Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Yavru tavşanlara nasıl bakılır?

Ana Sayfa » Kemirgenler » Yavru tavşanlara nasıl bakılır?
Yavru tavşanlara nasıl bakılır?

Kemirgenler ailesinin evcilleştirilen hayvanlarından tavşan, hem şirinliği hem de sempatik hareketleriyle en çok tercih edilen hayvanlardan biridir. Tavşanlar, yavru iken bakılmaya başlandığında kesinlikle eğitilebilir ve size daha çok alışması sağlanabilir hayvanlardır. Peki, yavru tavşanlara nasıl bakılır?

Yavru tavşan bakımı

Tavşanlar, hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptirler. Yavruluk dönemleri ise hassaslığın en uç noktası olduğu zamanlardır. Hastalık, vücutlarının oturması, eklemleri vs. tüm bunlar yavru tavşan için çok daha önemlidir. Bu nedenle yavru tavşan bakımının çok ilgi gerektiren ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Yavru tavşanlar, eğer evinizdeki bir dişiden doğmuşsa ilk 15 gün kesinlikle dokunulmaması gerekiyor. Bu dönemde tavşan tamamen anne sütü ile beslenir.

Yavru tavşanlara nasıl bakılır?

İlk 15 günü tamamlayan yavru tavşanlar için yumuşak bazı tavşan yemleri veya uygun besinler verilebilir, bu dönemden sonra ise artık yavaş yavaş kuru gıdalar veya kuru tavşan yemi verilmesinden herhangi bir sakınca yoktur. Ama bu süreç içinde anne tavşandan ayrılmamaları gerekiyor, çünkü kuru veya taze besinlerin yanında anne sütünü emmeye devam ederler.

Yavru tavşanlara nasıl bakılır?

Anne sütünden tamamen kesilmeye başladığı dönemlerde yavru tavşanlara artık bitkiler, tüketebilecekleri ve sindirim sistemine zarar vermeyecek diğer besinlerle beslenmeye başlarlar. Ama yavru tavşanların beslenmesinde yeşil bitkilerin mümkün mertebe az verilmesi önemlidir. En nihayetinde henüz sindirmeye alışmamış mide, tavşanda hazımsızlığa veya başka rahatsızlıklara yol açabilir.

Yavru tavşanlara nasıl bakılır?

Yavru tavşanlar ne yer?

Yavru tavşanlara yeşil bitkiler verilirken iyice yıkanması gerekiyor. Normal şartlarda bile yeşil bitkiler tavşanlarda aşırı ishale neden olabilmektedir. Yavru tavşanlar ise daha rahat etkilenebildikleri için kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Ciddi boyutta oluşan ishal, yavru tavşanların ölümüne bile yol açabilir. Yeşil bitkileri dengede tutabilmek için sınırsız miktarda kuru ot veya kuru tavşan yemlerinin verilmesi çok daha uygundur. Kuru ot, kuru yonca veya saman en ideal besin kaynaklarıdır.

Yavru tavşanlara nasıl bakılır?

Yavru tavşanlar 1 yaşına gelinceye kadar tane kuru yemler, yonca, saman gibi besinlerle beslendiklerinde diş çıkartmalarında büyük yardım sağlar. Yine yavşanlara ev yemekleri veya artık yemeklerin verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Yavru tavşanlara nasıl bakılır?

Tavşan bakımı ve temizliği

Tavşanların daha sağlıklı kalabilmeleri için gerekli bakımı yapmayı da ihmal etmemek gerekiyor. Tuvalet temizliği, tuvaletinin yanında bol saman bırakmak gibi hassas konulara dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Yavru tavşanlara nasıl bakılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tavşan yemleri

Tavşan yemleri 09 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Evcil Hayvan Olarak Sürüngenler Evcil Kuşlara Nasıl Bakılır? En güzel kedi resimleri Akvaryum Isıtıcısı Nedir? Ne İşe Yarar? Rengârenk Balıkların verdiği huzur Kedi oyuncakları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır