine, ırkına, kısırlık durumuna ve özel durumuna göre hareket ederek mama tercihinde bulunmanız gerekir. Yani işin özetinde köpeğinizi doğru şekilde beslemek için köpeğinizin özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Köpekler de diğer varlıklar gibi belli bir noktadan sonra “doygunluk” seviyesine ulaşırlar. Bu seviyeyi geçirdiğinizde köpeğinizde obezite (aşırı şişmanlık) hastalığı başlayabilir, bundan daha azını verdiğinizde ise aç kalması durumu ile karşı karşıya kalabilir bunun etkisiyle de köpeğinizin sağlığını riske atabilirsiniz. Uzmanlar, günde 2 öğün olacak şekilde ne çok fazla ne de çok az olmamak kaydıyla köpek maması vermenin en doğru beslenme şekli olacağını belirtiyor.

Köpeklerde Yaşa Göre Doğru Beslenme

Yaşına göre köpek beslemesi

Yukarıda belirttiğimiz gibi köpeklerin beslenmesinde doğru hareket edebilmenin en önemli şartının yaşı olduğunu belirttik. Yazımızın bundan sonraki kısmında, hafta hafta köpek beslenmesi konusunda bilgi vereceğiz.

8-16 Haftalık Köpek Beslenmesi

Bu dönem, köpekler için de sahipleri için de en önemli dönemdir. Yeni ortamına henüz yeni girmiş ve etrafına garip garip bakan sevimli dostunuz için doğru bir diyet uygulamanız şart. Bu konuda uzman bir veterinerden destek almanız elbette daha doğru olacaktır.

8-16 haftalık köpekler için mama seçimi yaparken yüksek kalitede bir mama tercih etmeniz gerekir. Köpeğinizin büyümesi, gelişmesi ve sağlığını koruyabilmesi için yavru köpek maması tercih etmeniz ve bunu yaparken de kaliteli bir köpek maması olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Uzmanlar, yavru köpeklere çiğ et verilmemesini önermektedir. Bunun nedeni çiğ etlerde oluşabilen bakterilerdir. Bakteriler, köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

16+ Haftalık Köpek Beslenmesi

Köpeğinizin yavruluk dönemini atlatıp yetişkinlik dönemine geçiş yaptığı bu dönemde, köpeğinize çiğ et ve kemik vermeye başlayabilirsiniz hatta bunu yapın. Köpekler, kemirgenler familyasından olmasalar da kemirmeyi en az onlar kadar severler. Bu yüzden bu dönemdeki köpeğinize kemik verebilirsiniz. Evinizdeki halılar ve koltukların ya da ayakkabılarınızın kullanılabilir olmasını istiyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız.

Yetişkinlik dönemine erişen köpeğinizin beslemesinde en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, bu dönemde olan köpeğinizin yemeğini asla almayın ve evde çocuk varsa onları da bu konuda uyarın. Çünkü köpekler, mamalarının alınmasını hazzetmezler ve böyle bir durumda karşısındakine hırlayabilirler.

Henüz yetişkin sayılmayacak 16+ haftalık köpekler için en riskli dönemin bu dönem olduğunu belirtmek gerekir. Bu dönemde köpek maması aldıktan sonra köpeğinizin verdiği tepkileri gözlemlemeniz gerekir. Köpeğinizin verdiğiniz mamaya karşı alerjisi olabilir ve bu da sağlığı açısından riskli olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda veteriner hekime danışarak mamasını ve beslenme periyodunu değiştirin.

Yetişkin Köpek Beslenmesi

Yetişkin köpeklerde beslenme önemli bir konudur. Artık eğitimini almış, sahibini iyice tanıyan bir çağa gelmiş köpeğinizi günde iki defa beslenmeniz yeterlidir. Ancak yetişkin köpek maması tercih ederken lif, kalsiyum ve vitamin bakımından yüksek bir mama tercih etmeniz gerekir.

Küçük ve orta cins köpekler, 12 aydan sonra “yetişkin köpek” olarak kabul edilir, daha büyük cins köpekler ise 18-24 aydan sonra yetişkin olarak kabul edilirler.

Verdiğiniz mamanın ya da diyetin doğru olduğundan emin olacak şekilde petinizi beslerseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bunun için veteriner hekimden destek almaktan çekinmeyin.

Yaşlı Köpek Beslenmesi

İnsanlar ve diğer canlılar gibi köpekler de yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık evrelerini yaşarlar. Köpekler, ortalama olarak 11-12 yıl arasında yaşarlar ve 7 yaşından sonraki köpekler, yaşlı köpekler olarak kabul edilir. Bu dönemde yaşlı köpek maması tercih etmeniz ve tercih ettiğiniz mamanın yüksek kaliteli içeriğe sahip olması önemlidir.

Yaşlı köpekler için beslenme programı, yetişkin köpeklere göre farklıdır. Yetişkin köpekler, günde iki defa beslendiklerinde bu onlar için yeterli gelebilir. Ama yaşlı köpekler için durum biraz daha farklıdır. Bu yaş grubundaki köpeklerin yemekleri sık sık ve küçük öğünler şeklinde olmalıdır.

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Köpekler için zararlı yiyecekler

Sevimli petinizle daha kaliteli zaman geçirmek için onların beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Dediğimiz gibi köpekler kendilerini ifade edebilme yeteneğine sahip olmadıkları için acıktıklarında ne verirseniz onu yerler. Ama bazı yiyecekler köpeğinizin sağlığına zarar verebildiği için bunlardan uzak durmanız gerekir. Peki, hangi yiyecekler köpeklere zarar verir? İşte detaylar…

1- Çikolata

Köpekler, çikolata kokusunu çok severler ama bu onlar için zehirlidir ve sağlıklarına zarar verir.

2- Soğan Sarımsak

İnsan olarak her ne kadar soğan-sarımsak yemeyi sevseniz de köpeğinize asla vermemeniz gerekir. Kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara ve anemiye yol açtığı için kesinlikle köpeğinizi soğan ve sarımsaktan uzak tutmanız gerekir.

İlgini Çekebilir:  Köpek Beslemenin Faydaları

3- Narenciye

Sitrik asit bakımından zengin olan greyfurt, limon, misket limonu ve portakal gibi narenciyeler, köpeğinizin sindirim sistemini bozmaya, kusmasına ve ishal olmasına neden olur. Bu yüzden, köpek beslenme listenizden bu ürünleri de çıkartmanız gerekir.

4- Süt ve Laktoz

Her köpek için olmasa da bazı köpekler laktoz intoleransı olabilir. Bu tip köpeklere süt ve laktoz verilmesi; kusma, ishal gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu yüzden listenizden bunları da çıkartmanız gerekir.

5- Ham Mayalı Hamur

Maya, köpeklerin sindirim sistemini ciddi anlamda tehlikeye atar. Bu nedenle küçük parçacıklar şeklinde bile olsa köpeğinize ham mayalı hamurlu yiyecekler vermekten kaçınmanız gerekir.

6- Yağlı Gıdalar

Köpekler de insanlar gibi kilo almaya meyillidirler ve bunu tetikleyen bazı besinler vardır. Yağlı gıdalar, köpeklerde obeziteye neden olabildiği için bu tip besinlerden uzak tutmanız gerekir.

7- Tuzlu Yiyecekler

Tuz, köpeklerin beslenmesinde bir ihtiyaçtır ancak böbrek, karaciğer ya da kalp sorunu olan köpeklere tuzlu gıdaların verilmesi uygun değildir. Sevimli dostunuzun diyeti ile ilgili nasıl davranmanız gerektiği konusunda veteriner hekimden destek alabilirsiniz.

En İyi Köpek Maması Seçimi

En iyi köpek maması seçimi

Köpeğiniz için doğru bir mama seçimi yapabilmek için öncelikle onları tanımanız gerekir. Elbette bir süre zaman geçirmiş olabilir, birlikte yürüyüşe, spora çıkmış olabilirsiniz. Ama bunlar tek başına köpeğinizi tanımak için yeterli olmayabilir. Köpeğinizin yaşı, cinsi, özel durumu varsa özel durumu hakkında bilgi sahibi olmanız, doğru köpek maması seçimi noktasında en büyük destekçiniz olacak. Bunun haricinde satın alacağınız köpek mamasının en iyisi olmasına özen göstermeniz gerekir. İşte en iyi 5 köpek maması markaları ve çeşitleri…

 1. Hill’s,
 2. Royal Canin,
 3. N&D,
 4. Acana,
 5. La Vital,

Hill’s Köpek Mamaları

Evcil hayvanlar için doğru beslenmenin doğru adresi olmayı başaran Hill’s, mama beğenemeyen köpeklerde bile etkili ve damak tatlarına hitap eden mamalar üreten bir isimdir. Köpeğinizin cinsine, yaşına ve kilosuna özel mama seçenekleri bulabileceğiniz marka ABD merkezli olup uzun yılların bilgi ve birikimi ile üretim yapmaktadır.

Yavru köpek maması, yetişkin köpek maması, yaşlı köpek maması gibi yaş gurubuna hitap eden en iyi köpek mamalarını üreten Hill’s aynı zamanda Prescription Diet, Science Plan, Ideal Balance ve Vet Essentials markalarını da içinde barındırmaktadır.

Hill’s Köpek Mamaları İçin Tıklayın

Royal Canin Köpek Mamaları

Her biri içinde 5 farklı mama tarifi bulunan Royal Canin köpek mamaları, her köpek cinsinin damak tadına hitap eden mamalar üretmektedir. Deneyimli firma, kalite ve pet sağlığına önem vererek üretim yaptığı için dünya genelinde en çok bilinen ve tercih edilen isimler arasında yer almayı başarıyor.

Her cinse özel yaş köpek maması ve kuru mama üreten Royal Canin; tahıllı, tahılsız ve düşük tahıllı mama seçenekleri ile pet sahiplerinin ihtiyacını doğru şekilde karşılamaktadır.

Royal Canin Köpek Mamaları İçin Tıklayın

N&D Köpek Mamaları

Yüksek kalitede köpek maması arayanların ilk tercihleri arasında yer alan N&D, marka değerini sunduğu ürünlerindeki kalitesi ile ispatlıyor. Farmina Pet Foods bünyesinde ürün satışı yapan marka kullanıcıları, köpek mamaları hakkında yaptıkları yorumlarda, kesinlikle önerilebilir marka olduğunu belirtmektedir.

Her yaş grubu köpek maması seçeneklerine sahip olan N&D; Ocean Düşük Tahıllı Balıklı Köpek Maması, Düşük Tahıllı Kuzu Etli Köpek Maması, Tahıllı Tavuklu Köpek Maması, Tahıllı Kuzu Etli Köpek Maması, Balkabaklı Kuzu Etli Köpek Maması gibi farklı içeriklere sahip köpek maması seçeneklerini sunmaktadır.

N&D Köpek Mamaları İçin Tıklayın

Acana Köpek Mamaları

Her köpek sahibinin mutlaka bildiği ya da deneyimlediği köpek maması markalarından biri de ACANA’dır. Acana, her yaş grubu köpek için özel mamalar üreterek pet sahiplerinin ihtiyacını doğrudan karşılamayı başaran bir isimdir.

Evcil hayvanlara özel mama üretimi yapan Acana, alerjik veya hassasiyet konusuna duyarlı hareket ederek mamalarında buna neden olan etkenlerden uzak üretim yapmaktadır. Birçok farklı seçeneğin bulunduğu Acana köpek mamaları; kuzu etli, somonlu, sığır etli, hindi etli, tavuklu, sebzeli, kümes hayvanlı, taze sebze ve meyveli seçenekleri ile köpeklerin damak tadına hitap ediyor.

Acana Köpek Mamaları İçin Tıklayın

La Vital Köpek Mamaları

Yüzde 100 hayvan dostu bir marka olmayı başaran ve dünya genelinde bilinirliğini her geçen gün arttıran La Vital, kedi mamalarında gösterdiği başarı ve kaliteyi, köpek maması üretiminde de gösteriyor. Zor beğenen köpeklerin bile severek tükettiği La Vital köpek mamaları, besleyici olmalarının yanında köpeklerin mide zevklerine de hitap ediyor.

Yavru köpek maması, yetişkin köpek maması ve yaşlı köpek maması başta olmak üzere özel olarak hazırlanmış birçok köpek maması seçeneklerine sahip olan La Vital, güven içinde tercih edebileceğiniz bir markadır.

La Vital Köpek Mamaları İçin Tıklayın

Köpek Besleme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek maması alırken ambalajının kapalı olmasına ve ürünün son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Köpeğime Günde Kaç Defa Mama Vermeliyim?

Sağlıklı ve yetişkin köpeklere günde 2 defa mama verilmesi yeterlidir. Yaşlı köpeklerde öğünler sıklaştırılarak azar azar verilmelidir.

Yavru Köpek Günde Kaç Defa Beslenmelidir?

Yavru köpekler, daha fazla mineral ve vitamine ihtiyaç duyarlar. Günde 2-3 defa mama verilmesi yeterlidir.

Köpeğim Mama Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz mama yemiyor ya da reddediyorsa alerjik bir durumu ya da bir hastalığı olabilir. Veteriner hekime gösterin.

Köpeğim Mama Seçiyor, Ne Yapmalıyım?

Bazı köpekler çok seçici olabilirler. Bu durumda zengin içerikli köpek maması tercih etmelisiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu