Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır?

Ana Sayfa » Köpek » Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır?
Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır?

Hayvanlarla yakından ilgilenen kişilerin bilmeleri gereken en önemli konulardan biri kuduz hastalığıdır. Hayvanlarda kuduzluk, bilindiği ve tahmin edildiğinden çok daha önemli riskler taşımaktadır.

Hayvanlar nasıl kuduz olurlar?

Özellikle köpeklerde görülen kuduz hastalığı ölümcül vakalara neden olabilecek kadar ağır ve ciddi bir hastalıktır. İlk zamanlarda bunu algılamak zor olsa da ilerleyen süreçlerde vücuda yayılan enfeksiyon ve kuduzun diğer etkileri ile köpeklerin ölümü gerçekleşir. Peki, hayvanların kuduz oldukları nasıl anlaşılır ve nasıl kuduz olurlar?

Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır?

Daha önce kuduz hastalığı virüsü taşıyan bir köpeğin başka bir köpeği ısırmasından sonra hastalık başlar. Ancak kuduz enfeksiyonunun ısırılan hayvana bulaşması için ısırık yerinden kanın bulaşması gerekiyor. Tükürük ve kan yoluyla bulaşan kuduz hastalığı, ısırılmadan sonra beyne bulaşması ile başlayan bir sürece girer ve burada enfeksiyonun birikmesi sonucunda kuduz belirtileri meydana gelmeye başlar. Kuduz virüsünün beyne ulaşmasından sonra “kuluçka dönemi” denen bir döneme girilir, köpeklerde bu dönem 2 hafta ile 3 ay arasında değişmektedir, fakat bazı durumlarda daha erken veya daha geç belirtiler görülebilir.

Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır?

Kuduz olan köpeklerde bulaştırma riski

Köpekler, kuduz olur olmaz bulaştırıcı özelliğe sahip olmazlar. Yukarıda belirttiğimiz süre içinde belirtileri kendini göstermeye başlar ve bu süreçten sonra artık bulaşıcı olur. Kuduz köpeklerde belirtiler başladıktan ortalama 1 hafta içerisinde ölüm vakası gerçekleşir. Kuduz belirtileri fark edilen köpeklerin en kısa sürede veteriner hekime gösterilmesi gerekmektedir aksi takdirde sadece köpeğe değil, köpek sahibine de büyük zararların gelmesi durumu işten bile sayılmaz.

Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır?

Kuduz köpeğin ısırdığı insanda ne kadar süre sonra hastalık belli olur?

Köpeklerde olduğu gibi insanlarda da kuduz hastalığı hemen kendini göstermez. Kuluçka dönemi, insanlarda da belli bir döneme yayılmaktadır, genel olarak uzman hekimlerin görüşlerine 3-8 hafta arasında değişmektedir. Bu süre içinde doktora görünmek en doğrusudur.

Kuduz olan hayvan nasıl anlaşılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Akvaryum Balığı Besleme Muhabbet kuşları nasıl eğitilir? En iyi yavru köpek maması Discus Balığı ‘En çılgın’ 10 evcil hayvan Evcil hayvanlarınız için yem ve mamalar

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır