Köpek

Yaşlı Köpekler Ne Yer? En İyi 10 Yaşlı Köpek Maması [✅ÖNERİ]

Yaşlı köpeklerin ırkına ve sağlık durumuna dikkat edilerek enerji, protein, lif, yağ ve diğer besinler bakımından zengin olan mamalarla beslenmeleri gerekir.


Yetişkin köpeklerin beslenme ihtiyaçları, yavru köpeklere kıyasla çok daha farklıdır. Yaşlı köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, yaşlanma belirtilerini geciktirmeye ve sınırlamaya yardımcı olmaktır. Bunun yanı sıra geriatrik köpeklerin kilo almaya yatkın olması nedeniyle beslenirken daha az kalorili fakat besin değeri yüksek mamaların tercih edilmesi gerekir.

Köpeğinizin Yaşlandığını Nasıl Anlarsınız?

Bir köpek hayatının yaklaşık üçte ikisini yaşamışsa, yaşlı olarak kabul edilebilir. Köpek dostlarımız bu dönemde daha hassas bir bakıma ve özel bir beslenme şeklinde ihtiyaç duyarlar. Yaşlılık, köpeklerde farklı şekillerde ortaya çıkar. Köpeklerin yaşlanma belirtileri şunlardır;

 1. Kiminin tüylerinin beyazlamasından anlaşılırken kiminin de halsizliği yaşlandığını anlamamızı sağlayabiliyor,
 2. Yaşlanmaya başlayan köpekler işitsel duyularını da zamanla kaybetmeye başlarlar,
 3. Yaşlı köpekler daha fazla uyur ve daha az oyun oynarlar,
 4. Komutlarınıza eskisi kadar uymazlar ve çoğunlukla da anlamazlar,
 5. Eskisi kadar heyecanlı ve enerjik halinden eser kalmaz (böyle olunca yaşlandığını tam olarak anlamaya başlıyorsunuz…),
 6. Daha sakin tavırlar sergilediği gibi aynı zamanda tembelleşmeye başlarlar,
 7. Kendi işini eskisi kadar görememeye başlar,
 8. Sevginize ve ilginize en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardır,
 9. Daha fazla yağ depolamaya başlar,
 10. Sağlık problemleri artar,
 11. Bağışıklık sistemi zayıflar,
 12. Bilişsel bozukluklar oluşmaya başlar.

Yaşlı Köpeklerin Yememesi Gerekenler

Yaşlı köpekler ne yememelidir

Yaşlı köpeklere verilmemesi gereken besinlerden bazıları şunlardır;

 1. Soğan ve sarımsak,
 2. Şeftali,
 3. Erik,
 4. Hurma,
 5. Maya,
 6. Üzüm,
 7. Alkol,
 8. Şeker ve sakız,
 9. Kafein,
 10. Çikolata,
 11. Tuz,
 12. Süt,
 13. Et yağları.

8 Maddede Yaşlı Köpekler Ne Yer

Zamanla yaşlı köpekler iştahlarını kaybetme ve sonuç olarak yiyecek alımlarını azaltma eğilimindedir. Bu nedenle, yetersiz besin alımından kaynaklanan sorunları önlemek için gıda rutinine özen gösterilmelidir. Bunu sağlamanın en etkili yolu, iyi bir beslenme programı ve kaliteli mamalardır.

1- Kaliteli Mama

Yaşlı köpek maması seçimi yaparken köpeğinizin yaşına uygun kaliteli bir mama tercih etmelisiniz. Geriatrik köpekler için üretilen özel mamalar, onların ihtiyaç duyduğu besin değerlerini en uygun miktarda sağlar. Malzemelerin hazırlanma ve öğütülme şekli sindirilebilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle hazır mama alırken bu kriterlere uygun seçimler yapmanız, yaşlı köpek dostunuzun sağlığı açısından çok daha faydalı olacaktır.

İşinize Yarayabilir: Yaşlı Köpek Maması Satın AL➡️

2- Bol Proteinli Besinler

Yaşlı köpeklerin sindirim hızı ve besin emilimi azalır. Bu nedenle daha sağlıklı ve protein açısından daha zengin mamalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra kolayca sindirilebilir yiyeceklerden günlük bir porsiyon yemeleri yaşlı köpeğiniz için yeterli olacaktır. Yüksek protein alımı, böbrekleri kötü etkileyebilir. Bu nedenle de ideal olan, yaşlı köpeklerin mamasındaki protein miktarının ideal seviyede tutulmasıdır.

3- Düşük Kalorili Besinler

Yaşlı köpekler, kilo almaya yatkınlardır. Onları beslerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kilosuna göre mama seçimi yapmaktır. Çünkü her yaşta karşılaşılabilen obezite (aşırı şişmanlık), yaşlı köpekler için çok daha zor ve sancılı bir süreç olur. Bu nedenle düşük kalorili mama tercih etmelisiniz. Bu sayede onun daha sağlıklı olmasını ve çok daha uzun süre birlikte kalmanızı sağlayabilirsiniz.

Yaşlı köpekler ne yer

4- Düşük Karbonhidratlı Besinler

7 yaşından itibaren, özellikle büyük ırklar için, köpeğin mamasında daha az yağ ve karbonhidrat, daha fazla miktarda lif ve protein olmalıdır. Bunun yanı sıra tüm vücudu dengelemek ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için vitamin takviye edilmesi gerekir. Yaşlanmaya bağlı olarak köpeklerde birçok hastalık ortaya çıkmaya başlar. Bu sağlık sorunlarının önüne geçilebilmesi için karbonhidratların azaltılması ve kilo kontrolüne yardımcı olan, kolay sindirilebilir mamalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra yüksek besin değeri olan ve içeriğinde bol miktarda protein olan yiyecekler, yaşlı köpeklerin beslenmesi açısından en ideal tercihlerdendir.

5- C Vitamini

Köpeklerde yaşlanmanın en belirgin belirtileri arasında görme kaybı, işitme, komutları anlamada zorluk gibi durumlar yer alır. Bu tarz durumlardan en iyi korunma biçimlerinden biri, gıdanın içeriğinde veya takviyelerde C vitamini kullanılmasıdır. Tüm bunlar, kaliteli bir yaşlı köpek maması içerisinde bulunan besin değerleridir.

6- Bol Su

Yaşlı köpekler bol su içmeyi istemeyebilir ve bu konuda da ısrarcı davranabilirler. Ya da kimi zaman içmekte biraz zorlanabilirler. Bu nedenle devamlı bol miktarda temiz, tatlı su vermelisiniz. Eğer zorluk çekmeye devam ediyorsa, sıvı miktarı yüksek mamalar verebilirsiniz. Az su içmek, zaten sağlık sorunlarına karşı açık hedef haline gelen yaşlı köpekler için sakıncalı durumlar oluşturabilir. Bu da onun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Köpeğinizle daha uzun süre bir arada kalmak istiyorsanız, onun daha fazla su tüketmesini sağlamalısınız.

Köpekler ne yer

7- Yumuşak Mamalar

Yaşlanmaya başlamış olan köpeklerde diş sorunları çok fazla görülmeye başlar. Bir veterinerin yardımıyla köpeğinizin dişlerinin durumu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede yaşlı dostunuzu hangi mama çeşitleriyle beslemeniz gerektiği hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz. Köpeğinizi bu süreçte daha yumuşak yiyeceklerle beslemeniz gerekir. Eğer kuru mama yediriyorsanız biraz su ile ıslatarak yumuşatabilir ve köpeğinizi bu şekilde besleyebilirsiniz.

8- Yaşlılığı Kolaylaştıracak Besinler

Bazı besinler, temel beslenme işlevlerinin ötesine geçerek köpeklerde yaşlanmaya bağlı oluşan hastalıkları önleyici etkiye sahiptir. Bu besinlerin tüketilmesi, yaşlı köpeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Peki, yaşlı köpekler için çok faydalı olan bu besinler nelerdir?

Köpekler ne yemeli

🥦Pancar: Bu besin, kolayca metabolize edilen ve gerekli enerji takviyesini sunan özelliklere sahip olması nedeniyle yaşlı köpekler için en faydalı yiyecekler arasındadır. Zayıf düşmüş sevimli dostunuzu daha dinç bir hale getirmek ve yorgunlukla savaşmasına destek olmak için mutlaka pancar yedirmelisiniz. Pancar, yaşlı köpeğin kas stresini azaltmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda kas ve tendon güçlenmesini destekler.

🥕 Havuç: Yaşlı köpeklerin kansere ve çeşitli kronik hastalıklara yakalanmasını önleyici etkiye sahip olması nedeniyle mutlaka tercih edilmesi gereken bir besindir. Bunun yanı sıra daha birçok sağlık sorununu önler ve bu sayede köpeğinizin yaşlanmayla daha kolay başa çıkmasını sağlar.

🥦Enginar: Bu besinde bulunan lupeol, tümör hücrelerine karşı toksik bir etkiye sahip olduğu için yaşlı köpeklerin beslenmesinde mutlaka kullanılması gerekir. Yeterli düzeyde antioksidan alınmadığında kanser ve kalp gibi daha birçok sağlık sorununun ortaya çıkması çok olası bir durumdur. Bu nedenle özellikle de hastalıklara karşı oldukça hassas olan yaşlı köpeklerin antioksidan ihtiyacını karşılayan enginar mutlaka köpeklere verilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Ne Yer?

En İyi 10 Yaşlı Köpek Maması

Köpek maması

1- Royal Canin Mini Adult 8+ Küçük Irk Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

Yaşlı köpeklerin metabolizma hızlı yavaşlamaya başlar ve yağ biriktirmeye açıktır. Bu nedenle çok fazla kilo almamasını sağlayacak bir mama tercih edilmesi gerekir. Bu mama, küçük ırktan olan yaşlı köpeklerin hem kilo dengesini korur hem de enerji vererek yaşlı dostunuzun kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

2- Royal Canin Xsmall Ageing +12 Yaş İçin Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

Yaşlı köpeklerin bu dönemde en çok zorlandığı sağlık sorunları kalp sorunlarından ortaya çıkar. Bu nedenle sevimli dostlarımızın için mama seçimi yaparken kalp sağlığını koruyacak kaliteli bir mama tercih etmelisiniz. Royal Canin Xsmall Ageing +12 yaş için uygun olan bu mama, köpeğinizin sağlıklı yaşlanmasını sağlar ve kalp dengesini korur. Onunla daha uzun zaman birlikte kalabilmek için bu mamayı tercih edebilirsiniz.

3- Profine Düşük Tahıllı Senior Hindili Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

Yaşlı köpekler, sağlık konusunda eskisi kadar dayanıklı olamıyorlar. Bu nedenle köpek maması tercihinizi besin değeri yüksek kaliteli mamalardan yana kullanmalısınız. Profine düşük tahıllı senior hindili mama, yaşlı köpeğiniz için ideal besin değerlerini sağlayarak yaşamını daha sağlıklı sürdürmesini sağlar.

4- Hills Tavuk ve Hindili Mini Irk Yetişkin Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

Köpeklerde yaşlanmaya bağlı olarak yoğun bir şekilde diş ve ağız sorunları oluşmaya başlar. Bu mama, yaşlı dostunuzun ağız sağlığını koruduğu gibi aynı zamanda kolaylıkla sindirilebilme özelliğine de sahiptir. Sevimli mini ırktan köpek dostunuzu beslemek için şüphesiz tercih edebileceğiniz en iyi mamalardandır.

5- N&D Düşük Tahıllı Senior Tavuklu Orta ve Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

 

Taze tavuk eti ve kurtulmuş tavuk etinin birleşimi ile oluşturulmuş bu mama, yaşlı köpeklerin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini tam anlamıyla karşılar ve daha sağlıklı yaşlanma imkanı sunar.

6- Brit Care Senior Kuzu Etli Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

İçeriğinde kuzu eti bulunan bu yaşlı köpek maması, köpeğinize protein desteği sunarak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra yaşlı köpeklerde yavaşlamaya başlayan metabolizmayı hızlandırır ve kendini daha enerjik hissetmesini sağlar.

7- Brit Care Senior Light Tahılsız Somonlu Yaşlı Diyet Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

İdeal miktarlarda analitik bileşenlerden oluşan tahılsız somunlu yaşlı diyet köpek maması, kilo kontrolü sağlayarak yaşlanma sonucu yavaş yavaş artmaya başlayan kilo dengesizliğini yeniden düzenler. Aynı zamanda oldukça lezzetli bir mama olmasıyla da köpekler tarafından çok sevilen bir mamadır.

8- Reflex Plus Kuzulu Orta ve Büyük Irk Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

7 yaşını geçmiş olan yaşlı köpekler için en ideal mamalardan biri de en iyi köpek maması markaları arasında yer alan Reflex markası tarafından üretilen bu mamadır. Mısır koçanının hidrolize edilmesi ile elde edilen bu mama, yaşlı köpeğinizin besin ihtiyacını tam anlamıyla karşılayabilen bir mamadır. Yaşlı köpek dostunuzun çok lezzetli bulacağı bu mamayı tercih ederek onu mutlu edebilirsiniz.

9- Hills Tahılsız Tavuklu Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

Yaşlanmaya başlayan köpeklerin sindirim sistemi ve bağışıklığı eski sağlığını kaybetmeye başlar. Bu nedenle onun bu sorununa destekçi olacak kaliteli bir mama ile daha sağlıklı yaşlanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu mama, yaşlı köpeklerin protein ihtiyacını da karşılayarak daha güçlü kas yapısına sahip olmasını sağlar.

10- Bosch Mini Senior Küçük Irk Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı köpek maması

 

Küçük ırk yaşlı köpekler için en ideal tercihlerden biridir. Yaşlı köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini karşılamanın yanı sıra bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar. Böylelikle sevimli yol arkadaşınızla daha uzun süre sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

Yaşlı Köpek Maması Kaç Yaşında Verilmelidir?

7 yaşından sonraki dönemde köpekler yaşlı köpek mamasıyla beslenebilir.

Köpeğin Yaşlı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin tüyleri beyazlamaya başladıysa ve artık eskisi kadar hareketli değilse yaşlı olduğu anlaşılabilir.

En İyi Köpek Maması Hangisi?

En iyi köpek maması, köpeğin ırkına ve sağlık durumuna göre seçilen, besin değeri yüksek olan mamalardır.

Köpekler Kaç Yaşında Yaşlı Sayılır?

Köpekler, 7-8 yaşından itibaren yaşlı olarak değerlendirilir.

Yaşlı Köpekler Kaç Saat Uyur?

Yaşlı köpeklerin uyku ihtiyacı ortalama günlük 15-16 saattir

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Dostum Hera 10 yaşına geldi artık onun için yetişkin mamadan yaşlı mamaya geçiş yapmayı düşünüyorduk ama çok seçici ve dişleri hassas olduğu için mama seçimi yapmakta kararsızdık bu makale gerçekten bilgi verici çok işime yaradın onun için teşekkürler 😌

 2. Royal Canin Mini Adult 8+ Küçük Irk Yaşlı Köpek Maması kullanıyorum dostum için, taneleri ince ve yumuşak hem tüketmesi hemde sindirmesi daha kolaylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup