Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Sultan papağanı

Ana Sayfa » Genel » Sultan papağanı
Sultan papağanı

Kafes hayvanları arasında en çok tercih edilen kuş türlerinden biri de papağandır. Papağanlar, farklı ırk ve cinslerden oluşabilen geniş bir aileye sahiptirler. Ülkemizde de çeşitli ırkları beslenen papağanlar arasında en çok tercih edilen tür Sultan Papağanı’dır.

Sultan Papağanı, kakadugiller (Cacatuidae) familyasına ait bir kuş türüdür. Sarı, beyaz ve gri renkleriyle dikkat çeken papağanlar, başlarındaki topuz şeklindeki tüyleri ile dikkat çekerler. Bazı araştırmalarımıza göre “Sultan Papağanı” denmesinin nedeni de başındaki bu belirgin özellikten kaynaklanmaktadır.

Sultan Papağanı

Kafeste durmayı sevmeyen sultan papağanı, çekirdek, kuru incir içi, havuç, armut sapı, kiraz sapı gibi besinlerle beslenirler. Evcilleşmesi kolay olan papağanlardan erkek olanları konuşmaya meyillidirler. Sağlıklı ve doğru bir eğitim sonrasında vazgeçilmez dostunuz olabilir. Ancak dişiler için aynı şeyi söylemek biraz daha zordur.

Sultan Papağanı

Sultan papağanlarında mutasyon; lutino, normal grey, pied ve pearl şeklinde dört ana grupta incelenmektedir. Ancak bunların yanında  cinnamon, kırmızı göz, yeşil göz gibi daha az belirgin olan mutasyonlar da Sultan papağanında görülebilecek durumlardır. Erkeklerde çene yapısı dişi papğana göre daha sert ve güçlüdür.

Sultan Papağanı

Erkek sultan papağanı ile dişi sultan papağanını ayıran en büyük belirti ötüşleridir. Erkekler, uzun ıslık şeklinde ötmekle birlikte taklit yapabilir. Ancak dişi sultanda bu durumu görmek mümkün değildir. Daha kısa ıslık çalar ve taklit yapma yeteneğine sahip değildir. Cinsiyetlerinin ayrımı konusunda tüylerinin renkleri de dikkate alınan hususlar arasında kendini göstermektedir. Belli bir döneme gelmiş sultan papağanları tüy dökmeye başlarlar. Sırttan başlayan bu dökülmeler sonrasında yeni tüyler belirmeye başlar. Eğer dökülmeden sonra yeni gelen tüylerde çizgilerin azaldığı görülüyorsa bu erkek bir sultan papağanıdır. Ancak aksine benekli ve çizgili şekilde çıkıyorsa bu da dişi sultan papağanı olduğunu göstermektedir. Ancak bazı uzmanların görüşüne göre bu gibi durumlarla papağanın cinsiyetini net bir şekilde ayırmak mümkün değildir. Daha net anlaşılabilmesi için DNA testi yapılması gerekiyor.

Sultan Papağanı

Sultan papağanı, beslenmesi keyif verici kuş türlerinden biridir. Sahibine alışabilen bu kuşlar, zaman içinde tıpkı minin dostunuz, köpeğiniz gibi yanınızdan ayrılmaz, hatta dışarı çıkartıp omzunuza aldığınızda bile uçmak gibi bir meyle kapılmaz. Tabi bunu yapmamanızı öneriyoruz. Neticede akıllı bir yaratık olmadığını hatırlatmakta fayda vardır.

Sultan papağanı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Balık yemi seçerken dikkat edilmesi gerekenler Evcil hayvan hakları Köpekler neden kokar? Yavru kedi maması seçerken Kediler neden 4 ayaküstüne düşer? En Güzel Köpek Resimleri

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır