Köpek

Beagle Cinsi Köpek: Bakımı, Kişiliği ve 20 İlginç Özelliği

MÖ 55’te Roma lejyonları gelmeden çok önce İngiltere’de tavşan avlamak için kullanılan Beagle köpek cinsi, meraklı, aktif, insan dostu ve uysal bir köpektir.

Beagle köpeği, tam olarak koruyucu bir köpek olarak adlandırılmasa da iyi bir bekçi köpeği ve avcı olma özelliklerine sahiptir. Azimli, yetenekli ve kararlı yapısıyla dikkat çeken bu köpekler, sahiplerine karşı sevecen ve neşeli olmalarına rağmen birçok köpekte olduğu gibi yabancılara karşı agresif ve sert bir tavır sergileme eğilimleri vardır. Sahibine karşı oldukça itaatkardır fakat eğitimleri buna rağmen biraz zor olabilir. Baskın avcı özellikleri nedeniyle bir koku aldıklarında kokunun temelini bulana kadar takip etmek gibi davranışlara sahiplerdir.

İlginizi Çekebilir: Köpeğinizin Tarzını Yansıtan Birbirinden Güzel 10 Köpek Kıyafeti

Neşeli, enerjik, cesur ve sevgi dolu olması, Beagle köpeklerini en sevilen köpeklerden biri haline getiriyor. Doğası gereği sürü içerisinde yaşamaya alışkın olan bu köpekler, diğer hayvanlara karşı nazik ve sevgi dolu olurlar.

Beagle Köpeğinin En Temel 20 Özelliği 

Beagle Köpeği Özellikleri

 1. Üç farklı renge sahip olan bu köpek türü, beyaz, açık kahverengi ve siyah renklerden oluşurlar.
 2. Sakin ve uysal yapıları sayesinde tam bir aile köpeğidir.
 3. Bu köpekler genellikle çocuklar için güvenilir ve sadık bir arkadaş olarak bilinirler.
 4. Cinsin bir diğer özelliği de doğal merakıdır. Beagle’lar her yerde meraklı burunlarını sokmaya bayılırlar.
 5. Beagle yalnızlığı pek sevmez ve uzun süre yalnız kalmak onları gergin, sinirli ve hatta agresif yapmak için geçerli bir sebeptir.
 6. İyi bir bakım uygulandığında ömrü 12 ila 15 yıldır.
 7. Oldukça sosyal bir yapıya sahiplerdir ve tek başlarına sıkıldıklarında oynamaya, çukur kazmaya, kaçmaya ve çeşitli nesneleri taşımaya başlarlar.
 8. Beagle’ın eğitim sürecinde onun zekâsını ve sizi mükemmel bir şekilde anlama yeteneğini gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız.
 9. Mutlu, çevik ve günlük yaşamda çeşitli durumlarda çok fazla seçici davranmayan bir köpektir.
 10. Bu küçük ve sevimli köpekler, çevik, enerjik ve kararlı bir tutuma sahiptir.
 11. Beagle köpeği yalnızca sadık bir arkadaş olmakla kalmaz, aynı zamanda sempatik ve neşeli tavırlarıyla kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlar.
 12. Beagle’ları, mükemmel aile köpekleri yapan özellikleri, sevgi dolu ve sevecen, uyumlu, mutlu ve arkadaş canlısı olmalarıdır.
 13. Amerika’da en çok sahiplenilen evcil hayvanlardan biridir.
 14. Küçük ve sevimli bir köpek olan Beagle, hem yetişkinler için hem de çocuklar için çok ideal bir yaşam dostudur.
 15. Burunları onlara yaşamları boyunca rehberlik eder ve kokusunu aldıkları farklı şeylerin peşinden gitmeye bayılırlar.
 16. Avcı özelliklere sahip bir köpek türüdür.
 17. Bir Beagle ile kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.
 18. Sahibinin sevgisine ve ilgisine karşı aşırı ilgilidir.
 19. Ortalama bir enerji seviyesine sahiplerdir.
 20. Apartman dairesinde beslenmeye en uygun köpek türüdür.

Beagle Köpeği İçin Eğitim Tavsiyeleri 

Ne kadar sempatik ve uyumlu olsa da, uyum sağlaması ve itaatkar bir köpek olması için elbette ki böyle bir köpeğin sürekli eğitim ve öğretime ihtiyacı vardır. Yeni bir öğrenme ve eğitim sürecine açık olan bu köpekler, zekası ve anlama kapasitesiyle eğiticisini ve sahibi şaşırtmayı kolaylıkla başarabiliyor. Onun gergin ve agresif olmaması adına düzgün bir şekilde eğitim alması gerekiyor. Bu sayede daha mutlu ve daha çevik olurlar. Beagle köpek cinsi, her gün en az bir saat egzersize ihtiyaç duyar. Aktif, enerjik bir köpek türü olmasıyla da çok fazla sevilir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir? (tıklayın)

Biliyor muydunuz?

Köpekler, sosyalizasyon dönemine ne kadar erken yaşta başlarsa, sosyalleşme eğitimi o kadar etkili ve kolay gerçekleşir. Detaylı bilgi için tıklayın.

İki yandan sarkan kulakları, kaslı ve kare vücut yapısı ve en önemlisi de üç rengin karşımı bir görünüme sahip olan bu köpekler, iyi bir eğitim almadıklarında başına buyruk hareket etme eğilimine girebilirler. Fakat yavruluk döneminden itibaren iyi bir eğitim verilirse, bu durum tam tersine gerçekleşebilir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?

Beagle Köpeğinin Kişilik Özellikleri 

Beagle kişiliği

Sabahları avcılık özelliği nedeniyle avlanma eğilimlerine girebildikleri gibi öğlen olduğunda oyun oynamaya ve çeşitli aktiviteler yapmaya başlayacaktır. Daha sonra bu küçük bebek, akşam olduğunda ise kucağınıza sırnaşıp kendisini sevginizin kollarına bırakacaktır. Sevecen bir aile köpeği olan Beagle cinsi köpekler, iletişim kurma konusunda çok iyiler. Sakin bir karaktere sahip olup kışkırtılmadığı sürece agresif tavırlar sergilemez. Gözle görülür bir şekilde av içgüdüsüne sahip olan dayanıklı bir köpek türüdür.

Beagle Köpeğinin Fiziksel Özellikleri

Uzunluk: Kısa Vücut yapısı: kaslı ve kare vücut yapısı
Tüy yapısı: Yumuşak ve kısa tüyler Kulak yapısı: İki yandan sarkan uzun kulaklar
Diz yapısı: Dizler önde Tüy rengi karışımı: Siyah, beyaz ve kahverengi
Kilo (erkek): 10–11 kg Kilo (dişi): 9–10 kg
Boy (erkek): 36–41 cm Boy (dişi): 33–38 cm
Renk: Limon ve Beyaz, White & Tan, Üç Renk, Chocolate Tri, Kahverengi ve Beyaz, Turuncu ve Beyaz, Kırmızı ve Beyaz Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl arası

 

Orijinal köpeklerde fiziksel özellikler birbirine çok yakındır. Peki, köpeğiniz orijinal mi?

Mutlaka okuyun: Orijinal Köpek Nasıl Anlaşılır?

Beagle Köpeğinin Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Beagle bakımı

Beagle cinsi köpeklerin pürüzsüz ve yoğun bir kürkü vardır. Bu nedenle tüy dökme mevsimi olan ilkbahar, sahipleri için biraz zorlayıcı geçebilir. Fakat bu sürecin etkilerini azaltmak istiyorsanız düzenli olarak dökülen tüyleri bir fırça yardımıyla toplarsanız, giysilerinize ve evinize daha az tüy dökülmesini sağlayabilirsiniz. Tüylerine uygun bir fırça ile düzenli fırçalamak, dökülmüş olan tüyleri giderdiği gibi aynı zamanda da yenilerinin daha kolay çıkmasını destekler.

🐶İlginizi Çekebilir: Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Beagle Köpeği İçin Beslenme Önerileri 

Beagle beslenme

İyi bir beslenme planı uygulandığında sağlıklı bir şekilde yaşam süren Beagle köpek cinsi, 12 ila 15 yıl arası yaşar. Evinizde bir Beagle beslemek istiyorsanız, köpeklere özgü üretilen zengin besin içeriğine sahip kaliteli bir mama tercih etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra alacağınız mamanın onun yaşına ve kilo seviyesine uygun olmasını tercih etmelisiniz. İhtiyacı olan besin değerlerini bol bol verirken yanlışlıkla aşırı kilo almasına neden olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Ne Yer?

Beaglelar için evde mama hazırlanabilir fakat evde hazırladığınız mamaların besin değerlerini uygun bir düzeyde ayarlayamayabilirsiniz. Bu nedenle de besin dengesi ayarlanmış kaliteli bir mama almanız daha uygun olacaktır.

Beagle Köpeğinde En Sık Görülen Sağlık Sorunları 

Beagle sağlık

Birçok köpek cinsinin aksine Beagle köpek cinsinin mükemmel bir bağışıklık sistemi vardır. Fakat kimi zaman çeşitli nedenlerden dolayı birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İshal Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? [⭐ÖNERİLER] (tıklayın)

Beaglar köpeğinin en çok karşılaştığı hastalıkları ise şunlardır;

 1. Aşırı kilo alma eğilimi sonucunda oluşan obezite hastalığı,
 2. Hipotiroidizm,
 3. Fizyolojik özelliklerden dolayı kulakları havasız kalabilir ve bunun sonucunda da iltihaplanma ve enfeksiyon gibi hastalıklara yakalanabilir.
 4. Katarakt, Glocoma, İris displazisi,
 5. Kas ve iskelet sistemiyle ilgili hastalıklar. Eğer köpeğinizin yürümede ve hareket etmede birtakım aksamalar ve denge bozuklukları yaşadığını görürseniz vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Kusar, Kusmaya Ne İyi Gelir, Nasıl Önlenir? (tıklayın)

Beagle Köpeğinin Tarihi ve Kökeni

beagle tarihi ve kökeni

Yüzyıllardır varlığını sürdüren Beagle köpek cinsi, MÖ 55’te Roma lejyonları gelmeden çok önce İngiltere’de tavşan avlamak için kullanılıyordu. Av köpeği olarak bilinen bu köpeğin adı “beag” kelimesinden gelen “küçük” kelimesinden gelmiştir. Çocuklarla arası çok iyi olan ve iyi bir aile köpeği olan Beagle, meraklı, gözlemci ve kararlı olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Eski bir tarihe sahip olan bu ırkın kökeni tam olarak bilinmiyor. Birleşik Krallık, İngiltere ve Büyük Britanya gibi bölgelerde oldukça yaygın bir şekilde beslenmeye başlamıştır.

Beagle Köpek Cinsi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Beagle Cinsi Köpeğine Evde Bakılır mı?

Avcı özelliklerine sahip olan Beagle cinsi, apartman yaşamına uyum sağlıyor olması sayesinde ev yaşantısına kolaylıkla uyum sağlar.

Beagle Kaç Kilo Olmalı?

Beagle cinsinin dişisi 9–10 kg arası, erkeği ise 10–11 kg arası olmalıdır.

Beagle Köpekler Tüy Döker mi?

Beagle cinsi, kısa bir tüy yapısına sahiptir ve orta seviyede tüy dökerler.

Beagle Soğuğa Dayanıklı mı?

Beagle, kısa bir tüy yapısına sahip olduğu için soğuğa dayanıklı değildir bu nedenle onu sert hava koşullarından korumalısınız.

Beagle Köpek Kaç Yıl Yaşar?

Beagle köpeği ortalama 12 ila 15 yıl arası bir yaşam süresine sahiptir.

Beagle Bahçede Yaşar mı?

Beagle bahçe yaşamına uygun bir köpek değildir bu nedenle de sahiplendiğiniz köpeği bahçede besleyecekseniz farklı bir tür araştırmalısınız.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Evde bakmak için bir cins arıyorsanız tam aradığınız bir cins bu köpek. Bende iki adet var, bu yazı dizisi birazda o yüzden dikkatimi çekti, yararlı bir içerik olmuş gerçekten 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup