Köpek

Samoyed Cinsi Köpek Karakter Tablosu ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KSamoyed cinsi köpek cinsi kalın, kabarık  ve bembeyaz tüyleriyle kolaylıkla fark edilebilen büyük ve nazik bir köpek türüdür. Geçmiş dönemlerde kızak çekme, avcı köpeği ya da sürülerin başında durmak gibi görevler için eğitilmiştir. Bunun yanı sıra soğuk hava şartların karşı mükemmel derecede dayanıklı olmasıyla bilinir.

Samoyed Cinsi Köpek Genel Özellikleri

Samoyed Cinsi Köpek Genel Özellikleri

🐾 Zeki, eğlenceli ve yüksek enerjisiyle tanımlanan bu ırk diğer köpek ırklarıyla kıyasladığımda oldukça naziktir ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır.

🐾 Yabancılara ve çevresindeki insanlara karşı da oldukça sevecen bir tutum sergiler. Ancak bu tutum diğer hayvanlara karşı değişkenlik gösterir. Avlama içgüdüleri onu sürekli olarak hayvanları kovalaması için tetikler. Bu nedenle küçük yaştan itibaren iyi bir eğitime tabii tutulmalıdır.

🐾 Enerjileri çok yüksektir ve bunu dışarıya atmak için sürekli olarak egzersize ihtiyacı vardır.

🐾 Soğuk hava şartları için mükemmel bir yapıya sahiptir ancak bu durum sıcak havalar için geçerli değildir.  Aşırı sıcak havalara maruz bırakıldığında köpeğiniz olumsuz etkilenebilir.

🐾 Asya ve Sibirya kökenlidir.

🐾 Av köpeği olmasının yanı sıra bekçilik kabiliyetleri muazzam ölçüde gelişmiştir ve son derece sadık bir yapısı vardır.

🐾Genel olarak bakıldığında Samoyed cinsi köpek sıcakkanlı ve uyumludur.

🐾 Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arası değişkenlik gösterir.

🐾 Tüy yapıları oldukça sık ve yoğundur. Ayrıca renkleri çoğunlukla beyazdır bunun dışında beyaz- krem arası renk tonuna sahip olan cinste bulunmaktadır.

🐾 Diğer köpek cinlerine nazaran eğitimi daha uzun sürer.

Samoyed Cinsi Köpek Kimlik Kartı

Kökeni Asya ve Sibirya Samoyed Cinsi Köpek Kimlik Kartı
Bilimsel İsmi Canis lupus familiaris
Ağırlık Canis lupus familiaris
Boy Dişi: 48–53 cm, Erkek: 53–60 cm

 

Samoyed Cinsi Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Bu ırktaki köpek cinslerinin eğitimi oldukça meşakkatli bir süreçtir. İlk olarak köpeğinizin alması gereken itaat eğitimi ve tuvalet eğitimidir. Bu eğitimlerde ödül tekniği kullanmanız eğitim sürecinin olumlu geçmesini sağlayacaktır. Bunun dışında Samoyed cinsi köpek, tek bir kişiden komut almayı sevdikleri için eğitimi veren kişinin de sözünden çıkmaz. Geçmiş döneminden kızak köpeği olması nedeniyle bu cins köpekler verilen komutları kolaylıkla algılayıp yerine getirir.

Samoyed köpeğinin eğitim sürecinde her ne kadar kolaylıkla komutları algılaya bilse de cevap vermesi geç olur. Bu nedenle bu cins köpeklerin eğitimi yaklaşık 2 – 5 ay arasındadır. Sıkı, sabırlı ve neşeli bir eğitim ile köpeğinizle ilgili istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Eğitime yavruluk döneminden itibaren başlanması en sağlıklısıdır ve sayede köpeğinizle tam anlamıyla sahip- köpek ilişkisi kurabilirsiniz. Samoyed cinsi köpek sadık olmaları nedeniyle sahiplerini çok fazla  benimserler ve iyi bir eğitim vererek köpeğinizin daha sağlıklı bir yaşam geçirmesini sağlayabilirsiniz.

1- İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Temel İtaat Eğitimi

Samoyed cinsi köpek sadece bir kişiden komut almayı sevdiği için profesyonel birinden eğitim almasını tavsiye ediyorum. Sahibi eğitim sürecinde ne kadar olumlu ve pozitif olursa köpeğinin eğitim sürecide aynı orantıda faydalı geçer.

 

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? [🐕‍🦺DETAYLI ANLATIM]

 

 


2- İleri İtaat Eğitimi

İleri İtaat Eğitimi

Bu cins köpeklerin temel itaat eğitimi ve tuvalet eğitim aldıktan sonra verilmesi gereken bir eğitim türüdür. Bu eğitim sayesinde köpeğinize dair hoşunuza gitmeyen davranışlarını değiştirebilir ve daha sosyal bir köpek olmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?

 

 


3- Sosyalleştirme Eğitimi

Sosyallaştirme Eğitimi

Samoyed cinsi köpek genel olarak uyumlu bir köpek olsa bile çevresine karşı daha aktif olması için sosyalleştirme eğitimi alması gerekir. Bu sayede çevresindeki hayvanlara karşı daha uyumlu yapıya sahip olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: 10 Adımda Köpek Sosyalleştirme Eğitimi [🐶ÖNERİLER]

 

 

 


Samoyed Cinsi Köpek Karakter Özellikleri

Samoyed Cinsi Köpek Karakter Özellikleri

Bu cins köpek ırkları arkadaş canlısı, samimi ve uyumludur ancak bazı durumlarda inatçı özellikleri devreye girebilir. Bu nedenle köpeğinizin bu özelliğini tetiklememek için sahiplerinin dikkatli olmasında fayda var. Aksi halde agresif tavırlar sergileyebilir ve istemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Samoyed Cinsi Köpek Karakter Tablosu

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk  İyi
Eğitilebilirlik  Orta
Çocuklara Karşı Uyumu İyi
Başka Köpeklerle Geçime Düşük

 

Samoyed Cinsi Köpek Sağlık Durumu

Samoyed Cinsi Köpek Sağlık Durumu

Bu cins köpeklerde genel olarak kalıtsal bir hastalık olmamakla beraber her köpekte görülebilecek hastalıklar sevimli dostlarınız içinde geçerlidir. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğim hastalıklara karşı daima tetikte olmalısınız.

  1. Progresif retinal atrofi
  2. Hipotiroid
  3. Gastrik torsiyon
  4. Katarakt
  5. Kalça çıkığı

KöpekSamoyed Cinsi Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Samoyed cinsi köpeğin sık ve kabarık tüy yapısından dolayı bir miktar dökebilir. Genel olarak köpeklerin yıl iki kere tüy dökme mevsimi vardır ve köpeğiniz o dönemlerinde, olduğundan fazla tüy döker. Bunu dışında kürkünün sağlıklı ve parlak görünmesini istiyorsanız haftada en az 2 veya 3 defa fırçalamanız gerekir ve ihtiyaç halinde banyo yaptırabilirsiniz.

 İlginizi Çekebilir:5 Adımda Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? [✅DETAYLI ANLATIM]


KöpekSamoyed Cinsi Köpek Pati ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeğinizin sağlığının olumlu yönde olması açısından pati ve tırnak bakımı gibi kişisel temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Samoyed cinsi köpeğinizin tırnaklarını üç haftada bir bakıma tabii tutmalısınız. Aksi halde uzayan tırnaklarıyla zemine doğru basamaz ve tırnak batığından tutun bir çok enfeksiyon riskiyle karşılayabilirsiniz. Bu nedenle düzenli olarak tırnaklarını kesmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpek Tırnak ve Pati Bakımı Nasıl Yapılır [🐾Köpek Tırnak Bakımı Önerileri]


Samoyed Cinsi Köpek Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpek

Samoyed cinsi köpeğinin bakımı genel olarak kolaydır. Bu bakımlarından en önemli parçalarından biri ağız ve diş bakımıdır. Günde iki kez dişlerinin uygun bir köpek fırçası yardımıyla fırçalanması gerekir. Aksi durumda bakteri, plak oluşumu gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Diş Bakımının Önemi Nedir? [✅UZMAN ÖNERİLERİ]


Samoyed Cinsi Köpek Beslenme Önerileri

Samoyed Cinsi Köpek Beslenme Önerileri

Orta-büyük ırk olarak kabul edilen Samoyed köpekler için, günlük kalori ihtiyacına göre mama tercihinde bulunmanız gerekir. Ayrıca köpeğin yaşı da mama seçiminde etkileyen faktörlerden biridir. Yavru, yetişkin ve 7 yaş üzeri köpekler için farklı mama formülasyonlarına yönelmenizde fayda var. Bunun dışında hamile köpek için de yavru köpek maması tercih edilebilir. Bunun dışında köpeğinize yemek artıkları vermek sindirim sistemini bozar ver verilmemesi gerekir. Özellikle de pişmiş kemik ve yüksek yağ içeren gıdaları sevimli dostlarınızdan uzak tutulması önemlidir.

Bu Mamalar İşinizi Kolaylaştırabilir:

  1. Royal Canin Pomeranian Yetişkin Köpek Maması
  2. Trendline Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması
  3. Bosch Adult Gulutensiz Balıklı Ve Patatesli Yetişkin Köpek Maması

Samoyed Cinsi Köpek Tarih ve Kökeni

Samoyed Cinsi Köpek Tarih ve Kökeni

Asya’da yarı göçebe bir halkın Sibirya’ya göçmesiyle bu cins ismini Samoyed Halkı’ndan almıştır. Samoyed cinsi köpeğin, dünyanın en soğuk yerlerinden biri olan Sibirya’da ağır işlerin üstesinden gelebilmek için eğitilmiştir. Samoyed halkı çadırlarda yaşarlardı ve soğuk gecelerde ısınmak için köpekleriyle dip dibe uyudukları bilinir.

Samoyed Cinsi Köpek Hakkında Sık Sorulan Sorular

Samoyed Cinsi Köpeğin Yaşam Alanı Neresidir?

Samoyed cinsi köpekler genel olarak bahçeli evlerde ya da çiftliklerde yetiştirilmesi tavsiye edilir.

Samoyed Köpekler Kaç Saat Uyur?

Samoyed cinsi köpekler genel olarak 12 saat uyur.

Dişi Samoyed Köpekleri Kaç Tane Doğurur?

Ortlama bir dişi samoyed köpeği 4 le 6 arası yavru köpek doğurur.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Küçük oğlumla büyüsün diye bu cinsten sahiplenmeyi düşünüyorum, bu ırk için bilgi topluyorum o yüzden, sayfanızı bu amaç için gerçekten çok faydalı buldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup