Köpek

Doberman Köpeği: Bakımı, Kişiliği ve En İlginç 10 Özelliği

Doberman cinsi köpekler, 1860 yılında Almanya’da üretilen, ürkütücü görünümüne rağmen aslında çok duygusal ve sahibine bağlı olan bir köpektir.  

Doberman, birçok insanın gözünde sert ve ürkütücü bir köpek türüdür fakat onun gözüne baktığınızda ne kadar duygusal bir yapıya sahip olduğunu ve sahibine ne kadar bağlı olduğunu görebilirsiniz. Bu köpeği sahiplenirken dikkat etmeniz gereken şey, ne çok sert, ne de çok ürkek bir karakter yapısına sahip olmadığına dikkat etmelisiniz.

Orijinal Doberman Özellikleri

Doberman köpeği özellikleri

Enerji seviyesi: Yüksek
Oyunculuk: İyi
Egzersiz ihtiyacı: Yüksek
Diğer köpeklerle iletişimi: Orta
Diğer petlerle iletişimi: Orta
Çocuklarla anlaşma: Orta
Eğitilebilirlik düzeyi: Yüksek
Yabancılara davranış: Mesafeli
Korumacı özellik: Yüksek
Sahibine bağlılık: Yüksek

İlginizi Çekebilir: Orijinal Köpek Nasıl Anlaşılır?

Doberman Köpekleri Hakkında 10 İlginç Bilgi

1- Doberman köpek cinsi, yabancılara karşı temkinli ve mesafelidir fakat aile bireylerine karşı bir o kadar nazik ve sevgi dolu canlılardır.

2- Sahibine kolayca alışır fakat diğer hayvanlar için aynı şey söylenemez. Çünkü diğer hayvanlara karşı daha saldırgan davranışlar sergilemeye meyillidir.

3- Bu köpekler çok enerjik ve atletiktir. Bu nedenle onlara ihtiyacı olan hareketliliği düzenli olarak sağlamalısınız.

4- Dobermanlar temiz ve çok fazla kokmayan köpeklerdir. Bu nedenle her köpek gibi onların da yaşam alanlarının temiz ve hijyenik tutulması çok önemlidir.

5- Aktif bir yaşam tarzına ve hareketliliğe sahip olanlar için en ideal hayvanlardır. Ayrıca kilo problemleri yaşayanlar için de çok destekçi bir dosttur.

6- Çalışkan ve hizmet etmeye yönelik hayvanlardır. Sahibini mutlu etmek ve komutlarını dinlemek, onun için bir yaşam standardıdır.

7- Sahibine mükemmel bir şekilde itaat eder ve sadıktır fakat tahrik edildiğinde çok ciddi tepkiler gösterebilir.

8- Mükemmel bir muhafız ve bekçi olabilme özelliğine sahiplerdir. Aynı zamanda K9 eğitimi de verilebilen bir köpek türüdür.

9- Sinir sistemi zayıf olan Dobermanlar cesurdur. İyi bir eğitim almadıklarında saldırgan ve başkaları için tehlikeli olabilir. Bu köpekler sosyal canlılardır ve aile bireyleriyle kolaylıkla anlaşabilir, bulunduğu ortama rahatça adapte olabilir.

10- Dobermanların doğası, korkunç görünümlerine rağmen yumuşak ve sevgi doludur. (Tabi bu durum genellikle sahibi ve aile bireyleri için geçerli olur.)

Doberman Köpeği Kişilik Özellikleri

Dobermanlar gard ve bekçi köpekleri olarak bilinse de aynı zamanda sahibine ve ailesine bağlı olma özelliğine sahip olmasıyla ideal bir aile köpeği de olabilir. Sadakat ve bağlılık seviyesi yüksek olan bir köpek türüdür. Dobermanlar tüm köpek ırkları arasında sahibine en çok bağlı köpeklerdendir. Dolayısıyla sahibinin insanlarla ve diğer köpeklerle olan ilişkisini kıskanabilir. Bu noktada en önemli şey eğitimdir. Kıskanç bir yapıya sahip Dobermanların ne kadar iyi eğitildiği ve kontrol altına alındığı bu tarz durumlarda en büyük etkiye sahip etkendir.

1- İtaatkar 2- Korkusuz ve Emin 3- Atik
4- Zeki 5- Enerjik 6- Sadık

Dobermanlar diğer köpek türlerine kıyasla çok fazla sosyal olan bir köpek türü değildir. Hayatı tamamen sahibine odaklı yaşayan bir köpektir ve diğer köpeklerle kolaylıkla kavga edebilir. Bu nedenle bir Doberman sahibiyseniz, diğer köpeklerle kavga etmemesi adına iyi bir eğitim vermeniz ve kontrol altında tutmanız gerekir.

Doberman Evde Beslenir mi?

Doberman evde beslenir mi

Doberman cinsi köpekler, ürkütücü görünüme ve iri bir yapıya sahip olması nedeniyle dışarıda beslenmeleri gibi görünüyor olsa da aslında ev yaşantısına çok daha uyumlu hayvanlardır. Bu köpeklerin tüy yapısı kısadır ve bu nedenle de soğuğa karşı pek dayanıklı değillerdir. Bu nedenle de ev yaşantısına daha uygundur ve evde beslenebilir. Aynı zamanda Dobermanların tüy yapısı da kısa olduğu için çok fazla tüy dökülmesi de görülmez.  Olursa da çok az bir düzeyde olur ve çok fazla koku da yapmaz. Deri hassasiyeti yüksek olduğu için sert bir zeminde yatırılmamalıdır. Aksi takdirde eklemlerinde sorunlar oluşabilir.

Doberman Köpeği Fiziksel Özellikleri

Doberman köpeğinin fiziksel özellikleri

 

Renk: Kızıl, siyah, bakır, kahverengi
Boy (erkek): 66–72 cm
Boy (dişi): 61–68 cm
Kilo (erkek): 40–45 kg
Kilo (dişi): 32–35 kg
Ortalama yaşam süresi: 10–13 yıl
Kürk yapısı: Kısa ve pürüzsüz
Bacak yapısı: Dik

İlginizi Çekebilir: Köpeğinizin Tarzını Yansıtan Birbirinden Güzel 10 Köpek Kıyafeti

Doberman Köpek Cinsi Eğitimi

Doberman köpek cinsi, en iyi eğitilebilen köpek türleri arasında yer alır. Köpek eğitimi yarışmalarına göz attığınızda yoğunlukla Doberman cinsi köpeklerin olduğunu da görebilirsiniz. Bu köpek türünün en ilgi çekici olumlu özelliği, sahibinin gözüne ve komutlarına en çok bakan köpek olmasıdır. Köpekler sahibinin sözüne ne kadar odaklıysa o kadar kolay eğitilebilir. Her köpekte aranan bu özellik, Dobermanlarda üst seviyelerde bulunuyor. Dolayısıyla bu özellik onları daha kolay eğitilebilir, itaatkar bir köpek yapıyor.

K9, arama kurtarma ve narkotik köpeklerini kapsayan bir eğitim sistemidir. Dobermanlar da ise bu eğitim sistemine uygun köpeklerdir.

🐶İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?

Doberman Köpeği Bakımı

Doberman köpeğinin bakımı

Doberman köpeği, kısa ve pürüzsüz bir tüy yapısına sahiptir. Bu nedenle çok fazla tüy bakımı gerektirmez. Bu köpekler aynı zamanda çok fazla tüy dökmeme özelliğine sahip oldukları için hipoalerjenik bir türdür denilebilir. Dolayısıyla köpek tüyüne alerjisi olanlar ya da çok fazla tüy dökülmesinden rahatsız olanların besleyebileceği bir köpektir.

Doberman’ın kulak bakımı haftalık olarak düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda diş, ağız kontrolü ve bakımı da bu köpekler için oldukça önemlidir. Kısa bir tüy yapısına sahip olan bu köpek türünün çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Fakat ölü tüylerin temizlenebilmesi için yumuşak bir fırça vasıtasıyla fırçalanması gerekir.

🐶İlginizi Çekebilir: Köpek Yıkama Rehberi

Doberman Köpeği Sağlığı

Doberman köpeğinin sağlığı

 

Dobermanlara sağlık açısından bakıldığında çok fazla dayanıklı olmadığını söyleyebiliriz. Kısa tüylü olmaları, onları sert hava koşullarına karşı daha dayanıksız kılıyor. Genellike bu tür köpeklerin deri ve tüy hassasiyeti çok fazladır. Dobermanın en hassas olduğu sorunlardan bazıları şunlardır;

– Uyuz,

– Egzema,

– Mantar.

İlginizi Çekebilir: Köpek Aşı Takvimi

Doberman Köpeğin Beslenmesi

Doberman köpeğin beslenmesi

Dobermanların en iyi besin kaynağı kaliteli bir kuru mamadır. Besin içeriklerinin gerekli düzeyde olduğu ve bu köpek türüne özel üretilmiş mamalar, sağlığı açısından da oldukça yararlı olacaktır. Bunun dışında bu türden bazı köpeklerde kilo alamama sorunu çok fazla görülebiliyor. Bunun nedeni kimi zaman kuru mamaya karşı tepkisi olabiliyorken kimi zaman da aşırı hareketliliğin sonucu olabiliyor. Bu tarz köpeklerin mamasına daha çok et takviyesi uygulayarak kilo almaları sağlanabilir ve daha sağlıklı olabilirler.

🐶İlginizi Çekebilir: Yavru Köpek Besleme Kılavuzu: Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Doberman Kökeni ve Tarihçesi

Doberman köpeğinin tarihi

Doberman cinsi köpeğin tarihi çok eski dönemlere kadar dayanmıyor. 1860’lı yıllarda Almanya’da üretilen, duygusal, bağlılık duygusu gelişmiş ve itaatkar bir köpektir. Köpek türleri arasında sahibinin en çok gözünün içine bakan köpek türüdür. Bu asil köpekler, İkinci Dünya Savaşı sonrasında İngiltere’de daha yaygın bir şekilde görülmeye başlamıştır.

Doberman Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Doberman İnsana Saldırır mı?

Dobermanlar yabancılara karşı daha temkinli ve saldırgan bir yaklaşım sergiler. Yabancılar ve diğer köpekler tarafından kışkırtıldığında saldırabilir.

Doberman Sahibini Korur mu?

Dobermanlar sahibine aşırı bağlı ve itaatkar bir köpektir ve onu korumak için elinden geleni yaparlar.

Doberman Kokar mı?

Dobermanlar temiz köpeklerdir ve çok fazla kokmazlar. Bu nedenle evde daha kolay bakılabilen bir hayvandır.

Doberman Çok Havlar mı?

Dobermanlar diğer köpek türlerine göre çok daha az havlar fakat köpeğiniz gereğinden fazla havlıyorsa iyi bir eğitimle bunu önüne geçebilmeniz mümkündür.

Doberman Nasıl Ortaya Çıktı?

İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Dobermanlar, Avrupa’nın kriz dönemini atlatmasıyla birlikte daha yaygın görülmeye başlamıştır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tam bir bekçi köpeği, doğru eğitimler aldığı taktirde çok iyi bir koruma olabilir. İtaat üstünlüğünü elinde tutmanız lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup