Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Ankara Tavşanı ırkı (Angora Tavşanı)

Ana Sayfa » Kemirgenler » Ankara Tavşanı ırkı (Angora Tavşanı)
Ankara Tavşanı ırkı (Angora Tavşanı)

Tavşanların dünyasından yeni bir tavşan ırkı hakkında bilgi vermek üzere karşınızdayım. Bu yazımda Ankara tavşanı ırkı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım, umarım faydalı olur. Keyifli okumalar…

Ankara tavşanı, yüzyıllardan beri ülkemizde beslenen bir tavşan ırkıdır. Tarihçesi ve hangi ırk tavşan ile birleştiği hakkında kesin bilgi bulunmamasına rağmen, uzun süreden beridir Ankara yöresinde beslendiği için “Ankara tavşanı” adı ile anılmaktadır. Tüyleri ve şirin görünümü ile evlerin ve çiftliklerin gözde hayvanlarından biri olmayı başaran tavşanlar, İngiliz denizcilerinin 1723 yılında dikkatini çekmiş ve Karadeniz’de en uzun tüylü tavşan olması ile dikkatlerini celp ettiği için buradan Fransa’ya götürmüşlerdir.

Ankara Tavşanı ırkı

Tavşanlar arasında dikkat çekici özelliklere sahip olan Ankara tavşanı (Angora tavşanı) hakkında bir başka bilgi ise 1770 yılında İngiltere’de elde edilmiş olmasıdır. Tüylerinin uzun olmasından dolayı çiftliklerde ticari meta olarak kullanılmaya başlanmış tavşanlar, her ne kadar yabancı ülkelerde gezdirilmiş olsalar da ortak kanı, Ankara ve Karadeniz bölgesine has hayvanlar olduğu yönündedir.

Ankara Tavşanı ırkı

Aslında “Ankara tavşanı” adını verenler Türkler değil, İngilizlerdir. Farklı kaynaklarda yer alan bilgilere göre Ankara yöresinde yaşayan tavşanlara benzedikleri için bu isim ile anılıyorlar, tabi başında da dediğimiz gibi farklı ülkelere götürülerek çoğaltılan hayvanlar, belki de farklı ırk tavşanlarla çiftleştirildiği için Ankara yöresinde yaşayan tavşanlara benzemektedirler.

Ankara Tavşanı ırkı

Ankara tavşanı özellikleri

Tavşanlar dünyasında en çok konuşulan tavşan ırklarından olan Ankara tavşanı, vücut ağırlığı bakımından diğer ırklara göre orta seviyededir. Ortalama ağırlığı 3,5 kg. tüylerinin uzunluğu ise ortalama 15-20 cm. uzunluğundadır.

Ankara Tavşanı ırkı

Farklı renkleri olmasına rağmen en çok evcilleştirilmek istenen renk beyaz renkli tavşanlardır. Ortalama yıllık 500 gr. Tüy elde edilebilen Ankara Tavşanına rakip olarak Almanya’da farklı tavşanlardan ortalama 1 kg. kadar tavşan tüyü elde edilebilmektedir.

Ankara tavşanı bakımı ve beslenmesi

Kemirgenler sınıfında yer alan tavşanlar, beslenmelerinde ve bakımlarında dikkat isteyen hayvanlardır. Ev içerisinde beslenilmesi düşünülüyorsa, kesinlikle tavşanların kemirecekleri her şeyin ortadan kaldırılması veya evin yüzde 100 izole edilmesi gereklidir. Bahçe veya çiftliklerde çok daha rahat bir şekilde beslenebilirler.

Ankara Tavşanı ırkı

Ankara tavşanı da diğer tavşan türleri gibi otçuldur. Salatalık, marul, havuç gibi sebzelerin yanında bir de hazır tavşan yemi de hayvanların sevdikleri yiyeceklerdendir.

Ankara Tavşanı ırkı (Angora Tavşanı) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tavşan yemleri

Tavşan yemleri 09 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kediler İçin Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı ? “Sevmesini bilirsek başkalarına acı vermeyi unuturuz” Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? İki kedi beslemenin avantajları Köpeğinize zaman ayırın Ah kediciğim ah…

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır