Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kuşlarda Hastalık Belirtileri

Ana Sayfa » Kuşlar » Kuşlarda Hastalık Belirtileri
Kuşlarda Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşları, diğer kuşlar gibi hassas olan hayvanlardır ve hastalıklar karşısında çok da takatleri yoktur. Bu yüzden sahiplerinin sık kontrol etmeleri gerekiyor.

Muhabbet kuşlarında hastalık belirtileri genel olarak aynıdır. Sahibi olduğunuz muhabbet kuşunda özellikle de değişik davranışlar veya halsizlik belirtileri görmeye başlarsanız, belirtileri üzerinde yoğunlaşarak kuşunuza gerekli ilgiyi göstermeniz gerekiyor.

Kuşlarda Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşlarında zaman zaman bazı belirtiler görülmeye başlar. Güçsüz düşme, sık nefes alma, kanama, yaralanma gibi durumlar acil müdahale gerektiren durumlardır. Bu tip durumlarda kendi başınıza müdahale etmemeniz en doğrusudur bir veteriner uzmanına göstererek çözüm üretmesini istemek daha isabetli olacaktır. Ancak bunlar haricinde bir de evde giderebileceğiniz bazı muhabbet kuşu hastalıkları da vardır.

Kuşlarda Hastalık Belirtileri

Hastalanan kuşların görüntüsünde bir takım değişimler meydana gelir. Bu değişimlerin görüldüğü zamanlarda yapmanız gerekenler eğer elinizde olan şeyler ise yapmanız gerekiyor, değilse yine bir veteriner uzmana göstermenizde fayda vardır.

Kuşlarda Hastalık Belirtileri

Hastalanan kuşların görüntüsünde genel olarak şunlar görülür;

 • Çökerek oturma
 • Kafesin altında oturma
 • Tünek yerine gagasıyla kafesin tellerine tutunmaya çalışmak
 • Kafayı kanatlarının arasına sokma
 • Tünek üzerinde duramama
 • Dengesizlik, sendeleyerek düşme
 • Tüy yolma
 • Titreme
 • Baygın bakışlar
 • Daire çizerek yürüme
 • Dışkıda anormal koku
 • Düşmüş kanatlar

Tüm bu belirtiler, kuşunuzun hasta olduğunu gösterir. Bu tip durumlarda mümkün ise veteriner uzmana göstermenizde fayda vardır.

Genel olarak kuşlar, mevsim değişikliğinden, havaların aniden değişmesinden veya yeni bir yere geçiş yaparken hastalık belirtileri ile rahatsızlıklarını gösterirler. Her ne kadar bazı hastalık durumları kısa süreli olsa da genel olarak dikkat edilmediğinde, başında da söylediğimiz gibi hassas yapılarından dolayı hastalıkları daha da ilerler.

Kuşlarda Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşu yemi değişikliğinde de kuşun sevmediği bir tür yem verdiğinizde aç olduğu için yer ancak bu da sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atar. Yem değişikliği yaptığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli konu, kuşunuzun yeme karşı yaklaşımı olmalıdır. İsteksiz yemlenme durumu görülüyorsa, kesinlikle bir an önce yemini değiştirmeniz gerekiyor.

 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kuşlarda Hastalık Belirtileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Balıklarınıza İyi Bakın Kediler İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Civciv Yetiştirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir? Nasıl Yetiştirilir? Köpeklerde bölge savunması Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl tedavi Edilir? Discus Balığı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır