Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Genel » Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl tedavi Edilir?
Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl tedavi Edilir?

Köpeklerde gençlik hastalığı olarak bilinen hastalık solunum, sindirim ve sinir sistemini etkileyen bir virüstür. Bu virüs köpek sahiplerinin en büyük korkularından bir tanesidir.

Gençlik hastalığının belirtileri olarak, göz ve burundan gelen kalın balgam tabakası, sürekli öksürme ve hapşurma, ateş, uyuşukluk, ani kusma, iştahsızlık, stres gözlemlenebilir.

 

Nasıl bulaşır?

Gençlik hastalığı bulaşıcı olan bir hastalıktır. Köpekler arasında idrar, kan ve tükürük yoluyla doğrudan bulaşabilmektedir. Öksürmek,hapşurmak, aynı kaptan yemek yemek gibi durumlarda bulaşabilir.

Ne zaman veterinere gitmeliyim?

Gençlik hastalığı oldukça büyük bir hastalıktır ve hayati tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki belirtilerle karşılaştığınız zaman vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz en doğru karar olacaktır. Ayrıca bu virüs çok kolay yayılabilir. Bu yüzden en kısa sürede tedaviye başlanması gerekir.

Gençlik hastalığı teşhisi nasıl koyulur?

köpekler neden yalanır

Gençlik hastalığı için veteriner hekimlerin uyguladığı bir takım testler bulunmaktadır. Ancak yalnızca bu testleri referans almak doğru değildir. Sadece test yaptırmak yerine veteriner hekiminiz genel olarak köpeğinizin sağlık durumunu ve sağlık geçmişini de inceleyecektir. Yapılan testin sonucu pozitif çıkarsa köpeğinizde gençlik hastalığı virüsü var demektir ancak negatif çıkarsa diğer ihtimaller de göz önünde bulundurulmalıdır.

Gençlik hastalığına karşı nasıl önlem alınmalıdır?

Öncelikle köpeğinizin aşılarının tam olması gerekmektedir. Eğer köpeğiniz yavruysa 6 hafta içerisinde gençlik aşısının yapılmış olması gerekir. Aşı dönemi 4-5 ay kadar sürecektir. Bu dönem içerisinde köpeğinize hastalık bulaşacak ortamlara ve diğer köpeklere karşı korumanız gerekecektir.

Bununla beraber köpeğinizin kaldığı yeri düzenli olarak temizlemeniz gençlik hastalığının bulaşma ihtimalini düşürecektir. Yaşadığı ortamın temiz olması herhangi bir olası hastalığa karşı da korumalı olacaktır.

Gençlik hastalığı nasıl tedavi edilir?

Ne yazık ki günümüzde gençlik hastalığını iyileştirecek bir ilaç bulunmamaktadır. Genelde veterinerler böyle bir durumda dehidrasyon için sıvı alımını ve ikincil enfeksiyonları engellemek için antibiyotik kullanılmasını tavsiye etmektedir. Uygulanan bu tedavi sürecinde köpeğiniz kendi bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışacaktır. Bazı köpekler uygulanan bu tedaviler sonucunda gençlik hastalığından kurtulabilmektedir. Ancak çoğu köpek gençlik hastalığı virüsünden dolayı hayatını yitirmektedir. Gençlik hastalığının önüne geçmek için aşıları ihmal etmeyin.

 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

En çok satılan köpek maması Kedi Kumu Nasıl Kullanılır? Evimizin minik dostları Köpek Tasması Seçimleri Nasıl Yapılmalıdır? Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba? Psittakoz Hastalığı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır