Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Balıklar uyur mu?

Ana Sayfa » Akvaryum » Balıklar uyur mu?
Balıklar uyur mu?

Balık besleyenlerin en çok merak ettikleri şeylerden biri de balıkların uyuyup uyumadıklarıdır. Aslında balıklar, hiçbir zaman gözlerini kırpmazlar, bu da genel olarak balıkların uyumadıkları imajını yaratır. Peki, gerçekte öyle midir?

Akvaryum balıklarının göz kırptığını ya da yumduğunu gören olmamıştır bugüne kadar, bu da genelde balıkların uyumadıkları gibi bir söylentinin çıkmasına neden olmuş fakat deniz biyologlarının yaptıkları bir araştırma, bu genel görüşü ters yüz ediyor.

Balıklar uyur mu?

“Balıklar Uyumaz” Söylentisi Nasıl Çıktı?

Deniz biyologlarının yaptıkları incelemede balıkların da uyudukları görülüyor. Peki, o halde “balıklar uyumaz söylentisinin kaynağı nedir? Bu söylenti üzerine yaptığım araştırmanın beni de şaşırttığını itiraf etmem gerekiyor. Bazı balık türleri ve bilhassa köpekbalıklarının birçoğunun gözkapağı yoktur, bunun nedeni ise denizdeki mikroplara karşı gözlerinin dayanıklı olması, çevredeki ışıklara karşı duyarlı olması gibi önemli özelliklere sahip olması, gözkapaklarına ihtiyaçları olmamasını beraberinde getiriyor. Tabi tüm bu durumlar bir araya toplanınca halk arasında balıkların uyumadığı söylentisi ortaya çıkıyor, durum kesinlikle bunun aksinedir.

Balıklar uyur mu?

Hayvanlar veya diğer canlıların her birinin dinlenmeye ihtiyaçları vardır, karada yaşayan hayvanlar veya denizde yaşayan hayvanlar, dinlenmeden yaşayamazlar. Fakat tüm hayvanların fizyolojik durumu birbirinden farklı olduğu için dinlenme şekli de farklıdır. Genel olarak balıklar hakkında bilinen bazı ezberlerin aslında dayandığı bir nokta vardır. “Balık” denince sanki denizde başka türden hayvanın yaşamadığı gibi bir izlenim ortaya çıkar, fakat denizde yaşayan hayvanların sayısı neredeyse karada yaşayan hayvanlarla aynıdır. Mesela balıklarda bile bazı balıkların ömürleri 4-5 hafta kadar iken bazı memeli balıkların ömürlerinin 40-50 yıl kadar olduğu tespit edilmiştir.

Balıklar uyur mu?

Yukarıda verdiğim bilgilerden sonra, şu önemli açıklamaya yer vermeden kapatmamam en doğrusu olacaktır; Balıklar da tıpkı diğer hayvanlar gibi dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Ancak biyolojileri ve fizyolojilerinden dolayı diğer hayvanlardan farklı olarak kendilerini suya bırakarak dinlenirler. Her ne kadar gözleri açık olsa da balıklar da uyur.

Balıklar uyur mu?

Bazı bilinen doğrular yanlış olabilir. Toplum arasında genel kabul görmüş meselelerin hepsinin doğru olduğunu savunmak kesinlikle doğaya aykırıdır. Balıkların uyuyup uyumadıkları meselesi de bunlardan biridir. Daha toplum arasında doğru bilinen birçok yanlış vardır fakat konumuz hayvanlar olduğu için bu konulara çok fazla girmeye gerek duymuyorum. Hayvanların şaşırtan hayatlarıyla ilgili bulabildiğim diğer konuları da zamanı gelince sizlerle paylaşacağım.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Balıklar uyur mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Akvaryum filtreleri

Akvaryum filtreleri 18 Ekim 2017

Balık yemi

Balık yemi 05 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedi kumu neden önemlidir? Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi Köpeklerde bölge savunması Muhabbet kuşum konuşmayı öğrenmedi, neden olabilir? Discus Balığı Kaliteli mama nasıl anlaşılır?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır