Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Tavşan nasıl beslenir?

Ana Sayfa » Genel » Tavşan nasıl beslenir?
Tavşan nasıl beslenir?

Biraz evcil biraz da yabani hayvan türlerinden olan tavşanlar, dünyada ve ülkemizde evcil beslenen hayvanlar arasında yer alırlar. Sevimli varlıklar, doğru şekilde beslendiklerinde minik dost olabilecek en şirin hayvanlardır. Peki, tavşan nasıl beslenir?

Tavşan besleyenler veya beslemeyi düşünenler, genellikle tavşanların çok fazla su içmeyen hayvanlar olduğunu düşünürler. Hayır, aksine tavşanlar su içmeyi çok seven hayvanlardır. Evinizde ya da bir çiftlikte tavşan besliyorsanız kesinlikle onlara özel su kapları bulundurmanız gerekiyor. Hatırlatmadan geçmemek gerek; tavşanlar su kaplarıyla oyun oynamayı çok severler, bu nedenle su kabını sabitlemeniz ve sürekli olarak kontrol etmeniz ihmal etmemeniz gereken durumlardan biridir.

Tavşan nasıl beslenir

Tavşanlar yeşilliği çok severler!

Tavşanlar, otçul hayvanlardır. Yaşlarına, ırklarına ve cinslerine göre değişiklik gösterse de tüm tavşanlar yeşilliği fazlasıyla severler. Aslında bir anlamda tavşan besleyenler, özel tavşan maması almak yerine kolaylıkla bulabilecekleri yeşillikleri verebilirler. Tabi bunun yanında özel olarak üretilen tavşan maması da verilebilecek besinlerdendir.

Tavşan nasıl beslenir

Tavşanların en çok sevdiği yeşillikler; Lahana, taze çimenler, havuç, turp, dereotu, marul salata, enginar ve karnabahar yaprakları, Brüksel lahanası, yeşil fasulye gibi yeşil besinlerdir. Aslında bir ayrımın söz konusu olmadığını belirtmek gerekiyor. Tavşanlar, doğaları gereği hemen hemen her türden yeşil bitkiyi yiyebilirler.

Tavşan nasıl beslenir

Bir çizgi film karakterinden dolayı insanların zihninde tavşanların havucu çok sevdikleri düşüncesi hâkimdir. Evet, tavşanlar havuç severler ancak bu abartıldığı kadar değildir. Yeşil bitki türünden olduğu için diğer bitkiler kadar havucu severler, ancak zihinlerde beliren bu düşünce yüzünden minik dostunuzu havuca boğmanızın bir anlamı olmadığını belirtmek istiyoruz.

Tavşan nasıl beslenir

Kuru Ot, Saman Gibi Kuru Gıdalar Verilmelidir

Tavşanlar, başında belirttiğimiz gibi yeşil otları çok severler. Ancak bu, tavşanların sadece yeşil ot yedikleri anlamına gelmemelidir. Özellikle de yavru tavşanlar, kuru otlara, ekmeğe veya diğer kuru gıdalara ihtiyaç duyarlar. Aşırı yeşil ot vermek tavşanlarda ishale neden olduğundan bu konuyu göz ardı etmemenizi öneriyoruz. Zaman zaman kuru ot, saman gibi besinleri de tavşanınıza vermeyi ihmal etmeyin. Hatta mümkün mertebe yeşilliğin yanında kuru ot vermenizi öneriyoruz.

Tavşan nasıl beslenir

Tavşan maması

Tavşan besleyenler bilirler. Özel olarak tavşanlar için üretilen çeşitli mamalar vardır. Türkiye’de çok yaygın olmasa da büyük marketlerde ve pet shop ürünü satılan internet sitelerinde tavşan maması bulmak mümkündür. Besin değeri bakımından kaliteli bir mama seçerek minin dostunuzu besleyebilirsiniz.

Tavşan nasıl beslenir

Evcil hayvanlar kategorisinin en sevimli varlıkları tavşanlarınızı doğru şekilde besleyerek daha güzel vakit geçirebilirsiniz.

Tavşan nasıl beslenir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir? Köpekler Neden Ağlar? Kediler İçin Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı ? Kediniz için her şey Hazır mama mı, ev yemeği mi? Sokak Kedileri İçin Kedi Evi Nasıl Yapılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır