Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde vücut dili

Ana Sayfa » Köpek » Köpeklerde vücut dili
Köpeklerde vücut dili

İletişim, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da önemlidir. İletişim kurabilmek, karşılıklı anlaşabilmek demektir.

Sözlük anlamında “karşılıklı konuşmak” veya “yazışmak” olarak geçen iletişim, hayvanlara geldiğinde iki özelliğini de yitirerek vücut dili ile kendini gösterir. Köpeklerle insanlar arasındaki iletişim de bu şekilde olur. Hırlaması veya acıktığında değişik mimik ve jestler yapması, sahibi ile iletişim kurmak için yaptıkları şeylerdir.

Köpeklerde vücut dili

Farklı ilim ve bilim adamları, konuşmayı farklı şekilde değerlendirirler. Decrates, konuşma ile ilgili değerlendirmede bulunurken “Konuşma, zekanın bir kanıtıdır” diyor. Bir anlamda çökertilebilecek bir tez iken haklılık payının kısmi yönleri vardır. Köpekler veya diğer hayvanlarda akıl vardır ancak bu akıl, insanlardaki gibi gelişip ilerlemek yerine bir yere kadar kullanmaya müsaade eder. Çoban köpeği tehlike karşısında havlaması gerektiğini, sahibinin eşyalarını koruması gerektiğini veya acıktığında türlü hareketlerde bulunması gerektiğini bilir bunun ötesine geçmesi neredeyse imkansızdır.

Köpeklerde vücut dili

Köpekler, vücut dillerini kullanarak karşısındakine bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Mesela bir çocuk henüz küçük yaşlarda iken belli bazı komutlar verilir. “Elini ver”, “amcaya bay bay” yap vs. köpeklere de belli bazı komutlar verilir ve bu komutlar verilirken aynen çocuklarda olduğu gibi bazı jestler yapılır. Bazı uzmanların görüşüne göre bazı hayvanlar (köpekler de bunlara dahildir) zekaları ile 3 yaşındaki çocuklara eşittirler bu nedenle verilen komutlar veya yapılmasını istediği şeyler için belli bazı iletişim kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Köpeklerde vücut dili

Köpekler insanlarla hangi durumlarda iletişim kurarlar

Toplumsal ilişkiler, duygusallık durumları ve istek-arzularında köpekler sahipleriyle iletişim kurma aşamasına girerler. İletişim kurarken de genellikle vücut dillerini kullanırlar. Bu hareketleriyle içinde bulundukları ruhsal durumu anlatmaya çalışırlar. Başında da dediğim gibi acıktıklarında genellikle masumlaşırlar, çoban köpekleri tehlike gördüklerinde havlamaya başlarlar veya evcil köpeklerde aşırı kıskanç olanlar, sahiplerinin yanında başka bir köpek veya insan gördüklerinde hırlarlar.

Köpeklerde vücut dili

Köpeğinizle iletişim kurmak ve daha da önemlisi sağlıklı bir iletişim kurmak için köpeğinizi iyi tanımanız gerekiyor. İyi tanıdığınız bir köpeğe sahip iseniz iletişim kurma süreciniz çok daha iyi olacaktır bunu zamanla daha iyi öğrenebileceğiniz gibi bir takım eğitim derslerini inceleyerek de öğrenebilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde vücut dili - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Dişi kedi kısırlaştırma Kedilerde soğuk algınlığı neden olur? Kedinizin eğlenerek yapacağı 5 egzersiz Akvaryum yosunu nasıl önlenir? Ankara Tavşanı ırkı (Angora Tavşanı) Erkek kediler ne zaman kısırlaştırılmalı?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır