Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Sağlıklı Balık İpuçları

Ana Sayfa » Sağlık » Sağlıklı Balık İpuçları
Sağlıklı Balık İpuçları

Balık sahipleri için balıkları çok değerlidir ve onların hasta olmamaları için canla başla çalışırlar. Amma doğu, amma yanlış bilgiler doğrultusunda her sorumluluk sahibi akvarist elinden geleni yapar. Tabi doğru bilgiler ışığında hareket etmek ve balıkların sağlıklı kalmasını sağlamak çok daha önemlidir.

Bu yazımda sizlere akvaryum balıklarınızın sağlıklı kalabilmeleri için 5 öneride bulunacağım, umarım sizin için faydalı olur.

Su değişimi

Sağlıklı Balık İpuçları

Balıklar için en önemli hayat kaynağı sudur. Akvaryum suyunun değişmesini periyodik bir cetvelle değiştirmeniz, sağlıklı yaşamaları için çok önemlidir. Mesela hafta bir defa akvaryumunuzun yüzde 25 suyunu değiştirin ve bir ayda suyun tamamen değişmesini sağlayın. Balıklarınızın suyunu değiştirmeniz, hem sularının temizlenmesi hem biyolojik atıkların sudan giderilmesini sağlayacaktır, bu da balıklarınızın daha sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlayacaktır.

Uyumlu sıcaklık

Sağlıklı Balık İpuçları

Her balık aynı sıcaklıkta yaşayamaz ve balıklar, vücut ısılarını dengeleyemezler. Akvaryum suyunun sıcaklığını dengeleyemezseniz balıklarınız strese girer. Bu yüzden onlar için en uygun su sıcaklık derecesini öğrenin ve buna göre sıcaklığını ayarlayın.

Kimyasal ürünlerden uzak durun

Sağlıklı Balık İpuçları

Bazı balık sahipleri çok titiz davrandıklarından akvaryum temizliğinde olmadık yöntemlere başvururlar. Her ne kadar kullandığınız temizlik malzemesinden sonra bol suyla durulasanız da kimyasal ürünler, akvaryumda iz bırakır bu da balıklarınızın sağlığını tehlikeye atar.

Karantina tankı kullanın

Sağlıklı Balık İpuçları

Zaman zaman balıklardan birkaçı veya çoğu hastalanabilir. Deri dökülmesi, kuyruk düşmesi, alerji veya diğer hastalıklar meydana gelebilir, bu durum gayet normaldir. Fakat böyle bir durumda yapılması gereken en önemli şey, karantina tankı kullanarak hasta balıkları sağlıklı balıklardan ayırmak olacaktır.

Saldırıları kontrol edin

Sağlıklı Balık İpuçları

Bazı balık türleri, diğer balıklara karşı saldırganlık yapabilirler. Tüm hayvanlarda hatta insanlarda bile üstünlük mücadelesi her zaman vardır. Balık sahiplerinin yapmaları gereken en önemi şey birbirlerine zıt olan balıkları aynı tankta beslememeleridir. Mesela Afrika çikletleri, balıklar arasında en saldırganlar olarak bilinirler ve gücü yettiği balığa karşı kesinlikle boş durmaz. Bu durumda yapılması gereken tek şey akvaryum tanklarını ayrı tutmak ve diğer balıklara zarar vermesini engellemek olacaktır.

Balıklarınızla daha huzurlu ve uzun zaman geçirmek isterseniz yukarıda sizler verdiğim önerileri dikkate almanızı tavsiye ederim.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Sağlıklı Balık İpuçları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Discus Balığı Hayvanları Anlayabilmek… Kedilerde Davranış Bozuklukları Kedilerde alerji nedenleri ve çözümü Patilileri Çıldırtan Lezzet Kediniz ne diyor?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır