Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler kıskanır mı?

Ana Sayfa » Genel » Köpekler kıskanır mı?
Köpekler kıskanır mı?

İnsanların bazıları çok kıskanç, bazıları ise biraz daha alttan alırlar olayları. Duygusal bir tanım olarak nitelendirilen kıskançlık, sadece insanlara has bir duygu değildir. Köpeklerde de kıskançlık durumu söz konusudur hatta bu durum, bazen liderlik kavgalarına da götürebiliyor.

Köpekler Kıskanır Mı?

Köpeklerin kıskançlığı üzerinde yapılan birçok araştırma bulunuyor. Bunların arasında en tutarlısı ise Psikolog Christine Harris’in gözlemsel olarak yaptığı araştırmadır.

Harris, bir aile ziyaretinde, “border collie” cinsi 3 köpekle karşılaşır. Bunlardan ikisiyle ilgilenmeye başlayınca, üçüncü köpeğin kendisine sokulduğunu far keder. Durumdan istifade ederek araştırmasında işe yararlılık yönüne eğilim gösteren Harris, iki köpeği sevmeye devam edince, üçüncü köpeğin kendisini de sevmesi için şirinlik yapmaya çalıştığını bunun akabinde diğer köpeklere karşı liderlik kurma çabası içerisine girdiğini görür ve böylece araştırmasını detaylandırmaya karar verir.

Köpeklerde Kıskançlık Deneyi Nasıl Yapıldı?

Üniversite öğrencisi olan Harris, bu araştırmasını detaylandırmak için arkadaşı Caroline Provoust ile birlikte 36 farklı evde bir deney yapmaya karar verirler.

  • Deneylerde; kuyruk sallayan oyuncak bir köpek, içi oyulmuş bir kabak ve gerçek köpekler kullanılacaktı.
  • Ev sahipleri, kuyruk sallayan oyuncak köpeği ve içi boşaltılmış kabağı severek, gerçek köpeklerine ilgisiz kalacaklar ve bu durumda köpeklerinin nasıl bir tepki verdiklerini inceleyeceklerdir.
  • Bu deney sonucunda Harris’in aktardığı “Tam olarak nereye varacağımızdan emin değildik ve onların etkileşime mi girecek yoksa çılgına mı döneceklerini bilmiyorduk.” Ancak bu deneyden sonra bazı köpeklerin agresif olması bile çalışma içerisinde gösterdikleri kıskançlık sayesinde gitmişti.

Köpeklerde Kıskançlık Deneyi Sonucu

Yapılan deneyde, köpek sahiplerinin genel olarak verdikleri bilgi; gerçek köpeğin, oyuncak köpeğin üstünü örtmeye çalıştığı ve kendisini sevmesi için o güne kadar yapmadıkları şirinlikleri yapmaya başladıklarını belirtiyorlar.

Aslında köpeklerdeki duygu hassasiyeti, insanlarınki ile aynı hatta zaman zaman daha fazla olabilmektedir. Bir bakıma köpeğinizi eğitmek veya kendinizi daha fazla sevdirmek için bu tip bir deneye başvurabilirsiniz. Ancak hatırlatmadan geçmek istemediğim bir konu; köpeğiniz aşırı kıskanç ise çevresine ya da size istemeden zarar verebilir.

Deney ve çalışmalarla köpeğinizin kıskanç olup olmadığını öğrenirken kesinlikle tek başınıza kalmamaya özen göstermenizi öneriyoruz.

Köpeklerde kıskançlık duygusu olduğunu bu deney sayesinde öğrenmiş olduk. Peki, köpekler neden kıskanır?

Köpekler Neden Kıskanır?

Köpeklerde kıskanma durumu tamamen iç güdüsel bir eylemdir. Yukarıda belirttiğimiz üzere köpekler, başka hayvanlarla, eşyalarla veya insanlarla ilgilenildiğinde kıskançlık gösterebilir. Örneğin yen doğmuş bir bebeği kıskanması oldukça doğaldır.

Köpeklerde kıskançlık durumunda farklı tepkiler görülebilir. Bazı köpekler agresifleşebilir, bazı köpekler ise size şirinlik yapabilir. Buradaki asıl konu dikkat çekmeye çalışmalarıdır.

Köpeklerdeki Kıskançlık Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerin vücut dilini anlamak oldukça önemlidir. Kıskançlık durumunda verdikleri tepkiler ile size bazı şeyler anlatabilir. Peki, köpekler kıskandıklarında ne yapar? 

  • Aşırı havlama: Eğer bir köpeğin sahibi başka bir insana, bebeğe veya eşyaya olması gerekenden fazla ilgi gösterirse, köpek sürekli olarak havlayabilir. Chihuahua gibi ırklarda bu durum sık görülür. Bazı köpeklerde uluma görülebilir.
  • Tuvaletini Eve Yapmak: Bir diğer görülen tepki ise tuvalet eğitimi olmasına rağmen, evin ortasına tuvaletini yapmasıdır. Bunun anlamı; bulunduğu ortamın sahip olduğunu ifade etmeye çalışmasıdır.
  • Saldırganlık: Köpekler kıskançlık duygusuna kapıldıklarında saldırganlık, hırlama, diş gösterme ve ısırma gibi eylemleri gerçekleştirebilir.
  • Eşyalara Zarar Verme: Bir diğer belirgin tepki ise kendi eşyalarına ve ortalıkta bulduğu eşyalara zarar vermeye çalışmasıdır. Ayrıca sahibinin eşyalarını başka yerlere götürerek

Bunların haricinde yemek yemeyi kesme veya çok yemek yeme, sızlanma ve sahibini yalama durumları görülebilir.

Kıskanan Köpekler için Ne Yapılmalıdır?

Köpeğinizin kıskandığını anladığınız anda onu mutlu etmeniz en güzel seçenek olacaktır.

  • Eğer köpeğiniz yeni doğmuş bir bebeği kıskandıysa köpeğinize ilgi gösterin.
  • Yukarıda belirttiğimiz üzere bir insanı, bebeği veya yeni bir hayvanı kıskandıysa, köpeğinizi onunla tanıştırın. Köpeğinizi tanıştırmak için hep beraber oyun oynamayı seçebilirsiniz.
  • Köpeğinizin kıskandığını hissettiğiniz ödül maması verebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise ona yeni oyuncak alabilirsiniz. Böylece kendisine önem verdiğinizi anlayacaktır.

Köpeğinize en uygun oyuncakları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpeklerde kıskançlık konumuz bu kadar. Yazımızdan da anlaşılacağı üzere köpeğinize ilgi göstermeniz en önemli hususdur. Köpeklerdeki kıskançlık durumunu minimize etmek için küçük yaşlarda sosyalleştirmek en doğru seçenek olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpekler kıskanır mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır