Köpek

Köpeklerde sağlık

Köpekler, sahipleri için en değerli varlıklardır. Onların sağlığı ve beslenmesi en önemli konulardır. Tabi bir de bazı köpek sahipleri bilinçli veya bilinçsizce insanlara verilmesi gereken yemekleri veya ilaçları köpeklerine vermek isterler, tabi bunun tek nedeni sevimli dostlarına iyi bir bakım yapmaktır.

Peki, Köpeklere Bebek İlacı Verilir Mi?

Veteriner uzmanların görüşüne göre, köpeklerin biyolojik özellikleri insanların biyolojik özelliklerine yakındır. Bu nedenle ağrı veya ateş yükselmesi durumunda köpeklere bebek ilacı verilebilir. Fakat köpekler için özel olarak üretilmiş ağrı kesiciler ve diğer ilaçların verilmesi daha uygundur. Yine de köpeğiniz ile ilgili bir sağlık problemi yaşadığınızda en yakın veteriner hekime göstermeniz daha doğru olacaktır.

Köpeklerde Ağrı

Köpekler de tıpkı insanlar gibi belli bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Mesela kusma, mide bulantısı, eklem ağrıları, kas ağrıları vs. tüm bu hastalıklar, insanlarda bulunduğu gibi köpeklerde ve diğer hayvanlarda da meydana gelebilir. Burada önemli olan, köpeğinize nasıl müdahale etmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olmanızdır. Kendi başınızda köpeğinizin sağlığına müdahale etmeniz veya kendi başınıza ilaç hazırlamanız bazen iyi olsa da genel itibari ile doğru bir davranış değildir. Çünkü hayvanlar insanlardan farklı nedenlerden ötürü hastalanabilirler ve hastalıklarının tanısı ve tedavisi farklı olabilir. Bunu en iyi şekilde anlamak ve gerekli çözümü uygulamak için veteriner uzmanlara danışmak daha önemlidir.

İlgini Çekebilir:  Köpeğim titriyor, neden olabilir?

Köpeklerde Ağrı isimli yazımızdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Köpeklerde Beslenme Sorunu

Evcil dostunuzda önem vermeniz gereken en hassas konulardan biri beslenme konusudur. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da hayatta kalmanın en temel prensibi beslenmedir. Beslenme, köpeklerin sağlığını olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Hatta bazı köpek mamaları, doğru tercih edilmediğinden dolayı sevimli dostlarınızın ölümüne bile neden olabilir. Bu yüzden beslenme konusuna ve köpek maması konusunda tercih yaparken çok dikkatli davranmanız gerekiyor.

Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Köpeğinizin uzun ömürlü olması, sağlıklı yaşaması, obezite vb. hastalıklara yakalanmaması için gerekli aşılar, beslenme konusu, bakım ve diğer hassas konulara riayet ederek davranmanız gerekiyor. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde, köpeğinizin yaşamı da uzun olacaktır.

Köpek Bakımı

Köpeklerin en önemli gereksinimlerinden bir tanesi köpeklerin bakımıdır. Rutin bakımların yanı sıra günlük olarak bakımları da bulunmaktadır. Temel olarak aşağıdaki başlıklara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Tüy Bakımı

Köpeklerde tüy bakımı en önemli konulardan bir tanesidir. Köpeğin, tüy uzunluğuna göre günlük veya haftada 2-3 kere yapılması gerekir. Özellikle tüy dökme dönemlerinde daha fazla ilgi gösterilmelidir. Bunun yanı sıra düzenli olarak tüylerini fırçalamak ve taramak tüy kalitesini arttıracak ve ölü tüylerden kurtulmasını sağlayacaktır.

Köpeklerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Temizliği

Köpeklerde sık rastlanılan durumlardan bir tanesi de göz sorunlarıdır. Göz akıntısı, göz kanlanması gibi sorunlar köpeğin sağlığını ciddi oranda etkilemektedir. Bu yüzden düzenli olarak göz temizliği yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken göz çevresini temiz bir bezle temizleyebilir ve göz temizleme solüsyonu kullanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için Köpeklerde Göz Sorunlarının Oluşma Nedenleri isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgini Çekebilir:  Shih Tzu (Şitsu)

Diş Bakımı

Genç köpeklerin dişleri oldukça kuvvetli ve sağlıklıdır, ancak yaşlı köpekler için aynı şeyi söylemek genellikle mümkün olmuyor. Örneğin, yaşlı köpekler sert kuru mama tüketirken bile acı çekebiliyor. Bu yüzden genç yaşlarda diş bakımına önem göstermek köpeğin sağlığı için önemlidir. Bunun için köpeğinize özel diş fırçası ve diş macunu tercih etmeniz gerekecektir. İlk başlarda zorlu bir süreç olabilir ancak doğru teknikler kullanarak köpeğinizi bu duruma alıştırabilirsiniz.

Köpeklerde Diş Sorunları ve Günlük Bakımı isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu