Köpek

Köpeklerde Tam Beslenme İçin Yaş Mamaların Önemi: En İyi 5 Yaş Mama

Köpeklerin beslenmelerinde en büyük rol oynayanlar arasında şüphesiz ki köpek mamaları bulunuyor, ancak köpeklerde tek tip beslenme beraberinde sağlık sorunları da getirebiliyor. Bu yüzden köpeklerin öğünlerini çeşitlendirmek gerekiyor. Bu aşamada en mantıklı tercihler arasında yaş köpek mamaları yer alıyor.

Yaş köpek mamaları, kuru mamalara oranla daha fazla nem oranına sahiptir. Aynı zamanda diğer mamalardan daha lezzetli ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla yaş köpeğinizin öğünlerinin arasında yaş köpek mamalarına da yer vermeniz en doğru beslenme biçimi olacaktır.

Yaş Mamanın Kuru Mamadan Farkı Nedir?

 • Nem Oranı: Giriş bölümünde de ifade ettiğimiz üzere yaş mamaların nem oranı çok daha yüksektir. Yaş mamaların içerisinde en az %60 oranında su bulunur. Bu oran kuru mamalarda %3 ile %12 arasında değişmektedir.
 • Kalori: Kuru mamaların kalori miktarı yaş mamalara oranla çok daha fazladır. Buna bağlı olarak düzensiz bir şekilde sürekli kuru mama tüketilmesi kilo problemlerini beraberinde getirebilir. Yaş mamaların kalorisi daha düşüktür ve köpekte tokluk hissi yaratacaktır.
 • Doku Farkı: Yaş mamalar daha yumuşak yapıya sahip oldukları için köpekler için tüketmesi çok daha kolaydır. Özellikle yavru ve yaşlı köpeklerde diş problemi bulunduğu için bu grupta yer alan köpekler için en iyi beslenme biçimi olarak görülebilir.
 • Lezzet: Yaş köpek mamaları, kuru mamalara oranla çok daha lezzetlidir. Yaş mamaların pek çoğunda özel soslar yer almaktadır. Bu sayede köpeğiniz için küçük bir ziyafet fırsatı sunar.

Yaş Mama Nasıl Kullanılmalı?

Köpeklerin beslenmesi için sadece yaş mama veya sadece kuru mama kullanmak doğru bir karar değildir. Sağlıklı bir köpeğin beslenmesinde hem yaş mama hem de kuru mama kullanılmalıdır. En önemli noktalardan bir tanesi iki mamayı birbirine karıştırmamaktır. Yani bir öğünde kuru mama verirken, başka bir öğünde yaş mama verilmelidir.

Eğer sindirim sorunu yaşayan bir köpeğiniz varsa iki farklı mama türü kullanmanız tavsiye edilmez. Sindirim sorunu yaşayan köpeklerin beslenmesine ayrıca dikkat edilmelidir ve bu köpeklere uygun doğru mamayı bulduktan sonra düzenli olarak aynı mamayı kullanmasını sağlamak gerekir. İki mamanın da beslenmede kullanılması sonucunda ishal, kabız gibi sorunlar görülebilir. Bu durumda köpeğin beslenmesi sadece yaş mamayla veya kuru mamayla gerçekleştirilebilir, ancak köpeğiniz bu iki seçenek arasında seçim yapacak olsaydı muhtemelen yaş köpek mamasını seçecekti.

İdeal Yaş Mama Nasıl Olmalı?

Evcil hayvanlar için mama seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar vardır. Bunların en başında mamanın içeriğinde yer alan bileşenlerin bilinmesi gelir. İyi bir mamanın içeriğindeki bileşenler köpeğin tam ve dengeli beslenmesi için yeterli olmasını sağlamalıdır.

Köpekler için mama seçimi yaparken mama içeriğinin en az %60’ının et ürünlerinden, en az %20’sinin meyve ve sebzelerden oluştuğuna emin olmanız gerekmektedir. Bunun için mamanın bileşenleri kısmını incelemeniz yeterlidir. Eğer mamanın içeriğinde yer alan bileşenler paket üzerinde yazılmamışsa bu mamayı tercih etmemeniz gerekir.

 • Protein: Köpekler için en önemli beslenme bileşenleri arasında protein gelmektedir. Köpeğin günlük enerji ihtiyacını karşılaması için yeterli miktarda protein içermesi gerekmektedir. Normal, sağlıklı ve yetişkin bir köpek için yaş mama seçilecekse içeriğinde en az %8 oranında protein olmasına özen gösterilmelidir.
 • Vitamin ve Mineraller: Beslenmenin en önemli parçalarından bir tanesi de vitamin ve minerallerdir. İdeal bir yaş mamanın içerisinde köpeğin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yer alması gerekir. Bu vitaminler; A, B grubu, C, D, E, K vitaminleri olarak sıralanabilir.
 • Yağ Asitleri: Köpeklerin sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için mamalarının içerisinde Omega-3 Ve Omega-6 yağ asitleri yer almalıdır. Bu sayede tüy ve deri sağlığı desteklenirken beyin fonksiyonlarının da gelişimi sağlanacaktır. Özellikle içerisinde balık bulunan mamalarda bol miktarda yer almaktadır.
 • Tahıl: Köpeklerin doğal yaşamlarında tahıllı gıdaların tüketimi bulunmamaktadır, ancak köpeklerin mamalarının içerisinde az miktarda tahıl yer almasının zararı yoktur.
 • Koruyucu: En önemli konulardan bir tanesi de mamanın içerisinde katkı ve koruyucu maddelerin bulunmamasıdır. Özellikle tatlandırıcı, lezzet arttırıcı, şeker gibi içeriklerden kaçınılmalıdır.
 • Fiziksel Durumlar ve Hastalıklar: Köpekler için yaş mama seçimi yaparken köpeğin yaşı, fiziksel durumu, sağlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin kısırlaştırılmış köpekler için, kısırlaştırılmış köpek maması tercih edilmelidir.

En İyi 5 Yaş Köpek Maması

Yukarıda paylaştığımız bilgilerden yola çıkarak, sizler için seçmiş olduğumuz 5 yaş köpek mamasını denemenizi tavsiye ederiz. Bu mamalar sayesinde köpeğiniz için tam ve dengeli bir beslenme sunabilirsiniz.

Nutri Canin Tahılsız Sığır Etli Köpek Konservesi

En iyi mama üreticilerinden bir tanesi olan Nutri Canin tarafından köpekler için özel üretilmiş yaş köpek maması tam ve dengeli bir beslenme sunmaktadır. Sığır etinden üretilmiş olan bu mama içerisinde yer alan özel sosu sayesinde köpekler için lezzetli bir ziyafet olarak görülmektedir.

Mamanın içeriğinde %10.5 protien, %6.8 yağ ve %75 nem oranı bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller yer almaktadır. Bu özellikleri sayesinde köpeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu mamanın bir diğer özelliği ise tahılsız olmasıdır. Bu sayede köpeklerin doğal yaşamlarındaki besinleri ile uyuşmaktadır.

Nutri Canin köpek maması satın almak için tıklayın!

N&D Balkabaklı Tavuk ve Narlı Köpek Konservesi

Ülkemizde yer alan en kaliteli mama markalarından bir tanesi olan N&D tarafından üretilmiş bu mama köpekler için vazgeçilmez bir besindir. Tavuk ve nar içerikli olmasıyla hem sindirimi kolay hem de lezzetli bir köpek mamasıdır. Aynı zamanda köpeklerin beslenmesi için gerekli olan bileşenleri içerisinde barındırmaktadır.

Bu mamanın içerisinde; %11.5 protein, %5.5 yağ ve %75 nem oranı yer almaktadır. Özellikle yağ seviyesi düşük olduğu için kilo kontrolünü sağlamak oldukça kolaydır. Köpeklerin gereksiz kilo almasını engeller. Ana bileşeni tavuk olduğu için köpekler tarafından sindirilmesi kolay olan bir mamadır.

N&D köpek maması satın almak için tıklayın!

Animonda Biftek ve Hindili Yavru Köpek Konservesi

Yaş köpek mamaları özellikle yavru köpeklerin beslenmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu mamalar yumuşak yapıya sahip oldukları için yavru köpekler tarafından kolaylıkla tüketilebilmektedir. Animonda markasının hazırlamış olduğu bu mama sayesinde köpeklerin beslenmesine katkı sağlanabilir. Bu mamanın temek bileşeni sığır eti olsa da hindi etiyle beraber harmanlanmıştır.

Mamanın içeriğinde %11 protein, %8 yağ ve %77 nem oranı yer almaktadır. Özellikle protein bakımından yüksek olan bu mama daha çok hareketli ve büyük ırklar için tercih edilmelidir. Ayrıca içeriğinde köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller de yer almaktadır.

Animonda köpek maması satın almak için tıklayın!

Schesir Bio Range Organik Tavuklu Köpek Konservesi 

Yaş köpek maması konusunda en iddialı olan markalardan bir tanesi olan Schesir tarafından hazırlanmış bu mama tamamen organik bileşenlerden oluşmaktadır. Mamanın içeriğinin %70 kadarı tavuk etinden oluşmaktadır. Geri kalan kısmı ise meyve ve sebzeyle desteklenmiştir. Bu sayede köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda iddialı bir mamadır.

Mamanın içerisinde %10.2 protein, %5.6 yağ ve %78 nem bulunmaktadır. Köpekler için dengeli beslenme sağlayan bu köpek maması kesinlikle ilave renklendirici ve koruyucu içermemektedir. İçeriği sadece tek bir hayvansal protein ile desteklenmiştir.

Schesir köpek maması satın almak için tıklayın!

Royal Canin Exigent Pouch Konserve Köpek Maması 

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markaları arasında yer alan Royal Canin tarafından hazırlanmış olan bu mama köpeklerin beslenmesi için gerekli olan besinleri karşılamaktadır. Yüksek kaliteli proteine sahip olan bu mama özel sosu sayesinde köpeklerin asla hayır diyemeyeceği lezzete sahiptir.

Mamanın içeriğinde %8.5 protein ve %5.9 yağ oranı bulunmaktadır. Bu değerleriyle yetişkin köpeklere hitap eden bu mama tavuklu olmasıyla beraber tahılsız bir yapıya sahiptir ve sindirilmesi kolaydır. Eğer seçici damak tadına sahip bir köpeğiniz varsa bu yaş mamayı denemenizi tavsiye ederiz.

Royal Canin köpek maması satın almak için tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Köpek beslenmesini anlatan çok faydalı bir içerik olmuş gerçekten. Bende köpeğim için N&D Balkabaklı Tavuk ve Narlı Köpek Konservesini tercih ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup