Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Tibet Mastifi

Ana Sayfa » Genel » Tibet Mastifi
Tibet Mastifi

Köpeklerin en pahalısı hangisidir? Tabi ki Tibet Mastifi. Yaklaşık 2,4 milyon dolar değerinde olan bu köpek, özellikleri, cinsi ve davranışları bakımından diğer evcil köpeklerden farklıdır.

Tibet Mastifi köpekler, aslanları andırırlar. Boyunlarında aslanlarda olduğu gibi yele vardır. Bu özellikleri, köpeklerin en çok dikkat çeken özelliğidir. Güçlü yapısı ile ön plana çıkan köpek, Çin, Nepal ve Tibet gibi yerlerde çoban köpeği olarak kullanılıyor. Öyle ki bu köpekler, bir leopara karşı bile direniş gösterebilecek güce sahiptirler.

Tibet Mastifi

Milattan öncesine dayanan bir geçmişe sahip olan Tibet Mastifi, kangal köpekler gibi çoban köpeği olarak yetiştirilerek evcilleştirilmiş bir cinstir. Ancak başında da belirttiğimiz gibi bu köpekler, bir leopara karşı bile mücadele edebilecek güçlü yapıdadırlar. Boy ve kilolarını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek. Çin uygarlığına kadar giden bir kökene sahip olan Tibet Mastifi, “asil kan” köpek türlerindendir. Köpek hakkında söylenenler sadece “asil kan” ile sınırlı değil tabi ki. Marco Polo, Tibet Mastifi’ni tabir ederken “Bir eşek kadar yüksek ve sesi bir aslanın sesi gibi güçlü” ifadelerini kullanmaktadır.

Tibet Mastifi

Tibet Mastifi, sevilebilecek köpek cinslerinden değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi güçlü yapısı ile leoparlara karşı bile direnç gösterebilen bu köpekler, daha çok yaylada beslenen türlerdir. Ancak illa evde beslenmek isteniyorsa, etrafı çitlerle örülmüş bir bahçede beslenmesi en uygunu olacaktır. Sahiplerine karşı koruma içgüdüsüne sahip olan bu köpekler, bu içgüdü ile başkalarına zarar verebilecek türlerdir. Bugüne kadar çok fazla ısırma vakasına karışmasalar da ağırlıkları 80 kilogramı bulan Tibet Mastifi köpeklerin ısırması durumunda, karşısındaki kişide yaratacağı psikolojik etkinin ne kadar güçlü olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Tibet Mastifi

Tibet Mastifi nasıl beslenir?

Diğer köpek ırklarından farklı olarak ön plana çıkan Tibet Mastifi, beslenme konusunda da farklılığını ortaya koyuyor. 2 aylık bir mastif, ortalama olarak 15 kilogramdır. Haliyle hızlı büyümesi ile dikkat çeken bir ırktır. Dolayısıyla beslenmesi de diğer köpek ırklarına göre daha masraflıdır. Erkek Tibet Mastifi, pişirilmiş et yerken, dişi köpekler çiğ et yemeyi tercih ederler.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Tibet Mastifi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır