Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler Neden Kokar? Köpeklerde Koku Yapan Hastalıklar

Ana Sayfa » Genel » Köpekler Neden Kokar? Köpeklerde Koku Yapan Hastalıklar
Köpekler Neden Kokar? Köpeklerde Koku Yapan Hastalıklar

Köpek sahiplerinin en çok şikâyet ettikleri konulardan biri de minik dostlarının kokmasıdır. Gerçekten de kötü bir koku olduğu için kokuyu alan sahip “off” demekten kendini alamaz ve gözünü hemen minik dostuna çevirir. Peki, köpekler neden kokar, bunu hiç araştırdınız mı?

Köpeklerin kokması, genellikle dışarıda geçirdikleri vakitten sonra eve geldiklerinde başlar. Aslında basit bir yöntem buna çare olabilir. Mesela eve geldiğinizde küçük bir duş aldırarak köpeğinizin kokmamasını sağlayabilirsiniz. Ancak koku banyodan sonra kaybolmuyorsa, kesinlikle sağlık sorunlarının olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Sağlık sorunlarından önce köpeğinizi yıkayarak kokunun devam edip etmediğini kavramanız gerekmektedir. Bunun için Köpekler Nasıl Temizlenir? isimli rehberimizden yardım alabilirsiniz.

köpek kokusu neden olur

Dışarıda gezinen köpekler, herhangi bir yere uzanabilirler hatta oyun oynarken sırt üstü yerlere yatabilirler. Bu minik dostların yaptıkları hareketler, vücutlarında bakterilerin toplanmasına ve bu bakterilerin de koku yapmasına neden olur. Ancak bilmeniz gereken önemli bir konu; köpeğin kokusu, sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Şimdi sizlere hangi durumlarda sağlık kontrolünden geçirmeniz gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Köpeklerde Kokuya Yol Açan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere köpeklerin kokmasının sebebi sağlık sorunları olabilir. Eğer köpeğiniz pislendiği için kokmuyorsa muhtemel bir sağlık sorunu bulunmaktadır. Köpeklerde kokuya yol açan sağlık sorunları şunlardır:

Cilt enfeksiyonu ve alerji

köpek kokusu neden olur

Köpekler, yapı olarak tüylerini korumak için sürekli bakteri üretirler. Bu bakteriler zaman zaman kaşıntıya neden olur ve köpekler kaşınmaya başlarlar. Kaşıdıkça da ciltlerinde yaralar meydana gelir ve bu yaralar da kokmalarına neden olur. Minik dostunuzun kokması geçmiyorsa, ilk olarak cildini kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu dermatolojik sorunlar hakkında detaylı bilgi almak için Köpeklerde Deri Hastalıkları Neden Oluşur ? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Göz akıntısı

köpek kokusu neden olur

Her köpekte göz akıntısı olur, bu normal bir durumdur. Ancak bazı köpeklerde bu durum aşırıya kaçar ve bu durumdan dolayı gözlerinin çevresinde kahverengi çizgiler oluşmaya başlar. İşte bu durum, “alarm” durumudur. Eğer düzenli bir şekilde göz bakımı yapılmazsa, çizgiler bakteri üretmeye başlar. Bu durumda da köpeğinizde kokma sorunu ortaya çıkacaktır.

Köpeklerin göz sağlığı hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diş problemleri

köpek kokusu neden olur

Minik dostunuzun ağzı kokuyor olabilir. Düzenli diş temizliği yapılmayan köpeklerde en sık rastlanan sorunlardan biri de budur. Zamanla dişlerin plak ve tartar üretmesi, dişlerinin çürümesine neden olur ve bu durumda köpeğinizin ağzının kokması kaçınılmaz olur. Bu nedenle köpeğinizin diş bakımını sürekli olarak kontrol altında tutmanız gerekiyor.

Böbrek problemleri

köpek kokusu neden olur

Böbrekler, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kokuya neden olabilmektedir. Minik dostunuz bir anda kokmaya başladıysa kesinlikle bir veterinere göstermenizde fayda vardır. İlerleyen durumlarda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğinizin habercisidir bu durum. Aynı zamanda böbrek sorunları ağız kokusuna da yol açabilmektedir.

Kulak enfeksiyonu

köpek kokusu neden olur

Köpeklerin kokmasının bir diğer nedeni ise kulak enfeksiyonudur. Genellikle köpeklerin bakımı yapıldığında kulakları ihmal edilmektedir. Bu yüzden de çoğu köpeğin kulaklarında oluşabilen bakteriler, zamanla enfeksiyona dönüşmektedir. Böylesi bir durumda köpeğinizi bir veterinere göstermeniz en doğru karar olacaktır.

köpek kokusu neden olur

Tüm yukarıda saydığımız nedenler ve çözümler etrafında köpeğinizin kişisel bakımını zamanında yapmanız, köpek maması seçiminde dikkatli davranmanız, minik dostunuzun kokmadan yanınızda zaman geçirmesini sağlayacaktır. Köpeklerde kokma sorunun en temel sebeplerinden bir tanesi de tüy bakımının doğru yapılmaması olduğu için köpeğinize özel seçtiğiniz köpek fırçası doğru olmalıdır. En uygun köpek bakım ürünlerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpekler Neden Kokar? Köpeklerde Koku Yapan Hastalıklar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır