Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

Ana Sayfa » Genel » Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi
Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

Minik bir dost edinmeyi düşündünüz ve yavru bir köpek almaya karar verdiniz ve evinizde beslemeyi düşünüyorsunuz. Şunu kesinlikle unutmamanız gerekir ki yavru köpekler için tuvalet eğitiminde sabırlı olmanız ve doğru adım atmanız gerekiyor.

Yavru köpekler için tuvalet eğitimi, kedilerin eğitiminden çok daha zordur. Bunun için öncelikle ihtiyacınız olan şey “sabır” ve doğru malzemeler kullanmaktır. Bu iki ana temel malzemeyi elinizde bulunduruyorsanız, işinizin daha kolay olacağını söylemek istiyoruz.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Yavru köpek eğitimi, biraz zor olsa da bunun bir süre devam ettiğini ve daha sonrasında ise sefasını çekeceğinizi bilmenizi istiyoruz. Minik dostunuzun eğitiminin ilk aşamasında, tuvalet alışkanlığı edinmesini beklememenizi öneriyoruz. Bu nedenle ilk zamanlarda çiş eğitim pedi almanızı öneririz. En uygun tuvalet pedi ve diğer köpek aksesuarları için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpek Tuvalet Pedi Nasıl Kullanılır?

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Köpek tuvalet pedi kullanımı, aşama aşama ilerlemesi gereken bir eğitimdir. Köpeğinizin mamasını ve suyunu verdikten sonra pedi, mamasına ve yatağına yakın bir yere koyun, köpeğiniz, çişini yapana kadar orada bekletin.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, pedi sürekli olarak aynı yerde bırakmayın. Yavaş yavaş kapının önüne kadar uzaklaştırarak minik dostunuzun bu alışkanlığı edinmesini sağlayın. Tabi tüm bunları yaparken, minik dostunuz doğru bir hareket yapıyorsa, onaylamak adına ödül vermeyi ihmal etmeyin.

Köpeklerde Ödüllendirme ve Cezalandırma Nasıl Olmalı isimli makalemizi okuyarak ödül konusunda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Köpeğiniz İçin Özel Bir Alan Hazırlayın

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Bir köpek sahiplenmeden önce evinizde köpeğiniz için büyük ve rahat hareket edebileceği bir köpek evi veya kafesi bulundurun. Bu sayede yavru köpeğinizin yanında olmadığınız zamanlarda gücende olduğundan emin olabileceksiniz.

Bu köpek evinin içerisine tuvalet pedi serin. Burada tuvalet pedlerinin kullanılmasındaki amaç köpeğinizin istemeden de olsa tuvalet kazalarına yol açmasını engellemektir.

Eğitim süresince kullanılan pedlerin sayısını azaltın. Aynı zamanda köpekler yemek yedikleri ve uyudukları bölgelere yakın yerlere tuvalet yapmayı sevmez. Bu durumu da avantaj olarak kullanabilirsiniz.

Zaman geçtikçe evin içerisindeki pedleri birer birer azaltın. Böylece köpeğiniz pedlere tuvalet yapmaya alışacaktır. En son da tek bir ped kullanın ve bunu uyuduğu ve yemek yediği yerin uzağına serin.

Köpeğinizi Dışarı Çıkarttığınızda Doğru Alanı Öğretin 

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Köpeğiniz ilk defa dışarı çıktığı zaman ürkebilir ve heyecanlanabilir. Ayrıca alışık olmadığı bir yere tuvaletini yapmaktan çekinebilir. Bu yüzden daha önceden köpeğinizin ıslatmış olduğu pedlerden bir tanesini yanınıza alın ve tuvaletini yapmasını istediğiniz yere bu pedi serin. Bu sayede köpeğiniz dışarıda tuvaletini yapmak için cesaretlenecektir.

Köpeğinizin Tuvalet Saatlerini Düzene Sokun

8-10 haftalık köpekler yaklaşık olarak 2 saat civarında tuvaletlerini tutabilmektedir. Bu yüzden 2 saatte bir tuvalete çıkartılması gerekir. Köpeğiniz giderek büyüdüğünde tuvalet tutma süresi de artacaktır. Burada düz hesap yapmak isterseniz 3 aylık köpekler 3 saat, 4 aylık köpekler 4 saat tuvaletlerini tutabilir. Tabi ki ırktan ırka bu durum değişebilir.

Aynı zamanda köpekler uykudan uyandıklarında, yemek yiyip su içtikten yaklaşık 20 dakika sonra ve oyun oynadıktan sonra tuvalet ihtiyacı duyabilir.

Bunun yanında yavru köpekler gece uykularında 7-8 saat kadar tuvaletlerini tutabilmektedir. Bu yüzden sabah uyanıp ilk yapmanız gereken köpeğinizi tuvalete çıkartmanız ve su vermeniz olacaktır. Son olarak köpekler vücut diliyle, yerleri kokladığında size tuvaleti geldiğini anlatmaya çalışıyor olabilir.

Köpeğiniz Tuvalet Eğitimini Aldıktan Sonra

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Evde köpek beslemek ve köpeğe tuvalet eğitimi vermek zor ve zahmetli olsa da dışarıya çıkartılmaya başlanan köpekler için durumun daha da zorlaştığını bildirmemiz gerekiyor. Köpekler, eğitimli olsalar da dışarıda tuvaletlerini yaparken kendi başlarına temizleme kabiliyetine sahip varlıklar değillerdir. Bu nedenle köpeğin dışkısını temizlemek sahibine düşüyor. Çevrenin kirlenmemesi ve insanların rahatsız olmaması adına bu önemli görevi, minik bir dost edindiğiniz andan itibaren bilmeniz gerekiyor.

Son Olarak

Yavru köpekler için tuvalet eğitimi elbette bir süreçtir. Kısa veya daha uzun süren bu sürecin ardından artık minik dostunuzla daha rahat bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Tüm bu evrelerin önemli malzemelerinin yazımızın en başında “sabır” ve “doğru malzeme” olduğunu belirtmiştik.

Bir de veteriner bir uzmana danışarak yavru köpek maması konusunda yardımcı olmasını da ihmal etmemenizi öneririz. Köpeğinizin eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması için önemli bir konu olduğunu unutmayın.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır