Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Shih Tzu (Şitsu)

Ana Sayfa » Köpek » Shih Tzu (Şitsu)
Shih Tzu (Şitsu)

Köpeklerin dünyasından farklı bir ırk ve değişik bir köpek cinsi ile yeniden karşınızdayım. Bu yazımda sizlere Shih Tzu (Şitsu) köpeği hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Shih Tzu köpeği nasıldır, bakımı nasıl yapılır, beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Köpekler, genellikle uysal ve akıllı hayvanlar olurlar. Sahiplerinin sözlerini ve komutlarını yerine getirir, herhangi bir sorun yaşatmadan eğitimlerini alırlar. Shih tzu köpeği de aslında iyi bir eğitime tabii tutulduğunda kesinlikle eğitilmesi mümkün olan köpeklerden olabilirler. Ancak kibirli olmaları ve soylu bir ırktan gelmeleri komutları yerine getirmesi istendiğinde çok sabırlı olmayı gerektirir.

Shih Tzu (Şitsu)

Shih Tzu (Şitsu) Cinsi

Köpeklerin çocuklarla iyi geçinmeleri, birçoğu ırkta görülen bir özelliktir. Shih tzu köpeği de ev halkı ve çocuklarla iyi geçinebilen ve oyun oynamayı seven bir ırktır. Belirgin stop ve çıkıntılı kafatası ile dikkat çeken köpeklerin alt köpek dişleri, üst köpek dişlerinden daha uzun olmasıyla dikkat çekicidirler. Asil bir soydan geldiklerini her halleriyle belli ettiren Shih Tzu (Şitsu) köpeği, yüksek duruşlu kuyruğu ve baş-kuyruk orantısı ile dikkat çekici hayvanlardır.

Shih Tzu (Şitsu)

Shih Tzu (Şitsu) Eğitimi

Uzun tüylü ve asil duruşu ile dikkat çekici köpeklerden biri olan Shih tzu, eğitimine önem verilmesi gereken ırklardan biridir. Evcilleştirilmesi ve komutları yerine getirilmesi konusunda sahibinin çok ısrarcı ve sabırlı davranması gerekiyor. Kibirli bir köpek türü olduğundan sabrı elinizden bırakmamanız en doğrusu olacaktır. Ömrü boyunca tımar edilmesi gereken Shih tzu, yavruluk döneminde tüy bakımına alıştırılırsa ilerleyen süreçler daha kolay olacaktır.

Shih Tzu (Şitsu)

Shih Tzu (Şitsu) Bakımı

Shih tzu köpeğinin kendinden en çok söz ettiren özelliğinin tüyleri olması, bakımda daha çok bu yöne ağırlık verilmesini gerektiriyor. Tüylerinin yoğun olmasından dolayı her gün düzenli olarak tımar edilmeli, yüz bölgesinde tüylerin köpeğin görme açısını engellememesi için toka veya benzeri bir şeyle bağlanması daha sağlıklıdır. Ayda bir profesyonel bakım isteyen Shih tzu köpeği, kısa tüylüler için olmasa da uzun tüylülerde tıraş önemli bir detaydır.

Shih Tzu (Şitsu)

Shih Tzu (Şitsu) Karakter Yapısı

Diğer köpeklerden çok daha farklı bir ırk olduğunu her haliyle göstermeyi başaran Shih tzu, neşeli, sosyal, özgür ruhlu, akıllı bir köpek ırkıdır. Havlama konusunda belki de köpek cinsleri arasında en az havlayan köpek türü olduğunu söylemek yanıltıcı olmayacaktır. James Mumford bir dergide Shih Tzu ırkını ‘ev kedisi’ diyor.

Shih Tzu (Şitsu)

Shih tzu köpeği beslemek isteyenlerin bahçede beslemeleri ve düzenli egzersiz yapabileceği bir ortam hazırlaması çok önemlidir. Köpek maması seçiminde dikkatli davranmak, sağlıklı büyümesi açısından önem taşır. Köpeklerin ortalama ömrü 11-14 yıl arasıdır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Shih Tzu (Şitsu) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpek ve kedi bakım ürünleri Vitakraft kuş yemleri Kediler günlük ne kadar su tüketmelidir? Kedilerde Neden Tüy Dökülür? Kedi Kumu Türleri Kedinizle Daha Güzel Nasıl Vakit Geçirebilirsiniz?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır