Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler ne yer?

Ana Sayfa » Köpek » Köpekler ne yer?
Köpekler ne yer?

Köpekler, beslenmesi dikkat edilmesi gereken hayvanlardır ve besin değerlerinin köpeklerin sindirim sistemine göre seçilmesi gerekiyor. Hazır mamalar kadar bir de evde pişirilen yemekler de köpeğiniz için vitamin ve mineral deposu olabilir fakat dikkatli davranmanız şarttır.

Köpekler, büyüme aşamasına göre mama seçimi yapılmasını isteyen varlıklardır yani değişik yaştaki köpeklere aynı mamalar verilmez. Genel olarak besinleri; hayvansal proteinler, yağlar ve karbonhidrat karışımlı gıdalardan oluşmaktadır. Hazır köpek maması veya evde yapılan mamaların bu özellikleri içermesine dikkat etmek gerekiyor. Bir de yaş sınırlamasını göz önünde bulundurarak tercihte bulunmak, köpeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve beklediğiniz aktifliği göstermesi açısından çok önemlidir.

köpekler ne yer

Zaman zaman yapılan hatalardan biri köpek maması seçilirken dikkat edilmemesi ve bunun akabinde köpeğin sağlık sorunlarının kendini göstermesidir. Fazla oranda nişasta ve laktoz içeren köpek mamaları veya selüloz gibi maddelerin mamalar içerisinde bulunması ilk bakışta köpekler için iyi gibi görünse de aslında uzun vadede köpeğin sağlığını riske atmak demektir. Bir de en sık yapılan hatalardan biri de köpeklere aşırı kuru mama verilmesidir. Aslında köpeklerin mamaya ihtiyaç duydukları kadar suya da ihtiyaç duyduklarını bilmek gerekiyor, doğru zamanda doğru mamayı tercih etmek ve susuzluğu konusunda gerektiği gibi davranmak köpeğinizin sağlığı açısından en doğrusu olacaktır.

Köpeklerde Beslenme

köpekler ne yer

Köpeklerin beslenmesi hakkında daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Mama seçerken; köpeğin yaşına, ırkına, cinsine ve kısır olup olmadığına bakarak tercih yapmak gerekiyor, nitekim tüm bu özellikler köpeğin beslenmesinde önemli roller oynamaktadırlar. Uzmanların görüşüne göre; her ne kadar köpekler kendilerine verilen mamalarda ayrım yapmasalar bile sahiplerinin bu konuda dikkatli davranmaları gerekiyor, çünkü yavru köpek maması ile yetişkin köpek maması arasında çok büyük farklar vardır veya kısır bir köpek ile kısırlaştırılmamış bir köpeğin de tüketeceği besinler farklıdır.

Yaz aylarına dikkat

Yaz ayları, insanlar kadar hayvanlar için de önemlidir. Sıcak havalardan bunalan insanların en çok ihtiyaç duydukları şey sudur. Köpeklerde de durum bundan farksız değildir, daha fazla enerji harcadıkları ve daha fazla dışarıda zaman geçirdikleri için yaz aylarında köpeklerin suya daha fazla ihtiyaçları olur. Hem içmeleri hem de suda oynamaları aşırı su kaybının önüne geçebilir. Bunun için bazı yöntemleri uygulamanız veya sitemizde daha önce paylaştığımız Köpekler deniz ve yüzme konusuna göz atabilirsiniz.

Köpekler İçin Uygun Meyve ve Sebze Seçimi

köpekler ne yer

  • Yeşil Fasulye: Lif, magnezyum ve K vitamini bakımından oldukça faydalıdır. Özellikle obez köpekler için tavsiye edilir.
  • Tatlı Patates: Tatlı patates bol miktarda B6 ve C vitamini içermektedir. Genelde köpekler tarafından sevilir.
  • Havuç: Havuç C vitamini ve melamin içermektedir. Bu içeriğiyle köpeklerin sağlığını önemli ölçüde etkiler.
  • Salatalık: Salataların su oranı yüksek olduğu için özellikle yaz aylarında köpekler için vazgeçilmez bir seçenektir.
  • Ispanak: Köpeklere fazla miktarda ıspanak vermek köpeklerin böbreklerine zarar verir, ancak ayda bir avuç kadar ıspanak verilebilir.
  • Balkabağı: Köpekler genel olarak balkabağını sever ve kabızlığa iyi gelmektedir. Köpeklerin sindirim sistemini destekleyen lifler içerir.
Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpekler ne yer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır