Köpek

Köpeklerde Vücut Dili Hakkında Her Şey

İletişim, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da önemlidir. İletişim kurabilmek, karşılıklı anlaşabilmek demektir.

Sözlük anlamında “karşılıklı konuşmak” veya “yazışmak” olarak geçen iletişim, hayvanlara geldiğinde iki özelliğini de yitirerek vücut dili ile kendini gösterir. Köpeklerle insanlar arasındaki iletişim de bu şekilde olur. Hırlaması veya acıktığında değişik mimik ve jestler yapması, sahibi ile iletişim kurmak için yaptıkları şeylerdir.

Farklı ilim ve bilim adamları, konuşmayı farklı şekilde değerlendirirler. Decrates, konuşma ile ilgili değerlendirmede bulunurken “Konuşma, zekanın bir kanıtıdır” diyor. Bir anlamda çökertilebilecek bir tez iken haklılık payının kısmi yönleri vardır. Köpekler veya diğer hayvanlarda akıl vardır ancak bu akıl, insanlardaki gibi gelişip ilerlemek yerine bir yere kadar kullanmaya müsaade eder. Çoban köpeği tehlike karşısında havlaması gerektiğini, sahibinin eşyalarını koruması gerektiğini veya acıktığında türlü hareketlerde bulunması gerektiğini bilir bunun ötesine geçmesi neredeyse imkansızdır.

Köpeklerde Vücut Dili

Köpekler, vücut dillerini kullanarak karşısındakine bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Mesela bir çocuk henüz küçük yaşlarda iken belli bazı komutlar verilir. “Elini ver”, “amcaya bay bay” yap vs. köpeklere de belli bazı komutlar verilir ve bu komutlar verilirken aynen çocuklarda olduğu gibi bazı jestler yapılır. Bazı uzmanların görüşüne göre bazı hayvanlar (köpekler de bunlara dahildir) zekaları ile 3 yaşındaki çocuklara eşittirler bu nedenle verilen komutlar veya yapılmasını istediği şeyler için belli bazı iletişim kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Köpeklerle İnsanların İletişimi

Toplumsal ilişkiler, duygusallık durumları ve istek-arzularında köpekler sahipleriyle iletişim kurma aşamasına girerler. İletişim kurarken de genellikle vücut dillerini kullanırlar. Bu hareketleriyle içinde bulundukları ruhsal durumu anlatmaya çalışırlar. Başında da dediğim gibi acıktıklarında genellikle masumlaşırlar, çoban köpekleri tehlike gördüklerinde havlamaya başlarlar veya evcil köpeklerde aşırı kıskanç olanlar, sahiplerinin yanında başka bir köpek veya insan gördüklerinde hırlarlar.

İlgini Çekebilir:  Apartmanda Evcil Hayvan Beslemenin Hukuksal Boyutu Nedir?

Köpeğinizle iletişim kurmak ve daha da önemlisi sağlıklı bir iletişim kurmak için köpeğinizi iyi tanımanız gerekiyor. İyi tanıdığınız bir köpeğe sahip iseniz iletişim kurma süreciniz çok daha iyi olacaktır bunu zamanla daha iyi öğrenebileceğiniz gibi bir takım eğitim derslerini inceleyerek de öğrenebilirsiniz.

Köpeklerde Beden Diliü

Köpeklerde beden dili hakkında bilgi verdikten sonra, sık görülen hareketlerinin ne ifade ettiğine bakalım.

Kuyruk Sallama: Köpeklerde genellikle mutlu olduklarında kuyruklarını sallarlar. Örneğin ödül maması verdikten sonra bu görülebilir.

Kulak Durumu: Köpeğiniz agresfileştiğinde veya korktuğunda kulakları arkaya doğru döner. Eğer kulakları aşağı doğru bakıyorsa mutlu ve huzurludur. Kulakları dik şekilde duruyorsa da bir şeye dikkat kesilmiş demektir.

Köpeklerin Ruh Halleri ve Vücut Dilleri

köpeklerde vücut dili

Köpekler içerisinde bulundukları durumları beden dilleriyle ifade edebilirler.

Mutlu Köpek: Kuyruk sallar, sürekli hareket eder, hızlı soluklanır ve kulakları yukarıdadır.

Sakin Köpek: Yalanır, sırt üstü yatabilir, kulakları aşağı bakar.

Korkan Köpek: Kuyrukları bacak arasında olur, bacakları titreyebilir, boynu eğik durur ve gözlerini kaçırabilir.

Meraklı Köpek: Kulakları dik, kuyrukları yavaş sallanır, mırıltı gibi sesler çıkartabilir ve heyecanlıdır.

Agresif Köpek: Kulakları dik, dişler görünebilir, havlama ve hırlama, kuyrukları yere paralelolabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu