Köpek

Rottweiler Köpeğine Dair … Belirgin Özellik ve Bakım Stratejileri

Almanya kökenli olan Rottweiler köpek ırkı, ülkemizde en çok sevilen köpek türlerinden biridir. İyi huylu, sahibine bağlı, itaatkâr ve cesur olması, birçok insanın kendisine hayran kalmasını sağlıyor.

Çok ideal bir bekçi köpeği olan Rottweiler, aynı zamanda ülkemizde en çok beslenen köpek cinslerinden biridir. Büyük ırktan olan bu köpeklerin göğüs bölgesi, onların ne kadar güçlü olduğunu gösteren en belirgin özellikleridir. Çok iyi bir bekçi köpeği olma özelliğine sahip olan bu köpekler, polis görevlerinde yer aldığı gibi aynı zamanda hırsızların da korkulu düşmanıdır.

Rottweiler Köpeği Özellikleri

Rottweiler Köpeği Özellikleri

 1. Dikkate alınması gereken en önemli şey, bu köpek cinsinin katı ve tutarlı bir eğitim alması gerektiğidir. Aksi takdirde hem sahibi hem de çevresindekiler için ciddi tehlikeler oluşturabilir.
 2. Bu köpek cinsi çocuklara karşı daha sabırlıdırlar fakat yine de çocuklarla beraberlerken gözetim altında tutulmasında fayda var.
 3. Rottweiler köpek cinsi, cesur, kendinden emin ve itaatkâr bir karakteristik özelliklere sahiptir.
 4. Sahibine bağlı ve kolay alışabilen bir köpektir fakat yabancılara karşı daha mesafeli davranır.
 5. Asil bir görünümlü, kaslı vücutlu, zarafet sahibi, sakin doğaya sahip ve istikrarlı sadık bir arkadaş arıyorsanız, Rottweiler cinsi bir köpek sizin için en idealidir.
 6. Korkusuz, sakin ve özgüvenli bir köpek cinsidir.
 7. Bazı Rottweiler cinsi köpekler iletişim anlamında daha uzakken bazıları ise gereğinden fazla hareketli olabiliyorlar. Bu nedenle bu tür bir köpeği sahiplenmek istiyorsanız dengeli ve tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz.
 8. Bu köpeğin koruyucu içgüdüsü, zaman zaman saldırganlığa dönüşebilir. Bu nedenle yavruluk döneminden itibaren mutlaka katı bir eğitimden geçmeleri gerekir.
 9. Rottweiler’ları fiziksel aktivitelerle, özellikle açık havada yürüyüş gibi egzersizlerle sosyalleştirmeniz gerekir.

Rottweiler Köpeğinin Fiziksel Özellikleri

Rottweiler Köpeğinin Fiziksel Özellikleri

Ağırlık (erkek): 50 – 60 kg
Ağırlık (dişi): 35 – 48 kg
Boy (dişi): 56 – 63 cm
Boy (erkek): 61 – 69 cm
Kürk yapısı: Kısa, sert ve kalın
Renk: Siyah-maun ya da siyah-bronz
Burun yapısı: Geniş delikli ve siyah renkli
Ortalama yaşam süresi: 8 – 10 yıl arası

Rottweiler Köpeği Nasıl Eğitilir?

Rottweiler Köpeği Eğitimi

Bu köpek türünde eğitimin yeri çok büyüktür. Bir Rottweiler’ın eğitimine bebeklik döneminden itibaren başlanması gerekmektedir. Aksi halde eğitim almayan bu köpekler, hem kendiniz hem de çevreniz için tehlikeli durumlar oluşturabilirler. Fakat iyi bir eğitim verildiğinde, oldukça itaatkar bir köpek haline gelebilir. Rottweiler cinsi köpekler, dünyanın en itaatkar köpekleri arasında yer alır. Fakat bu özelliğini uyandırabilmek adına çok iyi bir eğitimden geçmeleri gerektiğini unutmamalısınız. Henüz bir köpek eğitme deneyiminiz yoksa Rottweiler almanız pek uygun olmayacaktır.

🐶İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavruluk döneminden itibaren temel itaat, ileri itaat ve tuvalet eğitimlerine başlanmalıdır. Rottweiler’ın ileri itaat eğitimine geçmeden önce ilk olarak temel itaat eğitimi ve tuvalet eğitimi verilmelidir. Daha sonra iyi bir eğitmen gözetimi altında ileri itaat eğitimi alarak oldukça koruyucu ve itaatkar özelliklere sahip olabilir. Bu sayede hem mükemmel bir koruyucuya hem de kusursuz bir dosta sahip olabilirsiniz.

Rottweiler Köpeği Beslenme Önerileri 

Rottweiler Köpeği Beslenme

Rottweiler cinsi köpekler, alerjik hastalıklara çok yatkın olan köpeklerdir. Bu nedenle onların mümkün olduğu kadar kaliteli ve besin içeriği bakımından zengin olan mamalarla beslenmeleri gerekir. Özellikle de yaz aylarında tavuklu mamalar verilmemesi gerekir. Bu köpekler büyüdükçe ortalama 50 kiloya kadar ulaşabilirler. Bu da çok fazla yemek yemeleri anlamına gelir. Bir Rottweiler sahibi olacaksanız onun diğer köpeklere oranla daha fazla mama yiyeceğini unutmamalısınız.

🐶İlginizi Çekebilir: Köpekler Ne Yer: Tüm Detaylarıyla Köpek Besleme Rehberi

Çok fazla yiyen bir köpek türü olması nedeniyle egzersiz ihtiyacının da fazla olduğunu belirtmeliyim. Uzun süreli egzersizler, sporlar ve yürüyüşler, bu köpekler için es geçilmemesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde çok fazla kilo almaları kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle de bahçeli bir evde beslenmeleri çok daha iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Tam Beslenme İçin Yaş Mamaların Önemi

Rottweiler Karakter Özellikleri 

Rottweiler Kişiliği

Rottweiler cinsi köpekler, zapt edilmesi kolay olmayan, yaramaz bir cinstir. Bu nedenle ilk kez köpek besleyenlere önerilmeyen bir türdür. İyi bir eğitim aldığı takdirde itaatkâr ve sadık bir kişiliğe sahip olabilirler. Herhangi bir saldırıya karşı çok cesur ve korkusuzca atılırlar. Herhangi bir tehlike hissettiğinde sahibini ve aile bireylerini korumak için elinden geleni yapacaktır.

Rottweiler Köpeği Hakkında İlginç Bilgiler

Rottweiler Köpeğinin Sağlık Sorunları

Rottweiler Köpeğinin Sağlık Sorunları

Rottweiler cinsi köpekler, çok hassas bir yapıya sahip değillerdir. Fakat onların da yatkın olduğu bazı sağlık sorunları vardır. Bunlardan en yaygın şekilde görüleni kalça çıkığıdır. Kalça çıkığı, bu köpeklerde olduğu gibi birçok büyük ırk köpeklerde görülebilen çok yaygın bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda cerrahi operasyonlar sonucunda bile düzelmeyebilir. Bu soruna yol açmamak adına çok fazla merdivenden çıkarılmamaları gerekir.

🐶İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İshal Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? [⭐ÖNERİLER] (tıklayın)

Bunların yanı sıra Rottweiler köpek türlerinde en yaygın görülen sağlık sorunlarından bazıları şunlardır;

 1. Dirsek displazisi,
 2. Kalp hastalıkları,
 3. Osteosarkom,
 4. Subaortik stenoz,
 5. Gastrik torsiyon,
 6. Alerjik hastalıklar.

🐶İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Kusar, Kusmaya Ne İyi Gelir, Nasıl Önlenir? (tıklayın)

Rottweiler Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Rottweiler Bakımı

Rottweiler cinsi köpekler de birçok köpek ırkı gibi tüy dökebilen bir türdür. Fakat bu tüy dökme düzeyi çok yüksek değildir. Bu nedenle tüy bakımı ve fırçalanma ihtiyacı diğer türlere nazaran daha az seviyededir. Bu köpekleri fırçalarken yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizi ölü tüylerden arındırabilirsiniz.

Rottweiler Köpeğinin Kişiliği

Rottweiler Köpeğinin Kişiliği

Bu köpek cinsi çok iyi huylu bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyidir ve onlarla oyun oynamayı da severler. Fakat her duruma karşı tedbirli olmak ve iyi bir eğitim vermek gerekir. Yavruluk döneminden itibaren nasıl yetiştirdiği, gelecekte nasıl bir karakter yapısına ve davranışsal yapıya sahip olacağını belirler. Kötü niyetli insanların elindeyken çok tehlikeli bir karaktere sahip olabileceği gibi tam tersi durumda çok iyi huylu ve itaatkâr bir köpek olabilir. Bu köpeklerde disiplin çok önemlidir ve sahibi olarak disiplini hiçbir zaman elden bırakmamak gerekir.

🐶İlginizi Çekebilir: Köpeğinizin Tarzını Yansıtan Birbirinden Güzel 10 Köpek Kıyafeti (tıklayın)

Rottweiler Köpeği Kökeni ve Tarihi

Rottweiler Köpeği Kökeni ve Tarihi

Rottweiler köpeklerinin kökeni Romalılara kadar dayanıyor. Romalılar tarafından kurulan Rottweil şehrinde yetiştirilmeye başlanan bu köpekler, adını da yaşadıkları şehrin isminden almışlardır.

Eski zamanlarda tarım işlerinin çok önemli bir yeri vardı. İnsanlar sürülerini korumak için güvenilir ve sadık bir bekçiye ihtiyaç duyuyorlardı. Rottweiler’ın kullanım amacının en önemli yeri de budur. Çok iyi bir bekçi köpeği oldukları için eski zamanlarda sürüleri korumak için kullanılırlardı. Aynı zamanda birçok polis görevlerinde de yer almıştır.

Rottweiler Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Rottweiler Hangi Ülke Kökenlidir?

Rottweiler cinsi köpekler Alman ırkına ait bir köpek türüdür.

Rottweiler Cinsinin Diğer İsimleri Nelerdir?

Rottweiler türü, “Rottie”, “Rotty”, “Rott” ve “Roddy” gibi 4 farklı isme sahiptir.

Rottweiler Ne Yer?

Rottweiler köpek cinsi, çok fazla yemek yiyen iştahlı bir türdür. Bu nedenle doyurucu ve besin değeri yüksek kaliteli mamalarla beslenmesi gerekir.

Rottweiler Ne Kadar Büyür?

Yetişkin bir Rottweiler, ortalama 60-65 cm’ye kadar büyür.

Rottweiler Ne Kadar Yaşar?

Bir Rottweiler’ın yaşam süresi ortalama 8-10 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Tam bir koruma köpeği, bulunduğu alanı ve aile bireylerini canı pahasına koruyabilir, oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğu için yürüş yaparken tasmalarının kısa tutulması gerekmekte, yabancılara karşı pek sıcak kanlı odluğu söylenemez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup