GenelKöpek

Köpeklerin Yaralarını Hızlı Bir Şekilde İyileştirmek İçin 3 Yöntem

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de yaralanmalar meydana gelebilir. Bu durum oldukça normaldir, ancak hızlı bir şekilde önlem alınmalıdır. Köpeğinizin ormanda yürüyüş sırasında kötü bir çizik, oyun sırasında oluşmuş derin bir kesik veya sakar olmasından kaynaklı olarak aldığı darbeler sonucunda yara oluşabilir. Bu gibi durumlarda iltihaplanmanın önüne geçmek için tedavi edilmesi gerekir. Eğer küçük bir yara oluşmuşsa, evdeki şartlarla iyileştirilebilir. Bu yazımızın içerisinde köpeklerde oluşan yaralar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Köpek Yaralanmalarında Ne Zaman Veterinere Gidilmelidir?

İlk olarak yarayı kontrol etmeniz gerekir, ancak bunu yaparken kesinlikle çıplak elle dokunmamanız gerekir. Aksi halde enfeksiyon bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Eğer steril bir eldiven bulamıyorsanız, elinizi en az 20 saniye boyunca detaylı bir şekilde yıkayarak temizlemeniz ve ardından dezenfekte etmeniz gerekir.

Eğer yarayı incelediğinizde herhangi bir tendon, kemik, delinme, sürekli kanama görüyorsanız, kesinlikle bir veterinere başvurmanız gerekmektedir. Aksi halde daha büyük sorunlar doğabilir ve köpeğinize enfeksiyon bulaşabilir.

1- Köpek Yarası Nasıl Temizlenir?

Köpeklerin yaralarını temizlerken dikkatli olunmalıdır. Bunun için yaranın çevresi temizlemekle başlamalısınız. Bunun için antiseptik bir dezenfektan kullanabilirsiniz. Eğer elinizde böyle bir ürün bulunmuyorsa, tuzlu su ile dezenfekte edebilirsiniz, ancak bu köpeğinizin canının yanmasına sebep olacaktır.

İlk olarak elinize aldığınız gazlı bez, temiz kumaş veya pamuğun üzerine antiseptik dezenfektanı dökün. Eğer pamuk kullanılacaksa top haline getirilerek parçalanmaması sağlanmalıdır. Antiseptik dezenfektan yaradaki mikropların yok olmasını sağlayacak ve yaranın iyileşme sürecini kısaltacaktır. Sakin bir şekilde yarayı ve çevresini bez yardımıyla temizlemeniz gerekmektedir.

2- Yara İyileştirici Krem Kullanmak

Köpeklerin yaralarının daha hızlı iyileşmesi için temizleme işlemi sonrasında antiseptik kremler kullanılmalıdır. Bu kremler bitkisel özlü veya kimyasal içerikli olabilmektedir. Bunların arasından bitkisel özlü oranları çok daha güvenilirdir.

İlgini Çekebilir:  Her Mamayı Yemeyen Köpekler İçin Tavsiyeler: EN LEZZETLİ Köpek Mamaları

Bazı kremlerin içerisinde aloe vera bulunmaktadır. Aloe vera, yaranın iyileşmesini sağlarken, yatıştırıcı özelliğini de kullanmaktadır. Bu yüzden köpeğin acı çektiği ve kaşıntı yaptığı yaralar için kullanabilir.

Ayrıca yara iyileştirici kremler köpeklerin cilt sağlığını da desteklemektedir. Bunun için kurumuş ve çatlamış cilde sahip olan köpekler için de kullanılabilir. Dolayısıyla köpeğiniz daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olacaktır.

Yara kremini kullanırken ilk olarak yara olan bölgedeki tüyleri kesmelisiniz. Ardından temizlenmiş olan yaranın üzerine bir miktar krem sürerek, yaranın tamamını kaplayacak şekilde yaymalısınız. Bu kremi köpeğiniz iyileşene kadar günde 2-4 kere uygulayabilirsiniz.

Eğer, yara iyileştirici krem satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

3- Köpek Yaralarını Korumak

Köpekler, içgüdüsel olarak yaralarını yalamak ister. Bu yüzden, yaranın enfeksiyon kapma ihtimali bulunmaktadır. Aynı şekilde yaranın üzerinde yer alan kremleri de yaladığı için yaranın iyileşmesi çok daha uzun sürmektedir.

Bu duruma karşı en etkili yöntem ise Elizabeth yakalık  veya köpek ağızlığı kullanmaktır. Köpeklerin daha rahat hissetmeleri için Elizabeth yakalık kullanmak daha doğru olacaktır. Bu ürünler sayesinde köpeğiniz yarasına ulaşamaz ve yaranın iyileşmesi süresi hızlanır.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak köpek ağızlığı veya Elizabeth yakalık alabilirsiniz.

Köpek Elizabeth Yakalığı Satın AL 

Köpek Ağızlığı Satın AL

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu