Köpek

Basset Hound (Base) Cinsi Köpek Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey [BAKIM ÖNERİLERİ]

Fransa kökenli Basset Hound cinsi köpeğin tarihi hakkında net bilgiler olmasa da ilk kez 1585 yılında Jacques du Fouilloux tarafından kaleme alınan “La Venerie” adlı eserinde bu köpek cinsinden bahsetmiş ve bu ırka ait çizimlere yer verilmiştir.

İlk dönemlerde tavşan ve benzeri hayvanların avlanmasında kullanılan Basset Hound cinsi köpekler, son dönemlerde ev köpeği olarak en çok tercih edilen küçük ırk köpekler arasında yer almaktadır. Bir dönem Fransız aristokratlar arasında bir hayli yaygın olan bu ırk, daha sonraları halk arasında da yaygın olarak beslenmeye başladı. Özellikleri, karakter yapısı ve kendine has yönleri ile dikkat çekici bir köpek olan base ırkı, çocuklarla iyi geçinmesinin yanı sıra apartman dairesinde beslenmeye uygun bir cinstir.

Basset Hound (Base) Özellikleri

Basset Hound (Base) Özellikleri

 1. Basset Hound köpek ırkı, çok fazla hareket etmek istemeyen bir ırktır. Hareket etmeye zorlandıklarında, aşırı kilo alabilirler.
 2. Ortalama 10-13 sene yaşayan base, iyi bir bakıma ihtiyaç duyar.
 3. Gözleri mukus ile tıkanmaya karşı hassas olduğu için günlük göz temizliğinin yapılması gerekir.
 4. Basset ırkı köpekler ilk dönemlerde tavşan ve benzeri hayvanların avlanmasında kullanılmıştır. Günümüzde de bazı yerlerde bu amaçla kullanılmaya devam ediyorlar.
 5. Kısa boylu, asil ve sakin kişiliğiyle öne çıkan Basset Hound, iyi bir ev arkadaşıdır.
 6. “Basset” adı Fransızcadan “düşük” anlamındaki “bas” kelimesinden gelmektedir.
 7. Bu ırk köpekler çok iyi koku aldıkları için izci köpek olarak da kullanılmıştır.
 8. Kucak köpeği olarak beslenmesi uygun bir köpek cinsidir.
 9. Çocuklarla anlaşabilmesine rağmen uzun süre yalnız bırakılmamaları gerekir.
 10. Basset Hound beslenmesine dikkat edilerek en iyi mamaların tercih edilmesi gerekir.

Basset Hound Köpeği Nasıl Eğitilir?

Basset Hound (Base) eğitimi

Biraz başına buyruk hareket etmeyi sevdiği için bu ırkın eğitimi zorlayıcı olabilir. Ancak eğitim arasında onları köpek ödül maması ile ödüllendirirseniz işiniz daha kolay olacaktır.

Basset Hound eğitiminde dikkat edilmesi gereken en büyük ayrıntının ödüllendirilmesi olarak söylenebilir. Aksi halde bir köşede kıvrılarak kalabilirler. Eğitimi kendiniz verecekseniz çok fazlasıyla sabırlı olmanızda yarar vardır. Bu konuda kendinize güvenemiyorsanız, bir eğiticiden destek almanız en doğrusu olacaktır.

Basset Hound Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi, köpeklere 3 aylık olduktan sonra verilmelidir. Base cinsi köpek biraz yaramaz bir dost olduğu için temel itaat eğitiminde sabırlı olunmasında yarar vardır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Temel İtaat Eğitimi


Basset Hound Sosyalleştirme Eğitimi

Evde beslenmeye uygun bir ırk olmasının yanında sosyalleştirme eğitiminin de yine erken dönemde verilmesinde yarar vardır. Base cinsi köpek sosyalleştirme eğitimi için destek almanız en doğrusu olacaktır.

✅ İlginizi Çekebilir: Basset Hound Sosyalleştirme Eğitimi


Basset Hound İler İtaat Eğitimi

Köpeğinizle dışarıda gezerken ikide bir sol tarafınızdan tasmasını çekiştirmemek için ileri itaat eğitimi vermeniz gerekir. Base cinsi köpeğiniz 4-5 aylık olduğunda mutlaka bu eğitimi vermeniz gerekecektir. İyi bir eğitici tarafından eğitildiğinde, kısa sürede ileri itaat eğitimi tamamlanabilir.

✅ İlginizi Çekebilir: Basset Hound İleri İtaat Eğitimi


Basset Hound Karakter Özellikleri

Basset Hound (Base) karakter özellikleri

 1. Aile için ideal bir köpek cinsi olmasının yanında iyi huylu, sevecen ve itaatkar bir ırk olan Base, çocuklarla iyi geçinebilen bir cinstir.
 2. Kısa sürede bulunduğu ortama adapte olamasalar da Basset Hound köpeklerin bir süre sonra iyi bir aile dostu olacağı söylenebilir.
 3. Çok fazla ısırma huyları olmayan oyuncu köpekler, bir şey istediklerinde türlü türlü oyunlar yapabilirler.
 4. Hareketli bir köpek ırkı olduğu için kısa sürede ev ortamına alışamasalar da sabırlı olmanız durumunda bunu başarabileceğinizi söyleyebiliriz.
 5. Koku alma hassasiyetleri çok yüksek olan Basset Hound köpek ırkı, değişik bir koku aldığı zaman tüm dikkatini o yöne verebilir.
 6. Yalnız kalmayı sevmeyen bu köpeklerde dikkat edilmesi gereken en temel konu, uzun süre yalnız bırakmamanızdır.

Basset Hound Çiftleşme

Bu köpeklerin en ilginç özelliklerinden biri ergenlik dönemine geldiklerinde çiftleşmeye hazır olmalarıdır. Çiftleşmeleri çok zor olmayan Base köpekler için iyi anlaşabildiği bir köpeğin olması yeterlidir. Base köpeğe sahip iseniz ve çiftleşme zamanı gelmişse, eş seçimini kendisine bırakmanız önerilir. Aksi halde bu istekleri kaybolur.

Basset Hound Görünümü

Görünümü: kısa boylu, büyük kafalıdırlar.
Deri tipi: diğer köpek türlerine göre farklıdır. Derileri sanki birkaç beden büyük kıyafet giymiş gibi durur.
Kulakları: Yumuşak ve uzundur.
Boy: Erkeklerde ve dişilerde ortalama 25-28 cm. yüksekliğindedir.
Ağırlık: Erkeklerde ortalama 29 kg. dişilerde ise 20-27kg. arasındadır.
Tüy yapısı: Parlak ve pürüzsüz tüylere sahiptir.

Basset Hound Sağlık Sorunları ve Yatkın Olduğu Hastalıklar

Basset Hound (Base) karakter sağlık

Vücut dirençlerinin sürekli dinamik olması gereken bu köpek ırkları için doğru beslenme periyotlarının uygulanması ve diyete bağlı kalmaları gerekmektedir. Ortalama 11-12 yıl arası yaşayabilen Basset Hound ırkı için kaliteli mama seçiminde bulunulması önemli bir ayrıntıdır.

Beslenme, rutin egzersiz, temizlik ve veteriner kontrolleri gibi önemli konularda dikkatli davranılması halinde base ırkı köpeklerin daha uzun yaşayabileceklerini bilmelisiniz.

Basset Hound Bakımı Nasıl Yapılır?

Basset Hound (Base) karakter bakımı

Her köpek gibi bu ırkların da düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Tüy bakımı, diş bakımı, ayak ve pati bakımı, kulak bakımı gibi dikkat gerektiren konularda sahibinin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu şekilde düzenli bir bakım yapıldığında kesinlikle, hem görünüm açısından hem de sağlıklı kalabilmeleri açısından başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Basset Hound Tüy Bakımı

Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi base köpeklerde de tüy bakımı son derece önemlidir. Parlak ve pürüzsüz tüylere sahip olan bu cins için haftada 1-2 defa tüy bakımının yapılması idealdir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?


Basset Hound Ağız ve Diş Bakımı

Daha sağlıklı ve uzun süre yaşayan bir dosta sahip olmak istiyorsanız, ağız ve diş bakımına dikkat etmeniz ve rutin olarak bu bakımları uygulamanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Basset Hound Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?


Basset Hound Yıkanma İhtiyacı

Tüyleri, kısa ve parlak olduğu için sık banyo ihtiyacı duymasalar da gerekli görüldüğü durumda mutlaka yıkanmaları gerekir. Doğru köpek şampuanı tercih ederek, bu işlemi kolaylaştırabilirsiniz.

✅ İlginizi Çekebilir: Köpeklere Yıkanma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?


Basset Hound Tarihi ve Kökeni

Bassed Hound Tarihi ve Kökeni

Base cinsi köpekler, Fransız kökenli bir ırktır. 1585 yılında Jacques du Fouilloux tarafından kaleme alınan “La Venerie” adlı eserinde bu köpek cinsinden bahsetmiş ve bu ırka ait çizimlere yer verilmiştir. Adını kısa boylu olmasından dolayı Fransızcada kısa anlamına gelen “base” kelimesinden almıştır. Her ne kadar haklarında verilen bilgilerde bu köpeklerin Fransız av tazılarının genetik olarak cüce olan yavrularından geldiği söylense de yapılan araştırmalar Bloodhound köpeklerinden türediğini göstermektedir. 1863 yılında Paris’te düzenlenen köpek şovunda ün kazanmaya başlayan Basset Hound (base) cinsi köpekleri o dönemden bu yana popülaritesini korumayı başarmıştır.

Base Cinsi Köpekler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Base köpek bakımı zor mu?

Diğer köpek türlerine kıyasla bu köpeklerin bakımı daha kolaydır. Haftada 1-2 defa tüy bakımının yapılması yeterlidir.

Base köpek beslenmesi kolay mı?

Base cinsi köpekler bir şey istediklerinde sahiplerinin isteklerini yerine getirmeleri için türlü oyunlar yapabilirler. Ancak sahiplerinin beslenme konusunda bu numaralarını yutmamaları gerekir.

Basset Hound köpekler kaç yıl yaşar?

Ortalama 10-13 yıl arasında yaşamaktadır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Sosis köpek diyede bilinen bu ırk tam bir aile köpeği gerçekten, bazen yürürken kulaklarına takılıp düşebilirler 😀 Bu makalede de anlaşıldığı gibi bakımı çoğu ırka göre daha kolaydır, bunun için ilk kez köpek sahiplenmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup