Köpek

Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Diş Bakımının Önemi Nedir? [✅UZMAN ÖNERİLERİ]

Köpeğinizin diş sağlığı genel sağlığının önemli bir parçasıdır ve diş sorunları diğer sağlık sorunlarına yol açar. Bu problemin belirtilerini erken kontrol etmenize yardımcı olacak köpek diş bakım rehberini sizler için derledik.

Köpeğinizin sağlıklı olabilmesi için tüm sağlık sorunları ile yakından ilgilenmeniz gerekir. Bakteri oluşumu, diş çürümesi, plak oluşumu gibi köpeklerde rahatsızlıklara yol açan durumları engellemek için köpeklerde diş bakımı konusunda hassa davranmanız gerekir.

🦷Köpeklerde Ağız ve Diş Bakımı

Köpeklerin Dişlerini Fırçalamak Neden Önemlidir

Gerçek şu ki,  sizin ağız hijyeniniz kadar köpeğinizin hijyeni de önemlidir. Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamanız, onu ağız ve diş hastalıklarına yakalanmaktan korur ve vücuduna bakteri yayılmasını engeller. Sevimli dostlarınız için özel olarak üretilen, ağız ve diş  sağlığı bakım ürünleri kullanarak plak, tartar ve çürük gibi istenmeyen durumların önüne geçmiş olursunuz.

Köpeğiniz üç yaşına geldiğinde ağızlarında periodontal hastalık oluşmaya başlar. Bu hastalık, köpeklerde ağız kokusuna neden olmasının yanı sıra diş eti hastalığına yol açarak dişlerde renk değişikliğine ve diş etlerinde iltihaplanmaya neden olabilir.  Eğer bu hastalığı erken teşhis edemezseniz ilerleyerek bakteriler dişeti çizgisinin altına yayılır ve kemiğe zarar verir. Bu nedenle dişlerini düzenli olarak fırçalamalı ve kaliteli bir köpek diş fırçası satın almalısınız. Böylelikle köpeğinizin diş sağlığını koruyabilir ve diş sorunlarını iyileştirmeye başlayabilirsiniz.

🦷Köpeklerde Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Köpeklere Uygun Diş Bakımı

Bir köpeğin ağız ve dişlerinin sağlıklı olduğunu anlamak için öğrenilmesi gereken nokta vardır. Sağlıklı bir köpeğin ağzının diş yüzeyinde bıçak benzeri bir kenarı olan uçuk pembe diş etlerine sahip olması gerekir. Aksi halde sağlıksız bir köpeğin ağzı farklı bir görünümde ve kötü kokuya sahip olur.

Bu konuyla ilgili uzman Dr.Gaddis “Diş eti iltihabı, plak ve tartar oluşumuna neden olankırmızı iltihaplı diş etleri, diş hastalığının ilk aşamasıdır. Bunun dışında işaretler arasında koku ve diş eti kanaması vardır. Diş etleri iltihaplanıp zamanla şişer ve bunun sonucunda diş kaybı oluşurdiyor. Bu tarz diş kayıplarının yaşanmaması adına köpeğinizin ağız ve diş bakımına dikkat edilmesi önemli bir husustur.

🦷Köpeklerde Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin Dişleri Nasıl Fırçalamalıdır

Köpeğinizin dişlerinin, diş eti ile birleşme yerine özellikle dikkat ederek, dairesel bir hareketle fırçalayın. Ardından, bitirmenize yakın, yerinden çıkarmış olduğunuz herhangi bir plağı temizlemek için, ağzının içini dikey yönde fırçalamanız gerekir.

Köpeğinizin ilk defa dişini fırçalamaya başladığınızda bu durum köpeğiniz adına hoş karşılanmayabilir. Bu alıştırma süreci için köpeğinize egzersiz yaptırdığınız bir günü seçmeniz gerekir. Böylelikle siz dişlerini fırçalayacağınız esnada yorulacağı için hareketsiz oturmaya daha yatkın olur. Daha sonrasında dişlerini fırçalamaya yavaşça başlayın ve köpeğiniz tedirgin olma durumunda fırçalama işlemine son verin. Zamanla fırçaya ve macuna alıştıkça fırçalama süresini arttırabilirsiniz.

Fırçalama sırasında sakin ve şefkatli bir ses tonuyla konuştuğunuz takdirde köpeğiniz, bu sürece daha hızlı alışacaktır. Fırçalama işlemi bittikten sonra köpeğinizi severek ve sevdiği yemekle ödüllendirerek onun bu sürece daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.

!!Bu Ürünler İşinizi Kolaylaştırabilir!!

Köpekler İçin Diş Fırçası
Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Köpekler İçin Diş Macunu
Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Köpekler İçin Diş Oyuncağı
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

🦷Köpekler Veterinere Ne Zaman Götürülmelidir?

Veterinere Ne Zaman Götürülmelidir

Sevimli dostlarınızın ağız ve diş sağlığını korumak adına her hafta ağzını kontrol ettirmelisiniz. Bunun dışında aşağıda sıraladığım belirtilerden herhangi biri varsa, köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir;

 1. Diş sorunlarına bağlı olarak ağzında kötü bir koku oluşmaya başladıysa,
 2. Yeme veya çiğneme alışkanlıklarında değişiklik olmaya başladıysa,
 3. Yüz veya ağızda pençe izleri varsa,
 4. Köpeğiniz depresyona girmişse,
 5. Aşırı salya akıntısı başladıysa,
 6. Yanlış hizalanmış veya eksik diş yapısı ortaya çıkmışsa,
 7. Renksiz, kırık, eksik veya çarpık dişler varsa,
 8. Kırmızı, şiş, ağrılı veya kanamalı diş etleri oluşmaya başladıysa,
 9. Diş eti hattı boyunca sarımsı kahverengi tartar kabuğu oluşmuşsa,
 10. Ağız içindeki şişlikler veya büyümeler çoğalmışsa köpeğinizin veteriner hekime görünmeye ihtiyacı olabilir.

Bunun dışında köpeğiniz ne kadar sağlıklı bir dişe sahip olsa da alt ayda bir kontrol amaçlı veterinere götürülmesi gerekir. Sevimli dostlarınızın uzun vadede sağlığı için rutin kontrollerini yaptırmaya özen göstermelisiniz.

🦷Köpeklerde Diş Bakımı İçin 6 Öneri

Köpeklerde Diş Bakım Önerisi

Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi düzenli olarak diş bakımına dikkat etmelidir. Köpeklerde diş bakımı düzenli olarak yapılmadığında köpeğiniz çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Bu nedenle ağız hijyeni son derece önemlidir. Sevimli dostlarınızın temel ihtiyacı olan diş sağlığına dikkat ederek, dişlerinin çürümesinin ve kötü kokmasının önüne geçebilirsiniz.

1- Düzenli Beslenme

Köpeğinizin ağız sağlığı için dikkat edilmesi gereken ilk şey beslenme şeklidir. Sevimli dostlarınıza kaliteli mama verilmesi ve doğru yemek yedirilmesi gerekir. Onlara doğru yemek yedirmeniz, ağız sağlığı açısından önemlidir. Genel olarak bir köpek için uygun besin, kaliteli bir kuru mamadır. Ancak dişleri bu sayede güçlenir ve hijyenik bir ağız yapısına sahip olur.

2- Düzenli Diş Fırçalama

Sevimli dostlarınızın ağız sağlığı için dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerektiğidir. Nasıl insanlar dişlerini günde iki kere fırçalaması gerekiyorsa köpeklerin de tıpkı insanlar gibi dişlerinin düzenli olarak fırçalanmasına ihtiyacı vardır. Böylelikle köpeğinizin ağzında kalan yemek artıklarını temizleyerek daha sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlarsınız. Bunun dışında köpeğinizin ağzında bakteri ve plak oluşturmasına neden olan yiyecekler, köpeğin dişlerinde birikerek diş eti iltihabına, diş etlerinin çekilmesine ve diş kaybına neden olur.

3- Diş Bakımı İçin Çiğnenebilir Oyuncaklar

Köpeğinizin dişlerinin güçlenmesi için kemirebileceği oyuncaklar vardır. Bu oyuncakları köpeğinize vererek hem keyifli vakit geçirmesini hem de diş yapısını güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu tarz oyuncakları alırken hangi materyalden yapıldığına dikkat edilmesi gerekir. Köpeğinizin ağzıyla temas halinde olduğu için ona zarar verebilecek maddelerden yapılmadığına emin olmalısınız.

5- Ağız ve Diş Muayenesine Götürmek

Köpeğinizin ağzı ve diş sağlığını korumak için düzenli olarak muayeneye götürmeniz gerekir. Köpeğinizin dişlerinde tartar oluşup oluşmadığını veteriner hekime kontrol ettirmeniz gerekiyor. Bu sayede oluşabilecek tüm diş sorunlarının önüne geçersiniz.

6- Veteriner Bakımı

Köpeğinize evde bakım yapmak dışında düzenli olarak veterinere götürmelisiniz. Bu, köpeğinizin sağlığı adına oldukça önemlidir. Çünkü veteriner hekim, sevimli dostunuzu daha detaylı ve profesyonel bir şekilde muayene eder. Bunun dışında uzman biri köpeğinizde oluşabilecek herhangi bir sorunu tespit ederek tedavi altına alır. Böylelikle hastalıkların önüne geçerek sevimli dostlarınıza daha sağlıklı bir hayat imkânı sunarsınız.

Küçük Irk Köpeklerde Diş Bakımı

Küçük ve orta boyda köpek ırkları genel olarak hassas bir yapıya sahiptir ve dirençleri düşüktür. Bu nedenle oluşabilecek diş hastalıklarına diğer ırklara nazaran daha meyillidir. Bu tür köpeğe sahipseniz kaliteli mama yedirmeniz ve aynı zamanda sevimli dostunuzu düzenli olarak veteriner hekime götürmeniz gerekir.

 

Önemli Not: Köpeğinizde ağız ve diş sağlığı sorunları olup olmadığını anlamanın en belirgin yollarından biri, iştahsızlık olup olmadığına dikkat etmektir. Genellikle köpekler dişlerinde oluşan sorunları iştahsızlık yoluyla gösterme eğilimindedirler.

🦷 Sık Sorulan Sorular

Plak ve Tartar Arasındaki Fark Nedir?

Plak bakterilerin birikme sonucunda ortaya çıkar ve diş çürümesi, diş eti hastalıklarına neden olabilir. Tartar ise kireçlenmiş plak anlamına gelir.

Köpeklerde Diş Çürümesine Neden Olan Şey Nedir?

Köpeklerin dişleri düzenli olarak fırçalanmaması, çürümesine yol açar.

Köpekler Diş Ağrısı Çeker mi?

İnsanlar gibi tıpkı köpeklerde diş ağrısı çeker.

Köpeğinizin Dişlerinin Çürümesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Kalsiyum eksikliği, diş eti hastalıkları, besleme hataları gibi yanlışlar köpeğinizin dişinin çürümesine neden olur.

🦷Köpeğinizin ağız ve diş sağlığı hakkında daha detaylı bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Makaledeki videoda gösterildiği gibi parmak fırça aldım ve uyguladım, ilk kez yapmama rağmen oldukça başarılı odum, dostumun ağızda oluşan kötü koku birazda olsa gitti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup