Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Obezite

Ana Sayfa » Sağlık » Köpeklerde Obezite
Köpeklerde Obezite

Son zamanlarda insanlarda sık görülen obezite hastalığı, köpeklerde de görülmeye başladı. Bunun nedenleri üzerinde yaptığım bir araştırmayı sizlere sunmak istiyorum.

Köpekler de tıpkı insanlar gibi yanlış beslenme sonucu bazı hastalıklara yakalanabiliyorlar ve bu hastalıkların en başında obezite yani aşırı kilo alma hastalığı geliyor. Köpek sahiplerinin köpeklerine aşırı ilgi duymalarının getirisi olarak besin değerlerini yükseltme, ödül mamalarını fazlaca verme gibi etkenler takip ediyor. İlk bakışta bu, sevimli dostumuzun iyiliği için görülse de aslında minik dostumuza zararlı bir şeydir. Aşırı kalorili yiyecekler ve sık sık beslenen köpeklerde obezite hasalığı meydana gelir ki bu da ilerleyen dönemlerde köpeğinizin eski enerjisinin olmaması gibi bir sorunla karşılaşmanıza neden olur.

Köpeklerde Obezite

Obezitenin zararları

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de obezite maalesef kötü bir hastalıktır. Halsizleşmek, enerjiden düşmek, iltihaplı hastalıklara yakalanmak gibi insanlarda görülen bir takım olumsuz durumlar, obez köpeklerde de görülüyor. Obez olan bir köpekte;

  • Eklemlerin aşırı yük taşımasından dolayı yırtılmalar meydana gelir ve bunun sonucunda köpeklerde eklem ağrıları boy gösterir.
  • Obezite köpeklerin göğüs kafesi etrafında yağ birikmeye başlar ve böylelikle köpeğin nefes alması zorlaşır.
  • Diyabet ve kalp hastası köpeklerde obezitenin başlaması ise tedavi sürecinin zorlaşmasına hatta imkansız hale gelmesine neden olur.

Köpeğinizin obez olup olmadığını anlamak için bir takım basit yöntemler kullanabilirsiniz fakat kesin sonuç için bir veteriner uzmana göstermeniz daha sağlıklı olacaktır. Bazı köpeklerin derileri kalın bazılarının ise daha incedir. Öncesinden köpeğinizin derisinin ne kadar ince olduğunu hatırlıyorsanız aksi bir durumla karşılaştığınızda, derisine dokunarak obez olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dediğim gibi net bir sonuç olmadığı için en doğru çözüm veteriner uzmana göstermek olacaktır.

Köpeklerde Obezite

Obes köpeklere diyet uygulama

Obezite, hem insanlarda hem de hayvanlarda tedavi edilebilen bir hastalıktır ve temeli diyet ile başlar. Köpeğinizin obez olduğunu net olarak tespit ettiyseniz;

  • Mama ambalajı üzerinde yazan miktardan daha fazlasını vermeyin, buna rağmen yine de köpeğiniz aşırı kilo almaya devam ediyorsa, bir süre daha mamasını kısıtlayın.
  • Köpeğiniz aşırı kilolu ise şayet ve diyetle bunun çözümüne ulaşamıyorsanız o zaman köpek maması konusunda dikkatli davranmanız gerekiyor yani köpeğinize diyet maması vermeniz en sağlıklısı olacaktır.
  • Köpek sahiplerinin en sık düştüğü hatalardan biri de öğün aralarında köpeklerine mama vermektir. Obez olmuş bir köpek için bundan daha büyük risk barındıran bir şeyin olmadığını bilmelisiniz.
  • Köpeğinize diyet uygularken aile fertlerini de bu konuda uyarmanız ve aşırı yemek vermemeleri konusunda ve özellikle de öğün arasında yemek vermemeleri konusunda uyarmanız gerekiyor.
  • Köpekler, duygusal hayvanlardır özellikle aç kaldıklarında argo tabirle “ajitasyon” yaparlar ve sahiplerinin gözlerine melül melül bakmaya başlarlar. Obez bir köpeğe sahip iseniz kesinlikle bu tavırlarına kapılarak yemeklerini arttırmayın, bu onlara yapabileceğiniz en büyük kötülük olacaktır.

Köpeklerde Obezite

Yukarıda obezite nedenlerini ve çözümlerini sizlerle paylaştım. Yine de bu konuda daha fazla bilgi almak ve köpeğinizin net durumu hakkında bilgi almak için veteriner uzmana göstermeniz en doğrusu olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde Obezite - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpeği kaybetmek neden çok zordur? Köpeklerde eşya çiğneme nasıl durdurulur? Vitakraft kuş yemleri Kediniz için her şey Rex Tavşanı Köpekler hakkında bilinmesi gereken pratik bilgiler

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır