Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır? Aşının Önemi

Ana Sayfa » Genel » Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır? Aşının Önemi
Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır? Aşının Önemi

Eğer köpeğinizin aşısı yoksa her türlü viral hastalığın bulaşma ihtimali vardır. Çünkü virüsler sadece köpekten köpeğe geçmez, herhangi bir yerden virüsler bulaşabilir. Ortak kullanılan malzemeler, mama kapları gibi eşyalarla da hastalık bulaşması mümkündür. Bu yüzden aşısız bir köpeğiniz varsa sağlığı için hijyene önem vermelisiniz.

Aşısı tamamlanmamış köpeğinizi sokağa çıkartmanız büyük bir risk olabilir. Ayrıca tanımadığınız ve aşısız olma ihtimali olan köpeklerle temas halinde olup daha sonradan kendi köpeğinize temas etmeyiniz. Ayrıca çiftleşme sırasında da aşısız olan köpeğe hastalık bulaşabilir. Dolayısıyla en kısa sürede aşı programına başlanmalı ve bu süreç tamamlanana kadar ev ortamında köpeğinizi korumanız gerekir.

 

0-12 Aylık köpeklere hangi aşılar yaptırılmalıdır?

köpeklerde aşı

Yavru köpeklerde aşı oldukça önemlidir. Aşılama sonucunda viral hastalıklara karşı koruma sağlanmış olacaktır. Dolayısıyla en kısa sürede aşı tedavisine başlanmalıdır. Köpeğiniz iki haftalıktan daha büyük olduğunda öncelikle parazit tedavisi yapılmalıdır ve ardından aşı programına başlanmalıdır.

Köpeğiniz için ilk aşı en erken bir buçuk aylıkken bebeklik karması adı verilen aşı olacaktır. Bu aşı kanlı ishal ve gençlik hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Eğer bu aşı yapılmadıysa yada geç kalındıysa iki aylıktan sonra yapılması gereken karma aşı vardır. Bu aşı oldukça önemlidir. Gençlik hastalığı dışında karaciğer ve üst solunum sorunlarına karşı koruma sağlamaktadır. Bu aşı mutlaka yaptırılmalıdır.

köpeklerde aşıVeterinere aşı için götürüldüğünde ilk önce köpeğin aşıya hazır hale getirilmesi gerekmektedir ve kontrol edilir. Köpeğin aşıya uygunluk şartları sağlandıktan sonra aşı takvimine hazırlanmalıdır.

Yapılması gereken zorunlu aşılar vardır. Bunlar; karma aşı, korona aşı (kanlı ishal), bronşin aşısı (solunum), kuduz aşısıdır. Kuduz aşısı 3.5 aylıkken yapılmaktadır. Aşı programını veteriner hekiminiz doğru şekilde hazırlayacaktır.

Yavru köpeklerde aşıların yapılması çok önemlidir. Köpeğinizin hem yavruyken hem de yetişkin zamanlarını sağlıklı geçirmesini sağlayacaktır. Veteriner hekiminiz aşıyı tamamladıktan sonra size sağlık karnesi verecektir. Bu karneye klinikte uygulanan her aşı işlenecektir. Bu karneye mutlaka tarihle beraber doğru şekilde bilgilerin aktarılması gerekiyor. Yavru köpeklerde yapılan aşılar hekimizin onayına göre 14 – 21 günde tekrar edilmelidir.

 

1 yaşından büyük köpeklere hangi aşılar yaptırılmalıdır?

köpeklerde aşı

1 yaşından büyük köpeklerde yavruyken iki kere aşı yapıldığı için ve aşıların korumaları 1 sene boyunca sürdüğünden dolayı 1 yaşından büyük köpeklere senede bir kere daha önceden uygulanmış aşı programı uygulanmalıdır. Aynı zamanda veteriner hekiminiz bu konuyu düzenleyecektir ve yavruyken yapılmış aşıları tekrarlayacaktır.

Bunun haricinde aşı olmayan ancak parazitlerden koruyan ilaçlarında periyotlarını veteriner hekim belirleyecektir. Köpeklerde aşıyla yaşın bir bağlantısı yoktur, senede bir kere aşı yapılması gerekmektedir. Ancak aşı haricinde destek olarak uygulanacak tedaviler varsa köpeğinizin yaşı önemli olacaktır.

Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır? Aşının Önemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sevimli dostum ile bir gün Kuşlarınız için her şey Yavru kedi maması seçerken Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Dişi köpek mi yoksa erkek köpek mi alalım? Köpeklerde bölge savunması

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır