Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kaplumbağa Bakımı

Ana Sayfa » Sürüngenler » Kaplumbağa Bakımı
Kaplumbağa Bakımı

Doğanın masum varlıklarından bir kısmını da kaplumbağaların dünyası oluşturur. Su kaplumbağaları, doğa ortamında en özgür hayvanlardır. Evcilleşen kaplumbağaların da özgür olmaları gerekiyor.

Akvaryum balıkları gibi su kaplumbağaları da son zamanlarda en çok beslenen hayvanlar arasındaki yerini aldı. Bunlar da tıpkı balıklar gibi sessiz ve zararsız varlıklardır. Kimine göre balıktan daha çok kaplumbağa huzur verir. Aslında diğer evcil hayvanlar da huzur bulmak amacıyla beslenirler lakin akvaryum canlıları bu konuda kesinlikle daha fazlasını sunmaktadırlar. Peki, ala kaplumbağa bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kaplumbağa bakımı

Kaplumbağa bakımı zor iştir!

“Zor iştir” diyorum, fakat bunu sizi caydırmak için söylemiyorum. Sadece kaplumbağa almaya karar verdiğinizde çok basit bir işlemmiş gibi davranmamanız açısından söylüyorum. En nihayetinde elinizin altındakinin bir canlı olduğunu unutmayın ve kaplumbağa bakımı için bilgi sahibi olmanız gerektiğini kabullenin. Genellikle ilk defa kaplumbağa alanların yaptıkları ilk iş; küçük bir kap alıp içine birkaç taş parçası yerleştirip ardından da kaplumbağayı suya salmaktır. Bu, çok yanlış bir şeydir. Aynen bunun gibi kocaman bir akvaryumun içerisine ufacık bir kaplumbağa bırakmak da yine yanlıştır.

Kaplumbağa bakımı

Kaplumbağalar, balıklar gibi değiller. Yani sürekli suda kalamazlar. Zaman zaman akvaryumun veya içinde beslediğiniz kabın dışına çıkmak isterler. Dolayısıyla çok küçük bir kap alıp içine taş doldurmak kaplumbağanın su özgürlüğünü elinden alacaktır. Aksine büyük bir akvaryumda beslemeniz de yine karada yaşamasını engelleyecektir. Kaplumbağaların da aynen balıklar gibi Isıtma, aydınlatma, sıcaklık kontrolü ve filtrasyon ihtiyaçları vardır. Bu yüzden akvaryumunuzu veya bir kapta beslemeyi düşünüyorsanız kabınızı kesinlikle bu ihtiyaçlara uygun olarak seçmeniz gerekiyor.

Kaplumbağa bakımı

Kaplumbağa nasıl beslenir?

En çok sorulması gereken sorulardan biri de kaplumbağa nasıl beslenmelidir sorusu olması gerekiyor. Zira yeni sahip olmuş kişiler bu konuda çok büyük yanılgılara kapılmaktadırlar. Sağdan-soldan duydukları ile hareket ederek kedi maması veya sosisle beslemeye başlarlar. Peki, bunun ne kadar doğru olduğunu düşünüyorsunuz? Kesinlikle yanlış bir besleme tipidir. Her hayvanda olduğu gibi kaplumbağalarda da türler vardır ve her türün kendine has özellikleri ve tükettikleri bazı yemler vardır. Yani kedinin yemesi gereken mamayı kaplumbağaya yedirmeye kalkışırsanız ilk etapta sorun olmasa bile ilerleyen zamanlarda sağlığının kötüye doğru yol aldığını göreceksiniz.

Kaplumbağa bakımı

Kaplumbağa yemi, petshop mağazalarında satılmaktadır. Yani bu hayvanların kendilerine göre bir besin değeri vardır. Tabi diğer mama veya yemlerde olduğu gibi kaplumbağa yemi de dikkat edilerek tercih edilmelidir. Zira içeriğinde hayvanınıza zarar verebilecek maddeler bulunuyorsa, kesinlikle bundan uzak durmalısınız.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kaplumbağa Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Evde yılan bakılabilir mi?

Evde yılan bakılabilir mi? 25 Ağustos 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İki kedi beslemenin avantajları Evcil hayvanlar için yaz önerileri Köpeğimi neden taramalıyım? Tavşan nasıl beslenir? Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir? Balık yemi

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır