Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?

Ana Sayfa » Genel » Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?
Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?

Evcil hayvanlara verdiğimiz önem gibi sokak hayvanlarına karşı da hassas olmamız gerekiyor, onların da bir can taşıdığını hesaba katarak yolda yaralı halde gördüğümüzde müdahale etmeli ve durumu biran önce sağlık ekiplerine haber etmemiz gerekir.

Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?

Öncelikle hayvanı nerede gördüğünüz çok önemlidir, sokakta veya otoban kenarında görülen hayvanlar arasında farkın olduğunu ve yapılması gereken müdahalenin farklı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yerin neden önemi var sorusuna ise hayvanın o anki can havline bağlamak gerekiyor. Örneğin yol kenarında yaralı bir şekilde yatan hayvana yaklaştığınızda muhtemelen korku ve paniğe kapılacak ya saldırganlaşmaya başlayacak veya kendini kurtarmak adına kaçmaya başlayacaktır. Yolda görülen hayvanın kaçması neticesinde bir arabanın altında kalması riski oldukça yüksek olduğu için bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?

Yaralı hayvanlara nasıl davranılması gerekir?

Yaralı hayvanlar, sağlıklı hayvanlara göre daha tedirgin olurlar, haliyle yapılacak yanlış bir müdahale sonucunda hayvanın hayatının riske girebilmesi durumu söz konusu olur. Yardım edecek kişinin öncelikle soğukkanlı olması gerekiyor ve yaralı sokak hayvanına yaklaşırken de sakin davranması şarttır. Ancak bu şekilde hayvanı ürkütmeden yardım etmek mümkün olabilir.

Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?

Yolda köpeğinizle birlikte yürürken veya spor yaparken yaralı bir hayvan ile karşılaştığınızda öncelikle kendi köpeğinizi sabit bir yerde tutmanız gerekiyor, istem dışı hareket eden köpeğiniz belki de yaralı hayvana zarar verecek ve daha fazla acı çekmesine neden olacaktır. Bu yüzden bu konuda dikkatli davranmak her zaman için en iyisidir.

Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?

Yaralı hayvana nasıl yardım edilir?

Veteriner uzmanlar, öncelikle yaralı hayvanın sağlıklı bir şekilde koruma altına alınması gerektiği konusunda uyarıyorlar. Bir insan gibi düşündüğünüzde ve trafiğin yoğun olduğu bir yerde yaralı hayvanı gördüğünüzü varsaydığınızda kesinlikle arabaların veya diğer araçların hayvana zarar vermesini engelleyecek yöntemler bulmanız gerekiyor. Akabinde hayvanın yaralılık durumunu gözden geçirmenizde fayda vardır, kendi başınıza müdahale edebileceğiniz basit bir yaralanma ise yanınızda su varsa önce hayvana su vermenizde yarar vardır. Muhtemelen kaza geçiren hayvan çok ürkmüştür vereceğiniz su da hayvanın sakinleşmesi için yardımcı olacaktır.

Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız?

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yapabileceğiniz en doğru şey büyükşehir belediyelerinin veterinerlik biriminden destek alabilirsiniz. İnternet sitelerinden baktığınızda numaraları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

En iyi kedi maması Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir? Beta Balığı Keklik hakkında bilgi Kediler Neden Kusar? Kedim Kusuyor Ne Yapabilirim?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır