Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerin İlginç Özellikleri

Ana Sayfa » Genel » Köpeklerin İlginç Özellikleri
Köpeklerin İlginç Özellikleri

Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen hayvan türü köpeklerdir. Köpekler, milattan öncesi yıllarda evcilleştirilen vahşi doğanın canlılarıdır. “Sadık dost” olarak tabir edilen köpeklerin bir de ilginç özellikleri var ki, bunlardan bazılarını sahipleri bile bilmeyebiliyor. Peki, köpeklerin bilinmeyen ilginç özellikleri nelerdir?

Köpekler; uzmanların araştırma verilerine göre tansiyon düşürücü özelliğe sahiptirler. Köpek besleyenler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, tansiyon hastalıkları, köpek beslemeyenlere göre daha az görülmektedir.

Köpeklerin iyi yanlarının yanında yaptıkları garip, komik hareketler ve değişik duyguları bulunmaktadır. Bu makalemizde de köpeklerin duyularından ve hareketlerinden bahsettik.

Köpeklerde Görülen İlginç Hareketler Nelerdir?

  • Hıçkırma: İnsanlar, fazla yemek yediklerinde, korku ve heyecana kapıldıklarında hıçkırırlar. Peki, aynı özelliğin köpeklerde de olduğunu biliyor muydunuz? Köpekler, fazla yemek yediklerinde veya korku ve strese kapıldıklarında insanlar gibi hıçkırırlar.
  • Kuyruğunu kovalama çılgınlığı: Dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Köpekler bir yere oturmadan önce kuyruklarını kovalarlar. Aslında bu yatacaklarını gösterse de daha çok yatacak yerlerini hazırlamak için yaptıkları bir harekettir.
  • Köpekler, hızlı koşuculardır: Köpeklerin bilinmeyen bir özelliği de çok hızlı koşmalarıdır. Grayhound ırkı köpeklerin saatte 80 km hızla koşabildiklerini biliyor muydunuz? Ortalama olarak köpekler saatte 50 km hıza ulaşabilmektedir.
  • Köpekler kaç kelime ezberleyebilirler: Köpekler, komutları cins ve türüne göre hızlı veya geç algılayıp uygularlar. Yapılan araştırmaya göre köpekler, 150-200 kelime kadar ezberleyebiliyor ve verilen komutları yerine getirebiliyorlar. Köpek eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için Köpeklerde eğitimin önemi isimli makalemizi okuyabilirsiniz.
  • Köpekler kıskançtır: Evcil hayvanlar arasında köpeklerin sahiplerine en düşkün hayvanlar olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak bunların bir de kıskançlık yönleri vardır. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı bir deney sonucunda, köpeklerde aşırı kıskançlığın olduğu gözlemlenmiştir. Köpeklerde kıskançlık konusunda daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Liderlik hırsı: Köpekler, her ne kadar sevimli hareketleriyle etraflarına gülücükler attırsalar da, bu hayvanlar, kendi aralarında liderlik kavgasına tutuşabilen bir yapıya sahiptirler. Toplu olarak yaşayan köpeklerde emir komuta zinciri her zaman için vardır.
  • Burun İzi: Her insanın parmak izi ayrıdır. Dünyada yaşayan milyarlarca insanın her birinin parmak izi kendine özeldir. Köpeklerde de burun izi hepsi için ayrıdır. Yani köpeklerin burun izleri, dünyadaki tüm köpeklerde farklıdır.
  • Köpekler, ayaklarından terlerler: İnsanlar avuç içi ya da deri üstünden terlerler. Köpeklerde ise bu durum ayaklarda görülür. Köpeklerin patileri, ter attıkları yerdir.
  • Yüz ifadeleri: Köpeklerin yüz ifadeleri, sevimli, üzgün veya stresli olduklarını belirtir. Ancak bununla birlikte bir de köpeklerin yüz ifadelerinden ne kadar yaşayacakları da anlaşılmaktadır. Köpek türlerinden buldoglar, diğer köpek türlerine göre daha az yaşarlar. Ayrıca köpeklerin vücut dilini anlamak için Köpeklerde vücut dili isimli yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Köpekler gök gürültüsünden korkarlar: Tıpkı insanlar gibi köpekler de doğanın bazı olayları karşısında refleks gösterebilirler. Gök gürültüsü köpeklerin kulaklarına zarar verebilir ve fırtına başlangıcındaki korkutucu ses, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de korkuya kapılmalarına neden olmaktadır.

Köpekler, doğanın en sakin bazen de en hırçın hayvanları olabilmektedirler. Köpek sahipleri, besledikleri minik dostları hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olurlarsa, dostlarıyla o kadar sıkı ilişki içinde olabilirler. Zaman içerisinde köpeklerin bilinmeyen diğer özellikleri hakkında da siz değerli okuyucularımıza bilgi vermeye devam edeceğiz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerin İlginç Özellikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır