GenelKöpek

Köpeklerde Anemi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Anemi , bir köpeğin kanını etkileyen bir durumdur. Bir köpeğin içindeki kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin azaldığında, köpeğe anemi teşhisi konulur, ancak bu bir hastalığın kendisinin değil, başka bir hastalığın veya başka bir durumun sonucudur. Köpeklerin vücudunda ciddi sorunlar olduğunda anemi de ortaya çıkabilir. Dolayısıyla anemiden önce anemiye sebep olan durum hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.


Köpeklerde Anemi Nedir?

Kırmızı kan hücreleri veya RBC’ler kanın önemli bileşenleridir ve köpeğin kemik iliğinde üretilir. Genellikle Hbg veya Hb olarak kısaltılan hemoglobin ise, oksijenin vücutta taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Ayrıca kana kırmızı rengini veren maddedir. Eğer kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği varsa anemi oluşur.

Köpeklerde Anemi Belirtileri

Kısaca anemi belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Zayıflık
 • Nefes darlığı
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Artan kalp atış hızı
 • İdrarda, dışkıda veya kusmukta kan
 • Burun kanaması

Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin, bir köpeğin vücudunun geri kalanına oksijen sağladığından, öğelerin birinin veya her ikisinin azalması, çeşitli doku ve hücrelerde oksijenin azalmasına neden olabilir. Dokulara yeterli oksijen verilmezse, bir köpek nefes almakta güçlük çekebilir ve buna bağlı olarak daha çabuk yorulur. Bununla beraber yemek istemeyebilir ve zayıflar.

Diş etleri ve genital bölgeler gibi soluk mukoza zarları, kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliğinin bir sonucudur. Bu maddeler vücutta yaygın değilse, mukoza zarları normalden daha soluk, hatta şiddetli anemik koşullarda beyaz görünecektir. Köpeklerin normal şartlarda mukozası açık pembe tonunda olmalıdır.

Son olarak, anemi varsa, köpeğinizin vücudunun dışında kan görülebilir. Bazen kanama olur ve idrar veya dışkıda fark edilir. Hatta bazı köpekler kan kusmaya başlayabilir veya burnu kanayabilir.

İlgini Çekebilir:  Evde Besleyebileceğiniz Sıra Dışı Hayvanlar

Bu kanama belirtileri, köpeğinizin kansızlığının veya potansiyel olarak anemi geliştirebileceğinin göstergesi olabilir.

Köpeklerde Aneminin Nedenleri

Anemi, kan kaybına, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına veya kemik iliğinde kırmızı kan hücresi üretiminin azalmasına neden olan sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bir köpekte bunların meydana gelmesine neden olabilecek birkaç farklı hastalık veya durum vardır.

 1. Travma : Şiddetli kan kaybı en çok aşırı kanamaya neden olan bir travma gibi yaralanmalar olduğunda anemi oluşabilir.
 2. Parazitler : Bağırsak ve dış parazitlerin tümü bir köpekte kan kaybına neden olabilir. Dolayısıyla anemi oluşumuna yol açacaktır.
 3. Kanayan tümörler : Bazı köpeklerin kanamaya başlayan tümörleri vardır. Kanama durmazsa anemiye neden olabilir.
 4. Kan pıhtılaşma sorunları : Bir köpeğin gerektiğinde kendi kanını pıhtılaştırma yeteneğini etkileyen bozukluklar varsa anemi görülebilir.
 5. Toksinler : Bazı yiyecekler, ilaçlar ve kimyasallar kanın pıhtılaşması ve kırmızı kan hücrelerinde sorunlara neden olabilir. Soğan, sarımsak ve çeşitli kemirgen öldürücüler de köpeklerde anemiye neden olabilir.
 6. Kanser : Ne yazık ki kanser, anemi dahil köpeklerde çeşitli ikincil sorunlara neden olabilir.
 7. Yetersiz Beslenme : Bazı köpekler ihtiyaçları olan besin değerlerini karşılayamadığı için anemi oluşabilir. Bunun için köpekleri muhakkak kaliteli bir mama ile beslemek gerekmektedir. Uygun Fiyata Kaliteli Mama Satın AL 
 8. Kronik hastalıklar : Birkaç farklı türde kronik hastalık anemiye neden olabilir. Karaciğer ve böbrek hastalıkları bu yaygın kronik durumlardan bazılarıdır.

Köpeklerde Anemi Teşhisi Nasıl Koyulur?

köpeklerde anemi

Bir köpeğin kanının yüzde 35 ila 55’i kırmızı kan hücrelerinden oluşur. Bu yüzde, paketlenmiş hücre hacmini (PCV) veya hematokriti (HCT) kontrol etmek için bir test yapılarak izlenebilir. Test için ilk olarak kan örneği alınır.  Genellikle rutin kan taramasının bir parçasıdır ve yüzde 35’in altına düşerse, genellikle anemi tanısı koyulmaktadır. Bu durumda veterineriniz, aneminin nedenini belirlemek için fizik muayene ve diğer testleri de yapacaktır.

İlgini Çekebilir:  En iyi yavru köpek maması

Köpeklerde Anemi Tedavisi

Anemi, bir köpeğin kanındaki kırmızı kan hücrelerini veya hemoglobini etkileyen bir hastalık veya durumun sonucu olduğundan, anemiyi düzeltmek için altta yatan sorunun ele alınması gerekir. Bu, köpeği etkileyen belirli sorun için ameliyat, ilaçlar, beslenme desteği veya diğer tedavi yöntemleri anlamına gelebilir. Bazı durumlarda köpeğe kan nakli de yapılabilir.

Köpeğinizin kansızlığından şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize danışmalısınız.

Köpeklerde Anemi Nasıl Önlenir

Anemiye birçok farklı şey neden olabileceğinden, bazen meydana gelmesini gerçekten engellemenin bir yolu yoktur. Anemiye neden olduğu bilinen hastalıkları ve durumları yönetmek, çoğu zaman aneminin gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bunun dışında dengeli beslenmek, düzenli parazit önleyici ilaçlar kullanmak, aşırı kanamaya neden olabilecek yaralanmaları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmak ve düzenli olarak veterinerinize fiziksel muayene ve kan taraması için gitmek anemi geliştirme ihtimalini azaltacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu