Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde pati ve tırnak bakımı

Ana Sayfa » Köpek » Köpeklerde pati ve tırnak bakımı
Köpeklerde pati ve tırnak bakımı

İnsanlar ve hayvanların birçoğunda tırnak bakımı veya tırnak kesimi gereklidir. Köpeklerde de durum farksız değildir, yavru iken tırnak kesimi ve pati bakımı yapmaya başlanırsa köpeğin bu durumu kabullenmesi daha rahat olacaktır.

Köpeklerde veya diğer tırnak bakımı gerektiren canlıların tırnakların orta kısmında canlı dokular vardır, bu damarlar sinirleri ve tırnak oluşumu gösterirler. Beyaz tırnaklı köpeklerde bu dokuyu görmek ve buna göre tırnak kesmek daha kolaydır, siyah patili ve tırnaklı köpeklerde ise daha zor görülür.

Köpeklerde tırnak bakımı yapmak için özel olarak üretilen tırnak makası vardır, bazen yanlış bir davranışla insanlarda kullanılan tırnak makaslarının da aynı işlemi gördüğü düşünülse de bu yanlış bir düşüncedir. Veteriner uzmanlarda veya pet shop mağazalarında kedi ve köpekler için özel üretilen makasları satın almak daha doğru olacaktır.

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

İlk defa köpek almış biri için elbette bu durum biraz zor olacaktır. Tırnak nasıl kesilir, nereden itibaren kesilmesi gerek, tırnak kesilirken nelere dikkat edilmelidir vs. tüm bunlar kafa karıştırıcı sorular olmasına rağmen çözümün aslında basit olduğunu söylemek gerekiyor. Köpeklerin tırnakları, ayak parmağının altındaki yumuşak dokuya kadar aynı hizada tutulup kesilir, burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, köpeğin tırnak dokusuna zarar vermemektir, zira köpeğin canı acıdığında ya bir daha tırnak kesilmesine izin vermez veya anlık refleksle saldırıya geçebilir.

Köpeklerde Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Köpeklerde tırnak kesme işlemine başlamadan önce köpek tırnak makası temin etmeniz gerekmektedir.
  • Tırnak kesme işlemi için kendinizden emin olmanız gerekmektedir.
  • Köpeğin tırnağını kesmeden önce kesmeniz gereken notayı kesin olarak belirlemeniz gerekebilir.
  • Eğer tırnakları koyu renkli bir köpeğiniz varsa tırnaklarına ışık altında bakarak damarlarını görmeye çalışın. Buna rağmen göremiyorsanız tırnak kesimi için veteriner hekime başvurmanız gerekecektir.
  • Tırnak kesiminden sonra köpeğinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Köpekler için en uygun tırnak makaslarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Köpeklerde Tırnak Kanaması

Olası bir yanlış kesme durumunda köpeğin tırnağı kanayacaktır ve sahibinin buna müdahale etmesi gerekiyor. Bu iş için üretilen preparatlar vardır. Gümüş nitrat içeren preparatların kullanımı en sağlıklısıdır. Veteriner uzmanların bu önerisini dikkate alarak ayağı kanamış köpeğe ilk yardımı uygulamak daha sağlıklı olacaktır.

Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

köpeklerde tırnak bakımı

Aslında gündelik olarak minik dostunuzun bakımını yapıyorsunuzdur fakat gözden kaçırdığınız bazı detaylar olabilir, mesela yürüyüşe çıkıp eve geldiğinizde kesinlikle köpeğinizin patilerini temizlemeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken tırnak aralarını ve parmaklarını kontrol etmeniz kaçınılmaz olmalıdır, köpeğinizin ayaklarında bakterilerin oluşması ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Köpek bakım malzemeleri için sitemizin ilgili bölümünü ziyaret ederek ihtiyacınız olan malzemeleri temin edebilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde pati ve tırnak bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır