GenelKedi

Kediler Eşyaları Neden Çiğner? Nasıl Durdurulur?

Kedilerde görülen en büyük sorunlardan bir tanesi çevresindeki nesneleri çiğnemeleridir. Aslında kedilerde görülen çiğneme alışkanlıkları davranışsal bir bozukluk olarak kabul edilir. Etrafındaki eşyaları çiğnemesinin farklı sebepleri olabilir. Bazı durumlarda kediler bu davranışı ihtiyaç gibi görebilir. Bunun yanı sıra çiğneme sorunları bir hastalık belirtisi de olabilir. Kedilerde görülen bu davranışsal bozukluk hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızıda bulabilirsiniz.

 

Kediler Neden Çiğner? 

Genellikle eşyaları çiğneme sorunları köpeklerde görülür, ancak kedilerin arasında da yaygın bir davranış olarak kabul edilebilir. Çoğu zaman; elektrik kablolarını, yün, kıyafet, bez, toksik bitkileri ve toksik kimyasalları, ilaçları ve zararlı maddeleri çiğnemeyi tercih ederler. Kedilerin bu davranışını engellemek için ilk olarak sorunun kaynağının bulunması gerekir.

  • Stres: Kedilerin çiğneme alışkanlıkları arasında yün, kumaş, bez gibi malzemeler bulunuyorsa muhtemelen psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca erken sütten kesilmiş olan yavruların yetişkinlik zamanlarında da bu sorun görülebilir. Kedilerde çiğneme sorunlarının en yaygın sebebi strestir.
  • Merak: Kedilerin ne kadar meraklı ve hiperaktif canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden etrafındaki eşyaları kemirmek isteyebilir. Bu davranış her ne kadar masum gibi görülse de elektrik kablosu gibi nesneleri çiğnemesiyle beraber oldukça riskli durumlar oluşturabilir.
  • Hastalıklar: Kedilerde görülen pire, alerji, gıda intoleransı veya iyileşmemiş bir yara gibi durumlar çiğnemeye yol açabilir. Ayrıca ağız yaraları veya diş sorunları da çiğnemeye teşvik edebilir.
  • Beslenme: Kedilerde çiğneme sorunları arasında yetersiz beslenme de yer alabilir. Beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için eşyaları çiğneyebilir. Bunun için kaliteli kedi maması kullanılması önemlidir.
İlgini Çekebilir:  Köpeklerin Sağlığını Destekleyen En İyi 5 Düşük Tahıllı Köpek Maması

Kedilerde Çiğneme Alışkanlığı Nasıl Engellenir?

Kedilerin çiğneme sorununu anladıktan sonra bu davranışı durdurmak için bir takım önlemler alınması gerekir. Bu sayede kediniz bu davranışından kurtulabilir.

#1 Çiğnediği Eşyaları Saklayın

Örneğin, kediniz kıyafetlerinizi çiğniyorsa, kıyafetlerinizi dolabın içerisinde saklayabilirsiniz. Aynı şekilde elektrik kablosunu çiğneyen kediler için kablo koruyucu kullanılabilir veya görünen yerdeki kablolar halının altına saklanabilir. Bu sayede kediniz kendiliğinden bu davranışını bırakacaktır.

#2 Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

En etkili yöntemlerden bir tanesi kedi uzaklaştırıcı sprey kullanmaktır. Kediler genellikle aynı nesneleri çiğnedikleri için bu eşyaların üzerine uzaklaştırıcı sprey sıkılabilir. Tek yapmanız gereken kedinin çiğnediği eşyaların üzerine az miktarda sprey sıkmak olacaktır. Bu sayede kediniz bu eşyalardan uzak duracaktır. Bu spreyleri kedinizi uzak tutmak istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Genellikle koltukları tırmalayan kediler için kullanılmaktadır.

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Almak İçin Tıklayın!

#3 Kedi Çimi Kullanmak 

Yine etkili yöntemlerin arasında kedi çimi kullanmak gelmektedir. Kediler bu çimin tadını ve dokusunu çok severler. Aynı zamanda kediler için tamamen zararsız bir bitkidir. Hatta kedilerin sindirim sisteminin rahatlamsına yardımcı olur. Bunun için kedinize kedi çimi tohumu alarak çim yetiştirebilirsiniz. Çimler büyüdükten sonra kediniz bu çimleri çiğneyerek çiğneme ihtiyacını karşılayabilir.

Kedi Çimi Satın AL 

#4 Kedi Çiğneme Oyuncakları

Kediler için çiğneme davranışı bir ihtiyaç olabilir. Hem dişlerinin sağlığı için hem de mutlu olmaları için çiğneme oyuncakları veya matatabi özü verilebilir. Matatabi özü tıpkı catnip gibi kedilerin ilgisini çeken bir maddedir. Özel bir ağaç parçası olan matatabi kediler tarafından çiğnendiğinde dişlerinin temizlenmesine ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltabilir ve çiğneme sorununa karşı kullanılabilir.

Kedi Çiğneme Oyuncağı Satın AL 

İlgini Çekebilir:  Kediler neden 4 ayaküstüne düşer?
Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu