Köpek

Köpeklerde Zehirlenme Nedir, Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde zehirlenme belirtileri görüldüğü ilk anda, uzman veteriner kontrolünden geçirilmesi gerekir. Aksi halde köpeğiniz hayatını kaybeder.

Köpeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri zehirlenmedir. Her yıl onlarca sevimli dostumuz bu sebepten hayatını kaybediyor. Bu noktada köpek sahiplerine düşen sorumluluk ise köpeğin zehirlendiğini zamanında fark etmek ve doğru şekilde müdahale etmektir. Bu müdahalenin ardından vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürmeniz, köpeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Köpeklerde Zehirlenme

Köpeklerde Zehirlenme

Genel olarak köpekler kaza sonucunda zehirleniyor. Bu nedenle zehirlenmenin zamanında fark edilip doğru şekilde ilk müdahalesi yapılmalıdır. Daha sonra köpeğiniz zaman kaybetmeden veteriner hekime götürülmelidir. Aksi takdirde bu gibi zehirlenme durumları ölümle sonuçlanabilir. Dolayısıyla köpek sahibi olarak zehirlenmiş bir köpeğe nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız, sevimli dostunuzun adına hayati derecede önem taşıyor.

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Köpek zehirlenmesi durumunda nasıl müdahale yapılacağını bilmekten önce sevimli dostlarımızın zehirlendiğini nasıl anlayabilmemiz gerekir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, köpeğinizin zehirlenmiş olduğunu tespit edebiliyor olmanızdır. Ancak köpeklerde zehirlenme, etkisini saniyeler içerisinde göstermediği için aşağıda bahsettiğim belirtileri öğrenmekte fayda var:

🐕İshal 🐕Kusma 🐕Ağızdan aşırı salya akıntısı
🐕Aşırı Heyecan 🐕Titreme 🐕Vücut deliklerinden (ağız, burun, anüs) kan gelmesi
🐕Depresyon 🐕Uyuşukluk 🐕Ağızda yaralar çıkması
🐕Ağızda Köpürme Kasılma 🐕Aşırı morarma 
🐕Felç 🐕Nöbetler 🐕Ayaklarda dengesizlik, kasılmalar
🐕Anormal davranışlar sergilemesi 🐕Koma 🐕Solunum problemleri

Bunun dışında zehrin türüne bağlı olarak, köpeklerde zehirlenmenin erken belirtileri ve semptomları büyük ölçüde değişir ve bu birkaç kategoride ayrılır;

    1. Yutularak zehirlerin neden olduğu semptomlar şunlardır: kusma, ishal, ajitasyon ve kalp sorunları.
    2. Solunan toksinler köpeklerde solunum güçlüğü veya bilinç kaybına neden olabilir.
    3. Köpeğinizin cildi zehirli bir maddeyle temas ederse, belirtiler arasında tahriş ve ağrı olur.


‼️‼️Önemli Not: Zehirlenme semptomlarının ortaya çıkması, genellikle birkaç gün sürer. Bu süreçte çok iyi bir gözlemci olmanız ve ilk müdahaleyi doğru zamanda yapmanız gerekir.

Köpek Zehirlenmesinde İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Köpek Zehirlenmesinde İlk Müdahale Nasıl Yapılır

Köpeğinizin zehirlenmesi durumunda ilk olarak köpeğinizin zehirlenmesine neden olan maddeyi tespit etmektir. Bu köpeğinize hangi yollardan müdahale yapmanız gerektiği hakkında size yardımcı olur. Genel olarak köpekler zehirlendiğinde tıpkı insanlar gibi kusturulma işlemi yapılması gerekir. Örneğin, köpeğinizin asitli bir maddeden kaynaklı zehirlenmesi durumunda yapılması gereken, en kısa sürede kusturulmasıdır.

Asitli maddeler köpeğinizin nefes almasını engeller ve yemek borusunda kalıcı hasarlar bırakır. Bu nedenle köpeğiniz kimyasal maddelerden kaynaklı zehirlendiyse ilk müdahale kesinlikle kusturma yöntemi olmalıdır. Sevimli dostlarınıza kusturma işlemini yaparken tercih edilen en doğru ve etkili yöntem şırınga yoluyla tuzlu su içirmektir. Bu şekilde köpeğinizin canını yakmadan rahat bir şekilde kusmasını sağlayabilirsiniz. Kusturma işleminin önemi ise zehrin mideye karışmadan en hızlı şekilde vücuttan atılabilmesidir.

Köpek Vitaminleri
👉🏻Sipariş Vermek İçin Tıklayın 
Köpek Macunu
👉🏻Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Köpek Vitamini
👉🏻Sipariş Vermek İçin Tıklayın

 

Köpeklerde Zehirlenmeye Neden Olan Maddeler

Köpeklerde Zehirlenmeye Neden Olan Maddeler

Eviniz veya bahçeniz, köpeğiniz için potansiyel olarak zehirli eşyalarla doludur. Bu nedenle, köpeğinize her zaman göz kulak olmak ve zararlı maddeleri sevimli dostlarınızın ağzının erişemeyeceği bir yerde tutmak önemlidir. Köpekler için zehirli olan en yaygın ev maddelerinden bazıları şunlardır;

1- Sitriknin: Çoğunlukla fare zehri olarak kullanılır. Eğer köpeğiniz Sitriknin adında kimyasal maddeden kaynaklı zehirlendiyse belirtilerinin ortaya çıkma süresi 2 saattir. Bu belirtiler, ajitasyon, aşırı uyarılma ve korkudur. Daha sonra birer dakikalık kasılmalar meydana gelerek köpeğiniz nefes alamaz. Sevimli dostlarınızın sinir sistemini etkileyen bu tip zehirlenmeler uzmanlar tarafından epilepsi veya sara şeklinde değerlendirilebilir.

2- Fosfor: Bu kimyasal madde, yemlerin içinde, havai fişeklerde, kibrit ve kibrit kutularında bulunur. Fosfor maddesinden kaynaklı zehirlenen köpeğinin nefesi sarımsak kokar. Daha sonra kusma ve ishal belirtileri ortaya çıkar. Eğer köpeğiniz bu tarz maddeden kaynaklı zehirlendiyse müdahale için hemen uzman bir doktora götürülmelidir.

3- Şok:  Bu tarz vakalarda köpeğinizin vücudunda gerekli kanın tüm bölgeye ulaşmaması durumunda ortaya çıkar. Normal bir kan dolaşımında, kalp yeteri kadar kanı pompalaması gerekir. Aksi halde bu durum köpeğinizde şok oluşumuna neden olur ve bunun sonucu ölümle sonuçlanır.

Öncelikle şu sorulara yanıt arayın; nefes alabiliyor mu, kalbi atıyor mu? Daha sonra şu yollara başvurun;

a) Solunum yoksa suni teneffüs uygulayın.

b) Nabız yoksa kalp masajı yapın.

c) Bilinci yerinde değilse, solunum yollarının açık olmasına dikkat edin ve köpeğinizin dilini dışarıya çıkartarak, kafasını vücuttan daha aşağıda tutun.

4- İlaçlar: İnsanlar için faydalı ve hayat kurtarıcı olabilecek ilaçlar, sevimli dostlarımızda tam tersi etkiye sahip olabilir.  Bu nedenle köpeğinizin zehirlenmesine neden olan en yaygın ve zararlı ilaçları sizler için sıraladık;

a) Mide ve bağırsak ülserlerine veya böbrek yetmezliği için kullanılan ilaçlar,

b) Köpeğinizin kan akışını yükselterek kusmasına yol açabilecek antidepresanlar,

c) Bir tüberküloz ilaçları,

5- Çikolata:  Her ne kadar çikolata insanlar için zararlı olmasa da köpeğinizin zehirlenmesine yol açabilir. Çikolataların içerisinde metilksantin denilen maddeler bulunur ve köpeğiniz çikolatadan bir parça aldığında kusmasına ve daha büyük miktarlarda aldığında ölümüne neden olabilir. Ölümle sonuçlanabilecek çikolata miktarı, çikolatanın türüne ve köpeğin boyutuna bağlıdır. Daha küçük ırklar için, sadece küçük parça çikolata ölümcül olabilirken, daha büyük bir köpek daha az miktarda yese de hayatta kalabilir.

Unutmayın!

Yukarıda bahsettiğim durumlar köpeğinizin başına geldiği takdirde, köpeğinizi veterinere ne kadar erken ulaştırırsanız köpeğinizin kurtulma şansı bir o kadar yüksektir.

Köpek Zehirlenmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Köpeğin Zehirlenmesi Ne Kadar Sürer?

Köpek zehirlendiğinde belirtiler yaklaşık bir sat içerisinde kendini gösterir.

Zehirlenen Köpeğe Ne İyi Gelir?

Zehirlenen köpeğe kusturma işlemi yapmak iyi gelir.

Zehirlenen Köpeğe Çiğ Yumurta Verilir mi?

Bir hayvansever tarafından uygulanan bu yöntem, zehirlenen köpeğe 2 adet çiğ yumurta ve bol miktarda suyun içirilmesi gerektiğini ve böylelikle köpeğin kurtarılabileceği belirtildi.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evde iki tane köpeğim var, yeni sahiplendiğim için pek bir bilgi sahibi değilim o yüzden sürekli bir araştırma içerisindeyim Vermiş olduğunuz bilgileri oldukça faydalı buldum teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup