Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler neden kokar?

Ana Sayfa » Genel » Köpekler neden kokar?
Köpekler neden kokar?

Köpek sahiplerinin en çok şikâyet ettikleri konulardan biri de minik dostlarının kokmasıdır. Gerçekten de kötü bir koku olduğu için kokuyu alan sahip “off” demekten kendini alamaz ve gözünü hemen minik dostuna çevirir. Peki, köpekler neden kokar, bunu hiç araştırdınız mı?

Köpeklerin kokması, genellikle dışarıda geçirdikleri vakitten sonra eve geldiklerinde başlar. Aslında basit bir yöntem buna çare olabilir. Mesela eve geldiğinizde küçük bir duş aldırarak köpeğinizin kokmamasını sağlayabilirsiniz. Ancak koku banyodan sonra kaybolmuyorsa, kesinlikle sağlık sorunlarının olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Köpekler neden kokar

Dışarıda gezinen köpekler, herhangi bir yere uzanabilirler hatta oyun oynarken sırt üstü yerlere yatabilirler. Bu minik dostların yaptıkları hareketler, vücutlarında bakterilerin toplanmasına ve bu bakterilerin de koku yapmasına neden olur. ancak bilmeniz gereken önemli bir konu; köpeğin kokusu, bir yerde sağlık sorunu olabilir. Şimdi sizlere hangi durumlarda sağlık kontrolünden geçirmeniz gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Köpekler neden kokar

Cilt enfeksiyonu ve alerji

Köpekler, yapı olarak tüylerini korumak için sürekli bakteri üretirler. Bu bakteriler zaman zaman kaşıntıya neden olur ve köpekler kaşınmaya başlarlar. Kaşıdıkça da ciltlerinde yaralar meydana gelir ve bu yaralar da kokmalarına neden olur. Minin dostunuzun kokması geçmiyorsa, ilk olarak cildini kontrol etmeniz gerekiyor.

Göz akıntısı

Her köpekte göz akıntısı olur, bu normal bir durumdur. Ancak bazı köpeklerde bu durum aşırıya kaçar ve bu durumdan dolayı gözlerinin çevresinde kahverengi çizgiler oluşmaya başlar. İşte bu durum, “alarm” durumudur. Eğer düzenli bir şekilde temizlenmezlerse, çizgiler bakteri üretmeye başlar ki bu durum da köpeğinizin kokmasına neden olur.

Diş problemleri

Minin dostunuzun ağzı kokuyor olabilir. Düzenli diş temizliği yapılmayan köpeklerde en sık rastlanan sorunlardan biri de budur. Zamanla dişlerin plak ve tartar üretmesi, dişlerinin çürümesine neden olur ve bu durumda köpeğinizin ağzının kokması kaçınılmaz olur. bu nedenle köpeğinizin diş bakımını sürekli olarak kontrol altında tutmanız gerekiyor.

Böbrek problemleri

Böbrekler, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kokuya neden olabilmektedir. Minik dostunuz bir anda kokmaya başladıysa kesinlikle bir veterinere göstermenizde fayda vardır. İlerleyen durumlarda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğinizin habercisidir bu durum.

Kulak enfeksiyonu

Köpeklerin kokmasının bir diğer nedeni ise kulak enfeksiyonudur. Çoğu köpeğin kulaklarında oluşabilen bakteriler, zamanla enfeksiyona dönüşebiliyor. Böylesi bir durumda köpeğinizi bir veterinere göstermenizde fayda vardır.

Köpekler neden kokar

Tüm yukarıda saydığımız nedenler ve çözümler etrafında köpeğinizin kişisel bakımını zamanında yapmanız, köpek maması seçiminde dikkatli davranmanız, minik dostunuzun kokmadan yanınızda zaman geçirmesini sağlayacaktır.

Köpekler neden kokar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Evcil hayvan hakları Akvaryum filtreleri Köpekler neden kokar? Balık yemi Su kaplumbağası bakımı Kuru Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır