Köpek

Tibet Mastifi Bakımı ve Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik

 

Dünyanın en büyük ve en pahalı köpek fiyatları listesinin ilk sıralarında yer alan Tibet Mastifleri, binlerce yıldır Himalayaların en güçlü koruyucuları olarak bilinir. Yerden yükseliği 70 cm, boyu 90 cm ve üzeri olan Tibet Mastifi, Erkeklerde 55-80 kiloya dişilerde 50-60 kiloya kadar çıkabilir. Yaklaşık ömrü kaliteli bakılmaya göre 13-20 yıl arasında değişiklik gösterir.

Safkan Tibet Mastifi Genel Özellikleri

Büyük ve ürkütücü görünüşlerinin yanı sıra gayet nazik ve kibar olan Tibet Mastifleri, cüsselerine ve tüy yapılarına göre bakımı orta derece kolay olan köpek cinsidir. Küçük bir köpek olarak evde beslemeye başladığınızda sanki o dev boyutlara hiç gelmeyecekmiş hissi verir. Ancak 2 yaşına geldiklerinde belki eve sığmayacak dev bir dostunuz olacaktır.

Boyut Dev
Renk Kahverengi, Siyah, Gri ve Altın
Uzunluğu Erkeklerde 90 cm, Dişilerde 80 cm
Ağırlık Erkeklerde 80 Kilo, Dişilerde 60 Kilo
Beslenme Çoğunlukla Etobur
Bakım Zorluğu Orta ve Zor Seviye
Irk Sınıflandırılması Çoban ve Koruma Köpeği

Günümüzde Tibet Mastiflerinin saf ırklarını Tibet’te dahi bulmak çok zordur. Yüzyıllardır kırsal alanda çoban köpeği olarak kullanılan Mastiflerin, nesiller boyu bakıcılığını yapan ailelerden saf ırk olarak bulmak mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir: Safkan Köpek Nasıl Anlaşılır? (Ayrıntılı Anlatım)

Tibet Mastifinin Öne Çıkan 10 Özelliği

♦ Tibet Mastifleri genellikle sabah ve akşam saatleri aktiftir. Serbest zamanlarınız bu zaman dilimlerini içermiyorsa, köpeğin egzersizleri için uygun olmayacaktır.

♦ Her ne kadar çok büyük boyutlara ulaşsalarda evlerde ve apartmanlarda bakılabilirler. Evlerde ve iç mekanlarda çok sakin olurlar.

♦ Dış mekanlarda aşırı sahiplenme ve koruma içgüdüsü olduğundan kesinlikle tasmasız sokağa çıkarılmamalıdır. Özelikle yürüyüş rotalarının sürekli değiştirilmesi, Tibet Mastiflerinin bölgeci tavrının etkisini azaltmaya olumlu etki yapacaktır.

♦ Genel karakteristik özelliği olarak bağımsız, huysuz ve inatçı olabilirler. İnsanların ruh hallerine karşı da inanılmaz duyarlıdırlar. Çocuğunuzla ya da eşinizle tartıştığınızda sizin sinirli ve üzgün ruh halinizi anlayıp üzülebilirler.

♦ Geceleri yalnız başına dışarda bırakılan Tibet Mastifleri çok havlayarak sizi rahatsız edebilirler. Ev içinde bakılmaya ve uyumaya alışmış olmaları ya da size ulaşabilecek herhangi bir tehdite karışılık vermekten mahrum olması Tibet Mastiflerini çok huzursuz yapar.

♦ Her korumacı ve bölgeci köpekte olduğu gibi Tibet Mastiflerinin de sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Sosyalleşmeyen bir tibet mastifi tanımadığı insanlara, köpeklere ve diğer canlılara karşı oldukça agresif ve saldırgan olabilir.

♦ İlk kez köpek besleyenler için Tibet Mastifleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Kendine güvenen, daha önce başka bir köpek besleme tecrübesi olan sağlam ve tutarlı bir sahip gerekir. Çekingen ve pasif bir kişilik için önerilmeyecek bir köpek cinsidir.

♦ Uygun fiziksel ve zihinsel aktiviteler yapılmazsa sıkılabilirler. Bu da agresifliğe ve havlamaya yol açar. Onların yaşam tarzına uygun egzersiz programı oluşturulmalı, aksi taktirde evinizdeki eşyaların bir kısmı onun keskin dişlerine maruz kalacaktır.

♦ Yavruluk dönemlerinde küçük çocuklarla beslenmeleri uygun olsada, Tibet Mastifleri çocukların bağırmalarını, ağlamalarını ve agresif tavırlarını kendilerine eylem olarak görüp karşılık verebilirler. Bundan dolayı çocuk olan bir evde beslenmesi önerilmez.

♦ Bir Tibet Mastifi satın almak istiyorsanız, kendi sektöründe ismi olan ve sağlıklı köpeklerin bulunduğundan emin olduğunuz yerlerden almalısınız. Köpeğin özelliklerinden anlamayan ve hastalık taşıması muhtemel diğer köpeklerle beraber tutulan mastifler, sağlıksız ve huzursuz olabilirler.

Tibet Mastifi Kişiliği

Tam manasıya bir ”kişilik” denilebilir. Birçok konuda bağımsız ve inatçı olan Tibet Masifleri, çoğu zaman ona bir evcil hayvan yerine eşit şartlarda olan bir insan olarak davranılmasını ister.

Sahiplerini gerçekten memnun etmek isteyen mastif köpekleri, arada sırada size kendi gündemi ve isteklerinin de olduğunu hatırlatacaktır. Korumacı ve sahiplenici tavırları, yabancılara karşı mesafeli oluşu mastiflere ayrı bir hava katar.

Irk olarak sosyal olmayan ancak beslenmesini kolaylaştırmak adına kesinlikle sosyalleşmesi gereken bir ırktır. Kalabalık ortamlara götürmek, evlere düzenli ve sürekli ziyaretçi çağırmak, köpekler için uygun parklara götürmek sosyalleşmesinde önemli rol oynayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Köpekler İçin Zorunlu Aşı Listesi

Tibet Mastifi Bakımı

Tibet Mastifleri egzersiz yapabilecekleri geniş bahçeli evlerde bakılmaları uygundur. Dar alanlar, küçük bahçeler mastiflerin hareketlerini kısıtlar ve sosyalleşmelerine olumsuz etki yapabilir.

Ağır kürkü kuru sıcaklara karşı çok dezavantaj olmasa da, yağmurlu, karlı ve nemli yüksek güneş altında kalmaları onları zor duruma sokar. Bundan dolayı güneşli havalarda gölgede ve temiz suya ulaşabilecek konumda tutulmaları önemlidir.

Günlük egzersiz ihtiyaçları 20-30 dakika arasında orta hızda bir yürüyüş ya da bahçede oyun oynama şeklinde giderilebilir. Kendi boyutlarına yakın boylarda olan köpeklerle de oynamaktan zevk alacaklardır.

Tibet Mastifi Yavruları 1 yaşına girene kadar fiziksel gelişimlerini tam olarak tamamlayamazlar. Herhangi ortopedik bir rahatsızlığın önüne geçmek adına öncelikle bahçelerde oyun olarak enerji atmalarını sağlayın. Uzun metrajlı yürüyüşlerden de kaçının.

Tibet Mastifi Dış Görünüşü ve Kürk Bakımı

Tibet mastiflerinin kürk yapısı kalın, ağır ve kaba olan üst kısım, daha ince ve seyrek tüy yapısına sahip orta kısım omak üzere ik katmandan oluşur. Üst kaban kesinlikle düzdür asla kıvırcık, ipeksi yada dalgalı değildir.

Ağır bir yele boynu ve omuzları kaplar, kuyruk ve göğüs kısmında daha sık tüy olmak üzere boynunun etrafını örten yele yapısı vardır. Yele dişilere oranla erkeklerde daha iri ve daha büyük olur.

Bazı Tibet Mastiflerinde göğüste ve ayaklarda beyaz lekeler bulunur. Ancak başka hiç bir yerinde bu lekelerden bulunmaz. Bu leke renkleri genelde baskın rengin daha açık tonlarında olur. Her ne kadar görünüş olarak kusurlu gözüksede, köpeğin refakatçi ve koruyucu olma özelliğini etkilemez.

Tibet Mastifleri yaşadıkları iklime göre mevsimsel olarak çok az tüy döker ya da hiç tüy dökmeyebilir. Ölü veya gevşek tüyleri temizlemek için köpek fırçası ile haftada en az 3 kere taramanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Etkili Tüy Bakımı Yöntemleri ( Ayrıntılı Anlatım )

Bu köpek cinsinin kokusu kaba bir kürke sahip olmasına rağmen çok azdır. Ayda 1 kez yıkanması tibet mastifleri için yeterli olacaktır. Kuyruk kısmının karışık olmamasına ve gerektiği gibi ılık suyla köpek şampuanları kullanılarak yıkanmasına özen gösterin.

İlginizi Çekebilir: Köpek Yıkama Rehberi ( Ayrıntılı Anlatım )

Tibet Mastifi Diş, Kulak ve Tırnak Bakımı

Haftada en az 1 kez dişlerinin fırçalanması gerekir.

Yaşları ilerledikçe dişlerde tartar oluşumunun artması ağız içinde zararlı bakterilerin oluşumuna neden olur. Yavruluktan itibaren dişlerinin fırçalanmasına alıştırılmalıdır. Yumuşak uçlu diş fırçaları ve köpekler için özel üretilmiş köpek diş macunu kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Ağız Sağlığı Bakımı ( Ayrıntılı Anlatım )

Her hafta düzenli olarak kulak temizliği yapılmalıdır.

Parazit, kızarıklık ve bakteri üremesinin önüne geçebilmek adına haftalık olarak köpeklerin kulak kontrolleri yapılmalıdır. Kulakları gerektiği gibi pamuklu bir top ve veterinerinizin önerdiği kulak temizleme spreyi kullanarak temizlemelisiniz.

Uzama durumuna göre her ay 1 ya da 2 defa tırnaklarını gerektiği kadar kesmelisiniz.

Zeminde yürürlerken tırnakların zemine çarpıp çıkardığı sesten uzun yada kısa olduklarını anlayabilirsiniz. Eğer çivi sesi çıkarıyorsa uzundur ve kesilme zamanı gelmiştir. Tırnak bakımı pati ve yürüyüş sağlığı için birde halılara takılıp yırtılmaları önlemek için gerekli bir bakımdır.

Tibet Mastifi Eğitimi

Evinize getirdiğiniz ilk gün mastif yavrularını eğitime başlayabilirsiniz. Akıllı ve zeki olduklarından çabucak öğreneceklerdir. Temel itaatlerde daha başarılı olan bu ırk, büyüdükçe kendine ait doğruları olması nedeniyle tam anlamıyla eğitilebilen köpek cinslerinden olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklere Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? (Ayrıntılı Anlatım)

Köpek kulübeleri sıkıldıklarında ve istirahate çekildiklerinde mastifler için koruyucu bir sığınak görevi görür. Bazı temek eğitimleri almasında da yardımcı olacak bu kulübeler, asla cezalandırmak amacı ile kullanılmamalıdır.

Büyük cüssesi ve ağrılığıyla sizi istediği yöne çekebilecek güçte olam tibet mastiflerinin tasma eğitimi de oldukça önemlidir. Tasma eğitimini profesyonel köpek eğitimi yapan güvenli yerlerden almanız çok gerekir. Yürüyüşlerde problem yaşamama adına bilinçli bir şekilde eğitim alması hem sizin hemde onların huzuru için gereklidir.

Sosyalleşmenin zor olduğu bu köpek cinsi sadece diğer köpeklere karşı aşırı baskın olmakla kalmaz, evi ve aileyi aşırı derece de korumaya eğilimli olmaları onları agresifleştirir. Bundan dolayı eve sürekli ziyaretçiler kabul ederek burayı farklı canlılarla da paylaşabilmeyi öğretmek gerekir. Köpeklerin dolaşabildiği sosyal alanlar ve mağazalarda bu duruma destek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: 10 Adımda Köpek Sosyalleşme Eğitimi

Doğru eğitim, tutarlılık ve sosyalleşme ile Tibet Mastifleri sizi koşulsuz olarak seven, koruyan harika bir aile üyesi olabilir.

Tibet Mastifi Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önerilen miktar günlük iki öğün kaliteli köpek maması kullanılmasıdır.

Genelde köpek sahiplerinin yaptığı en büyük hata köpeklerin boyutuna göre beslemeye çalışmalarıdır. Köpekler cinslerine, yaşına ve hareket aktivitesine göre beslenilmelidir. Aktif küçük bir ırk köpek bir kangaldan daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilir.

Sürekli su kabının yanında duran köpek mama kapları dolu vaziyette beklemesi düzensiz beslenmenin ve aşırı kilo almanın önüne geçmede en büyük engeldir. Fazla kilolar köpeğinizde diyabete ve daha birçok hastalığa neden olur.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Mama Dışında Ne Yerler?

Önemli Not: Kaliteli ve doyurucu mama seçimi Tibet Mastifleri için önemli yer tutar. Günde iki kez mama kaplarının doldurulup köpeğin aktifliğine göre miktarının seçilip, ona en uygun mamanın tercih edilmesi, köpeğinizin hem sağlıklı olmasına hemde hastalıklara yakalanmamasına katkı sağlar.

Tibet Mastifi Tarihi

İsminden de anlaşılacağı gibi Tibet Mastiflerinin ana vatanı Tibettir. Tibet dış dünyaya karşı kendisini çok iyi izole etmiş, bundan dolayı da tibet mastiflerinin tarihe giriş yılı tam olarak bilinmemektedir. Elde edilen DNA kanıtları 5000 yıl öncesinde mastif köpeklerinin Tibet ve çevresinde yaşadıklarını bildiriyor.

1800’lü yılların başında Samuel Turner isimli yüzbaşının anı defterlerinde ” dev köpekler ” olarak tabir ettiği tibet mastifleri, 1847 yılında ilk defa İngiltere’ye ithal olarak getirildi.

Hindistan Valisi Lord Hardinge’den Kraliçe Victoria’ya hediye etti. 1873 yılında kurulan England’s Kennel Kulub (İngiltere Köpek Kulubü) tarafından resmî ırk olarak kabul edildi. O zamanlar ki lakabı ” Tibetten Büyük Köpek ” olmuştur.

1950’li yılların sonunda Amerika’ya ithal olarak gönderilen Tibet Mastifleri, insanların ulaşımı olmayan bazı çiftliklere götürüldü. Genetik bir kaç oynama yapılan ve üretilen Amerikan Mastifleri ırkı oluşturuldu. 1980’li yıllarda The Mastif Club of America (Amerikan Mastifi Klübü) kurularak ırk resmîleştirildi.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu ırkı özellikle takip edip hakkında bilgi verici makaleleri hep okurum. Sunmuş olduğunuz yazı dizisi gerçekten çok faydalı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup