Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Papağan Bakımı

Ana Sayfa » Genel » Papağan Bakımı
Papağan Bakımı

Evcil havyanlar, tarih öncesi dönemlerde doğalarından uzaklaştırılarak insan eli ile beslenmeye başlanmış ve böylece “evcil hayvanlar” serüveni, hayatın bir parçası haline gelmiştir. Hatta hayvanları ayırırken artık klasik bir söylem gibi “evcil hayvanlar” ve “yabani hayvanlar” olarak ikiye ayırabiliyoruz.

Tür ve çeşit bakımından yüzlerce farklı hayvan grubundan oluşan evcil hayvanlar arasında bazen çok yırtıcı hayvanların bile yer aldığını görebiliyoruz. Bir bakıma hayvanat bahçelerinde tutulan hayvanlar da evcilleştirilmiş hayvanlardır. Her ne kadar doğal yaşamlarına uygun şekilde zemin hazırlansa da tam manasıyla doğal yaşamın sunulduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak koruma altına alınmış park ve alanlar, bunun dışında incelenebilir. Kedi, köpek, kuşlar ve balıklar, günümüzde en çok tercih edilen hayvanlardır. Papağanlar, kuş familyası içerisinde yer alıp hassasiyet isteyen evcil hayvanlardır. Yani bakımı, diğer hayvanlara göre biraz daha meşakkatlidir.

Papağan Bakımı

Papağan bakımı nasıl yapılır?

Kafeste durmayı sevmeyen papağanlar, yine de yuva olarak kafeslerini kullandıkları için öncelikle bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken nokta kafesinin temizliğidir. Genel olarak kafeslerin altına gazete ya da farklı kağıtlar serilerek, hijyenik bir ortam sağlanır. Ancak muhabbet kuşu kafeslerinde veya kanaryalarda, gazeteler bazen 2 günde bir değiştirilir. Başında da dediğimiz gibi papağan hassasiyet isteyen bir hayvandır bu nedenle gazetesini günlük 2 defa değiştirmeniz gerekiyor. Tabi bu işlemi yaparken yemliklerini ve suluklarını temizlemeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor.

Papağan Bakımı

Papağan ve diğer kuşlar, kafes oyuncuklarıyla oynamayı çok severler. Papağanlar da sahipleri ile geçirdikleri zaman dışındaki vakitlerini kafeslerindeki oyuncaklarla oynayarak geçirirler. Bu nedenle sahiplerinin sürekli olarak oyuncaklarını temizlemeleri gerekiyor. Papağanlar her ne kadar sevimli hayvanlar olsalar da hijyenin olmadığı yerde huzursuzluk yaşarlar.

Papağan Bakımı

Papağanlar, meraklı hayvanlardır. Tekrarlamayı ve taklit etmeyi sevdikleri kadar ortadan kaybolan bir eşyayı aramayı da bir hayli severler. Kafeslerindeki oyuncakları temizledikten sonra farklı yerlere koyun, papağanınız bunu merak edip aramaya koyulacak. Bu hem papağanınızın daha iyi eğitilmesinde yardımcı olacak hem de size de bir eğlence çıkmış olacaktır.

Papağan Bakımı

Papağanınızın eğitimine de en az az temizliği kadar dikkat etmeniz gerekiyor. Hayvanlar arasında algısı ve öğrenme becerisi en yüksek olan hayvanlardan biri de papağandır. Ancak eğitimine verdiğiniz özene paralel olarak bu durum değişiklik gösterebilir. Yani eğitimi olup olmaması tamamen size bağlıdır. Zaten başında da belirttiğimiz gibi hassas olan bu evcil hayvanlar, ilgi görmeyi çok severler, ilginin olmadığı yerde de pek durmayı sevmezler. Bu nedenle papağanınızın eğitimine özen göstermeniz gerekiyor. Ancak bunu yaparken de papağanı sıkmadan yapmanızda fayda vardır.

Papağan Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kaniş Köpeği Kediler En Erken Ne Zaman Hamile Olabilir? Nasıl Beslenmelidir? Kedi sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak öneriler Tarantula nasıl bir örümcek türüdür? Köpeklerde Hastalık Tedbirleri Lepistes Balığı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır