Kedi

Scottish Fold Kedi Cinsi: Bakımı, Kişiliği ve Özellikleri

Scottish Fold, birçok kedi cinsinde olduğu gibi son derece zeki, iyi huylu, nazik dilli, yeni insanlar ve hayvanlarla kolayca uyumu olmasıyla bilinmektedir. Son derece sadık ve ev hayatına uygun olan bu sevimli dostumuz, öne ve aşağı doğru kıvrılan kulaklarıyla ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyada popüler bir kedi ırkıdır. İlk olarak 1961’li yılların başında İskoçya’daki bir çiftçi tarafından keşfedilen bu benzersiz kedi türü, genetik mutasyonun bir sonucu olarak farklı görünüme sahiptir.

Scottish Fold Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Scottish Fold kedisi hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Eğer ki Scottish Fold yavrusu sahiplenmeyi düşünüyorsanız ve bu eşsiz kedi ırkını yakından tanımak istiyorsanız sizler için hazırladığımız Scottish Fold: tarihi, karakteri, fiziksel özellikleri, bakımı, beslenmesi, çocuklar ve diğer hayvanlarla iletişimi, sağlık sorunları ve özellikleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kediler İnsanlarla Konuşuyor Mu?


Scottish Fold Cinsi Kedilerin En Temel Özellikleri

 1. İskoç çoban William Ross, 1961 yılında komşusunun çiftliğinde Susie adında kıvrık kulaklı bir yavru kedi keşfetmiştir. Sonrasında Snooks adını alan bu kedi, 1966 yılında Scottish Fold ismini almıştır.
 2. Scottish Fold, kucağa alınmaktan, sevdiği insanların yanında bulunmaktan, arka ayakları üzerinde oturmaktan, uyurken sırt üstü yatmaktan hoşlanan bir kedi cinsidir.
 3. Birçok kedi ırkında olduğu gibi Scottish Fold kedisi de evde yalnız kalmaktan hoşlanmamaktadır.
 4. Scottish Fold, iyimser kişiliği ve dost canlısı karakteriyle küçük çocuklar dahil olmak üzere diğer evcil kedi ve köpek türleriyle iyi anlaşır.
 5. Fazla kilolu olmaya yatkın olan Scottish Fold, her daim ölüçü porsiyonlar ve kontrollü kalori alımı gerçekleştirmelidir.
 6. Scottish Fold, doğum sırasında düz kulaklara sahiptir. Bazı kedilerin kulakları doğumdan sonra bir ay içerisinde kıvrılmaya başlar.
 7. Son derece akıllı, sakin, uysal, cana yakın ve uyumlu kişiliğe sahip Scottish Fold, kendine has oturuşuyla spesifik bir özelliğe sahiptir.
 8. Scottish Fold kedi türü mavi, leylak, beyaz, siyah, sarımsı kahve, çikolata, kırmızı, krem ve tarçın renklerine sahip sıkı ve kısa tüylü bir kedi cinsidir.
 9. Scottish Fold kedi ırkı ortalama yaşam süresi 15 yıldır.
 10. Scottish Fold kedi türü ağırlığı dişilerde 3-4 kg, erkeklerde 4-6 kg aralığındadır.

İlginizi Çekebilir: Kedileri Eve Alıştırmak: Kedileri Sosyalleştirmenin 10 Etkili Yolu


Scottish Fold Kişilik Özellikleri 

Scottish Fold kişilik özellikleri: zeki, tatlı huylu, sakin, cana yakın, akıllı, anlayışlı, nazik, sevecen, çekici ve son derece tatlı bir kedi cinsidir. Melodik ses tonuyla oldukça konuşkan kişiliğe sahip bu tür, insanlarla iletişim kurmaktan ve diğer evcil hayvanlarla arkadaşlık yapmaktan büyük zevk almaktadır.

Sevimli yüzü ve aşağı doğru kıvrılan kulaklarıyla kendine hayran bırakan Scottish Fold, evdeki çocuklar da dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi geçinen sevgi dolu bir kedidir. Genellikle başkalarının kucağına alınmaktan hoşlanan bu ırk, insanlar tarafından sevilmeye izin vermektedir. Yalnız kalmaktan, evin bir köşesinde dinlenmekten ve insanlarla birlikte olmaktan zevk alan Scottish Fold karakteri son derece iyimserdir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Zeka Gelişimini Destekleyen En İyi 5 Kedi Oyuncağı


Scottish Fold Fiziksel Özellikleri

Scottish Fold kedi cinsini diğer kedi türlerinden ayıran en belirleyici özellik, kulaklarının öne ve aşağı doğru kıvrılmasıdır. Bu belirleyici özellik, türe daha fazla sevimlilik katarken aynı zamanda popülerliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Tüm bunların yanı sıra Scottish Fold kedisi vücut, kafa, kulak, göz, bacak, kuyruk ve tüy özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir.

Boyut: Genel olarak Scottish Fold, kompakt bir yapıya sahip orta büyüklükte bir kedi cinsidir. Dişileri ortalama 3-4 kilo olma eğilimindeyken, erkekler yaklaşık 4-6 kilo olma eğilimindedir.

Vücut: Scottish Fold orta büyüklüğe sahip yuvarlak hatlı bir kedi cinsidir. Genel olarak orta kemikli, sağlam bir gövdeye sahiptir.

Kafa: Scottish Fold kedisi sağlam çene yapısına, hafif kıvrımlı buruna ve gıdık görünümlü çıkıntılı yanaklara sahip bir kedidir.

Kulaklar: Scottish Fold ırkı, öne ve aşağı doğru katlanan ve oldukça küçük olan sıra dışı kulak görünümüne sahiptir. Kulaklar üç haftalık olduklarında kıvrılmaya başlar ve ani seslerle kasılır.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Kulak Temizliğinin Önemi: Kesinlikle Aksatmayın!

Gözler: Scottish Fold, suratına tatlı bir ifade katan geniş ve iri gözlere sahiptir. Göz rengi tüy rengiyle doğru orantılı gelişirken genellikle sarı ve turuncu renklerindedir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır? Göz Nasıl Korunur?

Bacaklar: Kısa ve kalın bacaklara sahiptir. Beş önde ve dört arkada yuvarlak ayak parmaklarına sahiptir.

Kuyruk: Scottish Fold, orta veya uzun kuyruğa sahiptir. Gövdeyle orantılı uzunluğa sahip olan kuyruk yapısı, yuvarlak bir uca sahiptir.

Renk: Scottish Fold kedi rengi; mavi, leylak, beyaz, siyah, sarımsı kahve, çikolata, kırmızı, krem ve tarçın renklerine sahiptir. Kürk rengi açık ve koyu tonlara sahip olabileceği gibi çok renkli de görülebilir.

Tüy: Scottish Fold kedisi orta-uzun ile uzun tüy yapısına sahip olabileceği gibi mevsimsel değişiklikler ve diğer etkenlere bağlı olarak kısa tüylü olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tüy Toplama Eldiveni: Kedilerde Tüy Bakımı İçin En Basit Yöntem


Scottish Fold Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Scottish Fold kedi cinsi yoğun tüylere sahip olmasından dolayı düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kısa tüylü olanlar haftada 1-2 kez, uzun tüylü olanları haftada 2-4 kez düzenli fırçalama gerektirmektedir. Bu bakım işlemi matlaşmanın, cilt enfeksiyonlarının ve tüy yumaklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunla birlikte kıvrık ve aşağı bakan kulakların bakteriyel enfeksiyon, tahriş ve akarlardan korunması için düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tüy Toplama Eldiveni: Kedilerde Tüy Bakımı İçin En Basit Yöntem

Temizlik konusunda oldukça hassas kişiliği Scottish Fold özellikleri arasında yer almaktadır. Tür diğer kedi ırklarından olduğu gibi temiz ve hijyenik kedi kumu ile beraberinde düzenli değiştirilen kum kabına ihtiyaç duymaktadır. Tırnaklarının ayda bir kez kesilmesini ve kedi tırmığıyla oynatılması gerektirmektedir. Öte yandan kedinin dişlerini haftada en az bir kez fırçalayarak ağız sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Tüm bunların yanında her evcil hayvanda olduğu gibi Scottish Fold kedi cinsinin kaliteli besin değerlerine sahip en iyi kedi maması ile beslenmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler


Scottish Fold İçin Beslenme Önerileri 

Scottish Fold kedisinin beslenme ve diyet uygulamaları diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi son derece önemlidir. Cinse özel olarak üretilmiş kuru kedi maması veya ıslak kedi maması verilebileceği gibi Scottish Fold yavru döneminde ihtiyacı olan besin değerlerine sahip kaliteli yavru kedi maması ile beslenmelidir.

İlginizi Çekebilir: Kedi Mamasında Olması Ve Olmaması Gerekenler

Sakin kişiliğiyle bilinen Scottish Fold kedisinin obezite açısından riske girmemesi ve gelişimini sağlıklı tamamlaması için en iyi kedi maması ile beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca kedinin sağlık durumlarını göz önüne alarak beslenme düzeyinin veteriner tarafından belirlenmesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Yavru kedi maması


Scottish Fold Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlarla İletişimi

Scottish Fold, uygun şekilde tanıtılması durumunda hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilen sevecen ve nazik bir kedi türüdür. Doğası gereği daha çok sakin kişiliğiyle ön plana çıkan bu cins, etkileşimli oyunlardan büyük zevk almaktadır. Son derece zararsız yapısıyla daha küçük çocuklarla dahi geçinebilen Scottish Fold, çocuklu ve evcil hayvanlı aileler için oldukça ideal bir kedi ırkıdır.

Ev hayatına kolay adapte olabilen kedi cinsleri arasında yer alan Scottish Fold, evin herhangi bir kısmında veya kedi yatağı üzerinde saatlerce dinlenmekten büyük zevk almaktadır. Savunmasız kişiliğe sahip olmasından dolayı daha tehlikeli evcil hayvanlarla bir araya getirildiğinde kontrollü olunması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra yavruluktan itibaren diğer kedi ve köpek türleriyle aynı ortamda büyütülmesi durumunda iyi bir arkadaş olabilmektedir.


Scottish Fold Cinsinde En Sık Karşılaşılan Sağlık Sorunları

Hem pedigre kediler hem de melez kediler, doğası gereği genetik olabilecek çeşitli sağlık problemlerine sahiptir. Bu tür kedi cinslerinin ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Scottish Fold kedisi hatalı üreme nedeniyle sağlık sorunlarından muzdarip olabilir. Bunun temel sebebi aynı cins içinde ki melezlenmenin sıklıkla deformitelere neden olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Kusar? Kedi Kusmasının 10 Nedeni

Her iki ebeveyninden de miras kalan kıvrık kulaklar, Scottish Fold kedisinin genetik olarak kemiklerinin deforme olmasına ve genişlemesine neden olabilir. Bu sebeple ırk doğuştan osteodistrofi geliştirme olasılığı çok yüksektir. Scottish Fold kedisini etkileyebilecek sağlık sorunları arasında:

 1. Özellikle kuyrukta ve aynı zamanda ayak bileği ve diz eklemlerinde ağrıya veya zayıf hareketliliğe neden olan dejeneratif eklem hastalığı.
 2. Bir tür kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopati, bu cinste görülmüş, ancak hastalığın kalıtsal bir formu olduğu henüz kanıtlanmamıştır.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde İshal Nedenleri ve Tedavisi


Scottish Fold Hakkında Merak Edilenler

Dünyanın en popüler kedi cinsleri arasında yer alan Scottish Fold , öne ve aşağı doğru bakan kıvrımlı kulakları, iyi huylu kişiliği, uyumlu yapısı ve dost canlısı karakteriyle birçok ailenin kalbini ısıtan evcil hayvanlar arasında yer almaktadır.

Scottish Fold Kökeni ve Tarihi

Scottish Fold, ilk olarak 1961 yılında İskoç bir çiftçi olan William Ross tarafından yanlışlıkla keşfedilmiştir. Ross, İskoçya’nın (Birleşik Krallık ülkesi) Tayside Bölgesi’ndeki Coupar Angus kasabası yakınlarında yaşayan komşusunun çiftliğinde “Susie” adında alışılmadık kulaklara sahip beyaz bir kedi fark etmiştir. Ross, yaptığı araştırmalarda bu sevimli kedinin annesinin düz kulaklı ve beyaz tüylü bir kedi olduğunu belirlemiştir. Sonrasında bu kedinin yavrularından birini satın alan Ross, ona “Snooks” adını vermiştir.

William Ross, ilginç görünüme sahip kedisini de yanına alarak 1966 yılında İngiltere’nin en büyük ikinci kedi kuruluşu olan GCCF (Governing Council of the Cat Fancy)’ye kaydettirmiştir. GCCF’ye yapılan kaydın ardından kedi “İskoç Kıvrımı” anlamına gelen “Scottish Fold” ismini almıştır ancak konsey 1970 yılında bu kedi ırkının kulaklarında görülen enfeksiyonlar, işitme sorunları ve akarlar endişesiyle cinsin kaydını silmeye karar vermiştir.

Scottish Fold, mutasyon üzerinde yapılan araştırmalarının ardından 1973 yılında dünyanın en büyük kedi kayıt derneği olarak da bilinen Cat Fanciers’ Association (CFA) tarafından tanınarak 1978 yılında soylu kediler listesine kaydedilmiştir. Cins günümüzde dünyanın en popüler kedileri arasında Scottish Fold ismiyle tanınsa da bazı kuruluşlar tarafından Highland Fold veya Scottish Fold Longhair olarak da adlandırılmaktadır.

Scottish Fold yavru kedi sahiplenmek isteyenler ve Scottish Fold hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen hayvansever tarafından sıkça sorulan soruları yanıtladık.

Scottish Fold Hakkında Sık Sorulan Sorular

Scottish Fold nasıl bir kedi?

Scottish Fold benzersiz görünümlü, tatlı huylu kedilerdir. Sadık kişilikleriyle beraberinde diğer kediler, köpekler ve daha büyük çocuklarla iyi geçinirler.

Scottish Fold tüy döker mi?

Scottish Fold, kısa ve sıkı tüy yapısına sahip olmasından dolayı diğer kedi cinslerine göre daha az tüy dökme eğilimindedir. Yine de her kedi de olduğu gibi Scottish Fold kedisi de az da olsa tüy dökmektedir ancak yumuşak ve ipeksi tüylerinin haftada 2-3 kez taranması hem tüy dökmesini azaltır hem de kürk sağlığını korur.

Scottish Fold ne kadar yaşar?

Scottish Fold, ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Doğuştan çeşitli sağlık sorunlarına yatkın olarak bilinen bu tür, konjenital osteodistrofi, polikistik böbrek hastalığı, hipertrofik kardiyomiyopati ve kulak sorunlarından muzdarip olabilir. Dişi Scottish Fold kedileri ortalama 3-4 kg iken erkek Scottish Fold kedileri 4-6 kg aralığındadır.

Scottish Fold bakımı nasıl olmalı?

Scottish Fold bakımında en dikkat edilmesi gereken şey kulaklarıdır. Kulakların kapalı olmasından dolayı akar, enfeksiyon ve diğer sağlık problemlerini önlemek için düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca düzenli tırnak bakımı ve aşırı tüy dökmemesinden dolayı haftada 2 kez taranması yeterli olacaktır.

Scottish Fold hangi cins ile çiftleştirilir?

Scottish Fold, genetik problemlere yatkın bir kedi cinsi olmasından dolayı iki kıvrık kulaklı kediyle kulaklı (kendi türüyle) çiftleştirilemez. Bunun sebebi, doğacak olan yavrularda genetik bozukluklar ve çeşitli hastalıklara neden olmasıdır. Scottish Fold genellikle British Shorthair kedisiyle çiftleştirilmektedir.

Scottish Fold ne yer?

Scottish Fold, tıpkı diğer kedi cinslerinde olduğu gibi kuru kedi maması ve ıslak kedi maması ile beslenmelidir. Mama seçimini kedinin yaşına, alerjik durumlarına ve sağlık sorunlarına göre seçmeniz gerekmektedir. Kediniz için satın alacağınız mamanın içeriğinde kuzu eti, somon, sığır eti, tavuk, hindi eti, sebze, meyve, ördek eti, bıldırcın ve balık çeşitleri gibi zengin besin değerlerine sahip ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Kilo almaya eğilimli fiziksel yapıya sahip Scottish Fold kedisinin beslenme düzeyini kalori kontrolü ve ölçülü porsiyonlar şeklinde vermelisiniz.

Scottish Fold nasıl sahiplenilir?

Scottish Fold kedi cinsini hayvan barınaklarından, komşunuzdan veya online evcil hayvan sitelerinden sahiplenebilirsiniz. Sahiplenmelerde Scottish Fold fiyatı olmaksızın ücretsiz olarak gerçekleştirilmelidir.

Scottish Fold sizin için uygun mu?

Scottish Fold, akıllı, sevecen, anlayışlı ve konuşkan karakteriyle harika bir ev hayvanıdır. Kişiliği gereği çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinirler ancak evde yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bu özellikler sizin için uygun görünüyorsa kalbinizin ve evinizin kapılarını , Scottish Fold yavru kedisine açabilirsiniz.

Scottish Fold hangi renk?

Scottish Fold kısa ve sıkı tüy yapısıyla hemen her renkte görülebilir. En sık rastlanan tonlar arasında mavi, leylak, beyaz, siyah, sarımsı kahve, çikolata, kırmızı, krem ve tarçın yer almaktadır. Ayrıca tür birden çok renk ve tona sahip desenler halinde de görülebilir.

2020 Yavru Scottish Fold fiyatları nedir?

En popüler kedi cinsleri arasında yer alan Scottish Fold, ender rastlanan bir tür olmasından dolayı genellikle para karşılığında satılmaktadır. Pet Shop mağazaları, veteriner klinikleri ve online kedi ilanları sitelerinde satışa sunulan yavru Scottish Fold fiyatı, ortalama 1500 ile 2500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Biz hayvanseverler olarak satın almak yerine sahiplenmenizi öneriyoruz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Gerçekten yavru Scottish Fold alma konusunda çok kararsızdım. Bu yazı kedi hakkında kafamdaki tüm soru işaretlerini kaldırdı. Daha önce İran kedisi beslemiş biri olarak ailemizin yeni üyesi Scottish Fold olacak. Beslenme konusunda kesinlikle bu tür kedilere kaliteli kedi maması verilmesi gerekiyor sizlerin de belirttiği gibi ayrıca kalıtsal hastalıklardan muzdarip olabilmelerine karşılık düzenli veteriner kontrolü en iyi yol olacak. Elinize sağlık teşekkürler…

 2. Scottish Fold kedi sahiplenmeyi düşünüyorum yıllardır 2 gün önce bir yavru sahiplendim teşekkürşer.
  Scottish Foldlar genelde ne tür hastalıkları ile karşılaşırlar?

  1. Merhabalar Sevgili Hayvansever dostumuz,
   Scottish Fold kedi cinsinin doğuştan osteodistrofi geliştirme olasılığı çok yüksektir. Aynı zamanda bu ırk polikistik böbrek hastalığı, hipertrofik kardiyomiyopati ve kulak sorunlarından muzdarip olabilir. Scottish Fold kedinizi düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmenizi öneririz.

 3. Scottish fold besleyen biri birçok şey bildiğimi sansam da yazdığınız yazıdan çok şey öğrendim. Emeğinize sağlık. Gerçekten sevecen, nazik, uyumlu ve dost canlısı bir kedi türü.

 4. Scottish Fold Cinsi bir kedi sahiplenmek en büyük temennim gerçekten. Bu cins hakkında bilmediğim bir çok şeyi sayfanızda bulup öğrendim, teşekkürler 🙏🏽🙏🏽🙏🏽

 5. Bu cinsi sahiplenmeden önce mutlaka veteriner kontrolünden geçirin. Yaklaşık 6 ay önce sahiplendim ve şu an 9 aylık. Büyüdükçe yürümesi değişti ve sağ patisini sürekli kaldırmaya başladı. 2 gün önce röntgen çektirdiğimde osteodistrofi olduğunu öğrendim. Gözünümün önünde sürekli, gördükçe içim sızlıyor. Ömür boyu eklem destekleyici kullanacak ve maliyetli işler.

 6. Merhabalar benim kedimin kuyruğu normalinden çok kısa bunun sebebi ne olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup